Najciekawsze muzea w Małopolsce
Małopolska jest niezwykle atrakcyjnym turystyczne zakątkiem Polski. Turyści chętnie przybywają do pięknego Krakowa czy klimatycznego Zakopanego. W okolicy natomiast czekają kolejne interesujące miejsca i atrakcje! Coś dla siebie znajdzie tu każdy: zakochane pary poszukujące romantycznego pomysłu na weekend, miłośnicy historii oraz rodziny z dziećmi liczące na dobrą zabawę! W jaki sposób sprawić, aby nasza wizyta stała się jeszcze ciekawsza? Co robić, gdy pogoda się zepsuje? Koniecznie zajrzyjcie do najciekawszych muzeów w Małopolsce!
Co ciekawego czeka nas w małopolskich muzeach? Przede wszystkim wiekowe eksponaty prezentujące jak wyglądały dzieje człowieka, codzienność naszych przodków czy historia wybitnych ludzi! To jednak oczywiście nie wszystko! Tutaj dzieje się prawdziwa magia, a my możemy odbyć niezwykłą podróż w czasie, by odkrywać tajemnice i nie raz dać się zaskoczyć! Sprawdźcie, co czeka na was w salach i korytarzach najciekawszych małopolskich muzeów!
Najciekawsze muzea w Krakowie - te miejsce po prostu musisz odwiedzić!
Zacznijmy od stolicy regionu. Kraków jest pięknym i klimatycznym miastem z charakterem. Co roku zaglądają tu tysiące turystów z całego świata, a najważniejsze zabytki stanowią wizytówki naszego kraju za granicą. Oczywiście wśród najciekawszych miejsc w mieście należy wymienić atrakcyjne muzea, które zdecydowanie warto zobaczyć! Jakie z nich znajdują się na szczycie listy?
Jednym z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Krakowa jest zdecydowanie Zamek Królewski oraz Bazylika św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Jest to prawdziwa skarbnica polskiej kultury, najcenniejszy pomnik naszej historii oraz niesamowity zabytek architektury i sztuki. Dawniej stanowił najważniejszą siedzibę polskich władców. Dziś to jedno z najważniejszych muzeów naszego kraju. Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć zachwycające sale wyposażone z zabytkowe meble, piękne obrazy i słynne arrasy. Dodatkowo zajrzymy tu do Skarbca Koronnego i Zbrojowni, w której zobaczymy ekspozycję zawierającą między innymi zdobycze z odsieczy wiedeńskiej, miecz koronacyjny polskich władców, a także liczne okazy broni, zbroi oraz klejnotów. Warto zajrzeć tu także do sali Sztuki Wschodu oraz wystawy archeologicznej Wawel Zaginiony. Zwiedzanie możemy zakończyć przemierzając Smoczą Jamę - czyli naturalną jaskinię wapienną, którą według dawnych legend zamieszkiwał słynny Smok Wawelski.
Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Krakowa jest wizyta na Rynku Głównym. W końcu to tu znajdziemy jeden z najważniejszych zabytków miasta. Po zwiedzanie Sukiennic, Kościoła Mariackiego oraz podziwianiu urokliwych kamieniczek, koniecznie powinniśmy wyruszyć na zwiedzanie Rynku od drugiej strony, czyli do strony podziemi! Tuż pod rynkiem znajdziemy rezerwat archeologiczny o powierzchni około 4 tysięcy metrów kwadratowych. Spacerując podziemnymi korytarzami, odkryjemy kolejne tajemnice średniowiecznego Krakowa, zobaczymy ciekawe eksponaty z przeszłości (narzędzia, monety, przybory higieniczne czy gliniane ozdoby). Coś dla siebie znajdą tu również najmłodsi. Czeka tu bowiem na nich specjalna sala wyposażona w starodawne zabawki oraz interaktywne gry i pokazy. Wszystkim wizytę uprzyjemni nowoczesny charakter muzeum pełnego multimedialnych ekranów i hologramów.
Zobacz także: Najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce
Kolejnym ciekawym miejscem w Krakowie jest Muzeum Archeologiczne, będące jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Może się ono pochwalić przede wszystkim imponującą ilością zabytków ekspozycyjnych znajdujących się obecnie w zbiorach - jest ich ponad pół miliona! Zwiedzając muzeum, zobaczymy liczne wystawy prezentujące pradzieje oraz wczesne średniowiecze Małopolski, eksponaty pochodzące z wykopalisk w Egipcie czy egzotyczną kolekcję peruwiańskich naczyń! Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w krakowskim muzeum archeologicznym należą między innymi grób wojownika huńskiego z Jakuszowic, Skarb z Nowej Huty - Pleszczowa, wczesnośredniowieczny Skarb Wiślan oraz wyposażenie bogatego scytyjskiego grobu kobiecego.
Zobacz także: Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce
Jednym z najciekawszych muzeów, jakie możemy odwiedzić w Krakowie, jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej. W miejscu tym będziemy mogli poznać kulturę, sztukę oraz historię Japonii. Podstawą muzealnych zbiorów jest kolekcja Feliksa Jasieńskiego - słynnego pisarza raz kolekcjonera. Wśród licznych eksponatów znajdziemy między innymi grafiki drzeworytnicze pochodzące z okresu od XVII do XIX wieku oraz fascynujące japońskie militaria, a wśród nich ozdobne miecze i tarcze, a także samurajskie zbroje z maskami.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krakowie
Zobacz także: Weekend w Krakowie. Zobacz mniej znane krakowskie zabytki
Najciekawsze muzea w Małopolsce - co naprawdę warto zobaczyć!
-
Kopalnia Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
Kopalnia Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
Kolejne charakterystyczny i niezwykle popularne małopolski muzeum znajdziemy w Wieliczce - zaledwie 15 kilometrów od centrum Krakowa. To urocze i spokojne miasto słynie przede wszystkim z jednej największych atrakcji turystycznych małopolski. To tutaj znajduje się najstarsze w kraju przedsiębiorstwo solne udostępnione do zwiedzania. Schodząc pod ziemię i wędrując korytarzami kopalni “Wieliczki” możemy poczuć naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Największe wrażenie na zwiedzających robi imponująca podziemna kaplica Świętej Kingi ozdobiona licznymi rzeźbami oraz pięknymi żyrandolami. Wędrując trasą turystyczną, zobaczymy także inne ciekawe zakątki, takie jak wielkie komory, podziemne jeziora czy znajdującą się tu ekspozycje Muzeum Żup Krakowskich. Na głębokości 135 metrów znajdziemy wystawy tworzące unikatowy górniczy skansen, w którym poznamy dzieje powstania i wydobycia soli oraz zobaczymy kolekcję dawnych drewnianych machin wyciągowych. Będąc w Wieliczce, warto odwiedzić także Zamek Żupny, gdzie utworzony wystawy poświęcone archeologii oraz historii miasta. Zobaczymy tam między innymi ekspozycję niezwykłych solniczek o różnych kształtach.
Atrakcyjne noclegi w Wieliczce:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Wieliczce
Zobacz także: Małopolska dla zakochanych - 8 pomysłów na romantyczny weekend we dwoje
-
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
W Oświęcimiu znajdziemy zdecydowanie najbardziej wstrząsające miejsce pamięci. Utworzone na obszarze dawnych hitlerowskich obozów koncentracyjnych muzeum jest ponurą pozostałością po okrucieństwie II wojny światowej. W znajdujących się tu budynkach znajdziemy przygnębiające wystawy poświęcony ofiarom różnych narodowości. Zebrano tu liczne stare fotografie, a także stosy przedmiotów codziennego użytku takich jak okulary, buty czy walizki odebrane więźniom. Zobaczymy także miejsca takie jak Cela Głodowa, Ściana Śmierci czy salę, w której rejestrowano nowo przybyłych więźniów oraz wystawy poświęcone dzieciom trafiającym do obozu. Zwidzenie oświęcimskiego muzeum jest szokującym i wstrząsającym doświadczeniem, jednak miejsce to powinien odwiedzić każdy przynajmniej raz w życiu.
Noclegi w Oświęcimiu:
Sprawdź także inne noclegi w okolicy
-
Muzeum Ratusz w Tarnowie
Muzeum Ratusz w Tarnowie
Jednym z najciekawszych zakątków na mapie Małopolski jest Tarnów. To piękne i zabytkowe miasto może pochwalić się malowniczym położeniem oraz przyjemnym klimatem. Jeżeli chcemy uciec od turystycznego zgiełku Krakowa oraz liczymy na spokojny weekend w urokliwym miejscu, to Tarnów nada się idealnie! Odwiedzając „perłę polskiego renesansu”, koniecznie powinniśmy zacząć od starówki. Tam, poza urokliwymi kamieniczkami znajdziemy przede wszystkim charakterystyczny Ratusz, będący jednym z najpiękniejszych zabytków renesansowych w Polsce oraz jednym z najpiękniejszych ratuszów miejskich! Stanowi on wizytówkę Tarnowa, a także siedzibę Muzeum Okręgowego Tarnowa. W jego wnętrzu będziemy mogli zobaczyć interesującą wystawę poświęconą polskiej kulturze szlacheckiej. Znajdziemy tu między innymi kolekcję polskich i orientalnych militariów z XVII-XIX wieku, broń palną wykorzystywaną do polowań, sportu oraz pojedynków czy wystawę porcelany i szkła pochodzącego z Polski i Europy Zachodniej. Natomiast w największej i reprezentacyjnym pomieszczeniu zwanym Salą Pospólstwa znajduje się galeria portretów staropolskich pochodzących z okresu od XVI do XVIII wieku.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Tarnowie i okolicach
Zobacz także: Najpiękniejsze renesansowe zabytki w Polsce
-
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju
Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju
Miłośnicy sztuki z charakterem oraz regionalnych artystów koniecznie powinni odwiedzić Krynicę-Zdrój. W jednym z najpiękniejszych polskich kurortów możemy zachwycać się bliskością Beskidów, urokliwą architekturą, wspaniałymi widokami, a także walorami uzdrowiskowymi. Warto tu także odwiedzić muzeum poświęcone słynnemu lokalnemu artyście i malarzowi. Krynickiej atrakcji w zasadzie nie sposób przegapić, mieści się ona bowiem w pięknej drewnianej willi o charakterystycznym kolorze stojącej przy deptaku - przedstawia ona typowy model XIX-wiecznego budownictwa uzdrowiskowego i jest jednym z najpiękniejszych obiektów w okolicy. Odwiedzając Muzeum Nikifora, będziemy mogli zobaczyć dzieła pochodzące z różnych okresów twórczości artysty, w tym akwarele, gwasze i rysunki. Zbiory muzealne wzbogacają także liczne pamiątki po Nikiforze, poświęcone mu publikacje oraz fotografie. Dodatkowo w muzeum organizowane są wystawy prezentujące prace artystów nieprofesjonalnych.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krynicy-Zdroju
Zobacz także: Zakopane czy Krynica-Zdrój
Ciekawe i niecodzienne muzea w Małopolsce - daj się zaskoczyć!
-
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem
Ciekawe i interesujące muzea znajdziemy również w Zakopanem. Szczególnie warto odwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieszczące się w pięknej drewnianej willi “Koliba”. Wyjątkowość muzeum wynika z faktu, że jest to pierwszy dom wzniesiony w stylu zakopiańskim - wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. W willi będziemy mogli zobaczyć liczne meble, sprzęty, przedmioty codziennego użytku oraz drobiazgi rzemiosła artystycznego wykonane w stylu zakopiańskim. Eksponaty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, będącego okresem największego rozkwitu charakterystycznego lokalnego stylu. Przedmioty będziemy mogli oglądać, zwiedzając pomieszczenia urządzone zgodnie z ich przeznaczeniem. Dodatkową atrakcją są także drewniane miniatury chaty góralskiej oraz Domu pod Jedlami, które zostały przygotowane w 1900 roku na wystawę w Paryżu, a także kolekcję karykatur pochodzącą z lat 1914-1917.
Inne atrakcyjne muzea w Zakopanem:
-
Muzeum Karola Szymanowskiego - w zabytkowej willi “Atma” znajdziemy pamiątki po słynnym polskim kompozytorze. Poznamy informacje na temat jego życia, twórczości oraz związku z Zakopanem i regionym
-
Muzeum Kornela Makuszyńskiego - muzeum biograficzne poświęcone słynnemu artyście, twórcy „Szatana z siódmej klasy”, “Awantury o Basię” oraz popularnych „Przygód Koziołka Matołka”
-
Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego - znajdziemy tu liczne wystawy dotyczące przyrody, geologii, hydrologii oraz historii Tatr
-
Muzeum Jana Kasprowicza - wystawa prezentująca pamiątki po małopolskim poecie
-
Muzeum RetroManiak - ekspozycja zabawek, komputerów oraz postaci znanych z bajek ostatnich dekad
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Zakopanem
Muzeum Aptekarstwa w Bieczu
Kolejnym ciekawym punktem na mapie Małopolski jest niewielki i spokojny Biecz. Historyczne miasto położone jest zaledwie 20 kilometrów od Jasła i oferuje turystom przyjemny wypoczynek. Zwiedzając miasto, możemy zobaczyć kilka ciekawych zabytków, świadczących o jego długiej i bogatej historii. Czekają tu na nas średniowieczne mury obronne z XIV wieku, Baszta Kowalska czy okazały Ratusz z renesansową wieżą oferującą galerię widokową. Podczas spokojnego weekendu w Bieczu możemy zajrzeć do jednej z renesansowych kamienic - na pewno dostrzeżemy ją bez problemu, ponieważ przylega do niej jedna ze średniowiecznych baszt miejskich. To tutaj mieściła się pierwsza w regionie apteka prowadzona przez Marcina Bariana-Rokickiego. Dziś w budynku możemy zobaczyć ekspozycje prezentującą historię aptekarstwa ze szczególnym uwzględnieniem miasta i regionu. Czekają tu na nas dawne wyposażone piwnice aptekarskie, laboratorium, odtworzone wnętrze XIX-wiecznej apteki, wystawa surowców potrzebnych do sporządzenia leków oraz wszelkiego rodzaju naczynia i sprzęty używane przez aptekarzy na przestrzeni wieków (od XVI do XX wieku). Dodatkowo znajdziemy tu portrety bieckich aptekarzy, dyplomy i starodruki medyczne.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Muzeum Drogownictwa w Szczucinie
Muzeum Drogownictwa w Szczucinie
Kolejne ciekawa muzeum znajdziemy, zaglądając do Szczucina. W niewielkiej miejscowości położonej pomiędzy Mielcem, Tarnowem i Buskiem-Zdrojem, czeka na nas interesująca i niecodzienna ekspozycja maszyn i sprzętów używanych w budownictwie drogowym! Na zainteresowanych turystów czekają tu dwie wystawy. Wewnątrz budynku zobaczymy eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, dokumenty, odznaczenie i sztandary, a także przykłady dróg i mostów w sztuce. Drugą wystawę znajdziemy obok budynku. Na niewielkim wzniesieniu znajduje się skansen maszyn drogowych. Możemy po nim spacerować spiralną alejką o długości około 1,5 kilometra. Sama trasa wykonana jest z kostki brukowej i posiada liczne oryginalne elementy dróg - krawężniki, przepusty czy kraty ściekowe. Podczas wędrówki będziemy mogli przyjrzeć się ponad 30. stanowiskom prezentującym drogi z różnych epok - od drogi ze starożytnej Grecji po współczesne! Wszystko to natomiast w chronologicznym układzie pozwalającym zaobserwować rozwój budownictwa drogowego! Dodatkowo na stanowiskach ustawione są maszyny i urządzenie drogowe wykorzystywane do budowy i utrzymania dróg, m.in.: walce spalinowe i parowe, kotły, kruszarki, pługi czy ciągniki! To jeszcze nie wszystko! Teren skansenu połączony jest z budynkiem za pomocą mostu Baileya o długości 51 metrów, natomiast samo muzeum swoim kształtem przypomina most. Wejście na teren skansenu i muzeum jest bezpłatne!
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Najciekawsze skanseny w Małopolsce - czyli zwiedzanie na świeżym powietrzu!
-
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
List najciekawszych muzeów w regionie nie mogła obejść się bez skansenów! Wizyta w klimatycznych i malowniczych parkach etnograficznych stanowią świetny sposób na urozmaicenie wczasów w regionie. Jakie skanseny czekają na nas w Małopolsce? Przede wszystkim Nadwiślański Park Etnograficzny. Znajduje się on w Wygiełzowie - malowniczej wsi położonej w cieniu ruin zamku Lipowiec. Podczas spaceru po muzeum będziemy mogli zobaczyć około 25 obiektów prezentujących budownictwo Krakowiaków Zachodnich. Ekspozycja została podzielona na dwa sektory: małomiasteczkowy oraz wiejski. W pierwszym z nich zobaczymy dom podcieniowy pochodzący z 1825 roku czy dom podmiejski z warsztatem garncarskim z 1804 roku. Natomiast w drugim czekają typowe zabudowanie wiejskie, takie jak modrzewiowa chata sołtysia z oryginalnym wyposażeniem z 1826 roku oraz dom bogatego chłopa z warsztatem wikliniarskim i klasą wiejskiej szkoły. Dodatkowo skansen oferuje zwiedzającym liczne wystawy stałe i czasowe, a także imprezy plenerowe.
Inne ciekawe skanseny w Małopolsce:
-
Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu - największy małopolski skansen prezentujący historię i kulturę czterech grup zamieszkujących Sądecczyznę, liczne obiekty sakralne zostały wyświęcone, dzięki czemu odbywają się tu nabożeństwa. Na terenie parku znajduje się także sektor z odtworzoną zabudową kolonistów niemieckich oraz małe osiedle cygańskie.
-
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy - park znajdujący się u stóp Babiej Góry, prezentuje architekturę ludową Oraw, w budynkach czeka na nas 25 ekspozycji przedstawiających dawne życie różnych warstw społecznych oraz rzemiosła wiejskie.
-
Skansen w Dobczycach - niewielki skansen położony tuż obok ruin zamku królewskiego, znajdziemy tu dom pogrzebowy z ekspozycją poświęconą dawnym obrzędom funeralnym
Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce
Komentarze