Najciekawsze muzea w Świętokrzyskiem

Najciekawsze muzea w Świętokrzyskiem

Województwo świętokrzyskie jest regionem zdecydowanie niedocenionym turystycznie. Jest to zaskakujące, tym bardziej że w okolicy znajdziemy wiele różnorodnych atrakcji. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wędrować po najstarszych górach w Europie, pasjonaci historii znajdą wiele interesujących zabytków, natomiast dzieciaki ucieszą wyjątkowa atrakcje. Województwo świętokrzyskie warto odwiedzić zarówno z przyjaciółmi, jak i całą rodziną! Jeżeli już zdecydujemy się na przyjazd, doskonałym pomysłem będzie urozmaicenie urlopu wizytami w kilku naprawdę atrakcyjnych miejscach. Sprawdźcie najciekawsze muzea w Świętokrzyskiem i odkryjcie tę wyjątkową krainę!

Dlaczego warto odwiedzić świętokrzyskie muzea? Region ten to przede wszystkim niezwykle interesująca historia - zarówno jeżeli chodzi o rozwój techniki czy odkrycia archeologiczne. Dlatego też oglądając kolejne ekspozycje, możemy być pewni, że czekają na nas liczne niespodzianki! Dodatkowo sam fakt, ze region ten nie jest tak popularny, sprawia, że odkrywanie jego przeszłości może okazać się pełne niespodzianek! Planując pobyt w Świętokrzyskiem, koniecznie zajrzyjcie do tych miejsc! 


Najciekawsze muzea w Kielcach - co warto zobaczyć w stolicy regiony! 


Chociaż stolica województwa przegrywa w turystycznych rankingach z malowniczym i klimatycznym Sandomierzem, to także tutaj warto zajrzeć przynajmniej na chwilę. Kielce stanowią świetną bazę wypadową do licznych okolicznych atrakcji, ale same także oferują kilka ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Poza spacerem po Kadzielni - rezerwacie przyrody znajdującym się niemal w centrum miasta - warto odwiedzić tu przede wszystkim interesujące muzea! 


  • Muzeum Narodowe w Kielcach 


Jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się w mieście jest Pałac Biskupów Krakowskich. Piękna barokowa budowla została wzniesiona na Wzgórzu Katedralnym w połowie XVII wieku. Przez lata pełniła ona funkcję rezydencji biskupów krakowskich. W XIX wieku za sprawą Stanisława Staszica budynek stał się siedzibą Szkoły Górniczej, a następnie znajdował się w nim sztab legionowy Józefa Piłsudskiego. W następnych latach pałac mieścił  w sobie drukarnie, pocztę biura werbunkowego i biura przepustek, a także siedzibę lokalnej gazety i urzędu wojewódzkiego. Dziś w murach dawnego pałacu mieści się Muzeum Narodowe w Kielcach. Głównym elementem wystawy są zachowane elementy oryginalnego wystroju pochodzące z XVII i XVIII wieku. Dodatkowo zobaczymy tu wystawy wyrobów rzemiosła artystycznego pochodzącego z całej Europy, m.in. przykłady malarstwa francuskiego, polskiego i włoskiego. W pałacu znajdziemy także Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz Gabinet Numizmatycznym. Na zakończenie wizyty w muzeum będziemy mogli udać się na spacer po pięknym włoskim ogrodzie, znajdującym się na tyłach pałacu. 


  • Muzeum Zabawek i Zabawek


Będąc w Kielcach, możemy także odbyć sentymentalną podróż do czasów naszego dzieciństwa! Wystarczy, że sami lub całą rodziną odwiedzimy kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy! W miejscu tym znajdziemy wiele ciekawych eksponatów związanych z historią zabawek i zabawy. Młodsi goście będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądało dzieciństwo ich rodziców i dziadków, natomiast starsi przypomną sobie czasy beztroskiej zabawy. Ekspozycja muzealna podzielona jest na kilka interesujących wystaw stałych. W “Mieście zabawek” zobaczymy cenne i zabytkowe zabawi pochodzące z XVIII, XIX i początków XX wieku, a także dowiemy się, jak bawiły się dawniej dzieci, kto produkował zabawki, a także usłyszymy wiele naprawdę niezwykłych historii! Wystawa “Bohaterowie Polskich Animacji” pozwoli nam zobaczyć z bliska znane i lubiany postaci z dzieciństwa, a wśród nich między innymi Bolka i Lolka, Reksia, Plastusia Jeża Kleofasa, Pomysłowego Dobromira czy Misia Colargola. Natomiast wystawa o wdzięcznie brzmiącej nazwie “Zatkało kakao?” prezentuje liczne zabawki, książki, czasopisma, a także fotografie przedstawiające jak wyglądało dzieciństwa w czasach PRL-u.


  • Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji 


Kolejnym interesującym miejscem w Kielcach jest Centrum Goedukacji. Jest to placówka muzealno-wystawowa położona na terenie rezerwatu „Wietrznia” i będąca częścią popularnego Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Głównym celem kieleckiego centrum, jest promowanie i przekazywanie wiedzy z zakresu geologii oraz geografii za pomocą nowoczesnych metod i multimedialnych narzędzi. Na zwiedzających czeka tu między innymi wystawa stała skupiająca się na przedstawieniu dziedzictwa geologicznego Gór Świętokrzyskich - za sprawą stanowisk interaktywnych, dioram z modelami oraz licznych skamieniałości możemy lepiej poznać historię regionu, a także jego dawnych mieszkańców. Dodatkowo poznamy procesy geologiczne zachodzące we wnętrzu i na powierzchni naszej planety oraz wejdziemy do sztucznej jaskini.


Atrakcyjne noclegi w Kielcach: 


Sucholand

Sucholand

Miedziana Góra, ul. Ślefarnia

Domki Miedziana Góra 9.9
Agroturystyka Grafit

Agroturystyka Grafit

Górno, ul. Krajno Pierwsze

Agroturystyka Górno 9.6
Pokoje gościnne Belka

Pokoje gościnne Belka

Kielce, ul. Karola Chodkiewicza

Kwatery i pokoje Kielce 8.5


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Weekend w Kielcach - co warto zobaczyć?


Najciekawsze muzea w Świękorzyskiem - te miejsca musisz odwiedzić! 


  • Centrum Neandertalczyka w Chęcinach


W województwie świętokrzyskim jest kilka miejsc, które po prostu koniecznie powinniśmy odwiedzić. Jednym z nich jest Jaskinia Raj - jedna z najpiękniejszych jaskiń w naszym kraju. Zwiedzanie zachwycającego dzieła Matki Natury możemy urozmaicić sobie wizytą w znajdującym się obok Centrum Neandertalczyka. W miejscu tym będziemy mogli zobaczyć między innymi hologram 3D przedstawiających czaszkę neandertalczyka, repliki czaszek ludzi pierwotnych, filmy i multimedialne prezentacja, a takze inscenizację polowań oraz życia naszych praprzodków. Największą atrakcją, która szczególnie podoba się najmłodszym gościom centrum, jest model mamuta wykonany w skali 1:1.


  • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni 


Zwiedzając województwo świętokrzyskie, koniecznie powinniśmy odwiedzić Tokarnię. W tej niewielkiej i malowniczej miejscowości położonej pod Chęcinami znajdziemy jedno z najciekawszych i zdecydowanie najbardziej klimatycznych muzeum w województwie! Chodzi tu oczywiście o park entograficzny będące oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. W miejscu tym na powierzchni około 65 hektarów zgromadzono ponad 40 zabytkowych budowli przedstawiających różnorodność budownictwa oraz kultury subregionów Kielecczyzny. Dla wygody zwiedzających obiekty zostały podzielone na sześć stref: małomiasteczkową, wyżynną, świętokrzyską, lessową, nadwiślańską oraz dworsko-folwarczną. W ten bez problemu będziemy mogli dostrzec różnorodność lokalnej architektury dawnej. Wśród najciekawszych budynków, jakie znajdziemy na terenie parku w Tokarni, warto wymienić między innymi imponujący drewniany spichlerz pochodzący z XVIII wieku, wiatrak typu „holender” z 1931 roku czy kuźnię z 1900 roku. Ogromną zaletą świętokrzyskiego skansenu jest również jego klimat. Pomiędzy budynkami znajduje się wiele zielonych drzew, część trasy wiedzie przez zacieniony las, w wielu miejscach dostrzeżemy falujące zboża i kwitnące maki. Z daleka dostrzeżemy także górujący nad okolicą piękny zamek w Chęcinach. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Pod Rumakiem

Pod Rumakiem

Chęciny, ul. Jędrzejowska

Agroturystyka Chęciny
Willa Bona

Willa Bona

Chęciny, ul. Jędrzejowska

Agroturystyka Chęciny 9.4


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego


Kolejnym często wybieranym przez turystów miejscem na mapie województwa świętokrzyskiego są lokalne góry. Chociaż nie nalezą one na najwyższych w Polsce, to z pewnością stanowią ciekawe miejsce warte wizyty! Jest to przede wszystkim najstarsze pasmo górskie w naszym kraju, które dodatkowo może pochwaiić się ciekawym ukształtowaniem, bogatym światem fauny i flory, a także licznymi legendami! I oczywiście znajdziemy tu kilka naprawdę interesujących szlaków. Jeżeli chcemy lepiej poznać Góry Świętokrzyskie, koniecznie powinniśmy urozmaicić naszą podróż wizyta w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mieści się ono na Świętym Krzyżu - najpopularniejszym szczycie w Górach Świętokrzyskich. Odwiedzając kolejne sale, zobaczymy między innymi makietę współczesnego krajobrazu Parku i okolic, a także porównać ją z makietą przedstawiającą pierwotny wygląd regionu. Zapoznamy się także z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór Świętokrzyskich i poznamy ekosystemy leśne występujące w okolicy. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Najciekawsze muzea w Świętokrzyskiem -  gdzie warto zajrzeć w czasie urlopu?


  • Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie


Będąc w Górach Świętokrzyskich, warto zatrzymać się także w Świętej Katarzynie. W malowniczej wsi leżącej na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego możemy odwiedzić Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Znajdująca się tu kolekcja jest owocem długoletniej pasji dwójki właścicieli - Ewy i Dariusza Siemońskich. Jest także największym oraz zdecydowanie najpiękniejszym muzeum tego typu w naszym kraju. Czeka tu na nas zachwycająca ekspozycja składająca się z ponad tysiąca okazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości zebranych na powierzchni około 250 metrów kwadratowych. Zwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć eksponaty pochodzące z całego świata, a wśród nich nie tylko naturalne formy skalne, ale również kamienie szlifowane, rzeźby, fasetowane oczka jubilerskie oraz biżuterię. Wśród eksponatów robiących największe wrażenie należy wymienić stukilogramowy zrost kilku kryształów górskich z Arknasas, będący najprawdopodobniej największym takim okazem w Polsce oraz plastry i geody agatów, ametystów i cytrynów brazylijskich o półmetrowej średnicy.


Atrakcyjne noclegi w Świętej Katarzynie: 


Domek Bursztyn

Domek Bursztyn

Bodzentyn, ul. Świętokrzyska

Domki Bodzentyn 9.8
Drewniana EkoChatka

Drewniana EkoChatka

Św. Katarzyna, ul. Spacerowa

Domki Św. Katarzyna 9.5


  • Muzeum Dinozaurów w Bałtowie


Podróżując z dziećmi przez województwo świętokrzyskie, z pewnością pomyślimy o wizycie w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. W miejscu tym czeka prawdziwą moc atrakcje dla całej rodziny. Jedną z nich jest Muzeum Dinozaurów. Miłośnicy prehistorycznych stworzeń oraz osoby ciekawe świata będą mogły zobaczyć liczne skamieniałości odkryte w Bałtowie i jego okolicach, a także sprowadzone z odległych wykopalisk w Lubaniu, Maroku czy nawet Madagaskaru. Znajdziemy tu między innymi kości, zęby, kręgi i tropy najciekawszych dinozaurów kredowych, szczątki morskich gadów, zęby rekinów oraz prehistoryczne trylobity, głowonogi, koralowce oraz minerały! Dodatkowo dowiemy się także, co jadały dinozaury, jakie miały zwyczaje i co zamieszkiwało wody praoceanu. Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji są eksponaty przedstawiające wyroby rękodzieła ludowego oraz liczne zdjęcia z wyprawy do Afryki zorganizowanej przez bałtowski zespół poszukiwaczy skamielin. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Agroturystyka Rumcajsówka

Agroturystyka Rumcajsówka

Bałtów, ul. Pętkowice Kolonia

Agroturystyka Bałtów 9.9
Pokój u Michała

Pokój u Michała

Bałtów, ul. Bałtów

Agroturystyka Bałtów 9.9
Słoneczna Dolina

Słoneczna Dolina

Bałtów, ul. Wólka Bałtowska

Agroturystyka Bałtów 9.6


Zobacz także: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Świętokrzyskiem


  • Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

 

W wolnej chwili warto zajrzeć również do Ćmielowa. Niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Miasto słynie przede wszystkim z jednej z najstarszych fabryk porcelany w Polsce, której tradycje sięgają 1790 roku! To właśnie przy słynnej fabryce powstało Żywe Muzeum Porcelany, które odkryje przed nami liczne tajemnice ceramiki. Podczas zwiedzania wystawy będziemy mogli zobaczyć zbiory związane z początkami produkcji fajansu i porcelany w Ćmielowie, a także pochodzące z różnych okresów działalności fabryki. Dodatkowo zobaczymy tu wystawę prezentującą starą porcelanę - eksponaty ułożone są w taki sposób, aby prezentować różne okresy oraz zmiany w formie i sposobie dekoracji poszczególnych obiektów. Podczas zwiedzania muzeum będziemy mogli zobaczyć także piec elektryczny służący do wypalania dekoracji na porcelanie.

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



  • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi


Nowa Słupia – niewielkie miasto znajdujące się w Górach Świętokrzyskich – oferuje nam bardzo ciekawy obiekt do zwiedzania. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego jest unikatem  wśród tego typu placówek - zostało ono bowiem założone dokładnie w miejscu, gdzie dokonano interesujących odkryć archeologicznych. Wmiejscu tym odkryte zostały piecowiska dymarskie pochodzące z okresu od I do III wieku n.e. Znajdująca się tu ekspozycja skupia się przede wszystkim na przedstawieniu starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego - jego zasięgu, technologii oraz organizacji wytopów. Zobaczymy tu również wyroby żelazne wykonane z uzyskanego tym sposobem metalu. Wizyta w muzeum pozwoli nam poznać historię dymarek świętokrzyskich oraz całej gałęzi przemysłu, jaką jest hutnictwo. Warto wspomnieć, że Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi jest częścią Szlaku Zabytków Techniki - jednego z najciekawszych szlaków turystycznych przebiegających przez województwo świętokrzyskie!


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Zobacz także: Najciekawsze szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim

Następny artykuł Kraina Lessowych Wąwozów -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!