Najciekawsze muzea w Wielkopolsce
Wielkopolska jest niezwykle cennym historycznie regionem naszego kraju. W końcu to w tym miejscu rodziła i kształtował się polska państwowość. W Poznaniu i Gnieźnie znajdziemy przepiękne wiekowe zabytki, a na niemal każdym kroku będziemy mogli poczuć wyjątkowy historyczny klimat. Oczywiście okolica przyciąga turystów również zachwycającą przyrodą oraz licznymi atrakcjami dla całej rodziny. W jaki sposób jednak możemy urozmaicić sobie naszą wizytę w okolicy? O czym naprawdę warto pamiętać i co powinno znaleźć się na naszej liście? Jakie miejsca mogą nas zaskoczyć? W miejscu tak przesiąkniętym historią koniecznie powinniśmy zajrzeć do muzeów! Przy okazji natomiast zajrzeć do kilku niecodziennych miejsc!
Co ciekawego czeka na nas w wielkopolskich muzeach? Przede wszystkim niezwykła historia regionu oraz cenne skarby z czasów narodzin naszego kraju. To jednak nie wszystko. W okolicy znajdziemy wiele interesujących miejsc, dzięki którym poznamy naprawdę ciekawe historie. Poza cennymi ekspozycjami czekają tu na nas także całkiem zaskakujące i nietypowe wystawy. Dlatego przed wyruszeniem w Wielkopolskie warto sprawdzić listę najciekawszych muzeów w Wielkopolsce!
Najciekawsze muzea w Poznaniu - co warto zobaczyć?
Zacznijmy od stolicy regionu. Poznań jest przepięknym zabytkowym miastem. Przyciąga turystów niezwykłym klimatem, przepięknymi zabytkami oraz licznymi atrakcjami. Punktami obowiązkowymi podczas zwiedzania miasta są oczywiście Rynek Główny z pięknym renesansowym ratuszem, Ostrów Tumski oraz Zamek Królewski. Wyprawę po mieście warto wzbogacić wizytą w kilka interesujących muzeach.
-
Archeologiczne Muzeum w Poznaniu
Archeologiczne Muzeum w Poznaniu
Jednym z najciekawszych muzeów w Poznaniu jest Muzeum Archeologiczne. Jego początki sięgają drugiej polowy XIX wieku. Wtedy właśnie w zarówno w kraju, jak i w całej Europie rozpoczęła się fascynacja czasami starożytnymi oraz archeologią. Mimo trudnej sytuacji politycznej panującej w Polsce już w 1857 roku udało się stworzyć Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, które działało przy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauki. Głównym zadaniem muzeum jest gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie obiektów związanych z prehistorycznymi i średniowiecznymi dziejami Poznania Wielkopolski. Poza tym instytucja zajmuje się także archeologią Egiptu i Sudanu. Zaglądając do Muzeum Archeologicznego, możemy zobaczyć kilka interesujących wystaw stałych. Czeka tu na nas między innymi obelisk Ramzesa II, prawdziwe egipski mumie, wołki z Bytynia, biżuteria z okresu średniowiecze, urny twarzowe, a także zachwycające przykłady afrykańskiej sztuki naskalnej. Podzianie tutejszych zbiorów pozwoli nam poznań zwyczaje panujące w starożytnym Egipcie oraz Sudanie. Odkryjemy tu także pradzieje Wielkopolski! Siedzibą muzeum jest gotycka kamienica zwana Pałacem Górków.
Zobacz także: Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce
-
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu
Jeżeli wizyta w Muzeum Archeologicznym zaostrzy nasz apetyt na odkrywanie pradziejów okolicy, powinniśmy urozmaicić zwiedzanie miasta wizytą w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci. Jest to oddział Muzeum Archeologicznego, który mieście się w samym sercu Poznania. Jego głównym celem jest przedstawienie turystom najdawniejszych dziejów Ostrowa Tumskiego. Czekają tu na nas przede wszystkim nowoczesne multimedialne wystawy, projekcje filmów 3D oraz hologramy, które przybliżą nam początki Poznania oraz w atrakcyjny sposób okryją przed nami późniejsze dzieje miasta. Znajdziemy tu także interaktywną wystawę odtwarzającą wczesnośredniowieczny gród oraz zabudowę Ostrowa Tumskiego. Na sam koniec będziemy mogli obejrzeć pozostałości dawnych murów obronnych znajdujących się pod szklanymi podłogami. Organizowane są tu także liczne wystawy czasowe prezentujące przede wszystkim dzieje Poznania.
-
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu
Będąc w Poznaniu, warto zajrzeć także do Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza. Mieści się ono na Starym Rynku i jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich. Muzeum biograficzne jednego z naszych największych pisarzy zostało założone w 1978 roku przez Ignacego Mosia - kolekcjanora przedmiotów związanych z Sienkiewiczem oraz jego rodziną. Co ciekawe, jednym z główny warunków przekazania imponującej kolekcji było niepodzielne i nieprzerwane pozostawienie zbiorów w poznańskim muzeum. Głównym celem instytucji jest prezentowanie pamiątek po pisarzu, jego twórczości, związku pisarza z epoką oraz podtrzymywanie pamięci o wielkim polskim twórcy. Zwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć między innymi fotografie z epoki pisarza, zdjęcia jego rodziny i przyjaciół, dokumenty oraz listy. Znajdziemy tu liczne wyroby rzemiosła artystycznego, dzieła sztuki oraz książki. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdujących się w muzeum można zaliczyć odlew maski pośmiertnej oraz prawej dłoni pisarza, rękopisy Sienkiewicza oraz osób z nim związanych, replikę medalu Nagrody Nobla, pierwsze wydania wszystkich powieści oraz ich przekłady w aż 39 językach - w tym na język chiński, hebrajski, arabski, wietnamski, armeński czy esperanto!
-
Rogalowe Muzeum Poznania
Rogalowe Muzeum Poznania
Jednym z najciekawszych oraz najbardziej charakterystycznych muzeów, jakie znajdziemy w Poznaniu jest Rogalowe Muzeum Poznania. Mieści się ono na Starym Rynku tuż obok wieży ratuszowej ze słynnymi koziołkami. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta związana z jednym z symboli miasta - słynnymi Rogalami Świętomarcińskimi. W miejscu tym będziemy mogli poznać ich historię oraz tajniki wypiekania, a także pomóc w ich przygotowaniu, a na koniec nawet ich spróbować! Dodatkowo w Rogalowym Muzeum Poznania czeka na nas nauka gwary poznańskiej, którą posługiwali się mieszkańcy miasta i okolicy od XIX wieku, a także zobaczymy jedyną na świecie “rogalową” animację przedstawiającą najważniejsze wydarzenie w dziejach Poznania. Także sama siedziba muzeum stanowi interesujący zabytek. Rogalowe Muzeum mieści się w zabytkowej, 500-letniej kamienicy, będącej jedną z najlepiej zachowanych na całym Starym Rynku! Wśrodku będziemy mogli dostrzec między innymi oryginalny drewniany strop z polichromią, malowidła naścienne, gotyckie ściany i łuki. Natomiast z okien rozpościera się piękny widok na rynek, Ratusz oraz inne kamieniczki!
Atrakcyjne noclegi w Poznaniu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Poznań na weekend z dzieckiem
Najciekawsze muzea w Gnieźnie - gdzie zajrzeć w wolnej chwili?
Gniezno jest jednym z najstarszych polskich miast oraz jednym z najważniejszych punktów Szlaku Piastowskiego - najstarszego szlaku turystycznego w naszym kraju. To historyczna stolica Polski, miasto św. Wojciecha oraz miejsce o niezwykłym klimacie i charakterze. Warto poznać je lepiej nie tylko zwiedzając najważniejsze zabytki i spacerując Traktem Królewskim, ale zaglądając do najciekawszych muzeów w mieście!
-
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Miejscem, które koniecznie powinniśmy odwiedzić podczas zwiedzania Gniezna, jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zostało ono założone w 1956 roku jako oddział poznańskiego Muzeum Archeologicznego, natomiast w 1973 roku stało się samodzielną jednostką, która pod dzisiejszą nazwą funkcjonuje od 1983 roku. W muzeum zostały zebrane przede wszystkim przedmioty związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz historią miasta i jego okolicy. Podziwiając wystawy, będziemy mogli zobaczyć liczne eksponaty archeologiczne oraz kultury materialnej i sztuki wczesnego średniowiecza. Zwiedzając gnieźnieńskie muzeum, zyskamy szansę, aby lepiej poznać tak ważny moment w naszej historii, jakim były narodziny państwa! Ekspozycja podzielona jest na kilka wystaw stałych, na których nie tylko poznamy dzieje kraju, ale także zobaczymy ceramikę gnieźnieńską, motywy słowiańskie w sztuce, przykłady sztuki romańskiej w Polsce oraz XIX-wieczne malarstwo prezentujące najważniejsze momenty w dziejach Piastów.
-
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Podczas zwiedzania Gniezna warto zajrzeć także do Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej znajdującego się w okolicy jednego z najważniejszych zabytków miasta - Katedry Gnieźnieńskiej! W budynku starej kolegiaty możemy zobaczyć zbiory muzealne pochodzące przede wszystkim ze skarbca katedralnego posiadającego jedne z najcenniejszych i najbardziej unikatowych zabytków sakralnej sztuki romańskiej oraz gotyckiej w naszym kraju. Znajdziemy tu również inne przedmioty sakralne pochodzące z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej, a wśród nich rzeźby, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. Do najcenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach muzeum należy Kielich św. Wojciech, będący zachwycającym dziełem sztuki zdobniczej!
Atrakcyjne noclegi w Gnieźnie:
Gniezno, ul. Jankowo Dolne
Ośrodek Wypoczynkowy Jankowo Dolne
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Gnieźnie i okolicy
Najciekawsze muzea w Wielkopolsce
Poza zwiedzaniem Poznania i Gniezna warto pamiętać, że w okolicy znajdziemy także wiele innych interesujących i ciekawych zakątków. Decydując się na zwiedzanie Wielkopolski, powinniśmy znaleźć czas na odwiedziny w kilku naprawdę niezwykłych okolicznych muzeach!
-
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Muzeum Pierwszych Piastów znajdujące się na Jeziorze Lednica - znajdujące się około 16 kilometrów od Gniezna - jest zdecydowanie jednym z najciekawszych muzeów znajdujących się w Wielkopolsce. Zostało ono założone w latach 70 XX wieku i stanowi ogromną atrakcję przede wszystkim dla pasjonatów historii. Muzeum Pierwszych Piastów podzielone jest na kilka oddziałów, a jednym z najbardziej atrakcyjnych jest ten znajdujące się na Ostrowie Lednickim. Wyspa ta była jednym z najważniejszych ośrodków państwowych pierwszych Piastów. To najprawdopodobniej w tym miejscu Mieszko I przyjął chrzest. Odwiedzając muzeum na Lednicy zobaczymy między innymi ruiny kompleksu pałacowego wybudowanego za czasów pierwszego władcy Polski - zawierającego kaplicę oraz pozostałości basenów chrzcielnych. Dodatkowo czeka tu na nas największy w Europie zbiór średniowiecznych militariów, największy w Polsce zbiór sakraliów średniowiecznych oraz pozostałości prowadzących na wyspę dawnych pomostów - należacych do jednych z najdłuższych na kontynencie!
-
Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
Kolejnym ciekawym miejscem w Wielkopolsce wartym uwagi jest Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera znajdująca się domu rodzinnym pisarza w Puszczykowie - zaledwie 12 kilometrów od Poznania. Zwiedzający muzeum będziemy mogli zobaczyć zbiory przywiezione z licznych wypraw podróżniczych Fiedlera, a także przedmioty związane z jego udziałem w II wojnie światowej (szczególnie z Dywizjonem 303). Dodatkowo znajdziemy tu liczne interesujące ekspozycje etnograficzne, entomologiczne, religijne oraz przedstawiające rzemiosło ludowe. Do najciekawszych przedmiotów zgromadzonych przez pisarza nie sposób ni wymienić masek i rzeźb obrzędowych, łuków i dmuchawek, egzotycznych zwierząt oraz trofeów z ludzkich głów! Ciekawym uzupełnieniem muzealnej kolekcji jest Ogród Tolerancji otaczający willę Fiedlerów. Zostały w nim zgromadzone modele różnego rodzaju rzeźb oraz obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Znajdziemy tu między innymi kamienny kalendarz Azteków, pomnik Siedzącego Byka, 6-metrowy posąg buddy oraz charakterystyczną głowę z Wyspy Wielkanocnej. Ciekawym eksponatem jest model statku Santa Maria, którym Krzysztof Kolumb dopłynął do brzegów Ameryki, wykonany w skali 1:1.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Parowozownia Wolsztyn
Parowozownia Wolsztyn
W Wolsztynie - niewielkim mieście znajdującym się około 70 kilometrów od Poznania - znajdziemy jedyną w Europie i najprawdopodobniej jedyną na świecie czynną lokomotywownię, z której wydawane są parowozy przeznaczone do prowadzenia pociągów pasażerskich. W miejscu tym będziemy mogli zobaczyć funkcjonujące warsztaty, urządzenia, maszyny oraz obiekty zaplecza technicznego. Ze względu na fakt, że mieszczące się tutaj parowozy oraz obiekty nadal czynnie działają, trudno nazwać ten obiekt typowym muzeum czy skansenem. Jednak zaglądając tutaj, będziemy mogli poznać kawał niezwykłej historii! Zobaczymy tu między innymi parowóz z 1937 roku zwany “Piękną Heleną” czy pierwszy polski parowóz osobowy pochodzący z 1929 roku. Dodatkowo znajdziemy tu ponad 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów, a także inne pojazdy szynowe, takie jak dźwig warsztatowy czy pług odśnieżny z 1883 roku! Kolekcja stanowi unikatowe dziedzictwo historii techniki i jest jedną z najciekawszych atrakcji okolicy.
-
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Odkrywając najciekawsze zakątki Wielkopolski, warto zajrzeć także to regionalnego skansenu. Wielkopolski Park Etnograficzny mieszczący się w Dziekanowicach niedaleko Jeziora Lednica jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów, a także jednym z największych skansenów w Polsce. Odwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć ponad 50 budowli prezentujących budownictwo charakterystyczne dla wsi wielkopolskiej. Znajdziemy tu domy mieszkalne, budynki kultowe oraz gospodarcze. Wśród najciekawszych zabytków, jakie znajdziemy w skansenie, należy wymienić między innymi kopie barokowego dworu ze Studzieńca oraz oficyny łomnickiej. Ciekawymi obiektami są także drewniany kościół z pierwszej połowy XVIII wieku oraz trzy imponujące wiatrak. Zaglądając do poszczególnych budynków, będziemy mogli zobaczyć liczne ekspozycje prezentujące przedmioty codziennego użytku, takie jak snycersko zdobione łóżka, porcelanowe figurki czy bogaty zbiór narzędzi i maszyn. Znajdziemy tu także wnętrze warsztatu kowalskiego, szewskiego czy garncarskiego. Natomiast otaczająca budynki zieleń oraz zwierzęta hodowlane znajdujące się w zagrodach sprawią, że poczujemy się jak podczas podróży w czasie!
Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce
Komentarze