Najciekawsze muzea w województwie łódzkim

Najciekawsze muzea w województwie łódzkim

Ziemia Łódzka, chociaż niepozorna ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji dla turystów. Region ten kusi świetnym klimatem, pięknymi zabytkami, urokliwymi miejscowościami oraz prawdziwie magicznymi zakątkami. Okolicę naprawdę warto poznać i spędzić w niej więcej czasu! Jeżeli już zdecydujemy się na odkrywanie regionu, warto zajrzeć także do atrakcyjnych muzeów znajdujących się w okolicy! Które z nich są najciekawsze i które szczególnie warto odwiedzić? Sprawdźcie listę naszych propozycji!

Co ciekawego znajdziemy w łódzkich muzeach? Przede wszystkim poznamy lepiej stolicę województwa, czyli klimatyczną Łódź. Okolica to także świetne miejsce dla miłośników skansenów, tych bowiem w znajdziemy tu kilka, a każdy z nich jest równie urokliwy! Odwiedzając muzea rozsiane po województwie łódzkim, będziemy mogli przy okazji zobaczyć wiele atrakcyjnych miejsc znajdujących się w ich pobliżu. Dlatego też wpisanie muzealnych ekspozycji na listę rzeczy do zobaczenia będzie proste i nie będzie wymagało od nas rezygnowania z innych istotnych atrakcji! 


Najciekawsze muzea w Łódzi - te miejsca naprawdę warto odwiedzić!


Naszą listę najciekawszych muzeów na Ziemi Łódzkiej rozpocznijmy w stolicy województwa. Łódź to klimatyczne i piękne miasto mogące pochwalić się ciekawą historią, pięknymi zabytkami oraz licznymi atrakcjami. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Turyści szczególnie doceniają spacer ulicą Piotrkowską, wizytę w Manufakturze oraz ogrodzie zoologicznym. Na szczycie listy najciekawszych atrakcji miasta znajdziemy także interesujące muzea. 


  • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 


Jednym z najciekawszych miejsc w Łodzi jest Centralne Muzeum Włókiennictwa mieszczące się w Białej Fabryce Geyera - kompleksie klasycystycznych budynków, będących jednym z najstarszych zabytków architektury przemysłowej w naszym kraju. Muzeum może pochwalić się jedną z najbogatszych kolekcji tkanin artystycznych, a także organizacją największej i najstarszej imprezy wystawienniczej związanej z włókiennictwem. Odwiedzając muzeum, będziemy mogli zobaczyć między innymi rekonstrukcję tkalni pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku wraz z prezentacją maszyn w ruchu. Ciekawą atrakcją jest multimedialna wystawa Kotłownia pozwalająca na wirtualne obcowanie z eksponatami. Za jej pomocą będziemy mogli zapoznać się z procesem produkcji włókienniczej, zmianami, jakie w niej zachodziły na przestrzeni lat oraz pracą specjalistów.


Będąc w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, warto zajrzeć także na tył budynku, gdzie znajdziemy niewielki Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Znajdziemy tu kilka budynków prezentujących zabudowania Łodzi w XIX i na początku XX wieku, między innymi 200-letni modrzewiowy kościół, okazałą willę letniskową oraz domy rzemieślników. We wnętrzach budynków zobaczymy, w jakich warunkach żyli dawni pracownicy branży włókienniczej, a także pracownie rzemieślnicze należące do tkacza, szklarza czy garbarza.


Atrakcyjne noclegi w Łodzi: 



  • Muzeum Miasta Łodzi 


Kolejne muzeum powinniśmy odwiedzić z co najmniej dwóch powodów. Muzeum Miasta Łodzi jest zdecydowanie jedną z najbardziej interesujących atrakcji w stolicy województwa. Placówka cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na swoją siedzibę. Muzeum mieści się w piękny Pałacu Izraela Poznańskiego - wybitnego łódzkiego fabrykanta przemysłu włókienniczego. Imponująca budowla już z daleka przykuwa uwagę. Pałac swoim stylem nawiązuje do francuskiego renesansu. Często nazywany jest “Łódzkim Luwrem”. Początkowo pełnił on funkcję mieszkalną oraz reprezentacyjno-handlową. Na uwagę zasługuje także wystrój pałacowych wnętrz. Wchodząc do środka, będziemy mogli dostrzec elementy nawiązujące do stylów drugiej połowy XIX wieku, stylu eklektycznego oraz secesyjnego. Drugim powodem, dla którego warto odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi, są znajdujące zbiory muzealne. Podziwiając wystawy, będziemy mogli poznać lokalne tradycje oraz dowiedzieć się więcej na temat przekroju narodowościowego i religijnego miasta, a także poznać niepodległościowe tradycje miejscowej ludności. Ciekawym elementem kolekcji jest zbiór druków związanych z miastem. 


Zobacz także: Najciekawsze muzea pałacowe w Polsce


  • Muzeum Fabryki w Łodzi 


Kolejnym ciekawym miejscem, jakie możemy odwiedzić w Łodzi, jest Muzeum Fabryki. Mieści się ono w dawnej drukarni materiałów, będącej jednym z odnowionych budynków pofabrycznych. Podczas zwiedzania będziemy mogli poznać interesującą historię zakładów włókienniczych należących do Izraela Poznańskiego, odkryjemy sekrety produkcji tkaniny bawełnianych oraz dowiemy się, jak wyglądała codzienna praca robotników. Jednym z najciekawszych punktów wystawy jest możliwość zobaczenie, jak pracuje XIX-wieczne krosno. W skład zbiorów muzealnych wchodzą również liczne zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców oraz produkty wykonane w fabryce. Muzeum Fabryki znajduje się w słynnej łódzkiej Manufakturze.


Atrakcyjne noclegi w Łodzi: 



Najciekawsze muzea w województwie łódzkim - sprawdź, które miejsca naprawdę warto odwiedzić! 


Ziemia Łódzka, poza niezwykle klimatyczną i atrakcyjną stolicą posiada, także kilka innych urokliwych miejsc, które powinniśmy odwiedzić. Spokojne miasteczka o pięknych zabytkach, magicznych zakątkach i przyjemnej atmosferze stanowią świetne miejsca na krótki odpoczynek. Zaletą województwa łódzkiego jest fakt, że w najciekawszych miejscach regionu znajdziemy także ciekawe muzea!


  • Muzeum w Łowiczu


Jednym z ciekawszych zakątków, jakie możemy odwiedzić w województwie łódzkim, jest Łowicz. To niewielkie, ale bardzo ładne miasteczko położone jest około 60 kilometrów od Łodzi oraz 90 kilometrów od Warszawy - w pobliżu popularnego Nieborowa oraz Arkadii. Łowicz stanowi atrakcyjne miejsce, które warto odwiedzić w wolnej chwili, by uciec od turystycznego zgiełku i nieco odpocząć. W miasteczku będziemy mogli m.in.: przespacerować się po Starym Rynku otoczonym zabytkowymi kamieniczkami z XVI-XVIII wieku, zobaczyć zabytkowy ratusz, także zajrzeć na jeden z nielicznych trójkątnych rynków. 


W Łowiczu odnajdziemy także interesujące muzeum miejskie. Początki łowickiej placówki muzealnej związane są z postacią Władysława Tarczyńskiego - kolekcjonera i społecznika, który w 1905 roku postanowił udostępnić publicznie zebrane przez siebie zbiory. Obecnie w muzeum możemy obejrzeć kilka wystaw stałych. W kaplicy pw. św. Karola Boromeusza - jedynym zachowanym oryginalnym elemencie budynku dawnego seminarium misjnarskiego - znajdziemy meble z okresu od XVI do XIX wieku, piękne i unikatowe malowidło z XVII wieku oraz trzy pięknie zdobione kraty strzegące wejścia do środka. Kolejna wystawa przybliży nam dzieje ziemi łowickiej od czasów osadnictwa po czasy współczesnej. Na ekspozycji ułożonej chronologicznie znajdziemy narzędzie, ceramikę oraz militaria pozyskane podczas badań archeologicznych. W tym miejscu będziemy mogli zaobserwować, jak rozwiało się miasto od wczesnego średniowiecza po XX w. W łowickim muzeum zobaczymy także wystawy poświęcone etnografii księstwa łowickiego oraz Izbę Pamięci Żydów Łowickich. 

 

  • Świątynia Diany w Ogrodzie Romantycznym w Arkadii


Zdecydowanie najbardziej romantycznym oraz najpiękniejszym miejscem w województwie łódzkim jest park w Arkadii założony przez Helenę Radziwiłłównę. Romantyczny Park został założony pod koniec XVIII wieku na wzór najpiękniejszych europejskich ogrodów. Miejsce to do dziś prezentuje się bajkowo - to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych parków w Polsce oraz świetne miejsce na długi romantyczny spacer! Poza wijącymi się ścieżkami, licznymi stawami, strumieniami oraz wodospadami, w ogrodzie znajdziemy także piękne dzieła sztuki. Do najpopularniejszych należy wiadukt z 1784 roku - będący symbolem parku - a także piękna Świątynia Diany. Została ona wzniesiona w 1783 roku w stylu klasycystycznym, a swoim kształtem mocno nawiązuje do architektury starożytnej. W jej wnętrzu zobaczymy między innymi Westybul, owalną sypialnię i reprezentacyjną salę zwaną Panteonem - ozdobioną dekoracyjnymi gzymsami oraz plafonem “Jutrzenka” autorstwa Piotra Norblina. Gabinet Etruski zdobią natomiast malowidła przedstawiające Amora i Psyche oraz dekoracje ścienne z motywami naczyń etruskich. 


 

Zobacz także: 9 najlepszych miejsc na długi romantyczny spacer

 

  • Pałac w Nieborowie 

 

Zaglądając do Łowicza oraz Arkadii możemy odwiedzić także Nieborów. W spokojnej miejscowości (oddalonej od Łodzi o ok. 65 kilometrów) zobaczymy piękny barokowy pałac uważany za jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w naszym kraju. Został on wniesiony w 1694 roku, a na przestrzeni lat jego wnętrza były wielokrotnie przebudowywane, co wpłynęło na reprezentowany przez nie styl - były one m.in.: rokokowe, wczesnoklasycystyczne czy neorokokowe. Obecnie odwiedzając piękny pałac, będziemy mogli zajrzeć do mieszczącego się w nim Muzeum Nieborowa i Arkadii. W środku czekają na nas piękne wnętrza pałacowe ukształtowane w okresie od XVII do XIX wieku, a także ocalałe wyposażenie złożone z kolekcji rzeźb, obrazów, grafik mebli oraz porcelany. Ekspozycje wnętrz uzupełniają także zabytki wchodzące w skład kompleksu pałacowego. Znajdziemy tu oranżerię, dawny browar, dom oficjalistów, stajnie, pawilon myśliwski, a także powozownie. Wisienką na torcie będzie natomiast spacer po pięknym parku otaczającym pałac. 

 

Ze względu na bliskie odległości między Łowiczem, Arkadią i Nieborowem (łącznie to tylko 10 kilometrów) warto odwiedzić wszystkie te miejsca za jednym razem. W ten sposób zaplanujemy naprawdę różnorodną i interesującą wycieczkę! 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcje noclegi w okolicy

 

Najciekawsze skanseny w województwie łódzkim - świetne pomysły na klimatyczny wypoczynek! 


Województwo łódzki, chociaż wydaje się niepozorne, jest miejscem niezwykle klimatycznym. Będą mogli przekonać się o tym przede wszystkim miłośnicy skansenów! Okolica pełna jest urokliwych parków etnograficznych, które uprzyjemnią nam wypoczynek w okolicy. Poznajcie najciekawsze z nich! 


  • Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach 

 

W niewielkich Maurzycach położonych jedynie 7 kilometrów od Łowicza znajdziemy Łowicki Park Etnograficzny będący oddziałem Muzeum w Łowiczu, a także jednym z najatrakcyjniejszych skansenów w regionie. Na terenie parku znajdziemy około 40 obiektów pochodzących głównie z drugiej połowy XIX wieku oraz pierwszej XX wieku. Spacerując po skansenie, będziemy mogli zobaczyć chłopskie chaty z pełnym wyposażeniem i bogato dekorowanymi wnętrzami, dawne budynki gospodarskie, wiejską szkołę, strażnicę straży pożarnej, wiatrak czy kuźnie. Znajdujące się w skansenie budynki podzielona na dwie strefy prezentujące historyczne układy przestrzenne charakterystyczne dla wsi łowieckiej: tzw. starą wieś z centralnym placem wioskowym, które zakładano od połowy XIX wieku oraz nową wieś, czyli ulicówkę, powszechną w drugiej połowie XX wieku. 

 

Dodatkową atrakcją w parku etnograficznym są odbywające się tu warsztaty z pieczenia chleba, toczenia naczyń czy charakterystycznego dla regionu wycinankarstwa. 

 

 

  • Łęczycka Zagroda Chłopska k. Łęczycy

 

Kolejny urokliwy skansen znajdziemy w okolicy Łęczycy - położonej około 41 kilometrów od Łodzi. Łęczycka Zagroda Chłopska stanowi oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i jest dość młodym skansenm - został otwarty w 2013 roku. Zwiedzając oddział, będziemy mogli zobaczyć między innymi XIX-wieczną zagrodę chłopską wraz z tradycyjnym wyposażeniem z okresu międzywojennego, a także budynki inwentarskie (takie jak obora, stajnia, chlew oraz szopa na torf), stodołę, olejarnię, kuźnię oraz piec garncarski. Najstarszym obiektem znajdującym się na terenie skansenu jest dobrze zachowany wiatrak pochodzący z 1820 roku. Spacerując po zagrodzie, warto zajrzeć także do budynków, w których znajdziemy liczne przedmioty codziennego użytku, maszyny czy wyposażenie kuźni. W międzyczasie warto przyjrzeć się także piwnicy ziemnej, studni z żurawiem, pasiece czy kapliczkom.

 

Położenie na uboczu oraz malownicza okolica dodają skansenowi uroku. Przyjeżdżając tu na spacer, będziemy mogli uciec od zgiełku miasta oraz na chwilę przenieść się w czasie! Nasz wypad do Łęczycy możemy urozmaicić wizytą w Zamku Królewskim oraz znajdującej się w okolicznym Tumie XII-wieczne Kolegiacie.

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy: 

 

 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Zagroda Młyńska w Uniejowie


Znajdująca się w Uniejowie Zagroda Młyńska jest jednym z najciekawszych skansenów w regionie.  Z całą pewnością jest on niewielki - znajdziemy tu jedynie 4 zabytkowe obiekty. Dwór przeniesiony z miejscowości Nagórki pochodzący z lat 80. XIX-wieku, dwa wiatraki typu koźlak z Chorzepina i ze Zbylczyc oraz chałupę ze Skotnik, a także kopie stodoły z Besiekier oraz budynek inwentarski z Uniejowa. Skromna ekspozycja nie jest jednak jedynym atutem miejscowego skansenu. Miejsce to przyciąga turystów nie tyle za sprawą możliwości zobaczenia zabytków, ale spędzenia w nich weekendu. Zagroda Młyńska jest bowiem skansenem pełniącym funkcję miejsca noclegowego. Turyści pragnący doświadczenia życia na wsi (przynajmniej częściowo) mogą spędzić noc w dworze, a nawet w wiatraku! Dodatkowo na terenie skansenu będziemy mogli wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych z kowalstwa, wikliniarstwa, garncarstwa czy bukieciarstwa. Poza tym zobaczymy zabytkową kolekcję pojazdów konnych i dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. Na terenie obiektu znajduje się mini zoo, które z pewnością ucieszy najmłodszych. W tutejszej chałupie znajduje się karczma, gdzie skosztujemy wypiekanego w piecu chleba oraz regionalnych potraw.


Zagroda Młynarska

Zagroda Młynarska

Uniejów, ul. abp Jakuba Świnki

Kwatery i pokoje Uniejów 7.9


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Uniejowie


  • Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie


Sromów jest niewielką miejscowością położoną jedynie 12 kilometrów od Łowicza. Tam też znajdziemy kolejną ciekawą atrakcję, które może urozmaicić nam weekendowy pobyt w mieście. Muzeum Ludowe jest niewielkim prywatnym muzeum należącym do rodziny Brzozowskich. Zostało ono założone już w 1972 roku i od tego czasu stale się rozrasta i urzeka turystów. Zaglądając do tego uroczego miejsca, będziemy mogli poznać liczne ciekawostki oraz historie związane z rękodziełem ludowym i rzeczami codziennego użytku. Na szczególną uwagę w muzeum zasługuje imponująca kolekcja ponad 600 ruchomych drewnianych figurek przedstawiających m.in.: wiejskie wesele, procesje Bożego Ciała czy codzienne prace mieszkańców wsi. Interesującą kolekcję uzupełnia także 30 figur naturalnych rozmiarów ubranych w tradycyjne łowickie stroje. Zobaczymy tu także stare meble, zaprzęgi konne maszyny rolnicze oraz łowieckie skrzynie posagowe, natomiast nad naszymi głowami zobaczymy piękne papierowe i kolorowe pająki. Wystawa państwa Brzozowskich rozmieszona jest w czterech budynkach otoczonych rozległym ogrodem. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


  


  • Zagroda Ludowa oraz Muzeum w Lipcach Reymontowskich


Niewielką miejscowość, jaką są Lipce Reymontowskie (położone około 50 kilometrów od Łodzi), warto odwiedzić z kilku powodów. Po pierwsze to spokojne i ustronne miejsce, w którym możemy zaplanować postój podczas wycieczki rowerowej czy podróży z Łodzi do Warszawy. Po drugie Lipce Reymontowskie swoje miano noszą nie bez przyczyny. Swego czasu przebywał tu Władysław Reymont i to właśnie tutaj rozgrywa się także akcja słynnych “Chłopów”, za których polski pisarz nagrodzony został Literacką Nagrodą Nobla. W spokojnych Lipcach będziemy mogli odwiedzić Muzeum Regionalne. Jest to niewielki skansen, w którym będziemy mogli zobaczyć liczne pamiątki związane z postacią Reymonta, a także odtworzone wnętrza chaty chłopskiej wraz z jej wyposażeniem. Znajdują się tu między innymi stroje, tkaniny, hafty oraz narzędzie rolnicze. Istotnym elementem muzeum jest również Zagroda Ludowa składająca się z kilku zabytkowych drewnianych budynków sprowadzonych z okolicznych miejscowości. To m.in.: dwie chałupy mieszkalne z Woli Drzewieckiej oraz Mszadli, spichlerz i stodoła z gminy Godzianów oraz obora z Woli Drzewieckiej. Na terenie zagrody znajdziemy także figurkę Matki Boskiej Lipnickiej, a także drewniane rzeźby postaci z “Chłopów” oraz samego Władysława Reymonta.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



  • Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie


Miłośnicy drewnianych zabytków i wnętrz z charakterem poza odwiedzaniem skansenów, mogą zawitać do Ożarowa, gdzie znajdą kolejną interesującą atrakcję. Niewielka miejscowość położona 12 kilometrów od Wielunia posiada bardzo ciekawą atrakcję. Zabytkowy dwór w Ożarowie jest jednym z nielicznych zachowanych przekładów drewnianej siedziby szlacheckiej baroku. W pięknym i klimatyczny dworek otoczony drzewami został wzniesiony w 1757 roku, na miejscu wcześniejszego dworu. Obecnie w zabytkowym budynku mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich będące oddziałem Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wchodząc do środka, będziemy mogli zobaczyć ekspozycję prezentującą pamiątki po licznych okolicznych rodach Ziemi Wieluńskiej. Zajrzymy do saloniku, pokoiku dziewczęcego, buduaru, sypialni męskiej i damskiej, gabinetu, sali jadalnej i kredensowej oraz saloniku myśliwskiego. Wśród zabytkowego wyposażenia znajdziemy barokowe szafy, skrzynie i kufry, a także ceramikę oraz zespół portretów szlachty wieluńskiej z różnych wieków.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Poslce

Następny artykuł Najpiękniejsze zamki i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!