Najciekawsze muzea w województwie pomorskim

Najciekawsze muzea w województwie pomorskim

Województwie pomorskie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na polskim wybrzeżu. Turyści przybywają tu tłumnie szczególnie w sezonie letnim. I nie ma się co temu dziwić! Miejsce to oferuje bowiem wiele atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu. Na szczecie najważniejszych miejsc znajduje się tętniące życiem Trójmiasto pełne niezwykłych propozycji, atrakcyjne Władysławowo czy wyjątkowy Półwysep Helski. Dochodzą do tego oczywiście piękne piaszczyste plaże oraz kilka unikatowych zabytków w okolicy. W miejscu tym nie sposób się nudzić. Jednak wśród licznych propozycji warto pamiętać także o interesujących muzeach. Wizyty w niech będą stanowić świetne urozmaicenie wakacyjnego weekendu, nie tylko w deszczowe dni! Sprawdźcie, co ciekawego możecie znaleźć w najciekawszych muzeach Pomorza.

W województwie pomorskim czekają na nas liczne interesujące muzea. Co ciekawego w nich znajdziemy? Przede wszystkim będziemy mogli uzupełnić naszą wiedzę na temat poszczególnych miast oraz całego regionu. Zobaczymy tam eksponaty pochodzące z różnych okresów historycznych i będziemy mogli wyobrazić sobie, jak przed wiekami mogło wyglądać życie na ziemiach Polskich. Dobrze planując nasz wakacyjny wyjazd, poznamy także ciekawostki na temat innych zakątków świata, ważnych osobistości lub dziedzin życia, o których niewiele wiemy lub się nad nimi nie zastanawiamy. Odwiedzając najciekawsze muzea w województwie pomorskim z całą pewnością nie raz damy się zaskoczyć! Naprawdę warto do nich zajrzeć! 


Najciekawsze muzea w województwie pomorskim - odwiedź najważniejsze placówki w Gdańsku! 


Gdańsk jest zdecydowanie najpopularniejszym oraz najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem na polskim wybrzeżu. W tym pięknym historycznym miejscu czekają na nas piękne Stare Miasto, imponująca gotycka Bazylika Mariacka oraz inne zachwycające świątynie i zabytki. Znajdziemy tu także okazje do dobrej zabawy oraz świetne miejsca na spacer z bliskimi. W naszym planie zwiedzania miasta warto uwzględnić także ciekawe muzea! i wcale nie powinniśmy czekać na deszcz, aby je odwiedzić! 


  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska


W pierwszej kolejności nasze kroki powinniśmy skierować do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w którym odnajdziemy liczne kolekcje przedstawiające historię miasta od czasów średniowiecza do XX wieku. Muzeum podzielone jest na aż 10 oddziałów, dlatego dobrze powinniśmy zaplanować nasze zwiedzanie! Siedzibę główną muzeum znajdziemy w pięknym gotycko-renesansowym Ratuszu Głównego Miasta. We wnętrzu czekają na nas przestronne muzealne sale ozdobione zachwycającymi freskami, obrazami, meblami i elementami architektury.


Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska

Gdańsk, ul. Długa

Muzea Gdańsk 9.4


Kolejny oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska znajdziemy w Dworze Artusa, będącym jednym z najpiękniejszych oraz najbardziej reprezentatywnych obiektów Gdańska. Budynek został wzniesiony w latach 1348-50. Gdański Dwór Artusa na podobieństwo innych podobnych powstałych w Europie dworów stanowił miejsce spotkań zamożnego patrycjatu kupców oraz rzemieślników. Spotkania te były wzorowane na spotkaniach arturiańskiego Okrągłego Stołu. We wnętrzu zrekonstruowanego budynku znajdziemy oryginalne wyposażenie, a wśród niego między innymi 12-metrowy renesansowy piec kaflowy pochodzący z XVI wieku i będący największym tego typu piecem w Europie, liczne herby oraz personifikacje cnót i planet. Na szczególną uwagę załsuguje gotycka rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem, należąca do najcenniejszych elementów wyposażenia. Wśród eksponatów znajdziemy także piękne zabytkowe modele okrętów oraz rekonstrukcje obrazów.



Ciekawą wystawę znajdziemy także w Domu Uphagena. Piękna zabytkowa kamienica zlokalizowana przy popularnej ulicy długiej jest jedyną w naszym kraju, a także jedną niewielu w całej Europie XVIII-wiecznych kamienic mieszczańskich udostępnionych do zwiedzania. W jej wnętrzu znajdziemy kolejny oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - Muzuem Wnętrz Mieszczańskich. Ekspozycja przedstawia zwiedzającym, wnętrza pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. zobaczymy także, jak wyglądała sień, niewielki kupiecki kantor, pięknie ozdobiony salonik oraz salon znajdujący się na pierwszym piętrze, będący najbardziej reprezentatywną częścią budynku. Na szczególną uwagę zasługują pięknie dekorowane boazerie oraz malowidła o tematyce chińskiej - niezwykle modne w XVIII wieku. 


Dom Uphagena

Dom Uphagena

Gdańsk, ul. Długa

Muzea Gdańsk 9.4


Będąc w Gdańsku, koniecznie powinniśmy odwiedzić popularne Muzeum Bursztynu. Jest to co prawda jedna z najmłodszych placówek muzealnych znajdująca się w mieście, jest jednak niezwykle atrakcyjnym punktem na mapie Gdańska. Już sama siedziba muzeum jest interesującą. Placówka mieści się bowiem w gotycko-renesansowym Zespole Przedbramia - unikatowym w skali europejskiej zabytku, stanowiącym niegdyś główny element miejskiego systemu obronnego. W samym muzeum również czekają na nas interesujące eksponaty. Podziwiając zbiory muzealne, będziemy mogli bliżej poznać proces powstawania bursztynu, jego właściwości, metody pozyskiwania, a także zmiany, jakie na przestrzeni lat zachodziły w sposobie jego obróbki. Najważniejszym elementem muzeum jest oczywiście imponująca kolekcja okazów przyrodniczych, wśród których znajdziemy bezcenne bryły, inkluzje roślinne i zwierzęce oraz rozmaite i barwne żywice kopalne pochodzące z najodleglejszych zakątków naszego globu!


Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Gdańsk, ul. Wielkie Młyny

Muzea Gdańsk 9.2


Interesującym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska jest Twierdza Wisłoujście. Jest to wyjątkowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej, a także jedna z najciekawszych fortyfikacji w naszym kraju. Jest to także najstarsza twierdza nadmorska położona na naszym wybrzeżu. Głównym celem Twierdzy Wisłoujście była kontrola statków kupieckich oraz ich kontrola i nawigacja. Z czasem budynek zyskał także funkcję militarną, którą pełnił do końca I wojny światowej. Obecnie jej zwiedzanie możliwe jest jedynie w towarzystwie przewodnika. 


Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście

Gdańsk, ul. Stara Twierdza

Zabytki Gdańsk 6.6


Zobacz także: Najciekawsze twierdze i fortyfikacje w Polsce 


  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku


Kolejnym ciekawym muzeum, jakie znajdziemy w Gdańsku, jest Muzeum Archeologiczne. Na początku swego istnienie funkcjonowało jako jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, natomiast od 1962 roku stało się placówką samodzielną. Głównym celem placówki jest gromadzenie, przechowywanie oraz opracowywanie zabytków archeologicznych pochodzących z najodleglejszych czasów epoki kamienia, aż po nowożytność. Wędrując po salach i korytarzach Muzeum Archeologicznego, będziemy mogli zobaczyć interesujące wystawy stałe. Jednym z najciekawszych i najważniejszych elementów zbiorów muzealnych jest ekspozycja prezentująca najdawniejsze dzieje Pomorza Gdańskiego. Dodatkowo, dzięki zebranym tu materiałom będziemy mogli dowiedzieć się między innymi, jak wyglądała drewniana zabudowa miasta w czasach między X a XIII wiekiem, jakie tradycje związane z bursztynem kształtowały się na przestrzeni lat, a także jakie schorzenia dotykały mieszkańców prehistorycznych ziem polskich.


Odwiedzając Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, warto zwrócić uwagę także na sam budynek, w którym znajduje się siedziba główna placówki. Dom Przyrodnika, sam w sobie jest ciekawym obiektem, jest to bowiem jedna z największych oraz najbardziej reprezentacyjnych gdańskich kamienic pochodząca z końcówki XVI wieku. W skład Muzeum Archeologicznego wchodzą także interesujące oddziały. W zabytkowym spichlerzu zwanym Białym Barankiem znajdziemy interaktywną wystawę połączoną z mini wykopaliskami archeologicznymi. W Piwnicy Romańskiej mieszczącej się na Placu Dominikanów znajdziemy pozostałości po XIII-wiecznym klasztorze, natomiast w będąc w Sopocie, możemy zajrzeć do skansenu archeologicznego przedstawiającego zabudowania dawnego grodziska.


Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Gdańsk, ul. Mariacka

Muzea Gdańsk 10


Zobacz także: Najciekawsze muzea archeologiczne w Polsce


  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 


Jest to jedno z najciekawszych muzeów w województwie pomorskim, oferujące turystom wiele niezwykłych ekspozycji. Głównym celem instytucji jest gromadzenie i ochrona zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem oraz rybołówstwem. Odwiedzając muzeum, będziemy mogli przekonać się, jak na przestrzeni lat wyglądało i zmieniało się życie na morzu. Gdańska placówka podzielona jest na 9 oddziałów, z czego naprawdę warto odwiedzić każdy z nich! Zdecydowanie najciekawszym i najbardziej charakterystyczną częścią Narodowego Muzeum Morskiego jest słynny Gdański Żuraw. W jego wnętrzu znajdziemy wystawę poświęconą między innymi nawigacji w porcie oraz technice przeładowywania towarów. Przy okazji będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądało wnętrzu kupieckiego kantoru, mieszczańskiego salonu czy warsztatów rzemieślników portowych. Najciekawszym i najważniejszym elementem Gdańskiego Żurawia jest zrekonstruowany mechanizm napędowy w postaci ogromnego drewnianego koła wprawianego w ruch za pomocą ludzkich nóg. W samym Gdańsku znajdziemy jeszcze 2 oddziały Narodowego Muzeum Morskiego. W spichlerzach na Ołowiance znajdziemy trzy wystawy stałe poświęcone Polakom na morzach świata, archeologii morskiej, a także wystawę malarstwa marynistycznego. Jedną z ciekawszych atrakcji w mieście jest także Ośrodek Kultury Morskiej. Na całe rodziny czeka tam interesująca ekspozycja prezentująca zabytki związane ze szkutnictwem, żeglugą czy rybołówstwem, a także interaktywna wystawa pozwalająca na zdalne sterowanie modelami statków. Będąc w Ośrodku, będziemy mogli dowiedzieć się, jak wygląda praca w porcie, zasiądziemy za sterami batyskafu, nadamy wiadomość alfabetem Morse’a, a także wejdziemy na mostek kapitański!


Oddziały Nadrodowego Muzeum Morskiego znajdziemy także w Helu (Muzeum Rybołówstwa), Kątach Rybackich (Muzeum Zalewu Wiślanego), Tczewie (Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków). 



  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


Jednym z najciekawszych i najważniejszych gdańskich muzeów jest Muzeum II Wojny Światowej. Głównym celem placówki jest prezentowanie wydarzeń II Wojny Światowej widzianej z perspektywy Polski oraz innych państw Europy Środkowej. Głównym elementem muzeum jest wystawa główna zaliczana do największych wystaw historycznych an całym świecie. Ekspozycja podzielona jest na trzy sekcje narracyjne poświęcone drodze do wybuchu wojny, jej grozie oraz skutkom i konsekwencjom. Ciekawym elementem muzeum jest także wystawa zatytułowana “Podróż w czasie”. Została ona przygotowana przede wszystkim z myślą o najmłodszych gościach muzeum. Przedstawia ona mieszkanie warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: przed wybuchem wojny, w trakcie okupacji oraz po zakończeniu wojny.


Atrakcyjne noclegi w Gdańsku: 


Moon Hostel

Moon Hostel

Gdańsk, ul. Długie Ogrody

Hostele Gdańsk 9.4


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Gdańsku


Najciekawsze muzea w województwie pomorskim - które miejsca warto odwiedzić? 


W województwie pomorskim ciekawe muzea znajdziemy nie tylko w Gdańsku. W okolicy czeka na nas także kilka innych atrakcyjnych placówek, które warto odwiedzić w wolnej chwili. Oto kilka najciekawszych muzeów w województwie pomorskim! 


  • Muzeum Stutthof w Sztutowie 


W Sztutowie - spokojnej i urokliwiej miejscowości otoczonej piękną przyrodą - znajdziemy jedno z najważniejszych muzeów w województwie pomorskim, które powinien odwiedzić każdy, kto tylko będzie w pobliżu. Muzeum Stutthof zostało założone w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego. Placówka w Sztutowie powstała przede wszystkim dzięki staraniom byłych więźniów, a jej głównym celem miało być uczczenie pamięci osób, które zginęły w tym miejscu. Zwiedzając placówkę w Sztutowie, będziemy mogli zobaczyć między innymi BramęŚmierci, blok kwarantanny, blok kobiecy, komorę gazową, krematorium oraz pomnik martyrologii ofiar obozu. Kolejnym ważnym celem muzeum jest edukacja młodego pokolenia. W ofercie znajdziemy więc lekcje, warsztaty muzealne oraz wykłady autorskie dotyczące obozu i II wojny światowej.


Atrakcyjne noclegi w Sztutowie:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Sztutowie


  • Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie
 

Czas wolny w województwie pomorskim możemy spędzić nie tylko na wybrzeżu. W głębi lądu czeka na nas także wiele atrakcyjnych miast oraz znajdujących się w nich atrakcji. Jednym z takich miejsc jest zdecydowanie Chmielno. Ciche i spokojne miasteczko położone jest w malowniczej okolicy Kaszubskiego Parku Narodowego. Z każdej strony otoczone jest jeziorami oraz lasami oferując świetny warunki dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W Chmielnie znajdziemy także jedno z najciekawszych muzeów w województwie pomorskim. W Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów będziemy mogli zobaczyć między innym ekspozycję ceramiki ozdobionej charakterystycznymi wzorami dynastii chmieleńskiej czy poznać procesy tworzenie wyrobów garncarskich. Szczególną atrakcją jest możliwość podziwiania pracy garncarza przy kole, a także samemu spróbowania sił przy wykonywanie glinianego naczynia! 


Atrakcyjne noclegi w Chmielnie: 


STANICA WODNA

STANICA WODNA

Chmielno, ul. Grodziska

Pensjonaty Chmielno 9.3
Krystian

Krystian

Chmielno, ul. Bernarda Grzędzickiego

Kwatery i pokoje Chmielno 9.3


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Chmilenie


  • Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich


Będąc na Kaszubach, należy pamiętać o wizycie we Wdzydzach Kiszewskich. W tej spokojnej i malowniczo położonej miejscowości będziemy mogli cieszyć się nie tylko ciszą, klimatem oraz piękną okoliczną przyrodą. Warto zajrzeć tu także ze względu na możliwość zwiedzania zachwycającego skansenu! Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulkowskich jest jedną z najciekawszych atrakcji w całym regionie. Obiekt ten należy zaliczyć także do najpiękniejszych skansenów w całym kraju! Co ciekawego będziemy mogli tu zobaczyć? Na powierzchni około 22 hektarów znajduje się ekspozycja prezentująca dawne budownictwo drewniane Kaszub oraz Kociewia pochodzące z okresu od XVII do XX wieku. Znajdziemy tu między innymi chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze, a także warsztaty rzemieślnicze. Zaglądając do budynków, będziemy mogli zobaczyć odtworzone wnętrza złożone z autentycznego wyposażenie, urządzeń gospodarczych i przemysłowych.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Zakątek U Kuby

Zakątek U Kuby

Wdzydze, ul. ul. Stolema

Domki Wdzydze 10
Zacisze Pensjonat

Zacisze Pensjonat

Wdzydze, ul. ul. Róży Ostrowskiej

Pensjonaty Wdzydze 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach


Jednym z najpiękniejszych miejsc w województwie pomorskim oraz na całym wybrzeżu jest Słowiński Park Narodowy. Piękna nadmorska pustynia zachwyca turystów swoim wyjątkowym charakterem. Dodatkowo będąc w okolicy i odwiedzając słynne wydmy, możemy zajrzeć także do kilku innych ciekawych miejsc. W niedalekiej Łebie czeka na nas moc atrakcji idealna na rodzinne wakacje, w pobliżu znajdują się piękne plaże, malownicze jeziora oraz atrakcyjne szlaki turystyczne. W wolnej chwili warto pamiętać także o wizycie w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach będącym jednak z ciekawszych muzeów w województwie pomorskim. W skansenie będziemy mogli zobaczyć między innymi szałas i magazyn rybacki, zabytkowy piec chlebowy, karczmę oraz urokliwe chałupy i zagrody. Głównym celem parku etnograficznego jest odtworzenie układu przestrzennego XIX-wiecznej wsi słowińskiej. W muzeum organizowane są także interesujące wystawy czasowe, plenerowe imprezy folklorystyczne, plenerowe wystawy rzeźbiarskie i malarskie, a także wydarzenia edukacyjne.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Jakie jeszcze ciekawe muzea warto zobaczyć w województwie pomorskim?

  • Muzeum Zamkowe w Malborku – muzeum znajdujące się w jednej z najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce, a także jednym z najważniejszych europejskich zabytków z okresu średniowiecza, zamek krzyżacki przez lata pełni funkcję siedziby Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Zwiedzając wnętrze zamku, zobaczymy około 40 tys. okazów podzielnych na liczne sekcje, m.in.: Pracownię Archeologiczną, Kolekcję Metali Zabytkowych, Kolekcję Bursztynu, Gabinet Rycin, Albumy Odbudowy Zamku, Zabytki Techniki czy Gabinet Numizmatyczny,

  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – muzeum poświęcone morskim siłom zbrojnym, jego głównym celem jest gromadzenie oraz ochrona pamiątek związanych z marynarką wojenną. Zwiedzając muzeum, możemy zobaczyć ekspozycję złożoną między innymi z medali i pamiątek, mundurów i sprzętu wojskowego, archiwalnych dokumentów i opracować, a także broni, 

  • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach – placówka muzealna zajmująca się gromadzeniem eksponatów związanych z regionem oraz grupą etniczną Kaszubów. Podczas zwiedzania dowiemy się jak wyglądały poszczególne dziedziny życia: rolnictwo, gospodarstwo domowe, rybołówstwo, garncarstwo, obrzędy i kultura. Wśród najciekawszych obiektów znajdziemy: czółna rybackie, pługi, radła, kultywatory oraz stroje gwieżdżów - charakterystycznych bożonarodzeniowych przebierańców, 

  • Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce – muzeum znajdujące się na dawnym poligonie rakietowym, w skład ekspozycji muzealnej wchodzą między innymi: rakiety z różnych okresów, bunkier, lej wrzutni, fundamenty stacji radiolokacyjnych oraz hali montażowej, a także liczne militaria.

Następny artykuł Świętokrzyskie dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!