Najciekawsze rezerwaty przyrody w Świętokrzyskiem
Województwo świętokrzyskie jest miejscem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Chociaż region ten nie należy do najpopularniejszych i nadal pozostaje niedoceniony, turyści mogą odnaleźć tu wiele fantastycznych miejsc. Wśród najważniejszy atrakcji województwa warto wymienić między innymi interesujące zabytki (na czele z ruinami zamków w Chęcinach i Ujeździe), kompleksy turystyczne idealne dla całych rodzin czy klimatyczny Sandomierz. Istotną zaletą Świętokrzyskiego są przede wszystkim walory przyrodnicze. Znajdziemy tu najstarsze góry w Europie, przepiękną Jaskinię Raj oraz mnóstwo pięknych rezerwatów przyrody! Oto kilka z najciekawszych, które warto odwiedzić!
-
Rezerwat Kadzielnia w Kielcach
Jeden z pierwszych rezerwatów przyrody, jaki warto odwiedzić w województwie świętokrzyskim, jest „Kadzielnia” znajdująca się w Kielcach. Jest to jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji miasta. Miejsce to oferuje świetne warunki do spacerów i jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców miasta, jak i przyjeżdżających do Kielc turystów. Rezerwat znajduje się niedaleko centrum miast na terenie dawnego kamieniołomu funkcjonującego w okresie od XVII wieku do lat 60. XX. Spacerując po „Kadzielni” warto przyjrzeć się między innymi Skałce Geologów, będącej najwyższym wzniesieniem w okolicy (295 m n.p.m.), a także pozostałością po dawnej Górze Kadzielnia. Dostrzeżemy tu także wiele skamieniałości, krasy kopalne oraz interesujące zjawiska krasowe. Ciekawostką jest fakt, że na niewielkiej przestrzeni parku (liczy on sobie jedynie 0,6 hektara) znajdziemy aż 25 jaskiń! Najdłuższe z nich to jaskinia Szczelina o długości 200 metrów, jaskinia Prochownia licząca 111 metrów oraz Wschodnia mająca 108 metrów. “Kadzielnia” stanowi świetne miejsce do wypoczynku. Znajduje się tu park rekreacyjny z popularnym amfiteatrem. Warto przejść się w okolicy malowniczego Jeziora Szmaragdowego.
-
Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego w Kielcach
Jest to jeden z najciekawszych geologicznych rezerwatów znajdujących się w Kielcach. Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego został założony w 1952 roku i obejmuje skromny obszar o powierzchnie ponad 0,5 hektara. Jest on najstarszym rezerwatem geologicznym w Polsce oraz najmniejszym rezerwatem przyrody na terenie Kielc. Zlokalizowany jest on w północno-zachodniej części miasta, a jego głównym celem jest ochrona odkrywki skalnej, przedstawiającej interesujący fragment tektoniki Gór Świętokrzyskich w postaci charakterystycznie i silnie pofałdowanych skał wapiennych - będących ewenementem na skalę europejską. Dno znajdującego się tu wyrobiska wypełnia woda. Ściany rezerwaty podziwiane z dołu sprawiają wrażenie piętrzących się gór, dzięki czemu możemy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do zupełnie innego miejsca z dala od miasta.
-
Rezerwat przyrody “Karczówka” w Kielcach
Kolejnym interesującym miejscem w Kielcach jest rezerwat przyrody “Karczówka”. Jest to rezerwat krajobrazowy znajdujący się na najwyższym wzniesieniu Pasma Kadzielniańskiego (340 m n.p.m.). Okolica stanowi świetne miejsce na długie spacery całą rodziną, a także oferuje piękne punkty widokowe na Kielce oraz Góry Świętokrzyskie. Dodatkowo na szczycie Karczówki znajdziemy zabytkowy XVII-wieczny kościół św. Karola Boromeusza oraz klasztor pobernardyński. Dużą popularnością w tym miejscu cieszy się kaplica św. Barbary, w której będziemy mogli zobaczyć figurę patronki górników wykonaną z bryły rudy ołowiu. Obiekty sakralne na szczycie wzniesienia otacza piękny sosnowy las. Spacerują po rezerwacie, będziemy mogli zobaczyć także wiele roślin objętych ochroną, m.in.: sasanki, jaskra kwiatowego, turzycę górską, storczyki oraz lilię złotogłów.
Rezerwaty będziemy mogli odwiedzić, podążając między innymi żółtym szlakiem spacerowym wokół Kielc.
Atrakcyjne noclegi w Kielcach:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Rezerwat „Skałki Piekło pod Niekłaniem”
W województwie świętokrzyskim interesujące rezerwaty znajdziemy także poza Kielcami. Jednym z najciekawszych oraz najbardziej zjawiskowych rezerwatów znajdziemy w okolicy Niekłania - niewielkiej miejscowości położonej między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. “Skałki Piekło pod Niekłaniem” to fascynujące miejsce idealne na spacer dla każdego. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni ponad 6 hektarów. Na jego terenie będziemy mogli znaleźć liczne skałki osiągające wysokość nawet 8 metrów. Rezerwat swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim charakterystycznym i niesamowitym kształtom chronionych skałek. Znajdziemy tu ogromne grzyby, kominy, gzymsy i stoły skalne o iście piekielnym wyglądzie. Okolica posiada nawet własną legendę mówiącą o tym, że skały pod Niekłaniem z rozkazu samego Lucyfera stały się miejscem pokuty nieposłusznych diabłów. Intrygujące formacje skalne ciągną się na długości jednego kilometra i otoczone są 200-letnim lasem. Panujący w okolicy klimat z pewnością nas oczaruje, a jednocześnie pozwoli wypocząć podczas korzystania z ciszy i spokoju panujących w okolicy.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Końskie, ul. ul. Relaksowa
Ośrodek Wypoczynkowy Relax
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie
Jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego jest rezerwat archeologiczny “Krzemionki Opatowski” położony 8 kilometrów na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Został on założony w 1995 roku i zajmuje powierzchnię około 348 hektarów. Głównym elementem chronionym przez rezerwat są Krzemionki Opatowskie - jedna z największych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego oraz jedyna w Polsce zachowana do dziś neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego. W roku 1994 uznana za pomnik historii. Odwiedzając to miejsce, będziemy mogli zobaczyć wystawy archeologiczne przedstawiające pradawne górnictwo i osadnictwo z czasów neolitycznych - znajdziemy tu rekonstrukcję obozowiska neolitycznych górników oraz wioskę neolityczną. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim podziemna trasa wiodąca przez kopalniane korytarze, gdzie zobaczymy wyrobiska kopalń prehistorycznych.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Najpopularniejsze kopalnie do zwiedzania w Polsce. Co warto zobaczyć?
-
Rezerwat przyrody Góra Miedzianka
Kolejny interesujący rezerwat przyrody oraz piękne widoki znajdziemy w okolicy Chęcin. Rezerwat przyrody Góra Miedzianka założony został w 1958 roku i zajmuje powierzchnię ponad 26 hektarów. Obejmuje on cały masyw Góry Miedzianki, będący najbardziej wysuniętym na północ wzniesieniem Pasma Chęcińskiego Gór Świętokrzyski. Na jego terenie znajdują się liczne ślady górnictwa kruszcowego, a także chronione gatunki zwierząt i roślin. Na szczególną uwagę zasługują trzy charakterystyczne wapienne szczyty, z których rozciąga się piękny widok na okolicę. Udając się na wędrówkę po rezerwacie, będziemy mogli zobaczyć terasy kemowe, żebra krasowe, liczne jaskinie oraz ślady górnictwa w postaci sztolni Zofia i sztolni Terasa, księżycowego pola, hałd oraz mniejszych szybów.
Przez rezerwat przebiega żółty szlak turystyczny, ścieżka spacerowa oraz szlak rowerowy. Będąc w okolicy, warto zajrzeć także do znajdującej się u podnóża góry Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego. W placówce będziemy mogli zapoznać się z historią eksploatacji miedzi i wapieni. Zobaczymy tu skały, minerał oraz skamieniałości pochodzące z Góry Miedzianki, okolic Chęcin oraz różnych zakątków Polski i świata. Ekspozycje uzupełniają narzędzia i mundury górnicze oraz ekspozycja pamiątkowych kufli barbórkowych.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
-
Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe
Piękne przyrodnicze zakątki znajdziemy także w okolicy Sandomierza. Klimatyczne miasto oferuje nam piękne zabytki, kościoły i kamienice, a także przyjemną atmosferę. Warto jednak pamiętać, że również w okolicy miasta czekają malownicze zakątki. Miłośnicy przyrody oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu powinni udać się do rezerwatu przyrody Góry Pieprzowe. Znajduje się on jedynie 2,5 kilometra od Starego Rynku, a trafimy do niego, podążając czerwonym szlakiem turystycznym. Rezerwat o powierzchnie około 18 hektarów został utworzony w 1979 roku. Jego głównym celem jest ochrona roślin sucholubnych porastających silnie zwietrzałe łupki oraz zamieszkujących okolicę owadów. Góry Pieprzowe właśnie tym charakterystycznym łupkom zawdzięczają swoją nazwię - swym kolorem i kształtem przypominają ziarna pieprzu. Nie jest to jednak jedyne miano, jakie noszą tzw. Pieprzówki. Wniesienie zwane jest równie Górami Różanymi. W miejscu tym występują bowiem liczne gatunki dziki róż - to pod tym względem największe skupisko w Polsce! Najlepszym momentem, aby udać się spacer po rezerwacie, jest maj i czerwiec. Wtedy bowiem rozpoczyna się okres kwitnienia róż.
Atrakcyjne noclegi w Sandomierzu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Sandomierzu
Zobacz także: Sandomierz na weekend
-
Rezerwat Przyrody Jaskinia Raj
Zdecydowanie największą atrakcją województwa świętokrzyskiego jest Jaskinia Raj. To także bez wątpienia jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń oraz unikatowy obiekt krasowy. Znajdujący się w Chęcinach rezerwat przyrody został utworzony w 1968 roku i zajmuje powierzchnię niemal 8 hektarów. Jego głównym zadaniem jest ochrona wychodni wapieni dewońskich, namuliska z cennymi zabytkami archeologicznymi oraz słynnej jaskini posiadającej najbogatszą szatę naciekową w Polsce. Główną atrakcją rezerwatu jest oczywiście możliwość zwiedzania jaskini. Czeka tu na nas spacer podziemnym korytarzem o długości około 180 metrów. Podczas wędrówki będziemy mogli zobaczyć imponujące kolumny naciekowe, stalaktyty, liczne skamieniałości koralowców, a także jeziorka i pola ryżowe pokrywające dno jaskini. Przed rozpoczęciem spacer będziemy mogli obejrzeć także interesującą wystawę przybliżającą procesy, które ukształtowały jaskinie. Znajdziemy tu także narzędzia wykonane przez człowieka neandertalskiego oraz szczątki prehistorycznych zwierząt.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Zobacz także: Polska jest piękna: Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich
Komentarze