Najciekawsze szlaki turystyczne na Pojezierzu Drawskim

Najciekawsze szlaki turystyczne na Pojezierzu Drawskim

Idealne miejsce na urlop z dala od ludzi, za to blisko natury i ciekawych zakątków? Na pewno warto wziąć pod uwagę Pojezierze Drawskie – krainę pełną jezior i lasów, leżącą w północno-zachodniej części naszego kraju.

Wypoczynek nad jeziorem to nadal jeden z najchętniej wybieranych sposobów spędzenia urlopu. W Polsce nie brakuje malowniczych pojezierzy, trzeba jednak wybierać uważnie, gdyż nie każdy region oferuje ceniony przez wielu spokój. Mazury, zwłaszcza okolica wielkich jezior, latem są bardzo oblegane, coraz tłoczniej robi się też na Kaszubach, choć nadal jest tam sporo zacisznych miejsc. Dlatego warto wybrać kierunek mniej oczywisty, a za taki można uznać właśnie Pojezierze Drawskie.

Pojezierze Drawskie, dlaczego warto tam pojechać?


Urlop na Pojezierzu Drawskim to okazja do tego, by wypocząć blisko natury. Region wyróżnia się dużą lesistością, brak jest tam również dużych miast i ośrodków przemysłowych, które mogłyby degradować przyrodę. A ta jest naprawdę zachwycająca! Na Pojezierzu Drawskim znajdziesz przede wszystkim jeziora o czystej wodzie i bezpieczne plaże. Najpiękniejsze miejsca znajdują się na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego – warto wyróżnić zwłaszcza Szwajcarię Połczyńską, krainę rozciągającą się pomiędzy Czaplinkiem a uzdrowiskiem Połczyn-Zdrój. To chyba jeden z najbardziej urokliwych zakątków tego pojezierza, tworzony przez pięć jezior: Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe. Swój początek bierze tam rzeka Drawa, będąca popularnym szlakiem kajakowym, ale piękne tereny możesz zwiedzać również rowerem, korzystając ze szlaku rowerowego.

Warto zdecydować się również na wyprawę do Drawieńskiego Parku Narodowego, sąsiadującego z Pojezierzem Drawskim. Ochronie podlegają tam najcenniejsze siedliska Puszczy Drawskiej – wiekowe dąbrowy i buczyny, w których żyją rzadkie gatunki ptaków i innych zwierząt. Rezydentami są unikatowe puchacze, orliki oraz bociany czarne, a oprócz nich także wydry, żubry, łosie oraz wilki. Ciekawostkę stanowi występowanie tam szopa pracza, który na Pomorze Zachodnie przybył z Ameryki Północnej. Park narodowy jest otwarty na turystów, specjalnie dla nich przygotowano gęstą sieć pieszych i rowerowych szlaków turystycznych.

Mimo że Pojezierze Drawskie to prawdziwy raj dla osób spragnionych kontaktu z naturą, to znajdziemy tam sporo interesujących zabytków kultury materialnej. Wśród nich warto wyróżnić średniowieczną twierdzę joannitów w Starym Drawsku, barokowy pałac w Siemczynie, ale też całkiem współczesne muzeum PGR, znajdujące się w Bolegorzynie. Miejsc wartych uwagi jest tam rzecz jasna o wiele więcej, dzięki czemu na Pojezierzu Drawskim można zorganizować naprawdę urozmaicony wypoczynek.

fot. bertvthul / Pixabay.com CC0

Szlaki piesze Pojezierza Drawskiego


Przez Pojezierze Drawskie biegnie gęsta sieć szlaków turystycznych, które ukazują, jak atrakcyjny jest to region. Znajdziemy tam zarówno kilkunastokilometrowe, jak też o wiele dłuższe trasy. Wybór zależy oczywiście od tego, czy w planach mamy rekreacyjną wycieczkę czy trudniejszą, kilkudniową wędrówkę. Co mamy do wyboru? Poznaj kilka przykładowych możliwości.

  • Szlak wokół jeziora Trzesiecko, który oznakowany jest kolorem czerwonym. Podczas wędrówki możesz okrążyć to rynnowe jezioro, wyróżniające się bardzo urozmaiconą linią brzegową z zatoczkami, półwyspami i cyplami. Na zachodnim brzegu jeziora Trzesiecko rośnie malowniczy Las Klasztorny, dający cień w upalny dzień, którędy biegnie ścieżka edukacyjna. Na Mysiej Wyspie, możesz zrobić przystanek i coś zjeść lub skorzystać z atrakcji tamtejszego kąpieliska. Znajduje się tam również przystanek tramwaju wodnego, dowożącego turystów do przystani w Szczecinku. Warto jednak pójść dalej, by zobaczyć Polski Wał, czyli osadę z czasów wczesnego średniowiecza, oraz fortyfikacje z czasów drugiej wojny światowej. W dawnym schronie swoją siedzibę ma Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej. Długość szlaku wokół jeziora Trzesiecko wynosi około 15 kilometrów. Może to być świetny pomysł na całodzienną wycieczkę z piknikiem, plażowaniem i zwiedzaniem muzeum.

  • Inną możliwością będzie wycieczka czerwonym szlakiem leśno-widokowym tzw. solnym. Jego długość to prawie 40 kilometrów, dlatego najlepiej przejść tylko jego fragment lub podzielić go na etapy, nocując w mijanych po drodze miejscowościach. Początkiem szlaku jest Połczyn-Zdrój, uzdrowisko z pięknym parkiem i malowniczą XIX-wieczną zabudową, skąd trasa kieruje nas do rezerwatu krajobrazowego Dolina Pięciu Jezior, czyli tzw. Szwajcarii Połczyńskiej. Kolejnym wartym uwagi punktem jest Kluczewo z dawnym grodziskiem i XIX-wiecznym kościołem. Podczas wędrówki warto szukać punktów widokowych. Znajdują się one w Lipnie, Czarnkowie, Dolinie Pięciu Jezior, Kluczewie i Czaplinku, gdzie kończy się szlak solny.

fot. Pexels / Pixabay.com CC0

Szlaki kajakowe Pojezierza Drawskiego


Podczas urlopu spędzanym na Pojezierzu Drawskim, na pewno warto zdecydować się na kajakową wycieczkę tamtejszymi trasami wodnymi. Niektóre szlaki, takie jak Drawa, są świetnie znane, inne czekają jeszcze na odkrycie, przez co wydają się o wiele luźniejsze. Gdzie najlepiej zorganizować spływ kajakowy na Pojezierzu Drawskim? Podajemy kilka przykładów.

  • Spływ Drawą – tamtejszy szlak kajakowy nosi imię Karola Wojtyły, który wypoczywał na rzece wiele razy. Drawa wypływa z Doliny Pięciu Jezior w Szwajcarii Połczyńskiej, ale spływ kajakowy rozpoczyna się na jeziorze Drawsko, skąd wybiega jako szeroka rzeka, przyjazna dla kajakarzy. Spływ można polecić zarówno początkującym, jak też bardziej doświadczonym osobom – wszystko zależy od wybranego odcinka. Najspokojniejszy etap szlaku to fragment pomiędzy jeziorami Drawsko i Lubie, gdzie nurt jest leniwy, a koryto wije się pośród pół i łąk, co jakiś czas wpadając do mniejszych akwenów. O wiele trudniej robi się na jeziorze Lubie, gdzie wieją silne wiatry, utrudniające wiosłowanie. Płynąc przez Puszczę Drawską trzeba już dobrze się wysilać, gdyż nurt jest wartki, jednak niezapomniane widoki rekompensują te trudności. Warto jeszcze dodać, że za jeziorami Wielkie i Małe Dąbie rozpoczyna się czynny poligon wojskowy. Przepłynięcie Drawy w tym miejscu jest więc niemożliwe, wyjątek stanowią organizatorzy posiadający zezwolenie. W innym wypadku należy przewieźć kajaki do Prostyni.

  • Spływ Piławą jest niezwykle popularny, łączna długość szlaku wynosi około 90 kilometrów. Największe trudności na szlaku sprawiają jazy i inne budowle hydrotechniczne, ale sam nurt Piławy jest dość spokojny. Rzeka wypływa z jeziora Komorze i tam też zwykle rozpoczyna się spływ kajakowy, skąd należy przedostać się na jezioro Pile, słynące z dużych fal. Po pokonaniu tego akwenu można odetchnąć, teraz czekają nas już tylko nieliczne przeszkody. Jedną z nich stanowi niemiecki jaz z lat 30. XX wieku, stanowiący element Wału Pomorskiego. Kolejne tego typu przeszkody znajdują się w okolicy Nadarzyc, gdzie spiętrzony nurt rzeki tworzy Zalewy Nadarzyckie, będące obecnie malowniczymi rozlewiskami pełnymi ryb. Później Piława wpływa w Bory Krajeńskie, spływ kończy się we wsi Dobrzyca, gdzie Piława łączy się z Gwdą.

  • Spływ Korytnicą, możliwy jest w ciągu jednego dnia, jego długość liczy bowiem 37 kilometrów. Nie byłoby jednak czasu na odpoczynek, więc warto zaplanować nocleg na trasie, korzystając z oferty lokalnych pól namiotowych. Korytnica jest dopływem Drawy, więc po pokonaniu rzeki, niektórzy decydują się na kontynuowanie wyprawy. Spływ można rozpocząć na Jeziorze Korytnickim, ale wtedy utrudnienie stanowić będą trzy przenoski, lub 4 kilometry dalej (w linii prostej) we wsi Stara Korytnica. Później szlak biegnie do Jeziora Studnickiego oraz jeziora Nowa Korytnica, gdzie rozpoczyna się Puszcza Drawska. Tutaj nurt jest już o wiele bardziej wartki, trzeba również przenosić kajaki – w osadzie Sówka utrudnieniem jest stopień wodny, a Jaźwinach elektrownia. Szlak kończy się w punkcie, w którym Korytnica wpływa do Drawy.

fot. traveldudes / Pixabay.com CC0

Szlaki rowerowe Pojezierza Drawskiego


Przez Pojezierze Drawskie biegnie gęsta siecz szlaków rowerowych, które są przeznaczone dla osób lubiące długie wyprawy, jak też dla tych ceniących krótsze, rekreacyjne wypady. Jakie szlaki warto wybrać? Spośród wielu możliwości, wybraliśmy kilka przykładów.

  • Szlak rowerowy wokół jeziora Lubie. Przez akwen biegnie szlak kajakowy Drawy, jednak z poziomu lądu jest on również interesujący. Lubie należy do największych jezior w regionie, a okrążająca go pętla z Drawska Pomorskiego liczy około 50 kilometrów. Na wycieczkę śladem czerwonym znaków najlepiej przeznaczyć cały dzień. Pierwszy etap z Drawska do Lubieszewa poprowadzono polnymi oraz mało uczęszczanymi drogami lokalnymi, natomiast trasa przez Bory Karwickie biegnie leśnymi traktami. To również dobre miejsce do zaplanowania postoju, gdyż na rowerzystów czeka kilka drewnianych wiat.

  • Szlak rowerowy Szwajcaria Połczyńska wynosi 35 kilometrów i biegnie na południe od Połczyna-Zdroju. Trasa ma czerwone oznaczenia, prowadzi przez polodowcowe wzgórza oraz doliny. Jest to więc propozycja dla wszystkich, którzy lubią się zmęczyć, dlatego przygotowano też kilka punktów wypoczynku. Na szlaku pętli z Połczyna-Zdroju znalazły się między innymi Ogartówko, Ogrodno, Milice, Leśniczówka Kluczewo, Jezioro Kłokowskie, Nowe Borne oraz jezioro Zalew.

  • Szlak rowerowy Góra Lisica w okolicy Złocieńca. Jego długość to niecałe 30 kilometrów, ale również wymaga odpowiedniej wytrzymałości. Trzeba bowiem pokonać strome podjazdy oraz piaszczyste drogi. Poruszanie się takimi duktami, zwłaszcza na przewyższeniach, bywa mozolne. Warto jednak podjąć wyzwanie, gdyż widoki na trasie są niesamowite – z Lisicy rozpościera się panorama na pobliskie pojezierne wzgórza i skraj Puszczy Drawskiej. Warto zatrzymać się też Kosobudach i Stawnie, by przyjrzeć się malowniczym neogotyckim kościółkom, natomiast w Draskowie na uwagę zasługuje XVIII-wieczny pałac rodu von Doeberitz (obecnie mieści się tam Dom Pomocy Społecznej). Trasa ma żółte oznaczenia i jest pętlą ze Złocieńca.

fot. MirceaIancu / Pixabay.com CC0

Atrakcje Pojezierza Drawskiego. Co warto zobaczyć?


Jakie miejsca na Pojezierzu Drawskim zasługują na szczególną uwagę? Należą do nich zarówno dawne zabytki kultury materialnej, jak też interesujące pod względem przyrodniczym zakątki. Przedstawiamy atrakcje, które szczególnie nas zainteresowały.

  • Uzdrowisko Połczyn-Zdrój jest jednym z czterech, które znajdują się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Naturalnym bogactwem, wykorzystywanym w różnego rodzaju kuracjach, są szczawy żelaziste, a oprócz tego borowina i solanki. Pierwsze źródło wody mineralnej powstało w roku 1688 i od tego czasu datuje się rozwój tej uzdrowiskowej miejscowości. Oprócz przepięknego Parku Zdrojowego i zabytkowych sanatorów w Połczynie-Zdroju na uwagę zasługuje zabytkowa zabudowa śródmieścia, która niemal w całości przetrwała ostatnią wojnę. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem jest deptak przy ulicy Grunwaldzkiej, którą dawniej przebiegał Szlak Solny do Kołobrzegu. W Połczynie wyróżnia się również gotycki kościół i zamek, pełniący obecnie funkcje kulturalne. Swoją siedzibę ma tam biblioteka, galeria z rękodziełem oraz ekspozycja pamiątek związanych z historią miasta.

Leśne Wzgórze

Leśne Wzgórze

Ostrowice, ul. Dobrosław

Domki Ostrowice 10
Zielone Domki Siecino

Zielone Domki Siecino

Siecino, ul. Dobrosław 4a

Domki Siecino 9.9
Ranczo w Dolinie

Ranczo w Dolinie

Ostrowice, ul. Dobrosław

Agroturystyka Ostrowice 6.6

  • Do najbardziej rozpoznawalnych zabytków regionu należy zamek Drahim w Starym Drawsku. Do naszych czasów dotrwały tylko pozostałości dawnej twierdzy joannitów, ale nawet one robią wrażenie na oglądających je turystach. Warownia z prawdziwego zdarzenia powstała na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno, a oprócz grubych murów dostępu do niej broniła głęboka na 5 metrów fosa. Współczesny zamek Drahim jest niezwykłą atrakcją turystyczną, za jego murami odtworzono bowiem średniowieczne miasteczko. Można również zwiedzić znajdujące się tam muzeum, zobaczyć narzędzia tortur, spróbować wędzonego węgorza, miodu drahimskiego i oczywiście kupić pamiątki.


  • Muzeum PGR w Bolegorzynie, upamiętniające czasy, gdy Państwowe Gospodarstwa Rolne miały się świetnie. Będzie to podróż do lat 60. i 70. XX wieku i rzeczywistości PRL-u. Turyści zobaczą tam dawne sprzęty rolnicze, kultowego Zetora i kombajn Vistula, które znajdują się przed budynkiem muzeum. Jego wnętrze kryje inne skarby: pralkę franię, dalekopis, radzieckie aparaty fotograficzne, tabliczki z hasłami i plakaty propagandowe. Ze ścian spoglądają portrety pierwszego sekretarza partii Władysława Gomułki oraz premiera Józefa Cyrankiewicza. Nie mogło zabraknąć również 22 tomów dzieł Lenina. Latem w Bolegorzynie organizowany jest plenerowy Festyn Lipcowy połączony z Wiejską Sceną Kulturalną.

Następny artykuł Pomysły na wakacje dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!