Najciekawsze szlaki turystyczne w Wielkopolsce
Wielkopolska to piękny, klimatyczny i niezwykle cenny historycznie region Polski. Za sprawą Doliny Baryczy oraz licznych jezior zachwyca pięknem przyrody. Liczne atrakcje powodują uśmiech na ustach dzieci. Natomiast fakt, że to w tym zakątku rodziły się początki polskiej państwowości, sprawia, że niepowtarzalny historyczny klimat z łatwością oczaruje każdego! W regionie kryje się wiele interesujących zakątków czekających na odkrycie. Jeżeli chcemy lepiej poznać tą część Polski, powinniśmy wyruszyć na szlaki turystyczne. Oto kilka najciekawszych, które czekają na nas w Wielkopolsce!
Szlak Piastowski – najstarszy szlak turystyczny w Polsce
Wielkopolska to miejsce, w którym rodziła się polska państwowość. Chcąc lepiej poznać najdawniejsze dzieje naszego kraju, koniecznie powinniśmy wyruszyć na Szlak Piastowski. Jest on bowiem prawdziwą gratką dla miłośników historii. Niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna przebiega przez dwa województwa i łączy najważniejsze obiekty pochodzące z okresu wczesnopiastowskiego. Szlak podzielony jest na dwie trasy – biegnącą ze wschodu na zachód oraz z północy na południe. Pierwsza trasa rozpoczyna się w niewielkim Lubiniu, a następnie przebiega między innymi przez Poznań, Gniezno, Trzemeszno i Mogilno, by następnie przejść w województwo kujawsko-pomorskie, gdzie kończy się miasteczku Kowal koło Włocławka. Druga trasa Szlaku Piastowskiego rozpoczyna się w Wągrowcu i przebiega przez Żnin, Wenecję, Biskupin, a kończy się w Kaliszu.
Na trasie zobaczymy wiele interesujących obiektów - nie tylko z czasów piastowskich. Wśród najciekawszych z nich warto wymienić przede wszystkim Ostrów Tumski oraz Zamek Królewski w Poznaniu, Archikatedrę i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, a także Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie. W niewielkim Pobiedziskach znajdziemy natomiast Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, w którym zobaczymy wszystkie obiekty znajdujące się na trasie. Ciekawostką jest fakt, że część miniatur, które zobaczymy w parku, jest wykonana z tych samych materiałów, co ich rzeczywiste odpowiedniki.
Szlak Piastowski jest najstarszym szlakiem turystycznym w Polsce.
Atrakcyjne noclegi w Gnieźnie:
Gniezno, ul. Jankowo Dolne
Ośrodek Wypoczynkowy Jankowo Dolne
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Gnieźnie i okolicy
Wielkopolski Szlak Śladami Baroku – zachwycająca podróż w czasie
Podczas dłuższego pobytu w Wielkopolsce entuzjaści odkrywania historii powinni zagospodarować trochę wolnego czasu na podróż Szlakiem Śladami Baroku. Licząca niemal 200 kilometrów trasa ma swój początek w Poznaniu, a następnie przebiega przez miejscowości takie jak Kórnik, Śrem, Lubiń, Gostyń, Pawłowice, Leszno, a następnie powraca do Poznania. Na podróż szlakiem oraz podziwianie czekających na nas zabytków przeznaczymy około 10 godzin. Jednak w taką podróż zdecydowanie warto się wybrać. Na trasie czekają na nas najciekawsze wielkopolskie zabytki architektury barokowej. To oznacza, że będziemy mogli podziwiać zachwycające budynki z przepięknymi zdobieniami, a bogactwo, przepych i efektowność będą zapierały nam dech w piersiach.
Na trasie czekają na nas między innymi kościół farny w Poznaniu, słynny Zamek w Kórniku, zespół klasztorny Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu, zamek w Rydzynie oraz liczne pałace i kościoły rozsiane w mniejszych miejscowościach.
Sprawdź noclegi w Poznaniu i zaplanuj podróż Szlakiem Baroku!
Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka
Miłośnicy historii powinni zainteresować się niezwykle klimatyczną trasą oferującą przegląd zabytkowych drewnianych kościołów. Wyprawa Szlakiem Kościołów Drewnianych może przypaść do gustu turystom, którzy chcieliby wyrwać się z tętniącego życia Poznania i posmakować odrobiny małomiasteczkowej atmosfery. Głównym celem szlaku turystycznego biegnącego wokół Puszczy Zielonka jest promocja dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej regionu.
Na trasie o długości ponad 80 kilometrów będziemy mogli zobaczyć kilka naprawdę interesujących zabytków. We wsi Wierzenica znajduje się kościół św. Mikołaja pochodzący z XVI wieku, w Uzarzewie czeka na nas kościół św. Michała Archanioła o charakterystycznej konstrukcji szachulcowej, natomiast we Wsi Sławno znajdziemy kaplicę cmentarną św. Rozalii z 1785 roku.
Wielkopolski Szlak Adama Mickiewicza – śladami wielkiego
Naszego wielkiego wieszcza narodowego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Nawet jeżeli jego twórczość śni nam się od czasów naszych maturalnych zmagań, a inwokację z “Pana Tadeusza” możemy recytować obudzeni w środku nocy i tak powinniśmy zdecydować się na podróż Szlakiem Adama Mickiewicza. Podczas wyprawy tą trasą będziemy mogli odwiedzić wiele naprawdę interesujących miejsc. Nie tylko związanych bezpośrednio z artystą, ale także z historią kraju.
Wyprawę śladami wieszcza najlepiej rozpocząć w stolicy regionu. W Poznaniu Mickiewicz bywał kilkukrotnie. Spacerując po mieście, będziemy mogli odnaleźć między innymi tablicę pamiątkową znajdującą się na rogu ul. 23 lutego i al. Marcinkowskiego. Natomiast w centrum miasta na pięknym i klimatycznym placu Mickiewicza zobaczymy pomnik samego autora. Dalej szlakiem możemy udać się do Kórnika. W słynnej zabytkowej rezydencji mieści się muzeum oraz biblioteka. Tam zapaleni miłośnicy twórczości poety mogą zobaczyć prawdziwy skarb – fragment rękopisu III części “Dziadów”. Dalej mickiewiczowski szlak zabierze nas do miejscowości takich jak Koszuty, Środa Wielkopolska, Winna Góra Miłosławia czy Stęszew. Czekaja tam na nas zabytki i miejsca związane z Mickiewiczem, Wojną Ludów oraz postacią Jana Henryka Dąbrowskiego. Na trasie warto zatrzymać się na dłużej między innymi w Muzeum Ziemi Średzkiej z końca XVIII wieku, czy w neoklasycznym pałacu z 1910 roku z Izbą Muzealną i otoczonym klimatycznym parkiem krajobrazowym. Wybierając w czasie urlopu w Wielkopolsce Szlak Adama Mickiewicza, będziemy mogli spędzić przyjemną chwilę w naprawdę urokliwych zakątkach.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Wielka Pętla Wielkopolski – pora na wielką przygodę!
Wielkopolska to jednak nie tylko interesująca historia, ale także piękna natura. Niezwykle atrakcyjna i różnorodna przyroda regionu zasłużyła na naprawdę wyjątkowy szlak turystyczny. Wielkopolskę możemy podziwiać, podróżując pieszo, rowerem lub samochodem, jednak nic nie będzie się równało z możliwością podziwiania okolicy z powierzchni wody. O tym, że odkryliśmy i naprawdę posmakowaliśmy regionu, będziemy mogli powiedzieć dopiero gdy zdecydujemy się na wyprawę Wielką Pętlą Wielkopolski. Szlak otaczający ziemie wielkopolską jest najdłuższym szlakiem wodnym w naszym kraju. Możemy więc śmiało powiedzieć, że oferuje jedne z najlepszych przeżyć w okolicy. Łącznie liczy on sobie niemal 700 kilometrów dróg wodnych oplatających cały region (zahaczają także o sąsiednie). Głównymi elementami trasy są dwie największe rzeki regionu: Warta i Noteć, okoliczne jeziora: Gopło, Ślesińskie i Mikorzyńskie oraz łączące je kanały. Pokonanie całej tej imponującej trasy zajęłoby nam łącznie około 3 tygodni! Wiemy, że byłoby naprawdę warto, jednak wcale nie musimy pokonywać całej pętli. Na każdym jej fragmencie czeka wiele wyjątkowych miejsc.
Wielka Pętla Wielkopolski pozwoli nam lepiej poznać znaczną część regionu. Trasa zabierze nas w dzikie i spokojne zakątki, zagwarantuje nam niezwykłą przygodę, a także pozwoli zobaczyć najważniejsze symbole okolicy z zupełnie innej perspektywy. Przepłyniemy szlakiem przez piękny Poznań, a także zachwycające tereny Puszczy Noteckiej, Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego oraz doliny Noteci. Dodatkową atrakcję podczas rejsu będzie możliwość zobaczenie licznych śluz o długiej (ponad stuletniej) historii. Podczas podróży trasą dotrzemy do kilku ciekawych miejsc, w których warto zacumować na dłużej, by zobaczyć interesujące zabytki takie jak procysterski klasztor w Lądzie nad Wartą, zamek w Sierakowie, czy słynną Mysią Wieże w Kruszwicy.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Kruszwica, ul. ul. Nadgoplańska( wejście od ul. Biwakowej)
Domki Letniskowe Nadgoplańska
Komentarze