Najdziwniejsze budowle w Polsce! Co architekt miał na myśli?
Piękne pałace, warowne zamki na wzgórzach, zachwycające świątynie i imponujące ruiny, a pośród nich – w turystycznym krajobrazie Polski – dostrzeżemy budowle nietypowe, powyginane i śmiące się po nocach niejednemu architektowi! Oto kilka najdziwniejszych budowli w Polsce!
Najdzielniejsza budowla nad morzem – Krzywy Domek w Sopocie
Jaka jest najbardziej charakterystyczna atrakcja w Sopocie? Słynne molo? Latarnia morska? A może piękny kościół św. Jerzego? Z wizyty w Sopocie z całą pewnością zapamiętamy przede wszystkim charakterystyczny Krzywy Domek znajdujący na głównym deptaku miasta – ulicy Bohaterów Monte Cassino. Ze względu na swój wyjątkowy oraz nieregularny kształt z łatwością przyciąga spojrzenie przechodniów! Po prostu nie sposób go przeoczyć, jednak powinniśmy pamiętać, aby nie przypatrywać mu się zbyt długo, ponieważ jego asymetryczne linie fasady mogą sprawić, że zakręci nam się w głowie! Krzywy Domek w Sopocie został wykonany według projektu Szczepana Szotyńskiego oraz Leszka Zaleskiego i jest siedzibą centrum handlowego i radia. Zdobi on sopocki deptak już od 2004 roku, a w sezonie letnim od patrzenia na niego można nabrać ochoty na lody, gdyż swoim kształtem budynek sprawia, jakby roztapiał się na słońcu i potrzebował ochłody!
Krzywy Domek jest jednym z najbardziej nietypowych budynków, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie!
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Sopocie
Zobacz także: Sopot na weekend - co warto zobaczyć? oraz Jakie apartamenty w Sopocie są najchętniej polecane?
Najdziwniejszy budynek w górach – Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce
W Karkonoszach czeka na nas wiele wyjątkowych atrakcji i pięknych zakątków. Decydując się na urlop w górach, zapewne zechcecie zdobyć najważniejsze okoliczne szczyty. Na popularnej Śnieżce czekają na was nie tylko fantastyczne widoki, ale także jeden z najdziwniejszych i najbardziej charakterystycznych budynków w polskich górach. Na wysokości około 1602 m n.p.m. zobaczymy Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, które swoim niecodziennym kształtem przypomina… kosmiczne spodki lądujące na szczycie góry! Budynek wzbudza spore zainteresowanie z kilku powodów. Przede wszystkim jest dość nietypowym obiektem, który wyróżnia się w górskim krajobrazie. Dodatkowo stanowi on istotny element Światowego Systemu Obserwacji Meteorologicznych, mający wkład w badanie ziemskiego klimatu. Obserwatorium wzbudza jednak również wiele kontrowersji. Nietypowy styl wyłamuje się z góralskiej architektury oraz – według niektórych turystów – nie pasuje do karkonoskiego klimatu. Z całą pewnością jest to obiekt nietypowy i charakterystyczny!
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Karkonoszach
Zobacz także:
Najdziwniejsze budynki w Lubuskiem – Wieża widokowa w Gorzowie Wielkopolskim
W Gorzowie Wielkopolskim znajdziemy kilka ciekawych zabytków oraz jeden z najdziwniejszych budynków w Polsce! Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji w mieście jest wieża widokowa przy ulicy Fabrycznej wznosząca się na wysokość 25 metrów. Na turystów czeka tu atrakcyjny taras widokowy, z którego zobaczymy rzekę Wartę, Katedrę, Biały Spichlerz, Most Staromiejski oraz atrakcyjną panoramę miasta. Gorzowska wieża widokowa ze względu na swój charakterystyczny wygląd nazywana jest przez mieszkańców oraz turystów Pająkiem – chociaż trzeba przyznać, że dzięki swoim metalowym „odnóżom” oraz szklanej kopule przypomina także pływającą meduzę.
Zobacz także: Gorzów Wielkopolski na weeekend - co warto zobaczyć?
Najdziwniejszy budynek na Kaszubach - Tajemniczy zamek w Łapalicach
Najdziwniejszych budynków w Polsce możemy szukać także na północy kraju. Na Kaszubach możemy zobaczyć jeden z najbardziej charakterystycznych oraz nietypowych zamków w całym kraju! Zamek w Łapalicach – niewielkiej kaszubskiej wsi położonej na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – to tajemnicza konstrukcja, która nigdy nie była zamkiem i stała się ruiną, zanim nawet powstała! Miejsce to może pochwalić się przede wszystkim ciekawą historią. Budowa tej niedokończonej rezydencji rozpoczęła się w latach 80. Pomysłodawcą tego imponującego przedsięwzięcia architektonicznego był gdański producent mebli, który pragnął wybudować wyjątkowy dom z własną pracownią rzeźbiarską. Projektu nie udało się jednak ukończyć. Prace nad rezydencją zostały zatrzymane, a sam budynek został opuszczony i porzucony na lata. Niedokończony budynek o niezwykłym rozmachu, zamiast popadać w ruinę i straszyć przyjezdnych, stał się jedną z największych okolicznych atrakcji!
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Zobacz także: Kaszuby - atrakcje i ciekawe miejsca
Najdziwniejszych budynek w Toruniu! Odwiedź Teatr Baj Pomorski
Podczas urlopu w Toruniu możemy zobaczyć kilka ciekawych zabytków i obiektów. Czeka tu na nas klimatyczne Stare Miasto, piękny zabytkowy Dom Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Ruiny Zamku Krzyżackiego czy Krzywa Wieża! Żaden z tych obiektów nie robi takiego wrażenie i nie zapada w pamięć tak łatwo jak Teatr Baj Pomorskich! Teatr został założony przez Irenę Pikiel-Samorewiczową i rozpoczął swoją działalność w Bydgoszczy w październiku 1945 roku, a niecały rok później przeniósł się do Torunia. Teatr początkowo specjalizował się w spektaklach przygotowywanych dla dzieci oraz młodzieży, z czasem jednak zaczął urozmaicać repertuar o przedstawienia dla starszych widzów. Jednak niezależenie, w jakim wieku jesteśmy i czy interesują was spektakle teatralne, koniecznie powinniście zobaczyć sam budynek teatru! Obiekt swoim wyglądem przypomina wielką, drewnianą szafę, dzięki czemu przechodząc obok gmachu, możemy poczuć się jak krasnoludek lub mała teatralna lalka!
Co warto zobaczyć w Toruniu?
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Toruń na weekend - co warto zobaczyć?
Najdzielniejszy budynek w Krakowie? To Cricoteka!
Kraków kojarzy się przede wszystkim z wieloma pięknymi, wyjątkowymi i ważnymi historycznie zabytkami. Turyści z kraju i ze świata zapytanie o Gród Kraka, z całą pewnością wymienią Bazylikę Mariacką, Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu czy Barbakan. Kto jednak wie, że w Krakowie znajdziemy jeden z najdzielniejszych budynków w Polsce? Podczas zwiedzania miasta warto udać się na spacer w okolice ulicy Nadwiślańskiej i zobaczyć najbardziej nietypową budowlę w regionie! Cricoteka to Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora założony w 1980 roku. Siedzibą placówki są dwa zupełnie różniące się od siebie budynki – zabytkowa elektrownia oraz nowoczesna konstrukcja. Ciekawe jest jednak także ułożenie obu obiektów. Zabytkowy budynek “schowany” jest pod swoim nowoczesnym towarzyszem. Zupełnie jakby współczesna konstrukcja wyrosła w tym miejscu, w taki sposób, aby nie zakłócić spokoju starszej elektrowni. Nietypowe zestawienie robi wrażenie już z daleka. Warto jednak zajrzeć tu także ze względu na liczne ciekawe wystawy i wydarzenie kulturalne!
Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie?
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy
Komentarze