Najgłębsze jeziora w Polsce. Wakacje nad wodą

Najgłębsze jeziora w Polsce. Wakacje nad wodą

Planujesz wypoczynek nad wodą? Polska to kraj, w którym oprócz morza, mamy również dostęp do licznych, wspaniałych jezior, nad którymi w sezonie letnim można miło spędzić czas. Zobacz polecane przez nas miejsca! Zachowaj jednak ostrożność, bo są to najgłębsze jeziora w Polsce.

Wakacyjny wyjazd nad jezioro to popularny sposób spędzania wolnego czasu podczas wakacji. Regiony, gdzie mamy dostęp do akwenów wodnych są chętnie wybierane, obok gór i morza, głównie na weekendy. Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim znajdują się one w prawie każdym regionie. Poza tym jest tu stosunkowo blisko dla każdego, baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, a i robić też jest co. Oprócz tego, polskie jeziora oferują wiele atrakcji. Dzieje się tak zarówno na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, Pojezierzu Drawskim, Pojezierzu Brodnickim, czy na Mazurach i Suwalszczyźnie. Możliwości spędzania czasu jest sporo - możemy żeglować, pływać na rowerkach wodnych lub kajakach oraz plażować całymi rodzinami. Czego chcieć więcej? No może słonecznej pogody, bo ona zawsze gwarantuje udany wypoczynek nad jeziorami.


Były już najczystsze jeziora w Polsce, więc czas na przedstawienie tych najgłębszych. Niektóre z nich potrafią osiągnąć głębokość nawet kilkunastu metrów, dlatego lepiej nie oddalać się od brzegu, jeśli nie potrafimy pływać. Nie ulega natomiast wątpliwości, że pomimo tego, że są one najgłębsze, to są na swój sposób wyjątkowe i piękne. W tym artykule przedstawimy 5 najgłębszych jezior w Polsce.


Jezioro na Suwalszczyźnie - Hańcza


Nie da się ukryć, że region Suwalszczyzny w okresie letnim jest wyjątkowym miejscem na udany wypoczynek, w szczególności, gdy chcemy spędzić czas w ciszy i spokoju. W tym regionie znajdziemy wiele głębokich jezior, jednak najgłębsze z nich jest Hańcza.


Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce, znajdujące się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Podawana w oficjalnych źródłach największa głębokość na pewno robi wrażenie, bo wynosi aż 108,5 m, czyli prawie tyle, co ma stadion piłkarski. Przez ten akwen wodny przepływa rzeka Czarna Hańcza. Jezioro w całości znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest ono objęte ochroną jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Warto również podkreślić, że od 1963 roku wraz ze znajdującą się tu skarpą jest rezerwatem krajobrazowo-wodnym.


Już dziś zarezerwuj nocleg na Suwalszczyźnie


Jezioro na Pojezierzu Drawskim - Drawsko


To drugie, co do głębokości jezioro w Polsce. To tu w okresie letnim wypoczywa spora część osób. Mowa tu oczywiście o Jeziorze Drawsko, znajdującym się na Pojezierzu Drawskim. Jego powierzchnia wynosi 1781,5 ha, natomiast głębokość aż 79,7. W porównaniu do Hańczy jest to aż 30 metrów różnicy. 


Na Pojezierzu Drawskim można miło spędzić czas. Warto podkreślić, że nie jest to jedyne jezioro w tym regionie. Na brak letnich wrażeń nikt nie powinien tu narzekać. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, że przez to jezioro przepływa rzeka Drawa, natomiast nad nim znajduje się miejscowość Czaplinek. A to nie wszystko, bo na samym jeziorze znajdziemy aż 12 wysp: Lelum Polelum, Mokra, Środkowa, Zachodnia, Bagienna, Samotna, Dzika, Żurawia, Czapla, Kacza oraz Bielawa, która jest największą z nich. 


Sprawdź propozycje noclegów w Czaplinku


Jezioro w Tatrach - Wielki Staw Polski


Z północy naszego kraju prędko przenosimy się na jego południe, a dokładniej w Tatry. To właśnie tu znajduje się trzecie najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Wielki Staw Polski. Nie jest ono co prawda miejscem wypoczynku i relaksu, nad którym swobodnie możemy oddawać się plażingowi. Bez wątpienia stanowi ono niezwykłą górską atrakcję turystyczną, szczególnie popularną wśród osób wybierających się do Doliny Pięciu Stawów, bo to właśnie ono jest jednym z pięciu stawów. 


Wrażenie na pewno zrobi wysokość, na jakiej się znajduje - 1665 m n.p.m. oraz jego głębokość, wynosząca 79,3 m, czyli zaledwie 40 cm mniej niż Jezioro Drawsko. Jest to najdłuższe i najgłębsze jezioro w Tatrach. Powierzchnią ustępuje jedynie nieznacznie Morskiemu Oku. Będąc w Tatrach, warto się tu wybrać!


A może Tatry? Zobacz oferty noclegów w Zakopanem


Jezioro w górach - Czarny Staw pod Rysami


Zostajemy w Tatrach. Kolejnym w klasyfikacji, tuż za przysłowiowym podium, wśród najgłębszych jezior w Polsce jest Czarny Staw pod Rysami. Stanowi ono miejsce odpoczynku wśród turystów, wspinających się na Rysy. Z tego miejsca roztaczają się wspaniałe widoki, w związku z czym fotka z Czarnego Stawu pod Rysami to punkt obowiązkowy. 


Warto podkreślić, że jest to najdalej wysunięte na południe jezioro w Polsce. Swoim kształtem przypomina koło i ma głębokość, wynoszącą  76,4 metra. Jezioro jest zamknięte wyraźnym progiem skalnym. Jest to efekt działań lodowca, który utworzył tu mutony, którymi niewielkimi kaskadami spadają wody Czarnego Stawu, tworząc wodospad zwany Czarnostawiańską Siklawą.


Wybierz dla siebie nocleg w Tatrach


Jezioro na Podlasiu - Wigry 


Podróż po najgłębszych jeziorach kończymy na Podlasiu - regionie coraz chętniej wybieranym na wakacyjny wypoczynek. Znajduje się tu piąte, co do głębokości jezioro w Polsce. Warto podkreślić, że znajduje się ono na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Powstało w wyniku ostatniego zlodowacenia 14000 lat Before Present.


To, co nas najbardziej interesuje to jego głębokość, wynosząca od 73 do 74,2 metra. Swoim kształtem przypomina literę S. Jego brzegi są prawdziwym rajem dla zwierząt, bo nie zmienione zostały przez działalność człowieka.


Wybierz się na wakacyjny wypoczynek na Podlasie


Gwarantujemy, że pobyt nad najgłębszymi jeziorami w Polsce to wspaniałe przeżycia i niezwykłe widoki, szczególnie te górskie. Warto odwiedzić te miejsca z wielu powodów.


Następny artykuł Wakacje stacjonarne -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!