Najlepsze gorące źródła Europy

Najlepsze gorące źródła Europy

Gorące źródła to jedno z bogactw naturalnych, z których bardzo chętnie korzystamy. Kąpiele w ciepłej wodzie relaksują i dodają zdrowia, w wielu miejscach powstały również kompleksy, oferujące różnorodne formy rozrywki. Gdzie można je znaleźć? Zarówno w Polsce, jak też innych europejskich krajach.

Jakie są najlepsze gorące źródła Europy? Na to pytanie nie ma jedynej prawidłowej odpowiedzi, gdyż kurortów oferujących kąpiele termalne jest wiele i każdy wydaje się wyjątkowy. Nie jest to także wynalazek współczesności – termy i łaźnie były stałym elementem kultury starożytnego Rzymu, a w XVIII i XIX wieku wypoczynek „u wód” stał się ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez artystów, arystokrację i koronowane głowy.

Teraz wypoczynek w gorących źródłach jest dostępny dla wszystkich, dlatego przygotowaliśmy subiektywne zestawienie miejsc, które warto odwiedzić i wypróbować.

Gorące źródła w Polsce


Polska to trzeci w Europie kraj pod względem liczby gorących źródeł. Wokół niektórych powstały duże kompleksy wypoczynkowe, które przyciągają tysiące osób szukających relaksu i dobrej zabawy. Do takich miejsc należą między innymi Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska i Chochołów.

Gorące źródła w Polsce – Białka Tatrzańska
Terma Bania to jedno z miejsc, które rozsławiło Podhale. Większość turystów wypoczynek w górach łączy z wizytą właśnie w tym miejscu. Baseny działają przez cały rok, a wypełnia je woda, której temperatura sięga do 38 stopni Celsjusza. Obiekt podzielony jest na strefy głośną i cichą, a na gości czeka łącznie czternaście basenów wewnętrznych i zewnętrznych. Kto oprze się miejscu, w którym mocząc się w ciepłej wodzie, można jednocześnie sycić oczy panoramą tatrzańskich szczytów?

Gorące źródła w Polsce – Bukowina Tatrzańska
Podhale to prawdziwe zagłębie wód termalnych. Ich właściwości wykorzystywane są także w Termach Bukowina, gdzie powstał rozległy kompleks basenowy. Tamtejsza woda ma temperaturę oscylującą od 28 do 36 stopni Celsjusza. Poza tym oferta obejmuje także rodzinne centrum rozrywki oraz saunarium.

Gorące źródła w Polsce – Chochołów
Chochołowskie Termy wyróżniają się na tle podobnych obiektów, gdyż wykorzystują wodę termalną bogatą w siarkę, magnez, wapń i sód, tamtejsze baseny wypełnia także solanka. Można tam również skorzystać z kąpieli w beczkach z surową siarkową wodą mineralną oraz rozległej strefy rekreacyjnej. To aż trzydzieści basenów ulokowanych na zewnątrz, jak i w środku, a także strefa SPA z saunarium i tarasem widokowym.

Gorące źródła na Słowacji


Krajem, w którym znajdziemy bogate złoża wód termalnych, jest Słowacja. Powstało tam bogate zaplecze wellness, obejmujące zarówno rozległe aquaparki, jak i uzdrowiska. Pośród miejcowości wypoczynkowych wartych odwiedzenia znajduje się na przykład Liptowski Mikulasz, Beszeniowa i Poprad.

Gorące źródła na Słowacji – Beszeniowa
Chętnie odwiedzanym miejscem na Słowacji jest miasteczko Beszeniowa oraz znajdujące się tam kąpielisko termalne. Baseny wypełnia woda o temperaturze sięgającej 39 stopni Celsjusza i leczniczych właściwościach, ale warto tam pojechać także po to, by skorzystać z atrakcji, takich jak nurkowanie z instruktorem na statku pirackim. Osoby, które nigdy nie odwiedzały Beszeniowej, mogą się zdziwić, widząc brunatny kolor wody, co jest zasługą zawartych w niej związków.

Gorące źródła na Słowacji – Liptowski Mikulasz
Tatralandia to największy kompleks wodny w kraju, obejmujący nie tylko baseny termalne, ale również place zabaw czy miasteczko westernowe. To zdecydowanie miejsce dla rodzin z dziećmi oraz osób, które lubią, gdy dużo się dzieje. Temperatura wody w basenach Tatralandii sięga 39 stopni Celsjusza – jest ich kilkanaście, a oferowane atrakcje obejmują zjeżdżalnie, wodne prądy, kąpiele perełkowe i wiele innych.

Gorące źródła na Słowacji – Poprad
W Popradzie znajduje się kolejny kompleks z basenami wypełnionymi wodą termalną – jej temperatura waha się od 30 do 38 stopni Celsjusza. W AquaCity każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ poza strefą do pływania i wypoczynku w ciepłej wodzie stworzono też miejsce dla dzieci z płytkimi basenami i bezpieczną przestrzenią do zabawy. Świetne uzupełnienie całości stanowi centrum odnowy biologicznej z saunami, pomieszczeniami do inhalacji oraz kriokomorą. Po wizycie w saunarium warto odpocząć w pokoju relaksacyjnym – chociażby ze względu na fantastyczny widok na Tatry, jaki rozpościera się z okien.

Gorące źródła w Czechach


W Czechach znajduje się jedno z najsłynniejszych europejskich uzdrowisk – legendarne Karlowe Wary. Kurort odwiedzała cała śmietanka towarzyska Europy, także obecnie należy do bardzo prestiżowych miejsc. Oprócz tego godnymi polecenia miastami, w których biją gorące źródła, są Teplice i Velké Losiny.

Gorące źródła w Czechach – Karlowe Wary
Miejscowe gorące źródła zostały odkryte w XIV wieku, ich sława szybko rozniosła się po Europie, dzięki czemu Karlowe Wary szybko zyskały status kultowego kurortu, którym cieszą się do dzisiaj. W zależności od ujęcia, woda ma inną temperaturę oraz zawartość dwutlenku węgla – najgorętsze znajduje się w pobliżu kościoła św. Marii Magdaleny i ma aż 72 stopnie Celsjusza! Warto wiedzieć, że poza gorącymi źródłami Karlowe Wary słyną także z produkcji ziołowego likieru Becherovka oraz festiwalu filmowego.

Gorące źródła w Czechach – Teplice
Teplice to jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk z tradycją liczącą dwa tysiące lat! Tamtejsze wody, o temperaturze 42,5 stopni Celsjusza, bogate są w jony wodorowe, węglanowe, fluorkowe, rzadkie metale i domieszki radonu. Korzystają z tego osoby zmagające się chorobami serca, układu ruchu oraz schorzeniami neurologicznymi. Poza obiektami sanatoryjnymi i domami uzdrowiskowymi w Teplicach dostępne jest Aquacentrum, które także wykorzystuje właściwości miejscowych gorących źródeł.

Gorące źródła w Czechach – Velké Losiny
Velké Losiny znajdują się na Morawach i stanowią wspaniałe miejsce do wypoczynku i regeneracji sił, z czego korzystają osoby zmagające się chorobami układu ruchu, oddechowego oraz neurologicznymi. Dużą ulgę przynosi kąpiel w miejscowych wodach termalnych o temperaturze sięgającej 36 stopni Celsjusza. Są one wykorzystywane między innymi w nowoczesnym parku wodnym Therme Losiny z dziewięcioma basenami, saunarium oraz gabinetami masażu.

Gorące źródła na Węgrzech


Właściwości gorących źródeł na Węgrzech docenili już Rzymianie! W czasach gdy władali prowincją, stworzyli dwadzieścia miejsc do zażywania termalnych kąpieli. Także Turcy, którzy na półtora stulecia przejęli władzę nad tą częścią Europy, nie zaprzestali eksploatowania źródeł. W kraju do dzisiaj działają zabytkowe łaźnie, zachwycające wyjątkową architekturą.

Gorące źródła na Węgrzech – Budapeszt
W stolicy Węgier dostępnych jest około pięćdziesięciu miejsc, które zasilane są wodą z gorących źródeł! Wyjątkowy przystanek na tej mapie tworzy kąpielisko Gellerta, gdzie znajduje się basen wypełniony wodą musującą, a otacza go secesyjna kolumnada. Ofertę uzupełniają całoroczne termy i sezonowy basen zewnętrzny. Ciekawostkę stanowi fakt, że w łaźniach Gellerta nadal są wyznaczone miejsca do kąpieli dla kobiet i mężczyzn.

Gorące źródła na Węgrzech – Hajdúszoboszló
Z gorących źródeł słynie także miasteczko Hajdúszoboszló, w którym powstał olbrzymi kompleks. Podzielono go na część leczniczą, gdzie miejsce dla siebie znajdą osoby cierpiące na reumatyzm, dolegliwości nerwowe i skórne, oraz część rekreacyjną z basenami zewnętrznymi i wewnętrznymi, zjeżdżalniami, sztuczną falą, plażą. Wody termalne w Hajdúszoboszló przy ujęciu mają 75 stopni Celsjusza, a do basenów trafiają odpowiednio schłodzone.

Gorące źródła na Węgrzech – Miszkolc
W Miszkolcu znajduje się wyjątkowe kąpielisko, chyba jedyne takie w Europie. Woda termalna zlokalizowana jest w jaskini, dlatego na potrzeby turystów zaaranżowano Kąpielisko Jaskiniowe. Woda spływa tam potokami ze skalnych ścian, przez co tworzą się naturalne bicze wodne, a jaskiniowe powietrze wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych. Kompleks jest oczywiście o wiele większy i obejmuje zarówno baseny ukształtowane przez naturę, jak i te stworzone przez człowieka,a oprócz tego sporą strefę wellness.

Gorące źródła na Islandii


Islandia jest krajem, który zachwyca surową przyrodą. Turyści przyjeżdżają tam, by ujrzeć zorzę polarną i lodowiec, ale pod zimną powierzchnią kryją się także liczne gorące źródła. Warto więc poznać jedno z najważniejszych naturalnych bogactw wyspy.

Gorące źródła na Islandii – Błękitna Laguna (Blue Lagoon)
Blue Lagoon leży około 40 kilometrów od stolicy kraju Reykjaviku. Temperatura w źródle zależy od temperatury powietrza, ale z reguły oscyluje blisko 40 stopni Celsjusza. Kąpiel jest więc przyjemnością niezależnie od pogody, tym bardziej że woda ma przepiękny błękitny kolor, a pływając można podziwiać pobliskie góry. Wokół Błękitnej Laguny powstał duży kompleks Spa, w którym oferowane są zabiegi upiększające i masaże. O unikalności tego miejsca świadczy fakt, że magazyn „National Geographic” umieścił je na swojej liście 25 cudów świata.

Gorące źródła we Włoszech


Warto również poznać gorące źródła w kraju, w którym powstała kultura korzystania z wód termalnych. Włosi nadal cieszą się ich właściwościami, odwiedzając ośrodki Spa oraz termy. Można również znaleźć naturalne źródła termalne, gdzie nie ma opłat za wstęp.

Gorące źródła we Włoszech – Saturnia
Jest to przepiękne, niezwykle malownicze miejsce położone w południowej części Toskanii. Naturalny kompleks tworzą wapienne baseny, które ułożone są piętrowo, dzięki czemu spływająca z nich woda ześlizguje się niewielkimi kaskadami. Jest ona bogata w siarkę, a jej temperatura wynosi 37,5 stopni Celsjusza. Najbardziej malownicza część naturalnych term dostępna jest dla wszystkich bez opłat, w pobliżu powstał jednak kompleks Spa, wykorzystujące właściwości miejscowych gorących źródeł.

Gorące źródła we Włoszech – Bagno Vignoni
Miasteczko Bagno Vignoni jest niezwykle malowniczym miejscem, które do czasów rzymskich słynie z gorących źródeł. W centralnym punkcie miejscowości znajduje XVI-wieczny basen z wodą termalną – obowiązuje tam jednak zakaz kąpieli. Dzikie termy można jednak znaleźć poza centrum, na obrzeżach Bagno Vignoni. Tamtejsza woda ma 52 stopnie Celsjusza, jest też bogata w związki siarki i kwas wodorowęglowy, przez co wspiera leczenie chorób reumatologicznych oraz neurologicznych.

Gorące źródła w Niemczech


Także w Niemczech można korzystać z relaksu w gorących źródłach. Dobrze jest więc zaplanować przystanek w jednym z miejscowych uzdrowisk, by cieszyć piękną architekturą i spokojnym otoczeniem. Najważniejszym miasteczkiem, które słynie z gorących źródeł, jest oczywiście malownicze Baden-Baden.

Gorące źródła w Niemczech – Baden-Baden
Baden-Baden leży w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, jest też jednym z najstarszych i najpopularniejszych na świecie uzdrowisk. W Baden-Baden korzysta się z właściwości gorących źródeł, które osiągają temperaturę dochodzącą do 68 stopni Celsjusza. Baseny wypełnione gorącą wodą czekają w dwunastu termach, z których najchętniej odwiedzanymi są Termy Karakalli oraz zabytkowe Łaźnie Fryderyka.

Gorące źródła we Francji


We Francji dostępne są uzdrowiska, w których główną atrakcją są wody termalne. Są one wykorzystywane nie tylko w kuracjach i kąpielach, na ich bazie powstały znane kosmetyki. Zapraszamy do Vichy i La Roche-Posay.

Gorące źródła we Francji – La Roche-Posay
Źródło wody termalnej w La Roche-Posay znane jest od pięciuset lat! pH wody jest idealne dla skóry, a poza tym bogata jest w selen, krzemionkę i wapń. Na tej podstawie powstało prawdziwe imperium – najpierw uzdrowisko z bogatą ofertą kuracyjną, później marka kosmetyków eksportowana na całą Europę.

Gorące źródła we Francji – Vichy
Właściwości wody termalnej z Vichy odkryli Rzymianie, a później XVII-wieczni kuracjusze. Ma ona szerokie zastosowanie – między innymi w kuracji pitnej, jak też okładach i innych zabiegach na ciało. Woda z Vichy zawiera wiele cennych minerałów, w tym magnez, żelazo, wapń, cynk czy potas, łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem, działa kojąco i antyoksydacyjnie. Vichy to także marka kosmetyków opartych na bazie leczniczej wody.

fot. nirolfix / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Pogoda na Święta...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!