Najlepsze gorące źródła w Czechach

Najlepsze gorące źródła w Czechach

Czechy to idealny kraj na urlop! Na turystów czeka tam mnóstwo atrakcji – przepiękna Praga, kilometry górskich szlaków, stacje narciarskie a oprócz tego również gorące źródła. Czeskie termy nie mają sobie równych, tutaj malownicze otoczenie i zabytki idealnie współgrają z nowoczesną ofertą wypoczynkową.

W Czechach znajduje się kilkadziesiąt uzdrowisk, część z nich wykorzystuje bogactwo gorących źródeł. Które baseny termalne są najlepsze? Niżej przedstawiamy nasz subiektywny wybór miejsc wartych odwiedzenia.

 

Gorące źródła w Czechach – Teplice


fot. ©Iva, Adobe Stock


Poznaj jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie. Miasteczko leży na północy kraju, u stóp Rudaw, blisko granicy z Niemcami i może pochwalić się tradycją uzdrowiskową sięgającą 2 tysięcy lat! Chociaż gorące źródła w Teplicach znane są od tak dawna, to prawdziwą renomę zyskały w XIX wieku, przyciągając wiele ówczesnych sław. Z dobroczynnego pobytu „u wód” korzystali między innymi Goethe, Chopin, Beethoven czy Liszt.

Ale sława uzdrowiska nie zamyka się w przeszłości i z właściwości wody bogatej w jony wodorowe, węglanowe, fluorkowe, rzadkie metale i domieszki radonu chętnie korzystają także współcześni kuracjusze. Teplice są bowiem ośrodkiem, w którym leczone są między innymi choroby serca, układu ruchu czy schorzenia neurologiczne. Warto także zregenerować się w ciepłym basenie wypełnionym wodą o temperaturze 42,5 stopni Celsjusza.


Interesują cię noclegi w Czechach? Zobacz:

Penzion Pod Ozvěnou

Penzion Pod Ozvěnou

Teplice nad Metují, ul. Střmenské podhradí

Pensjonaty Teplice nad Metují 8.2
Pensjonat Selsky Dvur

Pensjonat Selsky Dvur

Police nad Metuji, ul. Pekov

Pensjonaty Police nad Metuji 9.7
Ubytování Karvai

Ubytování Karvai

Teplice nad Metují, ul. Na výsluní

Kwatery i pokoje Teplice nad Metují 9.1


W Teplicach czekają cztery domy uzdrowiskowe: Łaźnie Cesarskie, Dom Uzdrowiskowy Beethoven, Dom Kamenné Lázně z jaskinią solną oraz Dom Nové Lázně, oferujący pobyty sanatoryjne dla dzieci. Co jeszcze warto zobaczyć w Teplicach? Przede wszystkim park zdrojowy i miejscowe Aquacentrum, gdzie również wykorzystywana jest woda termalna.

 

Gorące źródła w Czechach – Karlowe Wary


fot. ©peteri, Adobe Stock


Karlowe Wary to chyba najsłynniejsze czeskie uzdrowisko, które jest także znane z organizacji festiwalu filmowego. Jednak my polecamy to miasto ze względu na możliwość korzystania z gorących źródeł, odkrytych w XIV wieku podobno przez króla Karola IV. Sława miejscowych wód termalnych szybko rozniosła się po Europie i na przestrzeni lat Karlowe Wary odwiedzali wszyscy liczący się ludzie, od Casanovy po wybitnych kompozytorów i pisarzy.

Gorące źródła w Karlowych Warach różnią się między sobą temperaturą oraz zawartością dwutlenku węgla, dlatego spektrum ich działania jest szersze. Wspomagają leczenie chorób układu trawiennego, układu ruchu, onkologicznych, neurologicznych czy nawet paradontozy. Poza tym samo miasteczko także warto zwiedzić – turyści zobaczą przepiękne zabytkowe budynki hoteli i kompleks uzdrowiskowy, a także klimatyczne centrum. Niedaleko kościoła św. Marii Magdaleny bije najgorętsze źródło o temperaturze aż 72 stopni Celsjusza – radzimy uwierzyć na słowo, bo próba sprawdzenia tego faktu może być niebezpieczna.

 

Zobacz oferty noclegów w Czechach:

Pensjonat Smrčina

Pensjonat Smrčina

Janské Lázně, ul. Janské Lázně

Pensjonaty Janské Lázně 5.8
Pensjonat pod kasztanem

Pensjonat pod kasztanem

Adršpach, ul. Hodkovice u Trutnova, Adršpachu

Pensjonaty Adršpach 9.2


Podczas zwiedzania Karlowych Warów koniecznie trzeba spróbować tamtejszych przysmaków. To przede wszystkim uzdrowiskowe wafelki (lázeňské oplatky) czy znany powszechnie ziołowy likier Becherovka. To właśnie w Karlowych Warach powstał przepis na tę nalewkę.

 

Gorące źródła w Czechach – Luhačovice


fot. ©meryll, Adobe Stock


Przenosimy się na Morawy, a dokładnie do miasteczka Luhačovice, które już od pierwszej chwili zachwyca secesyjną architekturą budynków uzdrowiskowych. Oprócz tego miejsce pełne jest zieleni – dobrze utrzymane parki zachęcają do spacerowania, a ogólnodostępne ujęcia wód mineralnych kuszą, by ich spróbować. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wody w Luhačovicach nadają się do picia, niektóre służą wyłącznie do kąpieli, inne do inhalacji.

 

Zobacz oferty noclegów w Czechach:

Hotel Panon

Hotel Panon

Hodonín, ul. Koupelní

Hotele Hodonín
Pensjonat U Veselých

Pensjonat U Veselých

Pec pod Sněžkou, ul. Pec pod Sněžkou

Pensjonaty Pec pod Sněžkou 2
Pensjonat Aspen

Pensjonat Aspen

Špindlerův Mlýn, ul. Bedřichov

Pensjonaty Špindlerův Mlýn 9.7


Do Luhačovic przyjeżdżają osoby, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego, ruchu a także chorujące na cukrzycę. Warto skorzystać z oferty tutejszych ośrodków uzdrowiskowych lub hoteli spa i dać się skusić relaksowi w wodzie termalnej, będącej największym skarbem Luhačovic.

 

Gorące źródła w Czechach – Velké Losiny


fot. ©Kateřina Zajíčková, Adobe Stock


Velké Losiny to kolejne morawskie uzdrowisko, które po prostu trzeba odwiedzić. Temperatura tamtejszej wody termalnej wynosi 36 stopni Celsjusza, a z jej dobrodziejstw korzystają osoby zmagające się chorobami układu ruchu, oddechowego oraz neurologicznymi. Velké Losiny to także idealne miejsce do odpoczynku i regeneracji sił, z czego korzystano już 450 lat temu.

W Velkich Losinach warto odwiedzić część uzdrowiskową z hotelami i malowniczymi willami, a poza tym nowoczesny park termalny Therme Losiny. Na jego terenie znajduje się aż dziewięć basenów, które wypełnia woda pochodząca z gorących źródeł, saunarium, oprócz tego na gości czeka bogata oferta masaży. Odwiedzając miasto w wakacje, można korzystać z atrakcji Losińskiego Lata Kulturalnego, obejmującej spektakle teatralne i koncerty, organizowane w salach miejscowego zamku.

 

Jedziesz do Czech? Sprawdź ofertyu noclegów:

Horský dům

Horský dům

Pec pod Sněžkou, ul. Pec pod Sněžkou

Pensjonaty Pec pod Sněžkou 9.2
Pensjonat Švýcarský dům

Pensjonat Švýcarský dům

Špindlerův Mlýn, ul. Okružní

Pensjonaty Špindlerův Mlýn 8.2

Następny artykuł W Gdańsku powstanie...

Komentarze (2)

Pielgrzym

co za bujda.. w Teplicach nie ma basenu z wodą termalną 42 oC
ogólnie uzdrowisko straciło swoje 'gorące' skarby podczas katastrofy górniczej w pobliskich górach, zostały trzy małej wydajności źródła z 2 małymi basenami (z wodą mieszaną) w hotelach Betoven i bodaj Imperial (drugiej nazwy pewny nie jestem) Baseny w Skalnym Hotelu są z wodą nietermalną.

ogólnie w Czechach bardzo trudno o baseny termalne to wszak nie Słowacja.

Pielgrzymka

Hej.. możesz polecić basen termalny, w Czechach albo Słowacji, najlepiej jak najbliżej Opola?

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!