Najlepsze miejsca na wakacje dla wędkarzy. Gdzie na ryby?
Chyba każdy lubi wypoczynek nad wodą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy pasję i zamiłowanie, możliwość przebywania w atrakcyjnie turystycznym miejscu i gwarancję, że w danym zbiorniku wodnym żyją rozmaite gatunki ryb, to otrzymamy miejsca idealne na wakacje dla wędkarzy. Gdzie najlepiej wędkować w Polsce? O tym poniższy artykuł.
Wędkowanie to hobby, które towarzyszy licznej grupie turystów od wielu lat. Tego zajęcia nie da się porównać z niczym innym. Wymaga cierpliwości, czasem i siły, gdy uda nam się wyłowić konkretny rozmiar ryby. Większość osób robi to, bo po prostu lubi. Zazwyczaj wybierają się w ustronne miejsca, pełne ciszy i spokoju. Są to zarówno pasjonaci, robiący to hobbystycznie, jak i wędkarze z krwi i kości, posiadający najwyższej klasy sprzęt.
Warto podkreślić, że zarówno jeziora, rzeki, jak i morze w Polsce są pełne rozmaitych gatunków ryb. Niezależnie, w który region się wybierzemy, mamy gwarancję, że uda nam się złowić coś naprawdę fajnego. Które miejsca charakteryzują się największą różnorodnością i bogactwem ryb? Podpowiadamy.
O czym musimy pamiętać, wybierając się na ryby?
Wielu osobom wydaje się, że jest to czynność przeznaczona dla każdego. To mylne przekonanie. Połów ryb wymaga odpowiednich uprawnień i przygotowania, sama wędka i chęci nie wystarczą.
Każdy wędkarz powinien pamiętać przede wszystkim o:
-
podstawą jest przede wszystkim posiadanie karty wędkarskiej, zezwalającej na połów ryb wędką w wodach śródlądowych w Polsce; w celu uzyskania karty należy przede wszystkim przyswoić przepisy ustawy, rozporządzenia do ustawy o rybactwie śródlądowym oraz zdać egzamin ze znajomości ochrony i połowu ryb; dokument można wyrobić w starostwie powiatowym, przynależnym do naszego miejsca zamieszkania; łowienie ryb bez uprawnień jest w Polsce nielegalne i może zakończyć się dotkliwą karą finansową;
-
warto posiadać odpowiedni sprzęt - jeśli chcemy łowić naprawdę sporo i określone gatunki ryb, warto posiadać odpowiedni sprzęt i akcesoria wędkarskie, które ułatwią połów;
-
wybierajmy odpowiednie miejsca - kierujmy się informacjami, pochodzącymi od osób i portali związanych z wędkowaniem;
-
- wykazujmy się cierpliwością - czasem musimy naprawdę długo czekać aż ryba złapie naszą przynętę;
-
pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i środkach ochrony przed komarami, gdyż szczególnie nad wodą mogą one nas “zaatakować”;
-
dopasuj sprzęt do wybranej przez Ciebie metody wędkowania - każda z nich rządzi się swoimi prawami i wymaga indywidualnego doboru zestawu;
-
wędkowanie wymaga również oszczędności - niektóre przynęty możesz zdobyć za darmo; podobnie wygląda sytuacja z niektórymi akcesoriami - możesz wykonać je samodzielnie;
Kiedy weźmiesz już sobie do serca wszelkie porady, związane z przygotowaniem się do połowu ryb, możesz ruszać w wybrane przez siebie miejsca. Tego typu zajęcie to bez wątpienia doskonały sposób na odreagowanie napięcia, spowodowanego szarą codziennością. To nic innego, jak relaks. Kiedy choć raz poznasz smak po udanym połowie, już nigdy nie odłożysz wędki w kąt.
Warto również podkreślić, że wybierając się na wakacje, z powodzeniem możemy połączyć naszą pasję do wędkowania z wypoczynkiem. Tak się składa, że sporo miejsc noclegowych znajduje się w pobliżu rzek, jezior lub morza. Jeśli chcesz trafić na “prawdziwy raj”, jeśli o wędkowanie chodzi, to planując swój urlop, musisz się kierować przede wszystkim lokalizacją, a konkretnie regionem, w którym znajdziesz liczne zbiorniki wodne. To jasne, że najlepiej jest rozpoczynać połów, skoro świt, dlatego po powrocie do domu lub obiektu noclegowego, z powodzeniem możesz się oddawać temu, po co tu przyjechałeś - czyli urlopowi i związanymi z nimi atrakcjami.
Gdzie na ryby w Polsce?
Możliwości jest wiele. Warto podkreślić, że ryby możemy łowić przez cały rok, nawet w zimie, gdy zbiornik wodny pokryty jest lodem. Wędkarstwo podlodowe to prawdziwa gratka dla miłośników tej aktywności.
Biorąc pod uwagę miejsca, w które warto wybrać się na ryby, należy wskazać następujące regiony: Mazury i Podlasie, Kaszuby, Lubelszczyznę, Mazowsze i Dolny Śląsk. Warto to podkreślić, jeśli chcemy w ciszy i spokoju delektować się naszą pasją. Jeśli zależy nam na połowie przede wszystkim, to warto jest wybrać się na tzw. łowiska komercyjne, na których po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, możemy łowić w towarzystwie pozostałych pasjonatów tego hobby. Podkreślić należy, że jest ich w Polsce najwięcej. Są one zarządzane przez Polski Związek Wędkarstwa i cieszą się największą popularnością wśród wędkarzy.
W naszym artykule przedstawiamy miejsca ogólnodostępne, z których każda osoba, posiadające kartę wędkarską, swobodnie może korzystać.
Mazury i Podlasie
To region bogaty w liczne zbiorniki wodne i prawdziwy raj dla wędkarzy i żeglarzy. Każdego roku są chętnie odwiedzane przez turystów. Planując urlop na Mazurach, warto zabrać ze sobą sprzęt wędkarski, bo mamy tu praktycznie nieograniczone pole możliwości. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem wędkarzy. Bez wątpienia warto wybrać się nad Jezioro Śniardwy, będące największym jeziorem w Polsce. Jego powierzchnia wynosi aż 114 km2, a średnia głębokość 6,5 m. Dno jeziora jest kamieniste, przez co znajdziemy tu rozmaite gatunki ryb, takich jak: sandacze, okonie, węgorze, szczupaki, leszcze, miętusy, płotki, czy liny.
Warto wspomnieć również o Podlasiu, które jest nie tylko wyjątkowym regionem pod względem turystycznym, ale również bogate w rozmaite gatunki ryb. Wypoczywając w tym regionie, warto jest się wybrać nad Jezioro Hańcza, będące najgłębszym jeziorem w Polsce. Ma bardzo klarowną wodę, przez co gołym okiem możemy dostrzec brania ryb. Znajdziemy tu np. trocie, sieje, płocie, leszcze, sielawy, głowacze pręgogłowe, miętusy, okonie, ukleje, jak również szczupaki. Znakomitą metodą łowienia będzie spinning z zanętami typu wobler, błystki obrotowe i wahadłowe i przynęty miękkie.
Znajdź dla siebie nocleg na Mazurach i na Podlasiu
Kaszuby
To nie tylko morze, ale również liczne jeziora, w których znajdziemy rozmaite gatunki ryb. Chyba każdy, wypoczywając nad morzem, marzy o spróbowaniu świeżej ryby. Kaszubskie akweny cechują się pełną różnorodnością, jeśli chodzi o ich wielkość i specyfikę. Ma to swoje przełożenie na gatunki ryb, które znajdziemy w tutejszych wodach, są to m.in.: płocie, okonie, liny, szczupaki, sandacze, leszcze i węgorze. Wszystkich gatunków ryb znajdziemy tu łącznie 30. Najwyżej ceniona jest m.in. troć wdzydzka, którą znajdziemy w jeziorze Wdzydze i rzekach Wdzie i Trzebiosze. Doskonałą propozycją na spokojne wędkowanie będą również: jeziora Radolne, Jelenie i Gołuń, tworzące tzw. Krzyż Jezior Wdzydzkich, zwany również Kaszubskim Morzem. Oprócz tego mamy szeroką możliwość korzystania z łowisk komercyjnych, znajdujących się m.in. nad jeziorem Piaseczno, czy w miejscowościach Niedamowo, Grzybowski Młyn, Stawiska, czy Niesiołowice.
A może na ryby nad kaszubskie jeziora? Znajdź swój nocleg na Kaszubach
Lubelszczyzna
W województwie lubelskim jest wiele wyjątkowych miejsc do wędkowania, w których rybacy na pewno znajdą dorodne okazy ryb. Wystarczy tu wymienić chociażby rzeki przepływające przez to województwo, takie jak: Wieprz, Wisła, czy Bug. Szczególnie ta ostatnia jest świetnym miejscem do wędkowania, jeśli szukamy ciszy i odprężenia. Jest to jedna z nielicznych rzek, która zaskakuje swoją dzikością i tym, jak swobodnie przepływa na wschodzie naszego kraju. Warto również podkreślić, że jest bogata w liczne gatunki ryb. Są to m.in. sumy, sandacze, klenie, karpie, okonie, płocie, bolenie i leszcze. Dzikość rzeki ma wpływ na dobre brania ryb, niemal na całej jej długości. Ogólnie wszędzie jest łatwy dostęp do linii brzegowej, możemy też rozbić namiot.
Tu znajdziesz propozycje noclegów na Lubelszczyźnie
Mazowsze
To kolejny z punktów obowiązkowych dla miłośników wędkowania. Szczególnie polecanym miejscem w tym regionie jest Jezioro Zegrzyńskie, będące popularną miejscówką wędkarską w centralnej Polsce. Warto również podkreślić, że stanowi ono miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców i turystów, przez co możemy spokojnie połączyć urlop z pasją. To jezioro ma charakterystyczny grunt, który wstrzymuje przymarzanie powierzchniowych warstw wody, dzięki czemu wybrać się na ryby można w te okolice nawet w trakcie zimnych dni. Na pewno przy odrobinie szczęścia możemy wyłowić tutaj: suma, sandacza, szczupaka, okonia, karpia, amura, miętusa, tołpygę, a nawet węgorza.
Zarezerwuj nocleg na Mazowszu, by móc swobodnie powędkować
Dolny Śląsk
Również na Dolnym Śląsku znajdziemy kilka fajnych miejsc, w których w ciszy i spokoju możemy oddać się naszej pasji. Wypoczynek dla wędkarzy w tym regionie można spokojnie połączyć ze zwiedzaniem tutejszych atrakcji, które naprawdę robią niesamowite wrażenie. Wracając do wędkowania, warto jest wybrać się nad Odrę, która m.in. przepływa przez ten region. Dojazd nad tą rzekę nie powinien stanowić tu dla nikogo problemu. W wodzie pływają tu m.in. takie okazy ryb, jak klenie, jazie, liny, krąpie, płotki, leszcze, pstrągi, a nawet sandacze, czy szczupaki.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Dolnym Śląsku
Wakacje dla wędkarzy to kolejna z propozycji, którą warto rozważyć, planując urlop. Jeśli lubimy tę formę aktywności, to już dziś warto zapakować niezbędny sprzęt i ruszać w wybrane przez nas miejsce. Na pewno w ciszy i spokoju oraz z dala od zgiełku będziemy mogli oddać się naszej pasji. A jakie będą tego efekty? Życzymy dobrych połowów i udanych wakacji.
Komentarze (4)
Michał
A H
Mattei
Grześ