Najlepsze miejsca w Polsce do obserwacji dzikich zwierząt
Są takie miejsca w Polsce, gdzie możemy jeszcze podejrzeć życie zwierząt na wolności. Przeloty ptaków, gniazdowanie i zlotowiska, zimowiska nietoperzy czy rykowiska jeleni – takie atrakcje czekają na nas w Bieszczadach, Dolinie Baryczy, na Podlasiu, nad morzem... To niezwykłe przyrodnicze spektakle, spontaniczne a jednak idealnie zagrane.
Poleski Park Narodowy – dom żółwi błotnych i wielu gatunków ptaków
Wyjątkową propozycją dla wszystkich miłośników przyrody i obserwacji ptaków jest ścieżka „Perehod” w Poleskim Parku Narodowym. Jest to typowa ścieżka ornitologiczna, gdzie przygotowane zostały dwie wieże widokowe i schron ornitologiczny. Ścieżka prowadzi groblami wzdłuż malowniczych Stawów Pieszowolskich. Poza czaplami czy kormoranami spotkamy tu rzadkie podgorzałki, mieniące się w słońcu zimorodki czy polujące bieliki.
Warto także wiedzieć, że na Stawach Pieszowolskich dogodne warunki do życia znajduje żółw błotny, będący niezwykłym skarbem Poleskiego Parku Narodowego.
Ścieżka przyrodnicza „Perehod” rozpoczyna się w miejscowości Pieszowola. Długość trasy: ok. 5 km. Czas przejścia: 1,5h – 2,0h. Co można zobaczyć? Stawy Pieszowolskie, wrzosowiska, lasy grądowe, bory sosnowe, wiele gatunków ptaków związanych ze środowiskiem wodnym oraz stanowisko żółwia błotnego.
Noclegi w okolicy
Słowiński Park Narodowy – jesienne przeloty ptaków i zlotowiska żurawi
Słowiński Park Narodowy jest ważnym miejscem na szlaku migracji ptaków siewkowych i blaszkodziobych, wykorzystywanym przez ptaki wędrujące z północnej i wschodniej Europy. Szlak, który wiedzie wzdłuż polskiego wybrzeża, jest szczególnie atrakcyjny do obserwacji ptaków w okresie wiosennej i jesiennej wędrówki. Wystarczy dobra luneta i lornetka, by móc obserwować spektakl wędrówkowy tworzony przez kaczki, nury czy siewkowce. Jesienią, w ciągu jednego dnia, możemy zaobserwować kilka tysięcy ptaków w wielogatunkowych stadach.
Reasumując Słowiński Park Narodowy dzięki swojemu położeniu na mapie Europy jest bez wątpienia perełką ornitologiczną. Wiele gatunków w polskiej awifaunie gromadzi się na wspólnych noclegowiskach. Możemy takie zjawisko obserwować u takich ptaków jak: szpak, uszatka, kobczyk, kormoran, żuraw oraz łabędzie, gęsi, czaple, kanie, błotniaki, mewy, jaskółki, pliszki i ptaki krukowate. Wybór miejsca, w którym ptaki spędzą noce jest przypadkowy. Najważniejsza jest gwarancja bezpieczeństwa oraz sąsiedztwo atrakcyjnych żerowisk.
W Słowińskim Parku Narodowym ptaki, w czasie wędrówki, zatrzymują się na dwóch głównych noclegowiskach. Do jednych z najbardziej spektakularnych należą jesienne zlotowiska żurawi, często są to setki czy nawet tysiące żurawi, słyszane nawet z odległości kilku kilometrów. Ptaki najchętniej nocują na płyciznach zbiorników wodnych i na rozlewiskach oraz na torfowiskach i podmokłych łąkach. Krótko po wschodzie słońca ptaki rozlatują się w kierunku żerowisk, aby pod wieczór ponownie zgromadzić się na noclegowisku.
Noclegi w pobliżu
Międzyrzecki Rejon Umocniony – zimowisko nietoperzy
Międzyrzecki Rejon Umocniony to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy, zlokalizowany w województwie lubuskim, nieopodal Międzyrzecza. Od 1999 roku w podziemiach centralnego odcinka MRU prowadzone jest liczenie nietoperzy. W badaniach uczestniczą chiropterolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz z Centrum Obrączkowania Nietoperzy w Dreźnie. W celu ochrony tego stanowiska występowania nietoperzy, w 2002 roku powstały dwa Rezerwaty przyrody Nietoperek.
Rezerwat obejmuje fragment pozostałości podziemnych fortyfikacji, w skład których wchodzi labirynt podziemnych korytarzy o żelbetonowej konstrukcji, znajdujący się na głębokości 35–50 m pod powierzchnią ziemi. Każdej zimy hibernuje tu ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków. Jest to największe zimowisko nietoperzy w Środkowej Europie i największe w Polsce zimowisko nocka dużego, nocka łydkowłosego i nocka Bechsteina. Temperatura w korytarzach jest stabilna i wynosi ok. 9° C przez cały rok. Obiekty fortyfikacyjne mają największe znaczenie jako schronienie zimowe, jednak nietoperze wykorzystują je w ciągu całego roku.
Rezerwat przyrody jest udostępniony zwiedzającym. Jednak zwiedzanie podziemnej trasy zawsze odbywa się w towarzystwie przewodnika. Co ważne, w podziemiach obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu a także zakaz wstępu ze zwierzętami. Zwiedzanie trwa w zależności od wariantu/wybranej trasy - od 1 do 8 godzin. Cała trasa krótka jest oświetlona. W przypadku wyboru dłuższej zalecane jest posiadanie własnego źródła światła. Część trasy turyści pokonują po schodach (około 150), warto więc ubrać wygodne buty.
Noclegi w okolicy
Park Narodowy Ujście Warty – ptasi raj
Park Narodowy Ujście Warty to szereg cennych zbiorowisk roślinnych, charakterystycznych dla ekosystemów dolin rzecznych. W krajobrazie dominują rozległe i podmokłe łąki i pastwiska, znajduje się tu również cenny drzewostan dębowy na siedlisku łęgowym. Dzięki czemu teren ten stanowi miejsce odpoczynku i żerowania, a także rozmnażania rzadkich i zagrożonych zwierząt takich jak: bóbr europejski, nurogęś, gągoł, bielik, czapla siwa, bocian biały czy kuna leśna. Ponadto występują tam liczne ptaki wodno-błotne, zaś rozległe równiny są żerowiskiem ptaków drapieżnych.
Na terenie parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Lemierzyce, Dolina Postomii oraz Pamięcin. Warte polecenia są także szlaki turystyczne. Szlak Derkacza ma 21 kilometrów długości i jest niezwykle ciekawy. Po lewej stronie rozciągają się tereny zalewowe, po prawej - łąki, czasem podtopione i goszczące bociany, łabędzie, gęsi, kaczki, żurawie czy czaple. Szlak Gęgawy to siedmiokilometrowa wędrówka. Po drodze spotkamy urokliwe stare wierzby rosnące nad kanałami, bujną roślinność a także stada koni i krów. No i oczywiście gęgawy, które najłatwiej zaobserwować podczas spaceru wzdłuż Postomii.
Noclegi w najbliższej okolicy
Bieszczady – jesienne rykowisko jeleni
Spędzając urlop w Bieszczadach w drugiej połowy września czy też pierwszej połowie października, zachwycą nas nie tylko barwy przyrody, ale także jej odgłosy - ryki jeleni. Rykowisko to okres, kiedy jelenie, wychodzą na pierwszy,pod względem przyrodniczym, plan. Okres godowy trwa około miesiąca. Samce jeleni donośnym rykiem chcą zwabić łanie i zgromadzić wokół siebie jak największą ich liczbę. Zdarza się, że jelenie toczą między sobą pojedynki, z których zwycięzca będącą owocem sporu partnerkę.
Ten wyjątkowy spektakl odbywa się nocami, dlatego też warto posiedzieć wtedy dłużej przy ognisku lub też wstać przed świtem i udać się na połoniny czy lokalizacje wskazane przez mieszkańców, którzy doskonale wiedzą, gdzie jelenie mają miejsca swoich spotkań. Podczas wyprawy warto jednak zachować czujność, gdyż wielu turystów, szczególnie początkujących przyrodników, myli odgłosy rykowiska z rykiem niedźwiedzi.
Noclegi w Bieszczadach
Stawy Milickie – obserwacje ptaków w Dolinie Baryczy
W Dolinie Baryczy żyje niemal 300 gatunków ptaków, w tym także rzadko występujące i ginące gatunki. By obserwacja tych niezwykle ciekawych stworzeń była łatwiejsza, przygotowano specjalne miejsca - czatownie i wieże. Można też umówić się na spacer z ornitologiem, co jest świetnym pomysłem, szczególnie gdy w obserwacje będą prowadziły także dzieci.
Ptactwa wodnego na miejscowych stawach jest mnóstwo, o każdej porze roku. Obserwacje najlepiej prowadzić wcześnie rano lub przed zmierzchem. Jakich mieszkańców miejscowych wód możemy spotkać? Naprawdę wielu, m.in. łabędzie nieme i krzykliwe, kaczki krzyżówki, perkozy czy łyski. Jeśli nie stracimy zbyt szybko cierpliwości i poświęcimy trochę czasu na obserwacje, możemy wypatrzeć też bekasy czy biegusy zmienne. Na pobliskich drzewach mieszkają kormorany, po łąkach spacerują żurawie, natomiast nad stawami przelatują orły bieliki.
Komentarze