Najlepsze odcinki Green Velo w Polsce
Polska jest niezwykle różnorodna – każdy może spędzić swój wolny czas w sposób, jaki najbardziej mu odpowiada. Na wczasowiczów czekają złociste plaże Morza Bałtyckiego, aktywni mogą wybierać spośród licznych szlaków turystycznych. Jedną z ciekawszych propozycji jest rowerowy szlak Green Velo, który ciągnie się niemal wzdłuż całej wschodniej granicy. Dowiedz się, co go wyróżnia spośród innych ścieżek przygotowanych dla rowerzystów.
Podróżując szlakiem Green Velo masz szansę na poznanie najważniejszych atrakcji wschodniej części naszego kraju. Całość trasy, jej główny odcinek oraz poboczne odgałęzienia, liczy około 2000 kilometrów. Wyobraź sobie, ile ciekawych miejsc jest tam do zobaczenia! Znajdują się one na terenie pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Aby je poznać, na pewno nie wystarczy jedna wycieczka – trzeba zaplanować ich co najmniej kilkanaście.
Dlaczego warto wybrać właśnie szlak Green Velo? Został on od początku do końca przygotowany z myślą o rowerzystach. Omija drogi o dużym natężeniu ruchu, zamiast tego biegnie mniej uczęszczanymi szosami, ścieżkami rowerowymi lub rowerowo-pieszymi oraz wyremontowanymi drogami gruntowymi. Dzięki temu możesz czuć się bezpiecznie i nic nie odbiera ci przyjemności z jazdy rowerem. Oprócz tego trasy Green Velo są urozmaicone – mijasz zarówno malownicze miasteczka o ciekawej kulturze, kolorowe łąki i pola, a także cieniste lasy. Do tego dochodzi jeszcze cała infrastruktura, obejmująca noclegi i MPR (Miejsca Przyjazne Rowerzystom).
Pokonanie całego szlaku za jednym razem jest trudne do wykonania, dlatego przygotowaliśmy kilka najciekawszych tras Green Velo. Być może zainspiruje cię to do zorganizowania urlopu na rowerze.
Szlak Menonitów jest odcinkiem Green Velo, znajdującym się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zaczyna się w miejscowości Raczki Elbląskie, blisko południowej granicy Elbląga. Będąc tak blisko tego miasta, warto wygospodarować kilka godzin, by je zwiedzić i poznać miejscowe atrakcje. Na uwagę zasługuje przede wszystkim przepiękna i niezwykle malownicza starówka.
Natomiast sam Szlak Menonitów pokaże ci mało znane miejsca w pobliżu Zalewu Wiślanego. Polecana przez nas trasa pozwoli ci poznać kulturę materialną dawnych osadników. Menonici to przybysze z terenów dzisiejszej Holandii, ich zadaniem było przystosowanie podmokłych obszarów Żuław do użytkowania rolniczego. Dzięki ich pracy powstały liczne kanały, rowy melioracyjne oraz urządzenia hydrotechniczne, umożliwiające zamieszkanie i uprawę tych ziem. W mijanych wioskach jeszcze teraz można zobaczyć charakterystyczne domy podcieniowe i dawne zbory, obecnie wykorzystywane przez katolików. Potomkowie menonitów zamieszkiwali te tereny od wieku XVI aż do 1945 roku.
Proponowana trasa liczy niecałe 30 kilometrów. Zaczyna się w Raczkach Elbląskich, a kończy w Starym Polu przy stacji kolejowej. Możesz stamtąd wrócić pociągiem do Elbląga, jeśli właśnie tam masz zamiar rezerwować noclegi.
Kolejna proponowana przez nas trasa również znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Prowadzi jednak do bardzo tajemniczych miejsc, o których turyści mogą nawet nie wiedzieć. Jej pokonanie zajmie kilka godzin, ale gwarantujemy, że nie będzie to czas stracony!
Punktem początkowym szlaku jest Węgorzewo, miasto malowniczo położone nad jeziorem Mamry. Warto wybrać się tam na promenadę – trakt spacerowy, biegnący wzdłuż akwenu – oraz odwiedzić miejscowe Muzeum Kultury Ludowej. Trasa, którą dotrzesz do mazurskiej piramidy, wytyczona została starym torowiskiem kolejowym, a jej pierwszym etapem jest miejscowość Banie Mazurskie. Kolejne dobre miejsce na przystanek to wieś Ściborek, gdzie znajdziesz muzeum przybliżające kulturę indiańską i eskimoską a także hodowlę koników polskich oraz psów. Jednak najciekawszym miejscem na trasie jest piramida w Rapie. To dawny grobowiec rodu Fahrenheidów, XIX-wiecznych znanych koneserów sztuki i wielbicieli kultury starożytnego Egiptu. Z Rapy można wrócić tą samą drogą lub wybrać trasę wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim, biegnącą lokalnymi drogami.
W Węgorzewie warto spędzić więcej czasu, znajduje się tam bowiem sporo interesujących tras rowerowych. Jedną z nich jest pętla Mamr, okrążająca cały akwen, co zajmie około 6 godzin. Warto wziąć pod uwagę taką wyprawę, ponieważ na trasie jest sporo ciekawych miejsc.
Wyjeżdżając z Węgorzewa, kieruj się do wsi Ogonki, położonej na przesmyku pomiędzy jeziorami Święcajty i Stręgiel. Na kolejnym etapie zobaczysz inne malownicze akweny: śródleśny Lemięt, Harsz oraz Dargin. Przystanek możesz zrobić w Sztynorcie, gdzie zobaczysz dawny pałac Lehndorffów, otoczony zabytkowym parkiem. W czasach świetności była to okazała rezydencja, którą odwiedzał między innymi Ignacy Krasicki. Inny ciekawy punkt na trasie to Mamerki, gdzie pośród gęstego lasu ukryte są dobrze zachowane bunkry. Podczas drugiej wojny światowej mieściła się tam główna kwatera dowództwa hitlerowskich wojsk lądowych. Dzisiaj działa tam nieduże muzeum – warte odwiedzenia – w sąsiedztwie wybudowano również wieżę widokową. Z jej szczytu możesz przyjrzeć się rozległym kompleksom leśnym i Mamrom. Wyjeżdżając z Mamerek miniesz zabytek hydrotechniczny, jakim jest Kanał Mazurski z imponującymi śluzami.
Trasa wycieczki liczy 55 kilometrów. Jest to pętla, rozpoczynająca się i kończąca w Węgorzewie.
Wycieczka doliną Czarnej Hańczy to propozycja dla osób, które cenią bliski kontakt z przyrodą. Szlak znajduje się w województwie podlaskim, na terenie Puszczy Augustowskiej. Jest to pętla, której punktem początkowym i końcowym jest miejscowość Krzywe.
Wyruszyć należy spod siedziby Wigierskiego Parku Narodowego. Początkowy odcinek trasy Green Velo pokrywa się innymi szlakami rowerowymi, „Bindasową drogą” oraz „Łąkową drogą”. Biegną one przez piękne tereny doliny Czarnej Hańczy z podmokłymi lasami i torfowiskami. Aby można było tamtędy przejechać, wybudowano drewniane kładki. Później trasa zaprowadzi cię nad jezioro Muliczne oraz do nieistniejącej już wsi Słupie – nadal jednak dostrzeżesz tam pozostałości opuszczonych zabudowań. W sąsiedztwie znajduje się pomost widokowy na jeziorze Wigry. Przepiękne widoki będzie można jeszcze podziwiać we wsi Gawrych Ruda. Z miejscowej wieży widać panoramę Wigier oraz jeziora Okrągłe. Warto zatrzymać się również w Płocicznie, by zwiedzić stację zabytkowej Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej oraz mieszczące się obok Muzeum Kolejki. Ostatnią miejscowością na trasie jest Sobolewo, skąd możesz wrócić do Krzywego.
Proponowany przez nas odcinek liczy 24 kilometry, a szacowany czas pokonania wynosi 2 godziny. Jeżeli jednak będziesz zatrzymać się przy wszystkich atrakcjach, na pewno zabawisz tam dłużej.
Ten odcinek szlaku Green Velo leży w województwie lubelskim, z dala od najbardziej uczęszczanych miejsc. Dzięki temu poznasz malowniczą dolinę Bugu i niezwykle ciekawe miasteczka i wioski. Do dzisiaj kultywują one tradycje, o których mogłeś nigdy nie słyszeć.
Trasa, którą ci polecamy, jest pętlą ze Sławatycz. Na co dzień to po prostu senne miasteczko wschodniej Polski, ale w ostatnich dniach grudnia jest opanowywane przez „brodaczy”. Ich drewniane figury ozdobione kwiatami przez cały rok stoją na miejscowym rynku. Brodacze to przebierańcy, a ich nazwa pochodzi od bardzo długich bród wykonanych z lnianego włókna. Symbolizują one długie życie oraz doświadczenie życiowe. Wyjeżdżając ze Sławatycz, kieruj się do wsi Krzywowólka. W jej sąsiedztwie znajdziesz uroczysko o nazwie Mucharyniec. Ciekawostkę stanowi fakt, że chociaż jest ono otoczone drzewami, to od setek lat nimi nie zarasta. Być może stąd wzięła się legenda o stojącej na polanie cerkwi, która pewnego dnia zapadła się pod ziemię… Inny ciekawy punkt wycieczki stanowi wieś Jabłeczna, będąca miejscem kultu wyznawców prawosławia. W miejscowości możesz zobaczyć monaster z cerkwią św. Onufrego. Każdego roku w czerwcu organizowane są tam uroczystości religijne, gromadzące wielu pielgrzymów.
Jeśli należysz do osób, które czują się najlepiej w otoczeniu zielonych lasów, udaj się na Roztocze! Jeden z ciekawszych wariantów Green Velo w tym regionie biegnie przez kompleks Lasów Janowskich, będących częścią Puszczy Solskiej. Musisz przygotować się na to, że większa część trasy będzie prowadzić leśnymi ścieżkami oraz szutrowymi i gruntowymi drogami. Mogą zdarzyć się również odcinki piaszczyste, które dodatkowo utrudnią jazdę.
Wycieczka rozpoczyna się na przykościelnym parkingu w Jastkowicach. Podczas przejażdżki będziesz mógł zobaczyć miejscowe rezerwaty przyrody. Jeden znajduje się nieopodal puntu początkowego, chroni mieszany las o charakterze puszczańskim. Później kieruj się do wsi Dębowiec i rezerwatu Imiełty Ług. Jest to jedna z większych atrakcji przyrodniczych tych okolic. Przedmiot ochrony stanowią tam bagna, torfowiska oraz malowniczy staw. Warto zobaczyć to miejsce, nawet jeżeli oznacza to konieczność zjechania z głównego szlaku. Inny cenny przyrodniczo teren stanowią zalesione wydmy oraz leżący dalej Obszar Natura 2000 – Uroczyska Lasów Janowskich. Gdzie jeszcze warto się zatrzymać? Miejscem ważnym historycznie jest miejscowość Kalenne, spacyfikowana przez hitlerowców podczas drugiej wojny światowej. Ofiary tragicznych wydarzeń upamiętnia pomnik, który znajduje się na skrzyżowaniu z drogą asfaltową do Gwizdowa. Tam też należy się kierować, by przejechać pomiędzy malowniczymi stawami – piaszczysta ścieżka biegnie bezpośrednio nad wodą, w tym miejscu trzeba zachować ostrożność. Jest to również niemal koniec wycieczki, bo teraz wystarczy minąć Janiki, Goliszowiec i Rzeczycę Długą, by wrócić do Jastkowic.
Cały odcinek liczy prawie 48 kilometrów. Proponowany jest osobom, które dobrze się czują na leśnych drogach i ścieżkach biegnących po zróżnicowanym terenie.
Przenosimy się teraz w Góry Świętokrzyskie, gdzie w ramach Green Velo na rowerzystów czeka Duża Pętla Bielińska. Wybierając ten szlak, będziesz mieć okazję do poznania niezwykle urokliwych zakątków tego regionu – na czele z Łysicą.
Początkowym punktem wycieczki jest wieś Bieliny, leżąca w sercu Gór Świętokrzyskich, skąd powinieneś kierować się przez Czaplów i Makoszyn do Lechowa. Już sam początek trasy dostarczy wrażeń estetycznych, ponieważ biegnie skrajem Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Dłuższy wypoczynek warto zaplanować natomiast w miejscowości Huta Szklana, gdzie czeka sporo atrakcji, jak zrekonstruowana Osada Średniowieczna. Warto tam również coś zjeść, by pokrzepić siły, gdyż teraz czeka najbardziej wymagający odcinek trasy. Jest nim podjazd na szczyt Świętego Krzyża. Warto podjąć to wyzwanie, gdyż w tym momencie szlak biegnie już przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To znakomita okazja do podziwiania widoków. Poza tym nagrodą będzie wypoczynek na wzniesieniu – blisko wierzchołka działa restauracja, w której zjesz pyszne regionalne potrawy. Kiedy osiągniesz cel, zobaczysz świętokrzyskie sanktuarium, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Już w średniowieczu był to popularny cel pielgrzymek zarówno ludu, jak i koronowanych głów. Często bywali tam królowie z dynastii Jagiellonów. Na Świętym Krzyżu warto zwiedzić kościół oraz wejść na jego wieżę. Ze znajdującego się tam punktu widokowego świetnie widać przepiękne góry. Warto również zatrzymać się przy charakterystycznym gołoborzu i wejść na przygotowaną tam platformę widokową.
Przed zaplanowaniem wycieczki jedną z tras Green Velo poznaj kilka informacji praktycznych, które mogą ułatwić i uprzyjemnić twoją podróż.
Dlaczego warto wybrać właśnie szlak Green Velo? Został on od początku do końca przygotowany z myślą o rowerzystach. Omija drogi o dużym natężeniu ruchu, zamiast tego biegnie mniej uczęszczanymi szosami, ścieżkami rowerowymi lub rowerowo-pieszymi oraz wyremontowanymi drogami gruntowymi. Dzięki temu możesz czuć się bezpiecznie i nic nie odbiera ci przyjemności z jazdy rowerem. Oprócz tego trasy Green Velo są urozmaicone – mijasz zarówno malownicze miasteczka o ciekawej kulturze, kolorowe łąki i pola, a także cieniste lasy. Do tego dochodzi jeszcze cała infrastruktura, obejmująca noclegi i MPR (Miejsca Przyjazne Rowerzystom).
Pokonanie całego szlaku za jednym razem jest trudne do wykonania, dlatego przygotowaliśmy kilka najciekawszych tras Green Velo. Być może zainspiruje cię to do zorganizowania urlopu na rowerze.
Green Velo – Szlakiem Menonitów
Szlak Menonitów jest odcinkiem Green Velo, znajdującym się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zaczyna się w miejscowości Raczki Elbląskie, blisko południowej granicy Elbląga. Będąc tak blisko tego miasta, warto wygospodarować kilka godzin, by je zwiedzić i poznać miejscowe atrakcje. Na uwagę zasługuje przede wszystkim przepiękna i niezwykle malownicza starówka.
Natomiast sam Szlak Menonitów pokaże ci mało znane miejsca w pobliżu Zalewu Wiślanego. Polecana przez nas trasa pozwoli ci poznać kulturę materialną dawnych osadników. Menonici to przybysze z terenów dzisiejszej Holandii, ich zadaniem było przystosowanie podmokłych obszarów Żuław do użytkowania rolniczego. Dzięki ich pracy powstały liczne kanały, rowy melioracyjne oraz urządzenia hydrotechniczne, umożliwiające zamieszkanie i uprawę tych ziem. W mijanych wioskach jeszcze teraz można zobaczyć charakterystyczne domy podcieniowe i dawne zbory, obecnie wykorzystywane przez katolików. Potomkowie menonitów zamieszkiwali te tereny od wieku XVI aż do 1945 roku.
Proponowana trasa liczy niecałe 30 kilometrów. Zaczyna się w Raczkach Elbląskich, a kończy w Starym Polu przy stacji kolejowej. Możesz stamtąd wrócić pociągiem do Elbląga, jeśli właśnie tam masz zamiar rezerwować noclegi.
Green Velo – Do mazurskiej piramidy
Kolejna proponowana przez nas trasa również znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Prowadzi jednak do bardzo tajemniczych miejsc, o których turyści mogą nawet nie wiedzieć. Jej pokonanie zajmie kilka godzin, ale gwarantujemy, że nie będzie to czas stracony!
Punktem początkowym szlaku jest Węgorzewo, miasto malowniczo położone nad jeziorem Mamry. Warto wybrać się tam na promenadę – trakt spacerowy, biegnący wzdłuż akwenu – oraz odwiedzić miejscowe Muzeum Kultury Ludowej. Trasa, którą dotrzesz do mazurskiej piramidy, wytyczona została starym torowiskiem kolejowym, a jej pierwszym etapem jest miejscowość Banie Mazurskie. Kolejne dobre miejsce na przystanek to wieś Ściborek, gdzie znajdziesz muzeum przybliżające kulturę indiańską i eskimoską a także hodowlę koników polskich oraz psów. Jednak najciekawszym miejscem na trasie jest piramida w Rapie. To dawny grobowiec rodu Fahrenheidów, XIX-wiecznych znanych koneserów sztuki i wielbicieli kultury starożytnego Egiptu. Z Rapy można wrócić tą samą drogą lub wybrać trasę wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim, biegnącą lokalnymi drogami.
Trasa liczy nieco ponad 72 kilometry. Jest to pętla, której początkowy i końcowy punkt stanowi Węgorzewo.
fot. JillWellington / Pixabay.com CC0
Green Velo – Rowerowa pętla Mamr
W Węgorzewie warto spędzić więcej czasu, znajduje się tam bowiem sporo interesujących tras rowerowych. Jedną z nich jest pętla Mamr, okrążająca cały akwen, co zajmie około 6 godzin. Warto wziąć pod uwagę taką wyprawę, ponieważ na trasie jest sporo ciekawych miejsc.
Wyjeżdżając z Węgorzewa, kieruj się do wsi Ogonki, położonej na przesmyku pomiędzy jeziorami Święcajty i Stręgiel. Na kolejnym etapie zobaczysz inne malownicze akweny: śródleśny Lemięt, Harsz oraz Dargin. Przystanek możesz zrobić w Sztynorcie, gdzie zobaczysz dawny pałac Lehndorffów, otoczony zabytkowym parkiem. W czasach świetności była to okazała rezydencja, którą odwiedzał między innymi Ignacy Krasicki. Inny ciekawy punkt na trasie to Mamerki, gdzie pośród gęstego lasu ukryte są dobrze zachowane bunkry. Podczas drugiej wojny światowej mieściła się tam główna kwatera dowództwa hitlerowskich wojsk lądowych. Dzisiaj działa tam nieduże muzeum – warte odwiedzenia – w sąsiedztwie wybudowano również wieżę widokową. Z jej szczytu możesz przyjrzeć się rozległym kompleksom leśnym i Mamrom. Wyjeżdżając z Mamerek miniesz zabytek hydrotechniczny, jakim jest Kanał Mazurski z imponującymi śluzami.
Trasa wycieczki liczy 55 kilometrów. Jest to pętla, rozpoczynająca się i kończąca w Węgorzewie.
Green Velo – Dolina Czarnej Hańczy
Wycieczka doliną Czarnej Hańczy to propozycja dla osób, które cenią bliski kontakt z przyrodą. Szlak znajduje się w województwie podlaskim, na terenie Puszczy Augustowskiej. Jest to pętla, której punktem początkowym i końcowym jest miejscowość Krzywe.
Wyruszyć należy spod siedziby Wigierskiego Parku Narodowego. Początkowy odcinek trasy Green Velo pokrywa się innymi szlakami rowerowymi, „Bindasową drogą” oraz „Łąkową drogą”. Biegną one przez piękne tereny doliny Czarnej Hańczy z podmokłymi lasami i torfowiskami. Aby można było tamtędy przejechać, wybudowano drewniane kładki. Później trasa zaprowadzi cię nad jezioro Muliczne oraz do nieistniejącej już wsi Słupie – nadal jednak dostrzeżesz tam pozostałości opuszczonych zabudowań. W sąsiedztwie znajduje się pomost widokowy na jeziorze Wigry. Przepiękne widoki będzie można jeszcze podziwiać we wsi Gawrych Ruda. Z miejscowej wieży widać panoramę Wigier oraz jeziora Okrągłe. Warto zatrzymać się również w Płocicznie, by zwiedzić stację zabytkowej Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej oraz mieszczące się obok Muzeum Kolejki. Ostatnią miejscowością na trasie jest Sobolewo, skąd możesz wrócić do Krzywego.
Proponowany przez nas odcinek liczy 24 kilometry, a szacowany czas pokonania wynosi 2 godziny. Jeżeli jednak będziesz zatrzymać się przy wszystkich atrakcjach, na pewno zabawisz tam dłużej.
Green Velo – W poszukiwaniu tajemniczych miejsc nad Bugiem
Ten odcinek szlaku Green Velo leży w województwie lubelskim, z dala od najbardziej uczęszczanych miejsc. Dzięki temu poznasz malowniczą dolinę Bugu i niezwykle ciekawe miasteczka i wioski. Do dzisiaj kultywują one tradycje, o których mogłeś nigdy nie słyszeć.
Trasa, którą ci polecamy, jest pętlą ze Sławatycz. Na co dzień to po prostu senne miasteczko wschodniej Polski, ale w ostatnich dniach grudnia jest opanowywane przez „brodaczy”. Ich drewniane figury ozdobione kwiatami przez cały rok stoją na miejscowym rynku. Brodacze to przebierańcy, a ich nazwa pochodzi od bardzo długich bród wykonanych z lnianego włókna. Symbolizują one długie życie oraz doświadczenie życiowe. Wyjeżdżając ze Sławatycz, kieruj się do wsi Krzywowólka. W jej sąsiedztwie znajdziesz uroczysko o nazwie Mucharyniec. Ciekawostkę stanowi fakt, że chociaż jest ono otoczone drzewami, to od setek lat nimi nie zarasta. Być może stąd wzięła się legenda o stojącej na polanie cerkwi, która pewnego dnia zapadła się pod ziemię… Inny ciekawy punkt wycieczki stanowi wieś Jabłeczna, będąca miejscem kultu wyznawców prawosławia. W miejscowości możesz zobaczyć monaster z cerkwią św. Onufrego. Każdego roku w czerwcu organizowane są tam uroczystości religijne, gromadzące wielu pielgrzymów.
Do Sławatycz możesz wrócić przez Nowosiółki i Liszną. Wycieczka będzie okazją do podziwiania przepięknej doliny Bugu. Całość trasy liczy 25 kilometrów, a jej pokonanie zajmie około 2 godzin.
fot. Antranias / Pixabay.com CC0
Green Velo – Lasy Janowskie
Jeśli należysz do osób, które czują się najlepiej w otoczeniu zielonych lasów, udaj się na Roztocze! Jeden z ciekawszych wariantów Green Velo w tym regionie biegnie przez kompleks Lasów Janowskich, będących częścią Puszczy Solskiej. Musisz przygotować się na to, że większa część trasy będzie prowadzić leśnymi ścieżkami oraz szutrowymi i gruntowymi drogami. Mogą zdarzyć się również odcinki piaszczyste, które dodatkowo utrudnią jazdę.
Wycieczka rozpoczyna się na przykościelnym parkingu w Jastkowicach. Podczas przejażdżki będziesz mógł zobaczyć miejscowe rezerwaty przyrody. Jeden znajduje się nieopodal puntu początkowego, chroni mieszany las o charakterze puszczańskim. Później kieruj się do wsi Dębowiec i rezerwatu Imiełty Ług. Jest to jedna z większych atrakcji przyrodniczych tych okolic. Przedmiot ochrony stanowią tam bagna, torfowiska oraz malowniczy staw. Warto zobaczyć to miejsce, nawet jeżeli oznacza to konieczność zjechania z głównego szlaku. Inny cenny przyrodniczo teren stanowią zalesione wydmy oraz leżący dalej Obszar Natura 2000 – Uroczyska Lasów Janowskich. Gdzie jeszcze warto się zatrzymać? Miejscem ważnym historycznie jest miejscowość Kalenne, spacyfikowana przez hitlerowców podczas drugiej wojny światowej. Ofiary tragicznych wydarzeń upamiętnia pomnik, który znajduje się na skrzyżowaniu z drogą asfaltową do Gwizdowa. Tam też należy się kierować, by przejechać pomiędzy malowniczymi stawami – piaszczysta ścieżka biegnie bezpośrednio nad wodą, w tym miejscu trzeba zachować ostrożność. Jest to również niemal koniec wycieczki, bo teraz wystarczy minąć Janiki, Goliszowiec i Rzeczycę Długą, by wrócić do Jastkowic.
Cały odcinek liczy prawie 48 kilometrów. Proponowany jest osobom, które dobrze się czują na leśnych drogach i ścieżkach biegnących po zróżnicowanym terenie.
Green Velo – Duża Pętla Bielińska w Górach Świętokrzyskich
Przenosimy się teraz w Góry Świętokrzyskie, gdzie w ramach Green Velo na rowerzystów czeka Duża Pętla Bielińska. Wybierając ten szlak, będziesz mieć okazję do poznania niezwykle urokliwych zakątków tego regionu – na czele z Łysicą.
Początkowym punktem wycieczki jest wieś Bieliny, leżąca w sercu Gór Świętokrzyskich, skąd powinieneś kierować się przez Czaplów i Makoszyn do Lechowa. Już sam początek trasy dostarczy wrażeń estetycznych, ponieważ biegnie skrajem Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Dłuższy wypoczynek warto zaplanować natomiast w miejscowości Huta Szklana, gdzie czeka sporo atrakcji, jak zrekonstruowana Osada Średniowieczna. Warto tam również coś zjeść, by pokrzepić siły, gdyż teraz czeka najbardziej wymagający odcinek trasy. Jest nim podjazd na szczyt Świętego Krzyża. Warto podjąć to wyzwanie, gdyż w tym momencie szlak biegnie już przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To znakomita okazja do podziwiania widoków. Poza tym nagrodą będzie wypoczynek na wzniesieniu – blisko wierzchołka działa restauracja, w której zjesz pyszne regionalne potrawy. Kiedy osiągniesz cel, zobaczysz świętokrzyskie sanktuarium, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Już w średniowieczu był to popularny cel pielgrzymek zarówno ludu, jak i koronowanych głów. Często bywali tam królowie z dynastii Jagiellonów. Na Świętym Krzyżu warto zwiedzić kościół oraz wejść na jego wieżę. Ze znajdującego się tam punktu widokowego świetnie widać przepiękne góry. Warto również zatrzymać się przy charakterystycznym gołoborzu i wejść na przygotowaną tam platformę widokową.
Powrót do Bielin można zaplanować przez Hutę Szklaną, Kakonin oraz Porąbki. Cała trasa liczy 38 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje 6 godzin. Warto do tego czasu doliczyć przerwy na odpoczynek i zwiedzanie, ponieważ jest tam co oglądać!
fot. FabricioMacedoPhotos / Pixabay.com CCo
Szlak Green Velo – informacje praktyczne
Przed zaplanowaniem wycieczki jedną z tras Green Velo poznaj kilka informacji praktycznych, które mogą ułatwić i uprzyjemnić twoją podróż.
- Szlak Green Velo oznakowany jest charakterystycznymi pomarańczowymi tabliczkami, wykonanymi z metalu. Oprócz tego możesz zauważyć również tabliczki informujące o zmianie kierunku szlaku, przecięciu z inną trasą oraz utrudnieniach, jakie napotkasz po drodze.
- Na szlaku znajdziesz Miejsca Obsługi Rowerzystów. Jest to wyznaczony obszar z wiatami, punktami widokowymi, często również toaletami, gdzie możesz zatrzymać się podczas wycieczki, zjeść i odpocząć. Są one rozmieszczone mniej więcej co 10 kilometrów, zwykle znajdują się przy ciekawych miejscach oraz turystycznych atrakcjach.
- Szlak Green Velo ma własną aplikację na smartfona, dzięki której nie musisz wozić ze sobą map. Wskazówki, propozycje wycieczek oraz informacje o szlakach masz w telefonie.
Komentarze