Najmniejsze miasto w Polsce. Gdzie się znajduje i co oferuje?

Najmniejsze miasto w Polsce. Gdzie się znajduje i co oferuje?

A gdyby tak odkryć wszystko to, co naj w Polsce? Jest naprawdę wiele możliwości. Dziś chcielibyśmy zabrać do najmniejszego miasta w Polsce. Stanowi świetną opcję na każdą porę roku, a mimo tego, że jest najmniejsze, to oferuje całkiem sporo atrakcji. Można się o tym przekonać, odwiedzając je podczas jednodniowej wycieczki.

Każdy sezon sprzyja rozmaitym podróżom. W przypadku pięknej i słonecznej pogody chyba nikt nie ma zamiaru siedzieć w domu. Odkrywać piękno naszego kraju można na naprawdę wiele sposobów. Zamiast odwiedzać te najpopularniejsze miejsca, można z powodzeniem wybrać się do tego, co mniej znane i najmniejsze. Gdy weźmiemy pod uwagę najmniejsze miasta w Polsce, to warto jest tu wziąć pod uwagę Opatowiec. To miasto, które jest chętnie odwiedzane przez turystów, którzy wybrali noclegi w Górach Świętokrzyskich. W czym tkwi wyjątkowość najmniejszego miasta w Polsce?


Zobacz koniecznie: 9 miejsc w Polsce, o których na pewno nie słyszałeś


Opatowiec - najmniejsze miasto w Polsce - najważniejsze informacje


Miasteczko Opatowiec znajduje się w województwie świętokrzyskim, blisko granicy z Małopolską. To przepiękne tereny Ponidzia, które są niedaleko Tarnowa oraz Buska-Zdroju. Pomimo swojego uroku, Opatowiec jest bardzo małym miastem, zamieszkałym tylko przez 338 mieszkańców. 



fot. krystyna58 / zdjecia.nocowanie.pl

Zaskakujące w tym wszystkim jest to, że Opatowiec odzyskał prawa miejskie w 2019 roku i od tego czasu stał się najmniejszym miastem w Polsce. Wcześniej prawa miejskie posiadał już w latach 1271-1869, kiedy to był miastem benedyktynów tynieckich. 


Jeśli chodzi o najmniejsze miasta w Polsce, to wcześniej, bo od 1995 do 2017 roku, najmniejszym miastem w Polsce było Wyśmierzyce, a w 2018 roku - Wiślica, ale już tylko przez rok.


Opatowiec, najmniejsze miasto w Polsce, leży w pobliżu niewielkiej miejscowości Ujście Jezuickie, gdzie rzeka Dunajec wpada do Wisły. Dunajec jest znaną rzeką w Polsce i przepływa przez wiele popularnych miejscowości, akwenów i regionów, takich jak Pieniny, Nowy Sącz i Jezioro Rożnowskie. Początek rzeki znajduje się w Tatrach Zachodnich, pod szczytem Starorobociański Wierch, a Dunajec ma długość 247 kilometrów.


Jeśli zależy Wam na tym, by podziwiać miejsce, w którym rzeka Dunajec wpada do Wisły, to warto jest wybrać się na prom Opatowiec. Można się z nim dostać z Opatowca do Ujścia Jezuickiego, czyli z województwa świętokrzyskiego do małopolskiego. Bardzo blisko od tego miejsca znajduje się najpiękniejsza wieś w Polsce, czyli Zalipie.


Sprawdź: Z dala od tłumów: Zalipie


Prom Opatowiec czynny jest codziennie w godzinach od 6.00 do 18.00. Za bilet w jedną stronę trzeba tu zapłacić 2 zł od osoby.


Opatowiec atrakcje - co warto tu zobaczyć?


Wizytę w najmniejszym mieście w Polsce można zaplanować w naprawdę ciekawy sposób. Jeśli chcesz odwiedzić wszystko, co najważniejsze i najpopularniejsze, to z powodzeniem wyrobisz się w przeciągu jednego dnia, a właściwie przez jego część.



fot. krystyna58 / zdjecia.nocowanie.pl

Poznaj: 5 nietypowych miejscowości w Polsce


Rezerwując domki w Górach Świętokrzyskich, można tu przyjechać o każdej porze roku. Atrakcje turystyczne w Opatowcu to przede wszystkim rynek, jak i okoliczne zabytki. Obowiązkowa będzie również wizyta na wieży zegarowo-hejnałowej i w kościele w samym centrum tego miasta.


Najpopularniejsze atrakcje i zabytki Opatowca to przede wszystkim:


  • wspomniany prom i ujście Dunajca do Wisły

  • wieża zegarowo-hejnałowa, która znajduje się na Rynku Opatowca

  • pomnik Józefa Piłsudskiego z połowy lat 90.

  • kościół pw. świętego Jakuba Starszego Apostoła

  • rynek z ulicami na planie kwadratu

  • cmentarz z I wojny światowej, na którym spoczywają żołnierze austro-węgierscy oraz żołnierze armii rosyjskiej.


Najmniejsze miasto w Polsce - ciekawostki. Co warto wiedzieć o Opatowcu?


Będąc w najmniejszym mieście w Polsce, warto poznać ciekawostki, związane z Opatowcem. Co roku na błoniach w Opatowcu odbywa się Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich, podczas którego prywatni hodowcy prezentują swoje najlepsze okazy. Miasto leży na Szlaku Jagiellońskim, który był ważnym szlakiem handlowym łączącym Kraków z Wilnem od 1386 do 1611 roku. Wśród sławnych mieszkańców Opatowca wymienia się również Andrzeja Świerada - pustelnika.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Opatowcu:





Pobyt w najmniejszym mieście w Polsce powinien być czymś szczególnym. Przekonaj się, jak jest tu pięknie i wspaniale.



Zdjęcie główne: fot. Canva.com

Następny artykuł Zachowaj ostrożność w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!