Najpiękniejsze barokowe zabytki w Polsce

Najpiękniejsze barokowe zabytki w Polsce

Styl barokowy narodził się we Włoszech i był wyrazem silnych zmian religijnych i społecznych zachodzących w drugiej połowie XVI wieku. W architekturze charakteryzował go rozmach, przepych i monumentalizm. Oczy przyciągało bogactwo, liczne dekoracje, silne kontrasty form oraz zastosowanie przestrzeni. Chociaż barok wykiełkował na Półwyspie Apenińskim, szybko zawładną całą Europą. Dotarł również do Polski, gdzie pozostawił po sobie wyraźne ślady w postaci zachwycających architektonicznych dzieł sztuki. Które z barokowych zabytków w naszym kraju robią największe wrażenie? Trudno wybrać niepodważalnego zwycięzcę. Dlatego poniżej przedstawiamy listę kilku najpiękniejszych barokowych zabytków w Polsce.

Opactwo Cystersów w Lubiążu 


W poszukiwaniu najpiękniejszych zabytków baroku powinniśmy się udać do Lubiąża. W tej niewielkiej i spokojnej miejscowości oddalonej od Wrocławia o zaledwie 5 kilometrów znajdziemy niewątpliwie jeden z najpiękniejszych barokowych budowli, a także jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mowa tu oczywiście o wyjątkowym Opactwie Cystersów. Robi ono wrażenie na turystach z wielu powodów. Jest to między innymi drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie i jednocześnie największe opactwo cysterskie na świecie. Natomiast fasada budynku jest najdłuższą barokową fasadą w całej Europie. Takie wyniki robią wrażenie! To jednak nadal nie koniec! Opactwo Cystersów w Lubiążu uznawane jest za prawdziwe arcydzieło śląskiego baroku. W skład imponującego kompleksu klasztornego wchodzi Bazylika Wniebowzięcia wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku, klasztor opatów z przełomu XVII i XVIII wieku, kościół pomocniczy św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Zwiedzając opactwo, zobaczymy między innymi jadalnię opata, przepiękna sale księżycowa, wnętrze kościoła Najświętszej Maryi Panny oraz zachwycający refektarz.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:


Noclegi pod dębami

Noclegi pod dębami

Wołów, ul. Słoneczna

Domki Wołów 10
Noclegi Arkadia

Noclegi Arkadia

Kunice, ul. Młyńska

Pensjonaty Kunice 9


Sprawdź takę inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najpiękniejsze kościoły w Polsce


Pałac w Wilanowie


Kolejny przepiękny przykład sztuki baroku oraz jeden z najpiękniejszych zabytków w naszym kraju znajdziemy w stolicy, a dokładnie 6 kilometrów od centrum Warszawy na końcu Traktu Królewskiego. Słynny Pałac w Wilanowie zdecydowanie należy do najbardziej zachwycających obiektów tego typu w naszym kraju. Jest on ważnym pomnikiem kultury i sztuki XVII-wiecznej Polski. Pałac ten został wzniesiony w latach 1677-1679 dla króla Jana III Sobieskiego zgodnie z projektem Augustyna Wincentego Lucciego – polskiego architekta i nadwornego doradcy artystycznego króla. Przykuwająca oko fasada oraz zachwycające wnętrza pałacowe pełne są barokowego przepychu. Po śmierci władcy pałac wielokrotnie przechodził w ręce znanych i szanowanych polskich rodów. Gospodarzami byli tu Sieniawscy, Lubomirscy, Czartoryscy, Potoccy oraz Braniccy. Wraz z właścicielami nadchodziły kolejne przebudowy, natomiast wnętrza zmieniały swój charatker – dziś reprezentują kilka epok stylowych dominujących w okresie od XVII do XIX wieku. Pałac wraz z otaczającym go zachwycającym ogrodem oraz zabudowaniami zachował swój wyjątkowy barokowy charakter, walory artystyczne i historyczne. Jest to jeden z najważniejszych polskich zabytków, pomnik historii oraz czołowa atrakcja Warszawy. Poza podziwianiem samego pałacu warto udać się na spacer zachwycającym zrekonstruowanym zabytkowym ogrodem. Robi on niezwykłe wrażeniem rozplanowanym układem roślinności, fontannami oraz kamiennymi posągami. Zobaczymy tu między innymi angielski park krajobrazowy oraz Ogród Różany w stylu neorenesansowym. 


Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warszawa, ul. Stanisława Kostki Potockiego

Muzea Warszawa


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Warszawie


Zobacz także: Najpiękniejsze ogrody w Polsce


Bazylika w Krzeszowie 


Zachwycające zabytki architektury możemy znaleźć także na Dolnym Śląsku. W niewielkim i spokojnym Krzeszowie niedaleko Kamiennej Góry czeka na nas przepiękny kompleks dawnego Opactwa Cystersów. Barokowy zespół klasztorny jest jednym z najcenniejszych światowych zabytków sakralnych i nazywany Europejską Perłą Baroku. Początki krzeszowskiego opactwa sięgają aż XIII wieku, kiedy to do miasta przybyli cysterski. Zakonnicy stworzyli w tym miejscu prężnie rozwinięty ośrodek tkacki, czego pamiątką jest między innymi zabytkowy Dom Tkaczy znajdujący się w niedalekim Chełmsku Śląskim. Głównym i najbardziej okazałym elementem kompleksu zakonnego, a także najcenniejszym zabytkiem Krzeszowa jest imponująca Bazylika Matki Boskiej Łaskawej. Świątynia została wniesiona w latach 1728-1735. Jest ona uznawana za jeden z najpiękniejszych zabytków barokowych nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie! Już z oddali nasz wzrok przyciąga imponująca fasada o gotyckich proporcjach oraz dwoma 70-metrowymi wieżami zwieńczonymi pięknymi hełmami. Podziwiając świątynie z zewnątrz, koniecznie powinniśmy wysoko unieść nasz wzrok! Na samym szczycie wież zobaczymy bowiem figury 2,5-metrowych aniołów.


Zaglądając do środka, będziemy mogli zobaczyć piękne wnętrze utrzymane w stylu rokokowym. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą między innymi piękne stelle oraz organy pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na piękne freski przedstawiające sceny między innymi z życia Chrystusa, Starego Testamentu oraz historii zakonu cystersów. W ołtarzu głównym znajduje się natomiast obraz Madonny z Dzieciątkiem pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku i będący najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Podczas wizyty w krzeszowskiej bazylice warto wspiąć się na taras widokowy znajdujący się na wysokości 40 metrów.


Atrakcyjne noclegi w Krzeszowie: 



Sprawdź inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Kościół św. Franciszka Salezego w Krakowie 


W stolicy Małopolski znajdziemy wiele przepięknych i zachwycających zabytków. W czołówce znajdzie się oczywiście rynek główny z Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim, zamek i katedra na Wawelu, Barbakan oraz Collegium Maius. Podczas wizyty w Krakowie warto jednak odwiedzić także Kościół św. Franciszka Salezego. Jest to zabytkowy kościół połączony z klasztorem sióstr wizytek. Świątynia została wzniesiona w 1695 roku zgodnie z projektem Jana Solariego. Charakterystycznymi cechami barokowego kościoła są przede wszystkim bogate wnętrza ozdobione wieloma malowidłami. Przedstawiają one między innymi sceny z życia Joanny de Chantal oraz św. Franciszka Salezego - założycieli zakonu wizytek. Dodatkowo odwiedzając kościół, będziemy mogli zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy koronowany koronami papieskimi w 1929 roku. W klasztornym skarbu znajdują się natomiast liczne tkaniny oraz szaty liturgiczne z XVIII wieku. W otaczającym kościół ogrodzie możemy zobaczyć także barokowe kapliczki. Na ścianie klasztoru znajdziemy także zegar słoneczny ozdobiony napisem: Życie sen krótki. 


Atrakcyjne noclegi w Krakowie:


Trzy Kafki Hostel Privates

Trzy Kafki Hostel Privates

Kraków, ul. Straszewskiego

Hostele Kraków 8.6
Hotel Miodowa ***

Hotel Miodowa ***

Kraków, ul. Miodowa

Hotele Kraków 9.4


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Krakowie


Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie


Będąc w Krakowie, warto odwiedzić także kościół św. Piotra i Pawła znajdujący się przy ulicy Grodzkiej. Jest on jedną z najpopularniejszych oraz najpiękniejszych świątyń znajdujących się w stolicy Małopolski. To także zabytek o wyjątkowym znaczeniu historycznym, był on bowiem pierwsza krakowską budowlą barokową. Został on ufundowany przez króla Zygmunta III Wazę dla sprowadzonych do Polski jezuitów. Kościół Piotra i Pawła nawiązuje swoim wyglądem do pięknych rzymskich świątyń: Kościoła Najświętszego Imienia Jezusa (Il Gesù) oraz Bazyliki św. Andrzeja (San Andrea della Valle). Charakterystyczną cechą świątyni barokowa fasada z początku XVII wieku. Zobaczymy w niej czterech świętych wywodzących się z zakonu jezuitów, duże godło zakonu, figury dwóch patronów dynastii Wazów oraz herb rodu. Natomiast przed wejściem do kościoła zobaczymy kolumnadę kamiennych figur przedstawiających Apostołów.


We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę między innymi na płaskorzeźby umieszczone w sklepieniu. Przedstawiają one ukrzyżowanie św. Piotra oraz ścięcie św. Pawła. Pięknie prezentuje się także ołtarz główny, figury czterech ewangelistów pochodzące z poczatku XVIII wieku, ołtarze boczne pokryte dekoracją stiukowa z XVIII wieku oraz widocznymi pozostałościami XVII i XVIII-wiecznej polichromii.



Bazylika Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Poznaniu 


Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wiele pięknych zabytków znajdziemy także w Poznaniu. Punktem obowiązkowym każdej wycieczki jest oczywiście Stary Rynek z pięknymi kolorowymi kamieniczkami oraz zachwycającym renesansowym Ratuszem (zamieszkałym przez słynne koziołki!). Turyści równie chętnie spacerują także po Placu Wolności czy wybierają się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Do naszego planu zwiedzania konieczni powinniśmy dodać wizytę w Farze Poznańskiej. Została ona wzniesiona w latach 1651-1700 przez poznańskich jezuitów. Dziś jest wspaniałym zabytkowym dziełem baroku, zachwycającym turystów z całego świata. Przed wejściem do środka powinniśmy przyjrzeć się pięknej i bogato zdobionej fasadzie z barokowym portalem oraz figurą św. Ignacego Layoli – założyciela zakonu jezuitów. Największe wrażenie robi jednak wnętrze świątyni. Monumentalny kościół skrywa wnętrze pełne barokowego przepychu. Zobaczymy tu bogate zdobienia, potężne filary oraz piękne stiukowe wykończenia. Wśród najcenniejszych elementów wyposażenia, jakie znajdziemy w bazylice warto wymienić między innymi 140-letnie organy Friedricha Ladegasta, a także kilkanaście ołtarzy, liczne rzeźby oraz obrazy. 


Atrakcyjne noclegi w Poznaniu: 



Sprawdź inne atrakcyjne noclegi w Poznaniu


Zobacz także: Okolice Poznania warte zobaczenia


Budynek Uniwersytetu Wrocławskiego 


W czołówce najpiękniejszych i najciekawszych zabytków barokowych w Polsce koniecznie powinien pojawić się gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Położony nad Odrą barokowy budynek jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków znajdujących się na terenie Wrocławia. Już z daleka tworzy naprawdę zachwycający widok – tym bardziej wieczorem, gdy zostaje oświetlony. Chociaż budynek prezentuje się pięknie, największe wrażenie robi swoich wnętrzem. Odwiedzając Wrocław koniecznie powinniśmy zajrzeć do Auli Leopoldyńskiej. Jest ona największą i najbardziej reprezentacyjną częścią głównego gmachu uniwersytetu. To cenny i unikatowy zabytek świecki pochodzący z czasów późnego baroku. Aula wzniesiona zastała w latach 1728-1732 wraz z całym kompleksem budynków. Swoją nazwę otrzymała na część cesarza Leopolda I, który w 1702 roku ufundował Uniwersytet. W jej wnętrze podzielone jest na trzy częście: podium, audytorium oraz wspartą na filarach emporę muzyczną. Zdobią ją piękne freski, rzeźby figuralne oraz ornamenty sztukatorskie. Uniwersytecka aula słynie także ze wspaniałej akustyki. Na szczególną uwagę zasługują między innymi malowidła, które zobaczymy nad podium przedstawiające oddanie Uniwersytetu pod opiekę Matki Boskiej, nad audytorium Apoteozę Mądrości Boskiej, natomiast nad emporą muzyczną apoteozę Mądrości Ziemskiej.


Atrakcyjne noclegi we Wrocławiu: 


Locomotive Hostel

Locomotive Hostel

Wrocław, ul. plac Orląt Lwowskich

Hostele Wrocław 9.5
Moon Hostel

Moon Hostel

Wrocław, ul. Krupnicza

Hostele Wrocław 8.9


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi we Wrocławiu


Zobacz także: Okolice Wrocławia warte zobaczenia


Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce


Piękne barokowe zabytki odnajdziemy także na północy naszego kraju. Spędzając urlop w okolicy Reszla, koniecznie powinniśmy wyskoczyć na spacer do niewielkiej Świętej Lipki (zaledwie 6 kilometrów od centrum miasta). Tam znajdziemy jeden z najpiękniejszych polskich zabytków doby baroku. Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce w swoim obecnym kształcie zostało wybudowane w końcówce XVII wieku. Jego początki jako miejsca pielgrzymkowego sięgają jednak znacznie dalej w przeszłość, bo aż XIV wieku. Zespół klasztorny jest jednym z najwspanialszych przykładów późnego baroku w naszym kraju. Składa się on z bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz krużganku z kaplicami narożnym. Warto zajrzeć tu przede wszystkim do wnętrza świątyni. Tam zobaczymy liczne malowidła i rzeźby. Szczególną uwagę warto poświęcić ołtarzowi głównemu pochodzącemu z 1712 roku – honorwe miejsce w nim zajmuje obraz Matki Bożej. Ważnym elementem wyposażenia świątynia są także organy pochodzące z początku XVIII wieku.



Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy Świętej Lipki

Następny artykuł Wielkopolska dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!