Najpiękniejsze formacje skalne w Polsce. Gdzie się wybrać?

Najpiękniejsze formacje skalne w Polsce. Gdzie się wybrać?

Chyba każdy, kto miał okazję być w skalnym mieście Adrspach w Czechach, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak potrafi być tam wyjątkowo. Czy wiesz, że skalne miasta w Polsce można znaleźć w naszych regionach górskich? Każdy, kto je odwiedzi, będzie mógł nacieszyć oczy naprawdę wspaniałymi widokami. Gdzie warto się wybrać?

Jeśli poszukujesz ciekawych formacji stworzonych przez naturę i lubisz wypoczynek w górach, to podczas nadchodzącego sezonu letniego, warto odwiedzić popularne skalne miasta, w których można obserwować niezwykłe formacje skalne i skały w Polsce, jak też malownicze panoramy górskie. Pamiętajcie o tym, że większość z tego typu miejsc znajduje się w rezerwatach przyrody lub w parkach narodowych, w których poruszanie się jest możliwe po odpowiednio wyznaczonych szlakach. 


Sprawdź również: Skalne Miasto w Czechach


Jak powstały skalne miasta?


Na wstępie, warto jest nieco bliżej przyjrzeć się historii tego typu miejsc, która sięga czasów nawet kilku tysięcy lat wstecz. Skalne miasta, które nieco lepiej chcemy zaprezentować w poniższym artykule to zespół skalnych form ukształtowania powierzchni Ziemi, takich jak np. skałki, ambony, baszty, czy grzybki skalne, skupione w pobliżu siebie i oddzielone wąskimi rozpadlinami.


Wędrując po tego typu miejscach, ma się wrażenie, że wszystko to zostało stworzone i rozmieszczone przez działalność ludzką. W rzeczywistości, powstawanie skalnych miast jest efektem erozji terenu, następującego przede wszystkim wzdłuż sieci spękań, co jest charakterystyczne przede wszystkim dla poziomo uwarstwionych skał osadowych, w tym piaskowców, czy zlepieńców. Czynniki, które wpłynęły na degradację, to przede wszystkim: spękania skalne, obecność plastycznego podłoża, wietrzenie mechaniczne, usuwanie zwietrzeliny przez wiatr lub wody deszczowe.


Formacje skalne możemy zaobserwować przede wszystkim, jeśli wybraliśmy domki w górach. Kamienne miasto można tu znaleźć na każdym kroku. Do najpopularniejszych tego typu regionów, należy zaliczyć przede wszystkim Góry Stołowe, Pogórze Rożnowskie, Rudawy Janowickie, Szwajcaria Lwówecka, Góry Świętokrzyskie, czy Karkonosze. Jeśli planujesz wizytę w polskich skalnych miastach, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi!


Które skalne miasta warto odwiedzić w Polsce?




Wizyta w polskich skalnych miastach, będzie doskonałą propozycją dla miłośnika gór, ale również dla wszystkich grup turystów. Skalne miasto Polska można tak naprawdę odwiedzać o każdej porze roku. Każde z nich wyróżnia się czymś szczególnym, a szata zimowa lub letnia, powodują, że miejsca te wyglądają naprawdę zjawiskowo. Gdzie warto się wybrać? Oto kilka popularnych skalnych miast w Polsce!


Przeczytaj również: Śnieżne Kotły - najpiękniejszy punkt widokowy w Karkonoszach?


  • Błędne Skały w Górach Stołowych


Rozpoczynamy od skalnego miasta, które jest najchętniej odwiedzane przez turystów i to nie tylko w sezonie letnim. Błędne Skały, bo o nich mowa, to swego rodzaju skalny labirynt, znajdujący się w regionie Gór Stołowych, które są nielicznym w Europie przykładem gór płytowych, które to wypiętrzyły się 30 milionów lat temu, a ich budulcem są poziomo ułożone piaskowce ciosowe. To miasto skalne, które jest odwiedzane przez turystów z kraju i z zagranicy.





Błędne Skały są rezerwatem przyrody, znajdującym się w Parku Narodowym Gór Stołowych. To zespół bloków skalnych o wysokości 853 m n.p.m, tworzących malowniczy labirynt, który określany jest również jako skalne miasto w Polsce. Powierzchnia tego rezerwatu  wynosi 22 ha i obejmuje swoim zasięgiem wiele ciekawych form skalnych, których wysokość waha się od 6 do 11 metrów. Dokładna lokalizacja Błędnych Skał to obszar pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Najbliższa miejscowość, która znajduje się tuż obok Błędnych Skał to Bukowina Kłodzka.


Jako ciekawostkę, związaną z tym miejscem, należy przytoczyć fakt, że to właśnie tu kręcono m.in. takie filmy jak “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, “Przyjaciel wesołego diabła” i “Dwa światy”


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Błędne Skały - szlaki i ciekawostki


Przez Błędne Skały prowadzą dwa oznakowane szlaki turystyczne - szlak żółty z Dusznik-Zdroju do Karłowa i szlak zielony z Polanicy-Zdroju do Karłowa. Do Błędnych Skał można również dotrzeć szlakiem niebieskim z polany YMCA. Wejście zajmuje godzinę, natomiast zejście około 1 godziny i 20 minut.






Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Kudowie-Zdroju


  • Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto 


Przed nami kolejne interesujące skalne miasto, które można znaleźć na Pogórzu Ciężkowickim w województwie małopolskim. Kamienne Miasto Ciężkowice to idealny przykład rezerwatu przyrody nieożywionej, znajdującego się na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Znajduje się w odległości zaledwie 1 km od centrum Ciężkowic, na grzbiecie i zachodnich i północnych stokach wzniesienia Skała o wysokości 367 m


Co wyróżnia to polskie skalne miasto? Przede wszystkim grupy niezwykłych i dużych skałek, zbudowanych z gruboziarnistych piaskowców i zlepieńców ciężkowickich i niezwykłe formy skalne. Ten rezerwat powstał na skutek erozji, przez co wspomniane wcześniej skały uformowały się w naprawdę interesujący sposób. Możemy tu znaleźć m.in. maczugi, czy grzyby skalne oraz wiele jaskiń, które są zamieszkiwane głównie przez nietoperze.





W rezerwacie najliczniej występuje sosna z dębem szypułkowym i bezszypułkowym, w domieszce rośnie lipa drobnolistna, grab i jodła. Z gatunków chronionych roślin występują m.in.: podkolan biały, storczyk plamisty, szerokolistny, gnieźnik leśny, widłak wroniec, jałowcowaty, goździsty, podrzeń żebrowiec. Z rzadszych roślin występują m.in.: bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, paprotka zwyczajna.


Dotarcie do tego rezerwatu, nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Prowadzi bowiem tędy niebieski szlak turystyczny. Można rozpocząć jego zwiedzanie od parkingu znajdującego się w odległości około 1 km od centrum Ciężkowic, po lewej stronie drogi Tarnów – Ciężkowice – Gorlice. Pamiętajmy jednak, że skały Czarownica i Ratusz znajdują się po prawej stronie tej drogi, przez co możliwe jest dotarcie jedynie przez specjalny turystyczny wiadukt, znajdujący się ponad drogą.






Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Ciężkowicach


  • Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich


Kolejne polskie skalne miasto można znaleźć na Dolnym Śląsku w regionie Rudaw Janowickich. Starościńskie Skały to grupa form skalnych, znajdujących się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.


Skały, które możemy tutaj podziwiać, znajdują się na wysokości 718 m n.p.m., na szczycie Lwiej Góry. Położone są nad Kotliną Strużnicką. Czym się wyróżnia ta grupa form skalnych? Na pewno są bardzo malownicze, osiągające wysokość nawet 20 metrów. Zbudowane są w waryscyjskiego granitu karkonoskiego. Tutejsze miasteczko wyróżnia się obecnością pełnych okien skalnych, półek, fantazyjnych szczelin, filarów, iglic i skał z kociołkami wietrzeniowymi. Skały otoczone są lasem, co tylko podkreśla ich wyjątkowość.


Jak dotrzeć do Starościńskich Skał? Najlepiej niebieskim szlakiem turystycznym, prowadzącym na szczyt Lwiej Góry. Na szczycie czeka na nas punkt widokowy, umożliwiający podziwianie niezwykłej panoramy.



Domek Konwaliowy

Domek Konwaliowy

Karpniki, ul. Konwaliowa

Domki Karpniki 9.9
Maja 37

Maja 37

Janowice Wielkie, ul. 1 Maja

Domki Janowice Wielkie 9.9




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Strużnicy


  • Rezerwat przyrody Skały pod Adamowem


Przegląd wyjątkowych skalnych miast w Polsce, kończymy na regionie Gór Świętokrzyskich. Chętnie odwiedzanym miejscem o każdej porze roku jest na pewno rezerwat przyrody Skały pod Adamowem, znajdujące się w okolicach Adamowa, rzecz jasna, jak sama nazwa wskazuje. 


W czym tkwi wyjątkowość tutejszych skał? Osiągają nawet 6 metrów wysokości i składają się z piaskowców dolnojurajskich, które wskutek wietrzenia przybrały naprawdę fantazyjne kształty - np. grzyby, ambony, czy okapy. Gołym okiem można również zaobserwować drobne wyrzeźbienia powierzchni skał. To doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę o każdej porze roku. Miejsce to pozwala zapomnieć o codziennych problemach i wypocząć w bliskości niezwykłej przyrody. Podobnie dzieje się w przypadku całego regionu Gór Świętokrzyskich.


Jak dotrzeć do tego rezerwatu? Wystarczy, że wybierzemy się na spacer czarnym szlakiem turystycznym Ruda-Mirzec, który liczy 32 km długości i prowadzi również przez rezerwat Rosochacz.






Oto popularne oferty noclegów w Adamowie


Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie odwiedzisz któreś z powyższych miast skalnych w Polsce. To wyjątkowa propozycja dla każdego. Warto przekonać się o tym, jak niezwykłe potrafią być skały i natura, która je stworzyła.



Następny artykuł Niebezpieczne lawiny w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!