Najpiękniejsze gotyckie zabytki w Polsce

Najpiękniejsze gotyckie zabytki w Polsce

Gotyk to styl architektury, który narodził się w późnym średniowieczu w okresie od około XIII do początków XVI wieku. Wtedy to powstało wiele zachwycających budynków, które swoją niezwykłością oszałamiają do dziś. Strzeliste konstrukcje, ostre łuki, wysokie i smukłe witraże, charakterystyczna cegła i imponujące sklepiania. Cechy te dostrzeżemy między innymi we francuskich katedrach w Chartres, Amiens i Rouen, w Katedrze św. Eulalii w Barcelonie czy imponującej Katedrze Św. Piotra i NMP w Kolonii. Wyjątkowych przedstawicieli tego charakterystycznego stylu architektonicznego znajdziemy także w naszym kraju. Gdzie w Polsce zobaczymy najpiękniejsze gotyckie budowle? Oto kilka naszych propozycji!

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku 


Nasze poszukiwania najpiękniejszych gotycki zabytków możemy rozpocząć na północy kraju, a dokładnie w Gdańsku. Miasto to słynie przede wszystkim z niezwykłego historycznego klimatu oraz dużego zagęszczenia interesujących atrakcji. Wśród symboli Gdańska z pewnością należy wymienić piękny Ratusz Głównego Miasta, fontannę Neptuna, Dwór Artusa czy charakterystycznego Żurawia. W ścisłej czołówce powinna znaleźć się także imponująca Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gdańska świątynia jest bez wątpienia najbardziej monumentalnym obiektem znajdującym się w Gdańsku i robi ogromne wrażenie absolutnie na każdym turyście! Wybudowana w latach 1343-1502 świątynia przykuwa wzrok z daleka głównie za sprawą swoich rozmiarów oraz rozmachu wykończenia. Nawet z oddali w pierwszej kolejności nasz wzrok przyciągnie siedem wież iglicznych wraz z wysoką na niemal 80 metrów dzwonnicą. O monumentalności bazyliki świadczy także fakt, że do jej wnętrza prowadzi aż siedem portali. Co natomiast znajdziemy w środku? Wnętrze świątyni zdobią liczne dzieła sztuki średniowiecznej i barokowej. Zobaczymy tu między innymi kamienną Pietę pochodzącą z 1410 roku, kopię Sodu Ostatecznego Memlinga, zegar astronomiczne z XV wieku oraz zachwycający ołtarz główny powstały w latach 1510-1517. Bazylika Mariacka ze względu na swój rozmiar często nazywana jest Koroną Gdańska. Jest także największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły!


Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Gdańsk, ul. Podkramarska

Kościoły Gdańsk 9.4


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Gdańsku

 

Zamek Krzyżacki w Malborku


Jeden z najpiękniejszych gotyckich budowli, a także jeden z najważniejszych europejskich zabytków okresu średniowiecza znajdziemy w Malborku. Znajdujący się tu słynny zamek jest imponującą i najwspanialszą architektoniczną pozostałością Zakonu Krzyżackiego na naszych ziemiach. Budowa malborskiej twierdzy została rozłożona na kilka etapów i trwała od 1280 roku aż do połowy XV wieku. Przez lata warownia pełniła rolę siedziby Wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, natomiast sam Malbork był wtedy stolicą państwa krzyżackiego. Zamek w Malborku przyciąga co roku mnóstwo turystów oczarowanych zachwycającym wyglądem oraz imponującymi rozmiarami. Wizytówka miata robi ogromne wrażenie i w zasadzie nie ma się czemu dziwić! Jest to w końcu jedna z największych twierdz średniowiecznej Europy, a także największy w pełni zachowany zamek na całym świecie! Na zwiedzanie zamku koniecznie powinniśmy wyruszyć z przewodnikiem, a także wspiąć się na wieżę zamkową, z której rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Dodatkowo na zamku znajdziemy interesująca wystawę muzealną prezentującą między innymi XX-wieczne malarstwa, średniowieczne rzeźby, liczne militaria oraz kolekcję bursztynu.  


Atrakcyjne noclegi w Malborku: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Malborku


Zobacz także: Szlak Zamków Gotyckich - czyli jak ciekawie spędzić czas na północy kraju!


Wzgórze Katedralne we Fromborku


Kolejny gotycki zabytek znajdziemy we Fromborku. W jednym z popularniejszych ośrodków turystycznych Warmii znajdziemy kilka interesujących atrakcji oraz okazji, aby wypocząć. Na szczególną uwagę w miasteczku zasługuje przede wszystkim Fromborskie Wzgórze Katedralne stanowiące jeden z najważniejszych zabytków w regionie. Głównym obiektem znajdującym się na Wzgórzu jest Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Andrzeja Apostoła wzniesiony w latach 1329-1388. Piękna gotycka katedra liczy niemal 100 metrów długości, a w jej wnętrzu zobaczymy między innymi przepiękne barokowe ołtarze, bogato zdobioną ambonę fragmenty gotyckich stelli oraz późnogotycki poliptyk - ufundowany przez wuja Mikołaja Kopernika. Świątynia słynie przede wszystkim z tego, że to właśnie tu został pochowany słynny polski astronom, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Na wyposażenie katedry składają się także słynne barokowe organy. 


Na Wzgórzu Katedralnym będziemy mogli odwiedzić także dawny pałac biskupi. Gotycko-barkowa budowla została latach 60. XX wieku odbudowana po pożarze i obecnie stanowi siedzibę głównych sal ekspozycyjnych Muzeum Mikołaja Kopernika. Znajdziemy tu także Dzwonnicę, zwaną Wieża Radziejowska. W jej wnętrzu czeka Planetarium oraz wystawę sztuki współczesnej, natomiast na samym szczycie mieści się taras widokowy z piękną panoramą okolicy. Jednym z najciekawszych elementów znajdujących się w wieży jest Wahadło Foucaulta - przyrząd służący do obserwacji ruchu wirowego planety! 



Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie


Poszukując najpiękniejszych i najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce, koniecznie powinniśmy zajrzeć do Pelplina. Niepozorne miasto leżąca na trasie między Starogardem Gdańskim a Gniewem słynie przede wszystkim z jednego z najpiękniejszych i największych dzieł gotyku ceglanego w naszym kraju! Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była pierwotnie niewielkim kompleksem budynków, który w XIV wieku przekształcono w obecną i monumentalną koncepcję. Budowa opactwa rozpoczęła się w pierwszej połowie XIV wieku i trwała do koło 1400 roku. Odwiedzając wnętrze świątyni, będziemy mogli zobaczyć zabytkowy wystrój pochodzący z okresu od XV do XVIII wieku. Znajdziemy tu 23 ołtarze z malowidłami, w tym 25-metrowy ołtarz główny - będacy największym ołtarzem w tej części Europy - ambonę, organy boczne z prospektem organowym oraz zespół stalli. W kościele znajdują się także relikwie św. Jana Pawła II. 


Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Ratusz Staromiejski w Toruniu


W poszukiwaniu atrakcyjnych gotyckich budowli warto zajrzeć do Torunia. Chociaż miasto kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem oraz produkcją tradycyjnych pierników, warto pamiętać o historycznym charakterze Torunia oraz znajdujących się tu zabytkach. W końcu jest to jedno z najstarszych miast w naszym kraju, a znajdujący się tu Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To właśnie od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie Torunia. W centralnym punkcie Starego Miasta znajdziemy Rynek Staromiejskim będący głównym placem miasta, a jednocześnie najlepszym punktem startowym do zwiedzania toruńskich zabytków. Znajdziemy tu między innymi Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół Św. Ducha, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka oraz oczywiście Ratusz Staromiejski. Przepiękna gotycka budowla powstawała etapami i na przestrzeni wieków wielokrotnie była przebudowywana oraz odnawiana. Mimo to nie utraciła swojego charakteru i nadal robi ogromne wrażenia. Ratusz jest jednym z największych osiągnięć średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie. Podziwiając monumentalny budynek, warto także wejść na wieżę ratuszową, z której rozciąga się przepiękny widok na całe miasto!



Sprawdź atrakcyjne noclegi w Toruniu


Zobacz także: Toruń na weekend - co warto zobaczyć? 


Ratusz we Wrocławiu 


 

Jednym z najciekawszych regionów, w których możemy poszukiwać wyjątkowo atrakcyjnych zabytków, z całą pewnością jest Dolny Śląsk. A gdzie najlepiej rozpocząć naszą wizytę? Oczywiście we Wrocławiu. To zachwycające i romantyczne miasto przyciąga turystów przede wszystkim za sprawą swojego klimatu, pięknej architektury oraz licznych atrakcji dla całej rodziny. Czeka tu na nas ogród zoologiczny, interesujące Hydropolis oraz poszukiwanie wrocławskich krasnali. Podczas zwiedzania miasta koniecznie powinniśmy zajrzeć na rynek główny. Tam też znajdziemy jeden z najpiękniejszych gotyckich zabytków w Polsce. Mowa tu oczywiście o wrocławskim Ratuszu. Piękny budynek znajduje się w samym sercu miasta, dokładnie pośrodku Rynku. Wybudowany w XIII wieku jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w naszym kraju, a także jednym z najcenniejszych zabytków architektonicznych Wrocławia. W jego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej prezentujące dokonania wrocławskich artystów oraz rzemieślników od czasów najdawniejszych po współczesność. Za najważniejszy zabytek muzeum można uznać sam ratusz ze świetnie zachowanym wystrojem wnętrz. Warto zajrzeć tu między innymi do Sali Wielkiej - zaliczanej do największych tego typu sal w gotyckich ratuszach Europy oraz Salę Księżycową z ekspozycją wyrobów ze srebra!


Sprawdź atrakcyjne noclegi we Wrocławiu


Zobacz także: Najpiękniejsze rynki w Polsce


Archikatedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu


Będąc we Wrocławiu, zdecydowanie warto zostać w nim na dłużej. Dlatego tak też zrobimy. Zwiedzając miasto jednym z punktów obowiązkowych dla każdego turysty jest wizyta na Ostrowie Tumskim - historycznym miejscu będącym najstarszą częścią miasta. To tutaj znajdziemy jedną z najwspanialszych, a także jedną z najstarszych świątyń w Polsce. Archikatedra św. Jana Chrzciciela zaczęła powstawać już w XIII wieku. To z tego okresu pochodzi najstarsza część świątyni, czyli prezbiterium. Budowa archidiecezji została zakończona w XV wieku wraz z kaplicami oraz jedną wieżą. Natomiast w XVI wieku podczas odbudowy po wielki pożarze powstała kolejna wieża oraz renesansowe hełmy wieńczące obie kościelne wieże. Mimo że wrocławska świątynia kilkukrotnie była dotkliwie niszczona przez kolejne pożary, zawsze była odbudowywana i nie traciła swojej wyjątkowości. Dziś we wnętrzu pięknej świątyni możemy zobaczyć między innymi dwadzieścia kaplic, a wśród nich gotycką Kaplicę Mariacką oraz barokowe kaplice św. Elżbiety i Bożego Ciała. 


Atrakcyjne noclegi we Wrocławiu: 


Vanilla Hostel

Vanilla Hostel

Wrocław, ul. Generała Romualda Traugutta

Hostele Wrocław 9.2
Moon Hostel

Moon Hostel

Wrocław, ul. Krupnicza

Hostele Wrocław 8.9


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi we Wrocławiu


Zobacz także: Okolice Wrocławia warte zobaczenia - 11 pomysłów na weekend


Kościół Mariacki w Krakowie 


W jakim mieście szukać najpiękniejszych zabytków oraz niezwykłego klimatu? Oczywiście w Krakowie! I wiedzą o tym turyści nie tylko z Polski, ale z całego świata! Stolica Małopolski jest zachwycającym miastem, które może pochwalić się kilkoma niezwykle charakterystycznymi zabtkami - które stały się głównymi symbolami naszego kraju za granicą. Kraków to przede wszystkim imponujący Wawel, piękne sukiennice oraz oczywiście Kościół Mariacki. Znajdująca się na Rynku Głównym Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest prawdziwą perłą polskiej architektury i sztuki. Gotycki zabytek przyciąga uwagę turystów już z daleka, a wszystko za sprawą wyjątkowo rozpoznawalnych wież kościelnych o różnych wysokościach. Koniecznie powinniśmy zobaczyć także wnętrze kościoła. Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Mary Panny stworzony przez Wita Stwosza. Ołtarz ten uważany jest za jeden z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w całej Europie! 


Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Kraków, ul. plac Mariacki

Kościoły Kraków 9.6


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krakowie


Zobacz także: Weekend w Krakowie


Collegium Maius w Krakowie 


Zostańmy jeszcze na chwile w Krakowie. W końcu w stolicy Małopolski znajdziemy najstarszy w Polsce oraz jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów! Natomiast najstarszym budynkiem Akademii Krakowskiej jest znajdujący się na rogu ulic św. Anny i Jagiellońskiej Collegium Maius. Jedną z jego części - tak zwaną Kamienicę Pęcherzów, wniesiono jeszcze w końcówce XIV wieku. Z czasem od tego miejsca Akademia Krakowska rozrastała się coraz bardziej, tworząc słynny i okazały kompleks. Collegium Maius zachwyca turystów przede wszystkim swoim klimatem. Warto zajrzeć tu głównie ze względu na piękny dziedziniec z krużgankami oraz zabytkową studnią. Gotycka architektura w tym miejscu zachwyca, zabierając nas w niezwykłą podróż w przeszłość - poczujemy się tu zupełnie jakbyśmy przynieśli się do minionych wieków. Warto tu zajrzeć także z innego powodu. We wnętrzach Collegium znajduje się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na stałą część ekspozycji składają się głównie zabytkowe wnętrza. Zobaczymy tu między innymi Izbę Jadalną z XV wieku, w której jadali i spotykali się mieszkańcy Collegium Maius, Skarbiec z najcenniejszymi pamiątkami związanymi z przeszłością uczelni oraz Pokoje Profesorskie i liczne Sale. Jeżeli ciekawi was, jak mogło wyglądać życie dawnego żaka, koniecznie umieśćcie Collegium Maius w waszym planie zwiedzania Krakowa.


Atrakcyjne noclegi w Krakowie: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Krakowie


Zobaczy także: Okolice Krakowa - co warto zobaczyć?


Barbakan w Krakowie


Kolejnym najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Krakowa - zaraz po sukiennicach, zamku oraz kościele mariackim - jest Barbakan. Został on wzniesiony pod sam koniec XV wieku (1498-1499) i był najmocniejszym elementem rozbudowanych przez lata fortyfikacji Krakowa. Według zachowanych zapisków kamień węgielny pod jego budowę położył sam król polski Jan Olbracht - który mocno angażował się w prace oraz nie szczędził na nie pieniędzy. Pośpiech w budowie Barbakanu wynikał przede wszystkim z rosnącego zagrożenia ze strony Wołochów, Tatarów oraz Turków. Efektem dobrze zmotywowanych działań była konstrukcja obronna, która w okresie od XV do XVIII była nie do zdobycia. Barbakan stanowi niezwykły zabytek architektury obronnej również ze względu na swój kształt. Został on wzniesiony na planie niepełnego koła i połączony z Bramą Floriańską. Posiada on siedem wieżyczek, wewnętrzna średnica wynosi 25 metrów, a grubość murów ponad trzy. Dziś krakowski Barbakan stanowi dużą atrakcję turystyczną. W jego wnętrzu znajduje się oddział Muzeum Miasta Krakowa. Organizowane są w nim również imprezy kulturalne i sportowa. Jedną z najpopularniejszych są pokazy walk rycerskich. Barbakan jest jednym z najciekawszych zabytków średniowiecznych fortyfikacji krakowskich oraz jednym z nielicznych tego typu obiektów zachowanych w Europie. 



Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krakowie


Most św. Jana w Kłodzku 


W poszukiwaniu wyjątkowych zabytków architektury gotyckiej warto zajrzeć także do Kłodzka. Leżące na Dolnym Śląsku miasto stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry, ale także może pochwalić się doskonale zachowanym oryginalnym średniowiecznym układem urbanistycznym. Zwiedzając Kłodzko, warto zobaczyć piękną starówkę, bastionową twierdzę, późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, barokowy zespół klasztorny franciszkanów, kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, renesansowe i barokowe kamienice z okresu od XVI do XVIII wieku oraz Ratusz z końca XIX wieku. Miłośnicy historii powinni zajrzeć także do Muzeum Ziemi Kłodzkiej znajdującego się w budynku dawnego konwiktu jezuickiego. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania miasta powinien być przede wszystkim Most św. Jana. Jest to najstarszy most w Polsce oraz jeden z nielicznych tego typów mostów znajdujących się Europie. Stanowi on swoistą wizytówkę miasta oraz jeden z najciekawszych zabytków Kłodzka! Most ma długość około 40 metrów oraz 4 metry szerokości. Ograniczony jest masywnymi kamiennymi balustradami. Podczas przerwy nasz wzrok z pewnością przykują ustawiona na nich figury ufundowane przez bogatych mieszczan kłodzkich. Wśród nich dostrzeżemy Pietę z XVII wieku oraz rzeźbę przedstawiającą Chrystusa na krzyżu z postacią Marii Magdaleny o jego stóp. Most św. Jana bardzo często jest porównywany do słynnego Mostu Karola znajdującego się w Pradze. 


Atrakcyjne noclegi w Kłodzku i okolicach: 


Apartament pod lasem

Apartament pod lasem

Klodzko, ul. Marcinów 26b

Apartamenty Klodzko 9.8
Dworek Myśliwski

Dworek Myśliwski

Laskówka, ul. Czereśniowa

Domki Laskówka 9.2


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

Następny artykuł Weekend w Rzeszowie. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!