Najpiękniejsze kolorowe jeziora w Polsce

Najpiękniejsze kolorowe jeziora w Polsce

Wydaje ci się, że kolorowe jeziora są zarezerwowane przez najdalsze zakątki świata, a w Polsce nie znajdziesz ich w ogóle? Nawet nie wiesz, w jak wielkim błędzie jesteś! Poniżej przedstawiamy listę najpiękniejszych kolorowych jezior w Polsce. Gwarantujemy, że wybierając się w te zakątki Polski, przeżyjesz niesamowitą przygodę, zrobisz wspaniałe zdjęcia i przede wszystkim będziesz pod wrażeniem wspaniałych widoków.


Rudawy Janowickie


Kolorowe Jeziorka, uważane za prawdziwy skarb Ziemi Kamiennogórskiej, położone są w Rudawskim Parku Krajobrazowym na Dolnym Śląsku. Od wielu lat stanowią niebanalną atrakcję i są ewenementem na skalę światową. W związku z tym nieustannie goszczą wielu turystów z kraju i Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Powstały one w miejscu dawnych kopalni.

Ciekawostką jest, że jeziorka przyjmują różne barwy, a ich kolor jest uzależniony od składu chemicznego. Obecność związków miedzi, żelaza i różnych minerałów, ma wpływ na ich niezwykłe kolory. To właśnie sprawia, że miejsce to porównywane jest przez turystów do Parku Narodowego Yellowstone w USA i gorących źródeł na Islandii.

Jeziorko Purpurowe powstało wskutek zalania wyrobiska najstarszej kopalni – uruchomionej w 1785 roku. Aktualnie jest to długa na 400 metrów jama o purpurowym zabarwieniu. To nic innego, jak roztwór kwasu siarkowego. Zastaniesz tam połączenie tajemniczego lasu, skał i obsypanej pachnącym siarką piachem. Panorama jest niezwykle fotogeniczna, ale przede wszystkim przypomina kadr z filmu fantasy!

Żółte Jeziorko jest najmłodszym jeziorkiem powstałym z kopalnianych hałd. Co ciekawe, 20 lat temu nie było w nim żadnej wody. Teraz, gdy deszczówka spływa z górskich stoków, woda ma żółty odcień.

Błękitne Jeziorko, szerzej znane jako Lazurowe, swój kolor zawdzięcza miedzi. W zależności od pogody, turyści mogą zaobserwować różne barwy wody. Jest ona niezwykle czysta i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu. Uważaj – jeziorko jest bardzo głębokie!

Zielone Jeziorko, a właściwie mały stawek, powoli odchodzi w niepamięć. Pojawia się na moment i to tylko, jeśli opady deszczu są naprawdę intensywne. Po każdych opadach wysycha i całkowicie znika z pola widzenia na długie lata.

Jak dojechać na Kolorowe Jeziorka?

Z drogi krajowej nr 5 prowadzącej z Bolkowa do czeskiej granicy, musisz zjechać w miejscowości Marciszów na drogę 328. Po przekroczeniu rzeki Bóbr, skręć w lewo do miejscowości Wieściszowice. Stamtąd już nietrudno dostać się na parking przy Kolorowych Jeziorkach.

Przez Kolorowe Jeziorka przebiega również zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę. To dodatkowa atrakcja naprawdę warta uwagi turystów, którzy lubią spędzać urlop aktywnie.

Jezioro Turkusowe w Koninie


Pochodzenie Jeziora Turkusowego jest zadziwiające. Jest poprzemysłowym zbiornikiem, w którym pod żadnym pozorem nie wolno się kąpać. Powodem jest silnie zasadowy odczyn! Nazywany przez miejscowych Błękitną Laguną z pewnością zasługuje na to miano. Widok jest zniewalający. Jeśli więc marzą ci się zdjęcia rodem z instagramowych profili – nie zwlekaj!

Osadnik Gajówka


W województwie wielkopolskim odnajdziesz polskie Malediwy! Osadnik Gajówka to jeden z najbardziej znanych lazurowych jeziorek w Polsce. Swoje pochodzenie podobnie jak pozostałe, zawdzięcza kopalni węgla. Zapomnij jednak o kąpielach – ze względu na zasadowy odczyn wody są one zakazane!

Zbiornik Gródek w Jaworznie


Miejsce to przeżywa aktualnie swoje pięć minut! Turyści odkrywają w nim polską Chorwację! Jak bardzo trafne jest to stwierdzenie! Niestety i tu nie wolno się kąpać. Zachęcamy jednak do romantycznego spaceru po drewnianej kładce nad zbiornikiem.

Następny artykuł Trasy rowerowe na wyprawę z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!