Najpiękniejsze kościoły drewniane w Polsce
W Polsce znajdziemy wiele naprawdę pięknych kościołów. Zachwycają one swoim monumentalnymi bryłami, pięknymi zdobieniami oraz zapierającymi dech w piersiach wystrojem wnętrz. Wymieniając najpiękniejsze świątynie w naszym kraju, zapewne często pojawią się wśród nich drewniane kościoły. Nic w tym dziwnego. Przykłady sakralnej architektury drewnianej w naszym kraju są naprawdę wyjątkowe. Położone w urokliwych zakątkach, często niepozorne na zewnątrz oraz wydawać by się mogło tak nietrwałe, mają w sobie niezwykłą magię. Dlatego zapraszamy w podróż po kraju, podczas której przedstawiamy najpiękniejsze kościoły drewniane w Polsce!
Świątynia Wang w Karpaczu
Piękny i urokliwy Karpacz jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Karkonoszach. Miasto przez cały rok kusi turystów niesamowitym klimatem, świetną lokalizacją oraz licznymi atrakcjami – w sezonie zimowym tłumnie przybywają tu miłośnicy białego szaleństwa, natomiast latem i wiosną piechurzy pragnący bliskości górskiej przyrody. Dodatkowo w samym mieście znajdziemy kilka interesujących miejsc. Warto odwiedzić tu Muzeum Zabawek, Skwer Zdobywców czy Dziki Wodospad. Jednak najpiękniejszym i najcenniejszym obiektem w Karpaczu jest przede wszystkim Świątynia Wang. Średniowieczny drewniany kościół zbudowany został na przełomie XII i XII wieku w norweskiej miejscowości Vang. Jak trafiła w Polski? W XIX wieku świątynie postanowiono sprzedać, ponieważ nie spełniała potrzeb mieszkańców. Dla berlińskiego muzeum zakupił ją król pruski Fryderyk Wilhelm IV, który ostatecznie za namową hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca postanowił przenieść ją na Śląsk. Do Karpacza trafiła ona w 1842 roku i chociaż była mocno zniszczona, dziś stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Znaczna część oryginalnego wyposażenia kościoła nie nadawała się do użytku. Zwiedzając kościół, warto jednak zobaczyć drzwi świątyni, które zdobią wyrzeźbione twarze Wikingów.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Karpaczu
Zobaczy także: Karpacz czy Szczyrk?
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
Spędzając urlop nad Jeziorem Czorsztyńskim, możemy zobaczyć wiele interesujących zabytków. W czołówce znajdują się oczywiście charakterystyczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie górujące nad okolicą. Podczas wakacji warto jednak pamiętać o przebiegającym w regionie Szlaku Architektury Drewnianej łączącym najcenniejsze drewniane zabytki Małopolski. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim gotycki kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (zaledwie 14 kilometrów od Niedzicy). Świątynia została wzniesiona już w 1490 roku, natomiast jej wieżę dobudowano dopiero w 1601 roku. Jego wnętrze zdobią unikatowa polichromia z przełomu XV-XVI wieku z motywami roślinnymi, późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z początku XVI wieku, zabytkowy krzyż z 1380 roku, unikatowe cymbałki z XV wieku, posąg św. Mikołaja oraz tabernakulum z początku XIV. W kościele znajduje się również haftowana chorągiew wojenna, którą wedle niepotwierdzonych przekazów pozostawił Jan III Sobieski podczas powrotu spod Wiednia. Świątynia w Dębnie jest jednym z najważniejszych oraz najcenniejszych zabytków w regionie, a jej niezwykłą wartość doceniono również na świecie. W 2003 roku drewniany kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy Dębna
Zobacz także: Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
Kościół Pokoju w Świdnicy
Wiele naprawdę interesujących zabytków znajdziemy na Dolnym Śląsku, a wśród nich także niepowtarzalne drewniane kościoły. Około 53 kilometrów od Wrocławia leży Świdnica. Malownicze miasto może pochwalić się przede wszystkim niezwykła historyczną atmosferą. Warto zobaczyć tu górującą nad miastem imponującą gotycką katedrę św. Stanisława i Wacława czy przespacerować się po urokliwym rynku. Najważniejszym zabytkiem znajdującym się w mieście jest jednak zachwycający Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy. Jest to najcenniejszy obiekt sakralny sztuki protestanckiej na Śląsku, a także największy drewniany barokowy kościołów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Został on wybudowany w połowie XVII wieku na mocy porozumień traktatu westfalskiego. Wzniesiono go w charakterystycznej konstrukcji szachulcowej. Z czasem do części centralnej dobudowane zakrystię oraz Halę Chrztów, Ślubów, Zmarłych oraz Halę Polną. Kościół Pokoju robi ogromne wrażenie swoim rozmiarem – na parterze oraz czterech piętrach mogło się pomieścić jednocześnie aż 7,5 tysiąca wiernych.
Wnętrze kościoła zdobi wiele cennych elementów. Na szczególną uwagę zasługują między innymi barokowa ambona pochodząca z 1729 roku ze schodami zdobionymi scenami biblijnymi, ołtarz główny z 1752 roku, zabytkowe organy z barokowym prospektem z lat 60 XVII wieku, pięknie zdobione empory, loża Hochbergów oraz piękne malowidła. Kościół Pokoju w Świdnicy w 2001 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Świdnicy
Kościół Pokoju w Jaworze
W okolicy możemy zobaczyć jeszcze jeden wyjątkowy Kościół Pokoju. Odnajdziemy go w Jaworze – niewielkim i spokojnym miasteczku położonym około 68 kilometrów od Wrocławia. Miejsce to może pochwalić się pozostałościami średniowiecznych murów obronnych, gotyckim kościołem św. Marcina czy Zamkiem Piastowskim. Jednak największą dumą miasta jest oczywiście Kościół Pokoju. Jaworska świątynia również została wzniesiona w charakterystycznej konstrukcji szachulcowej i zachwyca turystów przepięknym wystrojem. W jego wnętrzu będziemy mogli podziwiać piękny barokowy wystrój. Na szczególną uwagę zasługują empory ozdobione scenami biblijnymi, pejzażami z zamkami oraz tarczami heraldycznymi, a także piękne polichromie o motywach roślinnych. Ze względu na wyjątkową architekturę oraz przepiękne elementy artystyczne Kościół Pokoju w Jaworze w 2001 roku również został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Jawor, ul. Starojaworska
Powiatowy Zespół Schronisk Młodzieżowych w Jaworze
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Okolice Wrocławia na weekend
Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej
Kolejny piękny drewniany kościół znajdziemy w Szalowej – cichej i spokojnej miejscowości około 13 kilometrów od Gorlic. Najcenniejszym obiektem, jaki tu na nas czeka, jest kościół parafialny św. Michała Archanioła. Został on wzniesiony najprawdopodobniej w 1736 lub 1739 roku w konstrukcji zrębowej o ścianach częściowo pokrytych gontem. Barokowa świątynia trójnawowa posiada układ bazylikowy. We wnętrzu świątyni zobaczymy barokowo-rokokową polichromię iluzjonistyczną i figuralną oraz bogate wyposażenie pochodzące z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje malarsko-rzeźbiarska dekoracja ściany i belki tęczowej - naścienne malowidło jest uzupełnieniem rzeźbiarskiego przedstawienia Grupy Ukrzyżowania.
Sprawdź atrakcyjny noclegi w okolicy
Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
Będąc w okolicy Gorlic, warto wybrać się także na południowy wschód od miasta. Zaledwie 5 kilometrów od centrum w niewielkiej Sękowej znajdziemy kolejny piękny małopolski kościół drewniany. Świątynia pw. św. Filipa i św. Jakuba. Został on wybudowany już w 1520 roku z ręcznie ciosanych bierwion modrzewiowych, natomiast w XVIII wieku dobudowano przy nim wieże oraz rozłożyste soboty. Sękowska świątynia jest jednym z najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce i uważana jest za jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce. Robi olbrzymi wrażenie swoją imponującą konstrukcją oraz zabytkowym wyposażeniem. We wnętrzu świątyni zobaczymy między innymi późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII wieku, bogato polichromowany ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Mikołaja, Benedykta oraz Antoniego, a także rzeźbę Zbawiciela Świat. Kościół cieszył się także dużą popularnością pośród malarzy, którzy wielokrotnie umieszczali go na płótnach. Malowali go m.in. Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer oraz Józef Mehoffer. Drewniany kościół w Sękowej podobnie jak świątynia z Dębna Podhalańskiego w 2003 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Atrakcyjne noclegi w Golicach:
Grybów, ul. Chłodna
Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy PW w Grybowie
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Gorlicach
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie
W okolicach Krosna bez problemu znajdziemy kilka interesujących atrakcji. W samym mieście warto udać się na spacer po rynku, odwiedzić interesujące Centrum Dziedzictwa Szkła, zajrzeć do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej czy zwiedzić gotycki kościół franciszkanów. W okolicy znajdziemy natomiast ciekawe i piękne zabytki. Jednym z nich jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie. Został on wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku w konstrukcji zrębowej, a następnie był wielokrotnie ozdabiany, rozbudowywany i odnawiany. We wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługuje unikatowa polichromia figuralna pochodząca z 1494 roku, będąca najprawdopodobniej najstarszą polichromią tego typu w Europie, a także największym zbiorem malowideł figuralnych w Polsce. Dodatkowo do cennego wyposażenia świątyni należy także pierwotny późnobarokowy ołtarz główny z końca XVII wieku z gotycką rzeźbą Matki boskiej z Dzieciątkiem, cztery ołtarze rokokowe z drugiej połowy XVIII wieku oraz gotyckie rzeźby z XV wieku - w tym cenna pieta z 1400 roku. Zobaczymy tu także malowane krzyże konsekracyjne, kamienną chrzcielnicę oraz gotyckie portale. Kościół w Haczowie jest największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie, a także jednym z najstarszych kościołów drewnianych konstrukcji zrębowej w Polsce. W 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy:
Komentarze