Najpiękniejsze kościoły w Polsce

Najpiękniejsze kościoły w Polsce

W Polsce znajdziemy wiele naprawdę zachwycających zabytków. Robią wrażenie monumentalnymi bryłami, przepięknymi zdobieniami czy zabytkowym wyposażaniem wnętrz. Wymieniając najważniejsze zabytkowe obiekty w naszym kraju, często będziemy wspominać liczne kościoły. Na mapie Polski możemy wskazać wiele zapierającymi dech w piersiach świątyń, które często są punktem obowiązkowym zwiedzania miasta czy okolicy. Które z nich robią największe wrażenie, zaskakują historią i biją rekordy? Sprawdźcie naszą listę najpiękniejszych kościołów w Polsce.

  • Katedra Gnieźnieńska 

 

Gniezno to jedno z najstarszych polskich miast, które zachwyca turystów swoim historycznym klimatem. Zdecydowanie najważniejszym punktem na mapie jest tu jeden z najpiękniejszych kościołów w naszym kraju - Katedra Gnieźnieńska. Swój obecny kształt katedra zyskała na przełomie XIV i XV wieku, jednak jej początki sięgają znacznie dalej. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu już w latach 970-977, a po zniszczeniach została przebudowana w stylu romańskim. Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciech jest zdecydowanie najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w Gnieźnie oraz w okolicy. Imponująca gotycka świątynia ma także ogromną wartość historyczną, artystyczną i kulturalną. Stanowi ona bowiem miejsce pochówku świętego Wojciecha - patrona miasta oraz jedne z głównych patronów naszego kraju - a także koronacji pięciu pierwszych władców Polski. 


Również wnętrze katedry robi wrażenie. Zobaczymy tu wiele cennych elementów wyposażania. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim słynne Drzwi Gnieźnieńskie pochodzące z XII wieku. Ten unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej wykonany został za panowania księcia Mieszka III Starego i przedstawia sceny z życia świętego Wojciecha. Kolejnymi ważnymi zabytkami znajdującymi się w Katedrze jest srebrna trumna zawierająca relikwie św. Wojciecha, płyty nagrobne św. Wojciech oraz biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Warto zwrócić także uwagę na malowidła ścienne, fragment polichromii gotyckiej, XV-wieczny krucyfiks oraz najstarszy napis nagrobkowy pochodzący z 1006 roku.


Atrakcyjne noclegi w Gnieźnie: 



Sprawdź także inne atrakcyjne obiekty w Gnieźnie


Zobaczy także: Weekend w Gnieźnie co warto zobaczyć 


  • Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze


Wśród najpiękniejszych kościołów znajdujących się w naszym kraju z całą pewnością należy wymienić, te naprawdę wyjątkowe drewniane świątynie. W Świdnicy i Jaworze znajdziemy dwa zabytkowe Kościoły Pokoju. Budowle zostały wzniesione na w połowie XVII wieku na mocy porozumień traktatu westfalskiego, który pozwalał na wznoszenie protestanckich świątyń z materiałów nietrwałych. Kościoły Pokoju wybudowano w charakterystycznej przykuwającej wzrok konstrukcji szachulcowej, jednak to ich wnętrza robią największe wrażenia. Obie świątynie są także najcenniejszymi obiektami sakralnymi sztuki protestanckiej na Śląski. Świdnicki Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy jest także największym drewnianym barkowym kościołem nie tylko w Polsce, ale również w Europie - na parterze oraz czterech piętrach mogło pomieścić się jednocześnie nawet 7,5 tysiąca wiernych. Wnętrze kościoła zdobi wiele cennych elementów, w tym barokowa ambona z 1729 roku ze schodami zdobionymi scenami biblijnymi, XVIII-wieczny ołtarz główny oraz pięknie ozdobiony empory z zachwycającą lożą Hochbergów. 



We wnętrzu Kościoła Pokoju w Jaworze zobaczymy liczne barokowe elementy. Wzrok turystów przykuwają piękne empory ozdobione obrazami przedstawiającymi sceny biblijne, pejzaże z zamkami, tarcze heraldyczne oraz piękne polichromie o motywach roślinnych. Ze względów na wyjątkową architekturę oraz przepiękne elementy artystyczne Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze w 2001 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 


Atrakcyjne noclegi w Świdnicy i Jaworze: 


Noclegi Comfort

Noclegi Comfort

Świdnica, ul. aleja Niepodległości

Kwatery i pokoje Świdnica 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne obiekt w Świdnicy i Jaworze 


Zobacz także: Najpiękniejsze kościoły drewniane w Polsce 


  • Kościół Mariacki w Krakowie


Najpiękniejszych zabytków z całą pewnością powinniśmy szukać w Krakowie. Stolica Małopolski to zachwycające miasto, które może pochwalić się najbardziej charakterystycznymi zabytkami w naszym kraju, które już dawno zyskały ogromną popularność na całym świecie. Kraków to przede wszystkim imponujący Wawel, piękne sukiennice oraz oczywiście Kościół Mariacki. Słynna świątynie jest jedną z najważniejszych wizytówek miasta, a także jednym z najczęściej utożsamianym z Polską obiektów na świecie. Stojąca przy Rynku Głównym Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to prawdziwa perła polskie architektury i sztuki. Monumentalna gotycka budowla przyciąga wzrok turystów już z daleka. Wszystko za sprawą dwóch charakterystycznych wież o różnych wysokościach. Turyści zwiedzający kościół zapewne usłyszą legendę o dwóch braciach, która wyjaśnia ten niecodzienny układ. Oczywiście koniecznie powinniśmy zobaczyć wnętrze kościoła, a w nim ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny stworzony przez Wita Stwosza. Jest on uważany za jeden z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie!


Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Kraków, ul. plac Mariacki

Kościoły Kraków 9.6


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krakowie


Zobacz także: Weekend w Krakowie oraz Okolice Krakowa - co warto zobaczyć?


  • Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku


Kolejny piękny kościół możemy zobaczyć w Gdańsku. Historyczne miasto urzeka nas przepiękną i zachwycającą architekturą oraz urokliwą atmosferą. Zobaczymy tu wiele wyjątkowych zabytków i miejsc. W czołówce z pewnością znajdzie się fontanna Neptuna, Wielka Zbrojownia, charakterystyczny Żuraw czy urokliwa Ulica Długa. Podczas odkrywania miasta koniecznie powinniśmy zajrzeć także do Bazyliki Mariackiej. Jest to bez wątpienia najbardziej monumentalna budowla Gdańska. Została ona wniesiona w latach 1343-1502. Świątynia przykuwa wzrok przede wszystkim za sprawą swojej ogromnej powierzchni i wyjątkowemu rozmachowi wykończenia. Już z daleka możemy zobaczyć siedem wież iglicznych oraz wysoką na niemal 80 metrów dzwonnicę. Do wnętrza kościoła prowadzi aż siedem portali, a zdecydowanie warto wejść do środka, tam bowiem zobaczymy wiele niezwykłych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, m.in.kamienną Pietę z 1410 roku, kopie Sądu Ostatecznego Memlinga, zegar astronomiczny z XV wieku oraz piękny ołtarz główny powstały w latach 1510-1517. Bazylika Mariacka zwana jest często Koroną Gdańska i jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. 


Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Gdańsk, ul. Podkramarska

Kościoły Gdańsk 9.4


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Gdańsku


  • Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej w Licheniu 


Na liście najpiękniejszych kościołów w Polsce nie mogło oczywiście zabraknąć największej świątyni w naszym kraju. Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski znajdujące się w Licheniu Starym to monumentalna budowla wzorowana na Bazylice św. Piotra w Rzymie. Imponujące licheńskie sanktuarium swoimi rozmiarami dorównuje największym kościołom na świecie. Bazylika ma około 23 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, górująca nad budynkiem kopuła wznosi się na wysokość ponad 100 metrów, a wieża przykościelna sięga 141,5 metrów, a na jej szczyt można wejść schodami lub wjechać windą. We wnętrzu świątyni znajduje się największy w Polsce oraz trzynasty na świecie zespół organów składający się z 7 tysięcy piszczałek, z których największa ma 10 metrów. W świątyni znajduje się dokładnie 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe symbolizujące dni i tygodnie roku kalendarzowego. Obecnie Sanktuarium w Licheniu jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych nie tylko w Polsce, ale również na świecie.


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Licheniu Starym


  • Bazylika Nawiedzenie NMP w Wambierzycach

Jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce znajdziemy także u podnóża Gór Stołowych. W spokojnych i zacisznych Wambierzycach - leżących w Kotlinie Kłodzkiej, na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego - znajdziemy imponująca Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zachwycająca świątynia jest prawdziwą architektoniczną perłą regionu nazywaną Dolnośląską Jerozolimą. Barkowy kościół został wniesiony w latach 1715-23 na wzgórzu, na którym w XIII wieku w cudowny sposób wzrok miał odzyskać Jan z Raszewa. Po tym wydarzeniu miejsce zaczęli odwiedzać coraz liczniej pielgrzymi. Dziś świątynia w Wambierzycach robi niezwykłe wrażenie - szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, gdy padające na kościół prominie sprawiają, że budynek wydaje się mienić złotem. Z zewnątrz przypomina pałac, a do jego wnętrz prowadzi 57 schodów - pierwsze dziewięć symbolizuje chóry anielskie, kolejne trzydzieści trzy to wiek Jezusa, natomiast ostatnie piętnaście to wiek Maryi w chwili poczęcia. We wnętrzu świątyni znajdziemy piękny ołtarz główny z cudowną figurką, a także liczne malowidła, obrazy i rzeźby.


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Wambierzycach oraz okolicy


  • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce


W Reszlu czekają na nas naprawdę ciekawe i udane wakacje. Jeżeli zdecydujemy się odwiedzić to niewielkie, ale piękne miasto będziemy mogli zobaczyć wiele naprawdę wyjątkowych miejsc. Największą chlubą miasta jest Zamek Biskupów Warmińskich, równie pięknie prezentuje się kościół farny św. Piotra i Pawła, a także most gotyckie. Interesującym zabytkiem jest zachowany średniowieczny system wodociągów miejskich oraz fosa z fragmentami murów obronnych. Atrakcyjnym urozmaiceniem będzie natomiast spacer po klimatycznym parku miejskim. Czy można chcieć czegoś więcej? Będąc w Raszlu, warto udać się na spacer do oddalonej o zaledwie 6 kilometrów wsi Święta Lipka, gdzie znajdziemy jeden z najpiękniejszych przykładów późnego baroku w naszym kraju! Barokowe sanktuarium maryjne w Świętej Lipce w obecnym kształcie zostało wzniesione w latach 1688-1693, chociaż jego początki miejsca pielgrzymkowego sięgają już XIV wieku. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione licznymi malowidłami i rzeźbami. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Matki Bożej zajmujące honorowe miejsce ołtarzu głównym z 1712 roku. Ważnym elementem znajdującym się w świątyni są także organy pochodzące z początku XVIII wieku. 



Sprawdź atrakcyjne noclegi znajdujące się w okolicy

 

  • Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze  


Na liście najpiękniejszych polskich kościołów nie mogło zabraknąć bazyliki jasnogórskiej. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu w naszym kraju, a także jeden z najważniejszych zabytków sakralnych znajdującym się w Polsce. Pierwszy kościół w tym miejscu stanął już na początku XV wieku. Obecny kształt bazylika zyskała w XVII i XVIII wieku, stając się imponującym dziełem sztuki barokowej. Punktem centralnym świątyni jest słynna kaplica Matki Bożej, w której zobaczymy otoczony szczególnym kultem obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej. Wewnątrz bazyliki na szczególną uwagę zasługują bogato zdobione sklepienia. Warto przyjrzeć się tu także barokowemu i misternie rzeźbionemu ołtarzowi głównemu, a także kaplicy św. Antoniego. Zwiedzając Jasną Górę, warto zajrzeć także do arsenału, w którym znajdziemy elementy uzbrojenia, sztandary wojenne z niemal każdej epoki historycznej. Ciekawymi miejscem jest także skarbiec skrywający przepiękne wyroby artystyczne, złotnicze, jubilerskie i płatnerskie. 



Sprawdź atrakcyjne noclegi w Częstochowie 


  • Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie


Jeszcze jeden zachwycający kościół znajdziemy w niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku. W Krzeszowie niedaleko Lubawki możemy zobaczyć przepiękny barokowy kompleks dawnego Opactwa Cystersów, będący jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w Europie! Początki krzeszowskiego opactwa sięgają już XIII wieku. wtedy to do miasta przybyli cysterski, którzy stworzyli silnie rozwinięty ośrodek tkacki (pamiątką po tym okresie jest między innymi Dom Tkaczy znajdujący się w niedalekim Chełmsku Śląskim). Najbardziej okazałym elementem opactwa, a także najcenniejszym zabytkiem miasta jest oczywiście Bazylika Matki Boskiej Łaskawej wzniesiona w latach 1728-1735. Jest ona także uznawana za jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Już z daleka Bazylika przyciąga wzrok zachwycającą fasadą o gotyckich proporcjach oraz wysokimi 70-metrowymi wieżami z pięknymi hełmami. Podziwiając świątynię, koniecznie powinniśmy spojrzeć na samą górę, gdyż na hełmach znajdują się figury aniołów, które - chociaż z dołu tego nie widać - mają po 2,5 metrów wysokości. Zwiedzając bazylikę, warto wspiąć się na taras widokowy mieszczący się na wysokości 40 metrów. 


Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu rokokowym. Zobaczymy tu piękne stelle i organy pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku, freski przedstawiające sceny ze Starego Testamenty, z życia Chrystusa, a także przedstawiające historie zakonu cystersów. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Madonny z Dzieciątkiem znajdujący się w ołtarzu głównym. Pochodzi on z pierwszej połowy XIII wieku i jest najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. 


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krzeszowie

Następny artykuł Atrakcyjne Roztocze:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!