Najpiękniejsze miejsca na jesienny urlop w Polsce

Najpiękniejsze miejsca na jesienny urlop w Polsce

Polska złota jesień potrafi zachwycić nawet najbardziej wybrednych turystów. Nic więc dziwnego, że wiele osób planuje urlop właśnie na tę porę roku. Miejsc wartych odwiedzenia jesienią jest wiele. Jaki kierunek obrać? Które regiony Polski wyglądają wtedy najpiękniej? Oto nasze propozycje.

Jesień to wręcz wymarzony czas na kilkudniowy wyjazd. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy liście na drzewach zmieniają swój kolor. Czyli na przełomie września i października. Polskie pejzaże są wtedy zachwycające a oblegane dotąd przez turystów miejscowości pustoszeją.   Dodatkowo, poza sezonem jest taniej, a na szlakach jest cicho i przyjemnie. To propozycja szczególnie dla osób lubiących odpoczynek z dala od miasta, na łonie natury.

Jeśli marzysz o takim wyjeździe, zaplanuj go już dziś. Który kierunek obrać? Poniżej lista tych regionów w Polsce, które szczególnie warto odwiedzić jesienią.


Bieszczady


Prawda jest taka, że Bieszczady piękne są przez cały rok. Jednak jesienią stają się wręcz zachwycające. W malowniczych krajobrazach rozciągających się z tych nieco wyższych wzniesień dostrzec można całą paletę barw. Zielono-żółto-czerwone lasy, ponad którymi ciągną się brunatno-żółte już wtedy falujące połoniny. Trudno oderwać wzrok. A dodatkowym atutem jesiennych wycieczek po Bieszczadach są puste szlaki, oczywiście w tygodniu. W weekendy bywa różnie.

Gdzie konkretnie warto wybrać? Najpiękniej będzie bez wątpienia na Połoninie Caryńskiej, czy Wetlińskiej, na Haliczu, Rawce czy też w odludnej dolinie Sanu.

Poszukaj noclegu w Bieszczadach



Pieniny


Jesień to na ogół gwarancja stabilnej pogody i dużej przejrzystości powietrza. To również idealny moment na wyjazd w Pieniny i wędrówki górskie. Szlaki są puste a wokół rozpościerają się zachwycające widoki. Szczególnie piękne są poranki i mgły, które wypełniają przestrzeń pomiędzy szczytami. Wyglądem przypomina to mleczną rzekę z niewielkimi wysepkami.

Jesienią szczególnie warto odwiedzić Trzy Korony i Sokolicę. Oblegane w lecie szlaki są wtedy niemal puste. Wspaniale - z punktów widokowych i z pokładu flisackiej tratwy - prezentuje się też Dunajec.

Poszukaj noclegu w Pieninach



Tatry


Tatry prawdziwe oblężenie przeżywają latem. Zimą też, choć już na inną skalę. Jednak wszyscy ci, którzy marzą o spokojnych wędrówkach górskimi szlakami i wspaniałych widokach, powinni odwiedzić Tatry właśnie jesienią.

Dla wielu miłośników Tatr, to właśnie jesienią jest tam najpiękniej. Trawy stają się rude, a wieczorami wyglądają wręcz jakby płonęły. Na szlakach robi się spokojniej a mroźne poranki szybko nas orzeźwiają. To idealny moment na wyciszenie i relaks w górach, niemożliwy do zrealizowania latem.

Które szlaki warto wybrać? Drogę pod Reglami, Dolinę Chochołowską, Dolinę Pięciu Stawów, Ornak, Czerwone Wierchy czy Siwą Przełęcz.

Poszukaj noclegów w Tatrach


Beskid Śląski


Chcesz zobaczyć przepiękny jesienny spektakl z mgłami w mgle? Idealnie nadaje się do tego Beskid Śląski. W dolinach górskich jesienią często ścielą się mgły, co wygląda absolutnie zjawiskowo. Szczególnie rano i wieczorem.

Za dnia góry wyglądają niesamowicie malowniczo, kolorowe są zarówno liście na drzewach, jak i krzewy czy wysokie trawy. Szlaki są puste, a wokół panuje spokój i cisza przerywana jedynie odgłosami ptaków.

Malinowska Skała, Skrzyczne, Szyndzielnia, Klimczok, Kozia Górka – te szczyty w Beskidzie Śląskim zdecydowanie warto odwiedzić jesienią.

Poszukaj noclegu w Beskidzie Śląskim


Sudety


Większość sudeckich pasm, poza najwyższymi częściami Karkonoszy czy Gór Izerskich, porastają lasy liściaste, które zapewniają widowiskową, jesienną feerię barw.
Odwiedzając majestatyczny Masyw Śnieżnika, warto zajrzeć także do bajkowego Międzygórza, zobaczyć wodospad Wilczki i zamek w Międzylesiu.

Jesienią malowniczo wygląda także cała Kotlina Kłodzka. Będąc w tym regionie Polski warto wstąpić do  Kłodzka i pięknej Bystrzycy Kłodzkiej, czy jednego z uzdrowisk. O tej porze roku parki uzdrowiskowe wyglądają wspaniale i zachęcają do spacerów.

Poszukaj noclegu w Sudetach


Roztocze


Roztocze jest piękne o każdej porze roku, jednak najliczniej odwiedzane głównie latem. A to właśnie jesienią wzgórza Roztocza, które w większości są porośnięte lasami mieszanymi i liściastymi - z jodłą, bukiem i lipą, tworzą przepiękny krajobraz. Niezwykle malowniczo wyglądają też wtedy doliny rzeczne: Tanwi, Wieprza, Szumu.

Roztoczańskie miejscowości rozrzucone pomiędzy lasami kuszą ciszą i spokojem. A puste o tej porze trasy spacerowe i rowerowe wyglądają wręcz bajecznie. Jesień na roztoczu to wymarzony czas na aktywny wypoczynek a spacer czy przejażdżka rowerem w takim otoczeniu przyrody na pewno nas zrelaksuje i naładuje nasze akumulatory przez zbliżającą się zimą.

Poszukaj noclegu na Roztoczu


Podlasie


Jesień na Podlasiu to prawdziwa mieszanka wielu barw, zapachów, jak i dźwięków rozdawanych przez miejscową naturę. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie wyjechać na jesienny urlop a marzysz o spokojnym wypoczynku, weź pod uwagę właśnie Podlasie.

Ten region Polski jesienią przybiera jeszcze bardziej melancholijny charakter niż zazwyczaj. Wielokolorowe liście zdobią zarówno korony drzew, jak i dachy drewnianych domów, trawniki, polne drogi i ścieżki. Wszystko to wspaniale się ze sobą komponuje i wygląda niezwykle malowniczo.

Naturalny, barwny dywan pokrywa mokradła, łąki i stare cmentarze. Jest to właśnie ten moment w roku, kiedy nasz polska kraina dzikiej przyrody mieni się tysiącami barw. A do tego wyjątkowego pejzażu dochodzą jeszcze poranne mgły tańczące nad łąkami i otulające okoliczne domostwa. Widok jest jedyny w swoim rodzaju, po prostu bajeczny.

Będąc na Podlasiu, koniecznie trzeba wstąpić do Puszczy Białowieskiej. Choćby na długi spacer. Jest to idealne miejsce do obserwowania w pełnej krasie jesiennych przygotowań przyrody do zimowego snu.

Poszukaj noclegu na Podlasiu


Ojcowski Park Narodowy


Ojcowski Park Narodowy przez wielu turystów określany jest jako odpowiednik Pienin. Tyle, że położonym nieco bliżej Krakowa. Pod koniec września i w październiku wygląda on wręcz cudnie. Zielona wciąż dolina Prądnika kontrastuje z żółto-czerwonymi zboczami, pośród których wznoszą się białe i kremowe ostańce wapienne.

Dodatkowego uroku temu miejscu dodaje brak widocznej ilości spacerowiczów. Jesienią szlaki są raczej puste, a widoki – zachwycające.

Zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie wydają się wrzucone w zupełnie nową przestrzeń – kolorową, spokojną i malowniczą. To idealny moment na wypoczynek na łonie natury. Blisko miasta, a jednak z zupełnie innej rzezczywistości.

Poszukaj noclegu w okolicy


Warmia i Mazury


Krajobraz Warmii i Mazur zachwyca o każdej porze roku. Jednak to właśnie jesienią wygląda niczym jedno z dzieł polskiego malarstwa pejzażowego. Kolorowe korony wiekowych drzew, puste drogi i ścieżki, które jeszcze niedawno były rozdeptywane przez licznych turystów, niewielkie wsie jakby szykujące się do zimowego snu i samotne kościoły. A wokół porozrzucane jeziora, odpoczywające po lecie. Wszystko to otacza codziennie ta sama, snująca się tuż nad ziemią poranna mgła...

Ten bajkowy pejzaż przyciąga ludzi, którzy pragną samotności, ciszy i spokoju. Niesamowity klimat tego miejsca pozwala się zregenerować i zebrać myśli, zwyczajnie odpocząć.

Poszukaj noclegu na Mazurach

Następny artykuł Samotne jesienne wyprawy....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!