Najpiękniejsze miejsca

Najpiękniejsze miejsca

Jeśli nie są Państwo nastawieni na bierny wypoczynek, ale pragną zagłębić się również w geografię i historię kraju, Chorwacja jest wymarzonym do tego miejscem.

Na wybrzeżu: tysiące zatok...
Ujrzą tu Państwo wiele pięknych krajobrazów, a także zabytkowych miast i wiosek. Linia brzegowa charakteryzuje się niezwykle wymyślną formą, pełną wybiegających w morze cypli i przypominających norweskie fiordy zatok wrzynających się w ląd. W innych z kolei miejscach można wybrać plażę w zacisznej zatoce bądź na otwartym morzu.

 

Istria. Wnętrze kraju:ziemia żyzna i bogata
Czy mają Państwo ochotę poznać bliżej Istrię i jej mieszkańców? Jeśli tak, powinni się Państwo udać w głąb lądu, gdzie podziwiać można zarówno piękne krajobrazy, jak i liczne bogactwa kultury. Kto widział już jałowe obszary krasowe środkowej i południowej Chorwacji, z pewnością zaskoczony będzie widokiem zielonej i żyznej Istrii. Poważną rolę odgrywa tutaj winorośl, której uprawami usiane są pagórkowate tereny Istrii. Oprócz niej na małych półkach w pobliżu wiosek uprawia się wszelkie rodzaje owoców i warzyw. Istria mimo charakteru typowo rolniczego należy do przodujących regionów Chorwacji.

 

Cenne klejnoty: stare miasta w głębi kraju...
Najbardziej charakterystyczną cechą chorwackich miast jest cisza panująca w dzielnicach mieszkalnych i wszechobecna śródziemnomorska pogoda ducha. Mieszkańcy sporo czasu spędzają na rozmowach z sąsiadami i przyjaciółmi, a na targ wybierają się nie tylko po to, żeby zrobić zakupy. W programie zwiedzania powinny znaleźć się takie miasta, jak Motovun, Groznjan lub Pazin. Nazwy te znane były dotychczas tylko niewielu turystom, chociaż zasługują na dużo większe uznanie, jak twierdzą ci, którzy przespacerowali się ich uliczkami i dali się uwieść niepowtarzalnej atmosferze. Motovun i Groznjan widoczne są już z daleka. Ich założyciele ze względów bezpieczeństwa postanowili wybudować miasta nie w dolinach, lecz na wierzchołkach wzniesienia. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na piękne kamienice pochodzące z czasów austriacko-węgierskiego, włoskiego, a nawet weneckiego panowania.


... i na wybrzeżu
Prawdziwymi klejnotami są miasta na wybrzeżu Istrii. Najlepszymi przykładami tutejszej urbanistyki są: Rovinj, Porec i nieco mniejszy, ale równie piękny Vrsar. Port rybacki i tętniące życiem nabrzeże emanują wprost niepowtarzalną atmosferą. Wyraźnie widoczne są w tych miastach ślady panowania weneckiego (1150-1797). Fasady, balkony i łuki okien wielu domów wykazują cechy weneckiego gotyku. Ponad dachami kamienic wznosi się kościół i kampanila. Ta wolno stojąca dzwonnica ma swój pierwowzór na placu Świętego Marka w Wenecji, a bardziej spostrzegawczy turyści zauważą na niektórych placach i bramach miasta lwy będące symbolem weneckiego imperium. W Chorwacji można jeszcze spotkać stare hotele sięgające początków turystyki. Rozglądając się po Opatiji, Lovran, Crikvenicy lub Veli Losinj można trafić na klasyczne budowle, mające ponad sto lat. Rejon górnego Adriatyku był dawniej popularnym miejscem letnich wyjazdów eleganckich i bogatych Austriaków oraz Węgrów.


Pula: świadectwa starożytnego Rzymu
Rzymska przeszłość Istrii ożywa w Puli. To, co chorwackie przewodniki określają mianem areny, jest w rzeczywistości jednym z największych amfiteatrów, znajdujących się poza granicami Rzymu. Mury zewnętrzne zachowały się jeszcze w imponującej wysokości, można także podziwiać sklepienia piwnic. W pierwszych stuleciach naszej ery realizowano w takich amfiteatrach drugą część motta wyrażającego wolę ludu rzymskiego: "Panem et circenses" (Chleba i igrzysk!). Za budowniczego amfiteatru w Puli uważa się cesarza Augusta. Do dnia dzisiejszego latem odbywają się tutaj przeróżne imprezy i festiwale.
 
Słynne wodospady,grota Postojna i Lipica
W okolicach zatoki w Kvarn znajdują się trzy słynne atrakcje turystyczne. W samym sercu chorwackiego obszaru krasowego leży park narodowy Jeziora Plitwickie. W drodze do niego można podziwiać żyzne, zielone doliny, tzw. polje. Kontrastują z nimi nagie wyżyny krasowe, które w starożytności porośnięte były gęstymi lasami. Jeziora Plitwickie to 16 szmaragdowozielonych jezior, połączonych ze sobą wodospadami. Jezioro położone najwyżej dzieli od położonego najniżej 130 m wysokości. Przy zachowaniu wielkiego szacunku dla natury Chorwaci utworzyli tutaj park narodowy. Szlaki turystyczne wiodą tuż obok spadających mas wody. Drugą niewątpliwą atrakcją rejonu jest grota Postojna, położona niedaleko Triestu, na terenie sąsiadującego państwa - Słowenii. To największa tego typu jaskinia w Europie. Ponad 23 km nie zbadanej jeszcze do końca groty udostępniono do zwiedzania turystom. Przez podziemny świat, pełen nacieków i występów skalnych, dużych sal i oświetlonych grot, kursuje nawet mała kolejka. Niedaleko Postojny leży Lipica, stadnina, w której hoduje się słynne konie lipicańskie. Podczas wycieczki ma miejsce pokaz jazdy konnej.

 

 

Źródło: tui.pl

Następny artykuł Czeskie skanseny

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!