Najpiękniejsze punkty widokowe - Bieszczady z lotu ptaka
W góry wyruszamy przede wszystkim po piękne widoki. W Bieszczadach na pewno ich nie brakuje - już w drodze na szlak przed oczami rozciąga się niesamowita panorama zielonych wzgórz. W wycieczkowych planach warto uwzględnić więc punkty widokowe, z których turyści przywożą najlepsze zdjęcia.
W regionie znajdziemy liczne punkty widokowe, które dostępne są właściwie bez ograniczeń. Słynie z nich między innymi Polańczyk oraz Muczne, kolejny właśnie powstaje w Solinie. Te miejscowości oferują także widokowe noclegi - i właśnie na nie turyści decydują się najczęściej. Jeśli wyjeżdżasz w Bieszczady, sprawdź polecane przez nas oferty, zlokalizowane w najbardziej malowniczych punktach.
Wieże widokowe w Bieszczadach
Wszyscy wiedzą, że rozległe bieszczadzkie panoramy można podziwiać z któregoś punktu widokowego. Czasem bywa też tak, że najlepszym rozwiązaniem jest wieża widokowa. Taka konstrukcja sprawdza się tam, gdzie trzeba bardziej wyeksponować naturalne walory - na przykład w miejscach bardziej zalesionych, z ograniczoną widocznością.
Zobacz także: Wieże widokowe w Polsce. Znasz je wszystkie? Sprawdź!
Osoby, które przebywają na wieży muszą stosować kilka zasad, które zapewnią bezpieczne korzystanie z atrakcji:
- Wchodząc trzech zachować szczególną ostrożność i należy pamiętać, że obowiązuje ruch prawostronny. Najlepiej przepuścić osoby schodzące, by nie tworzyły się zatory.
- Jeśli panują niekorzystne warunki atmosferyczne (gęsta mgła, opady deszczu, silny wiatr itp.) najlepiej zrezygnować z wejścia.
Wieża widokowa na szczycie Korbania
fot. Ralfik D., Adobe Stock
Wieża widokowa na Korbani (894 m n.p.m.) to kolejne miejsce, z którego można obserwować Bieszczady. Wzgórze położone jest w paśmie Łopiennika i Durnej, a najwygodniejsza ścieżka rozpoczyna się w miejscowości Bukowiec.
Drewniana wieża stanęła w tym miejscu we wrześniu 2014 roku. Kiedy staniemy na jej szczycie przy dobrej widoczności bez problemu zobaczymy okolice Jeziora Solińskiego, połoniny, cały grzbiet Tarnicy oraz pasmo Borżawa. To świetny pomysł na rodzinną wycieczkę, ponieważ na turystów, którzy przyjadą samochodem, w Bukowcu czeka parking. Dalsza trasa także nie jest wymagająca, przypomina raczej spacer niż żmudną wspinaczkę. Po drodze można odpocząć, korzystając z wiat piknikowych i stołów.
Wieża widokowa w Mucznem
Na najwyższym wierzchołku Jeleniowatego (907 m n.p.m.) w Mucznem znajduje się najnowsza wieża widokowa w Bieszczadach. Stalowo-drewniana konstrukcja o wysokości 34 metrów została oddana do użytku 18 listopada 2020 roku. Na szczycie wieży umieszczono taras widokowy, który służy turystom do podziwiania niezwykłej panoramy.
Kiedy wyjdziemy na górę, widzimy szeroką panoramę na Bieszczady Wysokie (w tym Halicz, grzbiet Bukowego Berda, Kopę Bukowską, Smerek oraz Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską). Przed naszymi oczami rozciągają się też ukraińskie Bieszczady oraz malowniczą dolinę górnego Sanu.
Na punkt widokowy widokowy można dojść od strony Mucznego ścieżką edukacyjną z tablicami informacyjnymi. Wieś stanowi świetną bazę wypadową dla turystów, więc to dobre miejsce na noclegi. Domki w Bieszczadach, agroturystyka - można wybierać spośród wielu ofert i różnych kategorii obiektów.
Platforma widokowa Szczerbanówka
fot. Nocowanie.pl
Szczerbanówka to jedna z nieistniejących wsi w Bieszczadach, gdzie jedynym śladem dawnych mieszkańców są zarastające fundamenty łemkowskich chat i zdziczałe sady. Podobnie jak w przypadku wielu innych miejscowości, ludność Szczerbanówki wysiedlono niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Warto pamiętać o tym miejscu i podczas podróży samochodem po Bieszczadach zatrzymać na przydrożnym parkingu. Znajduje się przy nim wieża widokowa, licząca 9 metrów wysokości. Z góry rozciąga się widok na połoniny oraz Bieszczadzki Park Narodowy. Obok wieży przebiega trasa z Cisnej do Komańczy, więc jeśli nasza droga wypadnie właśnie tędy, warto zrobić sobie krótką przerwę.
Platforma widokowa w Myczkowcach
Wieś Myczkowce położona jest niedaleko Jeziora Solińskiego, sąsiaduje z Polańczykiem. Osoby, które szukają spokojnego miejsca na wypoczynek w Bieszczadach, na pewno powinny wziąć pod uwagę tę miejscowość. Tym bardziej, że widoki są naprawdę niezapomniane - u naszych stóp rozciąga się martwe koryto Sanu a także jeziora Myczkowieckie i Solińskie oraz otaczające je wzgórza.
fot. Nocowanie.pl
Aby dostać się na platformę widokową na koryto starego Sanu, należy znaleźć ścieżkę edukacyjną, która prowadzi do Skałek Myczkowieckich. Wejście znajduje się niedaleko miejscowego ośrodka Caritas (Myczkowce 10A).
Najpiękniejsze punkty widokowe w Bieszczadach
Piękne widoki dostępne są nie tylko ze szczytu wieży. Można się nimi cieszyć o każdej porze, zarówno wędrując po Bieszczadach, jak też w trakcie podróży. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i zobacz, gdzie szukać najlepszych punktów widokowych w regionie.
Czytaj także: 7 najpiękniejszych punktów widokowych w Polsce
Punkt widokowy w Lutowiskach
Przez Lutowiska biegnie trasa m.in. na Ustrzyki Górne, którą można dojechać do wejścia na szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Warto się tam zatrzymać, ponieważ miejscowość jest niezwykle atrakcyjna dla turystów, a pierwsza z ciekawostek znajduje się tuż po wjeździe do wsi od strony Leska.
Po prawej stronie drogi można dostrzec wjazd na parking, z którego roztacza się widok na Bieszczady Wysokie. Przy dobrej pogodzie widać stamtąd Tarnicę, Halicz, Szeroki Wierch i inne szczyty. Dokładna panorama została opisana na tablicy informacyjnej umieszczonej przy punkcie widokowym w Lutowiskach.
fot. Nocowanie.pl
Punkt widokowy na Tworylne
Tworylne, podobnie jak Szczerbanówka, było bieszczadzką wsią, która uległa zniszczeniu po wysiedleniu mieszkańców podczas akcji "Wisła". Po osadzie położonej w urokliwej dolinie Sanu zostały tylko zarysy domostw. Widok na Tworylne przyciąga w te okolice turystów wypoczywających nad Jeziorem Solińskim.
Prowadzi tu trasa widokowa z Polańczyka, po drodze jest Bukowiec i Rajskie. Odległość w jedną stronę wynosi około 20 kilometrów.
Punkty widokowe nad Jeziorem Solińskim
Jezioro Solińskie to chyba najbardziej znane miejsce w Bieszczadach. Przyjeżdża tu każdy, kto planuje wypoczynek w regionie. Trudno się temu dziwić, bo okolica jest niezwykle malownicza, a przy tym nie brakuje atrakcji turystycznych, z których można korzystać podczas pobytu.
Planując wczasy nad Soliną trzeba z wyprzedzeniem poszukać noclegu. Najpiękniej położone obiekty zwykle są zarezerwowane na kilka miesięcy wprzód. Jeśli więc szukasz miejsc z widokiem na Solinę, położonych niedaleko linii brzegowej jeziora, nie trać czasu i koniecznie zobacz nasze propozycje:
Punkty widokowe w Solinie
Solina to jedno z najsłynniejszych bieszczadzkich letnisk. Tutaj też znajdziemy popularne miejsce widokowe, jakim jest Tama Solińska. Z korony konstrukcji można obserwować taflę wody, jak też zielone wzgórza, które otaczają miejscowość. Nic dziwnego, że o każdej porze roku na tamie pełno jest turystów i nie odstrasza ich nawet silny wiatr. Prowadzi tędy również ścieżka do portu w Solinie, skąd w sezonie wypływają statki wycieczkowe.
Niedługo miejscowość zyska kolejną atrakcję - na pewnie przyciągnie ona mnóstwo ludzi. Polskie Koleje Linowe rozpoczęły bowiem budowę kolei widokowej, która umożliwi obserwowanie zalewu z lotu ptaka (i tym razem nie jest to przenośnia). Inwestycja inwestycja dotyczy też wieży na górze Jawor, skąd będzie można podziwiać najpiękniejsze widoki w górach.
fot. Nocowanie.pl
Ciekawą atrakcją w tym regionie jest również Bieszczadzka Kolejka Leśna, która również zapewnia wspaniałe widoki i moc pozytywnych wrażeń.
Punkt widokowy w Polańczyku
Najpiękniejszą panoramę okolicy Polańczyka można podziwiać z punktu widokowego na Sawinie. Na szlak biegnący na szczyt prowadzi krótka trasa, która zaczyna się przy miejscowym Centrum Informacji Turystycznej. Dokładną drogę wskazują znaki, a cała wędrówka (choć może lepszym określeniem będzie spacer), zajmie około 5 minut.
Na wzgórzu znajduje się zadaszona wiata z ławami, przygotowano także legendę, by turyści mogli szybko zorientować się, na co dokładnie patrzą. Co prawda z nazwaniem Jeziora Solińskiego nie będzie problemu, ale już trudniej zorientować się w położeniu pobliskich wzgórz.
Zobacz także: Weekend nad Jeziorem Solińskim? Spędź go w Polańczyku!
Punkt widokowy w Sękowcu
W Sękowcu znajduje się kolejne miejsce, skąd można podziwiać przepiękne bieszczadzkie panoramy. Prowadzi tam leśna ścieżka. O tym, że osiągnęliśmy cel, świadczy zarówno widok, jak też przygotowane miejsce piknikowe.
Tutaj warto zaznaczyć, że Sękowiec to opuszczona wieś, do czego przyczyniły się wspomniane wyżej przymusowe wysiedlenia po drugiej wojnie światowej. Obecnie znajduje się w granicach Zatwarnicy - warto zatrzymać się tu na chwilę, by zwiedzić Ekomuzeum "W Krainie Bojków".
Komentarze