Najpiękniejsze renesansowe zabytki w Polsce
Chociaż renesans narodził się w na Półwyspie Apenińskim, wcale nie musimy wyjeżdżać na urlop do Włoch, by zobaczyć zachwycające architektoniczne dzieła z tamtego okresu. W naszym kraju znajdziemy wiele obiektów reprezentujących ten styl, jednocześnie wpisując się na listę najpiękniejszych zabytków w Polsce.
Architekturę renesansową cechowało kilka elementów. Twórcy z zamiłowaniem sięgali do sztuki antycznej, a ich głównym celem było osiągnięcie idealnej proporcji i harmonii. Oczywiście wszystko to w połączeniu z monumentalnością budynku. Wszelkiego rodzaju zdobienia były eleganckie, powściągliwe i wykwintne. Elementem obowiązkowym był krużganki, kolumny oraz arkady.
Czy oczom waszej wyobraźni ukazują się już konkretne polskie zabytki? Czym macie swojego faworyta do tytułu najpiękniejszego? Zanim podejmiecie decyzje, upewnijcie się, że któregoś z nich nie pominęliście. Koniecznie sprawdźcie listę naszych propozycji.
Najpiękniejsze renesansowe zabytki w Polsce
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
W poszukiwaniu jednego z najpiękniejszych renesansowych zabytków możemy udać się do Brzegu. W miejscowości oddalonej zaledwie 44 kilometry od Wrocławia znajdziemy jeden z najważniejszych tego typu obiektów. Piękny renesansowy zamek książęcy jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych obiektów Dolnego Śląska. Dzięki swojej zachwycające architekturze nazywany jest mianem Śląskiego Wawelu.
Został on wzniesiony w XIII wieku i stanowił rezydencję piastów śląskich. Natomiast w połowie XVI wieku, za czasów Hohenzollernów został przebudowany w zgodzie z zasadami stylu renesansowego, a główną inspiracją podczas zmian był Zamek Królewski na Wawelu. Na szczególną uwagę podczas zwiedzania zamku zasługuje przede wszystkim bogato zdobiony portal bramy wjazdowej. Zobaczymy na nim kamienne rzeźby przedstawiające popiersia książąt śląskich oraz pierwszych polskich władców. Kolejnym charakterystycznym elementem zamku jest wewnętrzny dziedziniec otoczony krużgankami. Brzeski zamek uznany został za zabytek najwyższej klasy. Jest także jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych nie tylko w regionie, ale w całej Polsce.
Obecnie na terenie zamku mieście się Muzeum Piastów Śląskich, w którym możemy zobaczyć wystawy prezentujące dzieje miasta, ziemi brzeskiej oraz Piastów Śląskich. Znajdziemy tu między innymi bogate zbiory sztuki średniowiecznej, malarstwa śląskiego, militariów oraz przedmiotów wyrabianych przez miejscowych rzemieślników na przestrzeni kolejnych stuleci. Najcenniejszym obiektem w zbiorach muzeum jest natomiast unikatowa kronika brzeskiego bractwa kurkowego z lat 1623-1848.
Zobacz także: Okolice Wrocławia na weekend
Zamek Królewski w Niepołomicach
Kolejny piękny zabytek – oraz kolejny “Wawel” – odnajdziemy już znacznie bliżej Krakowa, bo w Niepołomicach. Historyczne miasto położone około 25 kilometrów od stolicy Małopolski kusi turystów atrakcyjnym klimatem oraz kilkoma naprawdę interesującymi zabytkami. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście zachwycający Zamek Królewski. Chociaż został on wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku, to jego przebudowa w stylu renesansowym za panowania Zygmunta Augusta sprawiła, że dziś cieszy się ogromną popularnością wśród turystów oraz nazywany jest drugim Wawelem.
fot. kawmax, zdjecia.nocowanie.pl
Za czasów Piastów był on miejscem często odwiedzany przez królów i książąt przebywających w Krakowie. Dziś zamek jest wspaniale odrestaurowaną wizytówką i ozdobą Niepołomic. Na turystów poza piękną architekturą i wystrojem wnętrz czeka także Muzeum Niepołomickie. Podczas jego zwiedzania zapoznamy się z bogatą historią zamku oraz legendami związanymi z przybywającymi tu władcami. Poza tym zobaczymy wystawy przedstawiające sale łowickie, zabytki niepołomickiego kościoła parafialnego, a także liczne obrazy i rzeźby polskich, jak i zagranicznych artystów.
Zobacz noclegi w okolicy:
Czytaj również: Okolice Krakowa - co warto zobaczyć?
Ratusz w Chełmnie
W kierunki Chełmna swoje kroki kierują przede wszystkim zakochani. Miasto przez wielu uznawane jest za jedno z najlepszych miejsc na romantyczny weekend we dwoje (wątpiących powinien przekonać fakt, że patronem miasta jest nie kto inny jak św. Walenty). Nic w tym dziwnego, ponieważ Chełmno oferuje przejezdnym niezwykłą atmosferę oraz piękne widoki. Poza romantycznym klimatem kolejną cechą chrakterystyczną miasta jest jego malowniczy rynek główny otoczony urokliwymi kamieniczkami oraz czerwonymi dachówkami.
fot. Marek Stepniak, Adobe Stock
Jeżeli kojarzycie ten widok, to oczami wyobraźni powinniście widzieć już najważniejszy zabytek miasta zakochanych – ratusz stojący w samym centrum rynku. Chociaż chełmiński ratusz został wybudowany w XIII wieku, to jego przebudowa w latach 1567-1572 uczyniła go jednym z najcenniejszych obiektów renesansowych w naszym kraju. Centralna budowla miasta mierzy 47 metrów, przykuwa spojrzenia białymi ścianami oraz bogatymi zdobieniami. Obecnie we wnętrzu ratusza swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Chełmińskiej prezentujące ekspozycje przybliżające między innymi dzieje miasta oraz regionu.
Co warto zobaczyć w mieście:
Chełmno, ul. Powstańców Wielkopolskich
Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie
Zobacz także:
Ratusz w Sandomierzu
Sandomierz jest jedną z turystycznych perełek województwa świętokrzyskiego, a także jednym z najbardziej romantycznych miast w naszym kraju. W ostatnim czasie ten malowniczy i klimatyczny zakątek zyskał na popularności za sprawą słynnego zmotoryzowanego detektywa w sutannie. Nie jest to jednak jedyna wizytówka miasta. Będąc w Sandomierzu, koniecznie powinniśmy zobaczyć kilka naprawdę wyjątkowych zabytków.
fot. Nocowanie.pl
Jednym z najcenniejszych jest oczywiście ratusz. Jest to najstarszy oraz najokazalszy budynek mieszczący się w centrum Starego Miasta. Jego początki sięgają połowy XIV wieku, kiedy wzniesiona została pierwsza murowana gotycka budowla na planie kwadratu. W XVI wieku ratusz został rozbudowany i przyjął formę wydłużonego prostokąta, a następnie został zwieńczony attyką. Ratusz w Sandomierzu warto obejrzeć z każdej strony. Na południowej ścianie zobaczymy zegar słoneczny, od strony wschodniej przed budynkiem znajdziemy figurę Matki boskiej Niepokalanej z 1776 roku, natomiast w podziemiach znajdziemy przytulny bar, a niedaleko wejście do trasy podziemnej. Codziennie o 12:00 z wieży ratuszowej usłyszymy sandomierski hejnał.
Założenia urbanistyczne Zamościa
W poszukiwaniu kolejnego wyjątkowego renesansowego zabytku możemy udać się do Zamościa. Jedna z pereł Lubelszczyzny cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wszystko za sprawą niezwykłego klimatu, pięknych zabytków oraz malowniczej lokalizacji – tutaj kusi nas bowiem Roztocze. Gdzie dokładnie znajdziemy wspomniany wyjątkowy zabytek doby renesansu? Wystarczy stanąć w sercu miasta, czyli na Rynku Wielkim i rozejrzeć się dookoła.
fot. Andrey Andronov, Adobe Stock
Zamość jest miastem, które całe stanowi niezwykłym zabytkiem. Został zaprojektowany jako renesansowe miasto idealne i do dziś możemy dostrzec i zachwycać się charakterystycznymi założeniami urbanistycznymi. Chociaż część budynków na przestrzeni lat przeszła liczne przebudowy, niepowtarzalny charakter miasta nadal jest mocno wyczuwalny.
Zamość do dziś bywa nazywany Perłą Renesansu, będącą szczytowym osiągnięciem renesansowej myśli urbanistycznej i uważany jest za jeden z najwspanialszych zespołów urbanistycznych na świecie! Będący na rynku nasze spojrzenia z całą pewnością przykuje majestatyczny Ratusz Miejski z pięknymi zdobieniami, 52-metrową wieżą zegarową oraz szerokimi, wachlarzowymi schodami. Rynek otaczają urokliwe kolorowe kamieniczki. Koniecznie powinniśmy zobaczyć także Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła uważaną za jedno z najwybitniejszych osiągnięć architektonicznych późnego renesansu.
Zamek w Krasiczynie
Piękne zabytki i niezwykłe atrakcje odnajdziemy także na Podkarpaciu. Chociaż ta część Polski kojarzy się nam głównie z Bieszczadami, tak naprawdę oferuje znacznie więcej. Jednym z miejsc, które koniecznie powinniśmy odwiedzić, jest Krasiczyn – niewielka miejscowość znajdująca się zaledwie 10 kilometrów od Przemyśla. Co ciekawego będziemy mogli tu zobaczyć? Przede wszystkim przepiękny zespół pałacowy, będący jednym z najcenniejszych zabytków regionu.
fot. GRZELA20, zdjecia.nocowanie.pl
Został on wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku z inicjatywy Stanisława Krasickiego. Cechą charakterystyczną zamku są cztery imponujące i odmienne narożne wieże: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka, które symbolizują wartości wyznawane przez Krasickich. We wnętrzu rezydencji będziemy mogli zobaczyć sale wystawowe, lochy, przepiękną kaplicę oraz kryptę Sapiehów. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast zachwycający dziedziniec zamkowy ze zdobionymi arkadowymi podcieniami. Urok zamku dodaje otaczający go zabytkowy park.
Zobacz także: Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsca na Podkarpaciu
Ratusz w Tarnowie
Planując atrakcyjne wczasy w województwie małopolskim, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę wizytę w Tarnowie. Piękne, zabytkowe i niezwykle klimatyczne miasto świetnie sprawdza się jako cel weekendowego wyjazdu. Nazywane „perłą polskiego renesansu” oferuje turystom przede wszystkim niezwykłe obiekty oraz historyczny klimat. Co warto zobaczyć w mieście? Koniecznie powinniśmy udać się na tarnowską starówkę. W jej centralnym punkcie znajduje się charakterystyczny Ratusz.
fot. Nocowanie.pl
Jest to bez wątpienia jeden z piękniejszych obiektów renesansowych w Polsce, a także jeden z piękniejszych ratuszy miejskich w całym kraju. Stanowi on wizytówkę Tarnowa oraz jedno z najczęściej fotografowanych przez turystów obiektów. Wybudowany w XIV wieku i był pierwotnie budowlą gotycką. Wielokrotnie przebudowywany zyskał w końcu dzisiejszy renesansowy wygląd. Cechą charakterystyczną tarnowskiego ratusza jest ceglana dobudówka wieńcząca bryłę budynku.
Renesansowe kamienice w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny jest to absolutna cozłówka jeżeli chodzi o najlepsze miejsce na krótki bądź długi weekend. Miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów za sprawą świetnej lokalizacji, walorów przyrodniczych oraz zachwycających zabytków. Perła Lubelszczyzny przyciąga wczasowiczów przez cały roku, kusząc na różne sposoby. Jedną z głównych atrakcji miasta są piękne pomniki historii. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania jest klimatyczny rynek główny otoczony pięknymi kamieniczkami. To wśród nich znajdziemy kolejny wyjątkowy zabytek renesansu w Polsce.
fot. Nocowanie.pl
Kamienice Przybyłów są przepięknymi renesansowymi zabytkami pochodzącymi z 1615 roku. Bliźniacze budynki Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem przykuwają wzrok charakterystycznym manierycznym wystrojem. Obie kamienice mają identyczny układ fasad – przyziemie z trzyarkadowymi podcieniami oraz piętro z trzema oknami. Dachy budynków zdobią natomiast wysokie attyki Zobaczymy tu także figury patronów właścicieli kamienicy – braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Bliźniacze kamienice stanowią jedną z najpiękniejszych ozdób kazimierskiego rynku.
Zobacz także: Kazimierz Dolny na weekend – co warto zobaczyć?
Ratusz w Poznaniu
Przepiękny Poznań oferuje turystom naprawdę wiele wyjątkowych atrakcji. To miejsce, w którym rodziła się polska państwowość, więc historyczny klimat oraz piękne zabytki stanowią główne walory przyciągające wczasowiczów. Młodszych turystów do wizyty w Poznaniu przekonają dwa tutejsze ogrody zoologiczne oraz charakterystyczne koziołki zderzające się głowami w samo południe. To właśnie ta charakterystyczna atrakcja powinna przyciągnąć uwagę każdego. Bo chociaż wszyscy wspominają poznańskie koziołki, to równie ważny jest fakt, że ratusz, który zamieszkują, jest jednym z najpiękniejszych renesansowych budowli w naszym kraju.
fot. Mateusz Stachyra, Nocowanie.pl
Początki poznańskiego ratusza sięgają XIV wieku, kiedy to powstał tu prosty gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu. Następnie budynek został, rozbudowywany w XV wieku, na początku XVI wieku przebudowano jego wnętrza, a na przełomie XV i XVI wieku wzniesiono wieże. W 1536 roku zarówno ratusz, jak i znaczną część rynku strawił pożar. Ratusz gruntownie odbudowano w latach 1550-1560. Wtedy zyskał on formę bardzo zbliżoną znanej dzisiaj. Piękny renesansowy budynek zachwyca przede wszystkim swoją fasadą. Trzykondygnacyjna loggia z attyką ozdobioną postaciami władców z dynastii Jagiellonów robi ogromne wrażenie.
Zobacz noclegi w Poznaniu:
Zobacz także:
Sukiennice w Krakowie
Kraków to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych oraz najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Zachwyca swoją atmosferą, historią oraz niezwykłymi zabytkami. Koniecznie trzeba tu zajrzeć na Wawel oraz do strzegącego go Smoka Wawelskiego, zobaczyć Kościół Mariacki oraz zwiedzić podziemia pod rynkiem. Warto oczywiście przespacerować się przepięknymi Sukiennicami.
fot. Nocowanie.pl
Słynny krakowski zabytek znajduje się w samym centrum Starego Rynku. Jego nazwa pochodzi od znajdujących się tam niegdyś kramików z suknem. Budynek przez lata ulegał licznym zmianom i nie przypomina swojego pierwotnego kształtu – dwóch rzędów kamiennych kramów stojących naprzeciw siebie. Pierwsze kramy stanęły tu już w XIII wieku, natomiast w XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, postały gotyckie sukiennice. W połowie XVI wieku zyskały one swój renesansowy charakter, który pomimo kolejnej, XIX wiecznej przebudowy udało im się zachować do dziś.
Zobacz także: Weekend w Krakowie. Zobacz mniej znane krakowskie zabytki
Komentarze (2)