Najpiękniejsze rezerwaty przyrody w Małopolsce
Najcenniejszymi miejscami ochrony przyrody w naszym kraju są Parki Narodowe. Rozległe i wymagające specjalnego traktowanie miejsca, w zamian oferują świetne warunki do długich wędrówek oraz obcowania z naturą. Czarują nas swym urokiem, wyjątkowością chronionych obszarów oraz pięknymi krajobrazami. Warto jednak pamiętać, jak ważne ogniwo w ochronie polskiej przyrody stanowią rezerwaty przyrody. Chociaż są znacznie mniejsze niż wspomniane parki, często jednak zachwycają i zaskakują unikalnością. Oto kilka najpiękniejszych rezerwatów, jakie możemy odwiedzić w Małopolsce!
Małopolska to niezwykle atrakcyjny turystycznie region, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Czeka tu na nas Kraków z pięknymi zabytkami i interesującą historią, Zakopane będące zimową stolicą Polski oraz liczne miejscowości czarujące przyjezdnych swoim klimatem: Tarnów, Lanckorona, Czorsztyn czy Wieliczka. To także świetne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku i obcowania z przyrodą. Na terenie województwa znajdziemy aż 6 parków narodowych (Tatrzański, Pieniński, Babiogórski, Gorczański, Magurski oraz Ojcowski), a także wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych. Podczas podróży po Małopolsce warto pamiętać także o licznych rezerwatach przyrody. Z których region może być najbardziej dumny? Które koniecznie warto odwiedzić? Sprawdźcie naszą listę najciekawszych rezerwatów przyrody w Małopolsce!
-
Wąwóz Homole w Jaworkach k. Szczawnicy
Wąwóz Homole w Jaworkach k. Szczawnicy
Zdecydowany numer jeden na naszej liście. Krajobrazowy rezerwat przyrody “Wąwóz Homole” został założony w 1963 roku, zajmuje powierzchnię około 59 hektarów i położony jest na terenie wsi Jaworki położonej jedynie 5,5 kilometra od popularnej Szczawnicy. Głównym elementem chronionym przez rezerwat jest skalny wąwóz Homole, będący niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc w Pienianach. To także jeden z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Udając się na wyprawę do rezerwatu będziemy mogli przespacerować się głęboko wyciętym 800-metrowym wąwozem o kształcie ścian przypominającym literę “V”. Podróż uprzyjemni nam szum płynącego po dnie potoku Kamionka, natomiast patrząc w górę, będziemy mogli cieszyć nasze oczy widokiem pięknych turni o fantazyjnych kształtach. Rezerwat ten stanowi także dom dla licznych porostów oraz ptaków (w tym przede wszystkim sów).
Do Wąwozu Homole dotrzemy, podróżując szlakiem zielonym. Trasa zabierze nas do wąwozu, a kontynuując podróż, dotrzemy do Dubantowskiej Dolinki, Rówienki oraz Polany pod Wysoką, a później na Wysokie Skałki.
Atrakcyjne nocleg w Jaworkach:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Jaworkach
Zobacz także: Pieniny - co warto zobaczyć? 11 najciekawszych atrakcji!
-
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Miłośnicy przyrody oraz tajemniczych zakątków koniecznie powinni odwiedzić Ciężkowice. Miasteczko położone pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem słynie z intrygującego Skamieniałego Miasta! Interesującą i różnorodne formacje skalne rozrzucone po okolicznym wzniesieniu przyciągają turystów za sprawą swoich fantazyjnych kształtów. Natomiast każdy z nich posiada swoją własną wyjątkową legendę, która wyjaśnia jego pochodzenie. Lokalne opowieści w połączeniu z charakterystycznymi skałami oraz okoliczną przyrodą tworzą atrakcyjny klimat do spacerów całą rodziną! Wśród tutejszych skał znajdziemy między innymi Czarownicę, Ratusz, Grunwald, Orła, Borsuka, Grzybka, Piramidy czy Aligatora.
Rezerwat przyrody nieożywionej “Skamieniałe miasto” znajduje się zaledwie kilkaset metrów od centrum miasta. Zajmuje on powierzchnię około 11 hektarów i zlokalizowany jest na grzbiecie oraz stokach wzniesienia Skała (367 m n.p.m.) w granicach Ciżękowicko-Różnowskiego Parku Krajobrazowego. Założony został w 1974 roku. Decydując się na spacer po Skamieniałym Mieście, możemy postawić na trasę turystyczną o długości 11 kilometrów. Rozpoczyna się ona na przystanku kolejowym Bogoniowice-Ciężkowicie, a następnie zabierze nas przez centrum miejscowości, okoliczną wieś oraz stację kolejową Pławna. Docierając do rezerwatu, wejdziemy na szlak prowadzący przez Skamieniało Miasto. Trasa ta urozmaici nasz spacer między innymi widokiem rynku w Ciężkowicach otoczonego kamieniczkami z XVIII i XIX wieku, dworku Ignacego Paderewskiego oraz skałki zwanej Diable Boisko. Podróż powinna zająć nam około 3,5 godziny.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Małopolska dla aktywnych - 8 pomysłów na aktywny weekend w ruchu
-
Przełom Białki w Nowej Białce
Przełom Białki w Nowej Białce
Kolejny piękny krajobrazowy rezerwat przyrody znajdziemy na terenie miejscowości Kremapachy, Nowa Białka oraz Trybsz. Jest on położony niedaleko Białki Tatrzańskiej (jedynie 5 kilometrów od centrum miejscowości) na terenie Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz obszaru siedliskowego sieci Natura 2000. Głównym elementem rezerwatu jest krótki, ale za to malowniczy przełom rzeki Białki znajdujący się między dwoma wapiennymi skałami - Kramnicą (688 m n.p.m.) oraz Obłazową (670 m n.p.m.). Piękny widok oraz okolice idealne do spacerów przyciągają co roku wielu turystów. Wędrówka po okolicy oraz podziwianie malowniczego krajobrazu stanowi świetne urozmaicenie pobytu w Białce Tatrzańskiej. Dodatkowo w pobliżu rezerwatu możemy zobaczyć inne wapienne skały: Skałki Dursztyńskie oraz Cisową Skałę. Zaletą rezerwatu są piękne widoki rozpościerające się z wierzchołków Kramnicy i Obłazowej oraz liczne drogi wspinaczkowe.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Luboń Wielki k. Rabki-Zdroju
Luboń Wielki k. Rabki-Zdroju
Wznoszący się na wysokość 1022 m n.p.m. Luboń Wielki jest najwyższym szczytem w Beskidzie Wyspowym. Przez miejscowych nazywany jest Biernatką, dla turystów stanowi natomiast świetny punkt widokowy i interesujący cel pieszej wędrówki. Miłośników pięknej i niecodziennej przyrody przyciąga tu także rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na południowo-wschodnim zboczu góry. Został on utworzony w 1970 roku, a jego powierzchnia początkowo wynosiła niemal 12 hektarów. W 2004 rezerwat został powołany na nowo, a jego obecna powierzchnia zajmuje ponad 35 hektarów. Położony on jest w Południowomałopolskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Głównym celem rezerwatu jest ochrona przyrody oraz krajobrazu osuwiska fiszowego, licznych form geologicznych oraz naturalnych drzewostanów bukowych. Decydując się na wyprawę na Luboń Wielki, będziemy mogli zobaczyć miejsca niespotykane w Beskidach. Podróżując szlakiem żółtym ze stacji kolejowej Rabki-Zaryte czeka nas wspinaczka po gołoborzu, płytach oraz blokach skalnych.
Atrakcyjne noclegi w Rabce-Zdroju:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Rabce-Zdroju
Zobacz także: Rabka-Zdrój - świetny pomysły na wakacyjny weekend
-
Groty Kryształowe w Wieliczce
Groty Kryształowe w Wieliczce
Nie wszystkie piękne i zachwycające rezerwaty znajdziemy na powierzchni. Niektóre z nich znajdują się także pod ziemią. Jednym z najciekawszych i z pewnością bardzo pięknym miejscem na mapie Małopolski jest rezerwat przyrody nieożywiony Groty Kryształowe. Jest to pierwszy w naszym kraju rezerwat przyrody znajdujący się pod ziemią. Zajmuje on powierzchnię nieco ponad 1 hektara, a utworzony został w 200 roku na terenie kopali soli w Wieliczce. Miejsce to wyróżnia się przede wszystkim unikatowym nagromadzeniem kryształów halitu - najczysszej soli kamiennej na świecie. Znajdujące się tu kryształy osiągają rozmiary nawet kilkudziesięciu centymetrów długości oraz tworzą naprawdę magiczny i zachwycający widok niemal nie z tego świata. Niestety rezerwat jest objęty ścisłą ochroną i nie jest dostępny dla zwiedzających. Jego charakterystyczne piękno możemy podziwiać na licznych fotografiach. Natomiast w Muzeum Żup Krakowskich - a dokładnie w komorze Russeggera VI - znajdziemy wiele niezwykłych okazów słynnych przejrzystych kryształów.
Atrakcyjne noclegi w Wieliczce:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Wieliczce
Zobacz także: Okolice Krakowa - co warto zobaczyć?
-
Rezerwat Przyrody Lipowiec w Babicach
Rezerwat Przyrody Lipowiec w Babicach
Kolejnym świetnym miejscem na aktywne i ciekawe spędzenie czasu blisko przyrody będzie rezerwat przyrody Lipowiec. Został on utworzony w 1959 roku i zajmuje powierzchnię ponad 11 hektarów. Jego głównym celem jest ochrona fragmentu buczyny karpackiej rosnące na Grabie Tenczyńskim Wyżyny Krakowskiej. W miejscu tym w okresie między wojennym odkryto także bardzo rzadki gatunek storczyka. Miejsce to sprawdzi się jako miejsce wycieczki dla całej rodziny. Okolice porastają liczne zielone drzewa, natomiast nad rezerwatem wznoszą się znajdujące się na wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku. Otoczone buczyną prezentują się naprawdę pięknie. Niemal w cieniu malowniczych ruiny - w miejscowości Wygiełzów - znajdziemy także jeden z najpiękniejszych i najciekawszych skansenów w naszym kraju - Nadwiślański Park Etnograficzny.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce
Inne najciekawsze miejsce w Małopolsce
Poza parkami narodowymi i rezerwatami przyrody w Małopolsce znajdziemy także kilka innych pięknych dzieł Matki Natury, które naprawdę warto zobaczyć! Podróżując po regionie, koniecznie o nich pamiętajcie!
Najpiękniejsze dzieła przyrody w Małopolsce:
-
Pustynia Błędowska - znajdująca się na granicy Małopolski oraz województwa śląskiego pustynia będąca największym terenem występowania piasków śródlądowych w Europie, przed laty występowało tu nawet zjawisko fatamorgany, w okolicy znajdziemy liczne punkty widokowe oraz szlak turystyczny,
-
Maczuga Herkulesa - jeden z najbardziej charakterystycznych oraz najpopularniejszych ostańców wapiennych znajdujących się w Ojcowskim Parku Narodowym i w całej Polsce. Mierzy on 25 metrów wysokości i stanowi symbol Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Maczuga znajduje się obok żółtego szlaku turystycznego oraz niedaleko zamku Pieskowa Skała,
-
Wodospad Zaskalnik - najpięknieszy wodospad znajdujący się w Pieninach, krystalicznie czysta woda spada tu z wysokości około 5 metrów, szczególnie pięknie prezentuje się po letnich deszczach, gdy spływający z gór potok przybiera na sile. Do wodospadu dotrzemy pieszym szlakiem ze Szczawnicy na Przehybę,
-
Wodospad Siklawa - najwyższy wodospad w Polsce, z którego woda spada z wysokości 70 metrów. Najbardziej imponujące wrażenie robi w czasie słonecznych dni, woda spadająca z dużej wysokości uderza o skały, rozpylając wilgotną mgiełkę, która za sprawą promini słonecznych mieni się kolorami tęczy. Znajduje się on na trasie z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów przez Wodogrzmoty Mickiewicza.
Zobacz także: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce
Komentarze