Najpiękniejsze świąteczno-noworoczne iluminacje w Polsce. Gdzie się wybrać?

Najpiękniejsze świąteczno-noworoczne iluminacje w Polsce. Gdzie się wybrać?

Każdego roku w okresie świąteczno-noworocznym mamy do czynienia z magicznymi i niezwykłymi ozdobami i iluminacjami, które nadają charakteru wielu polskim miastom. Szczególnego charakteru nabierają głównie podczas wieczornych spacerów i cieszą oko nie tylko mieszkańców, ale również przyjezdnych gości. Dzięki nim, chyba każdy może poczuć, że mamy właśnie do czynienia z niezwykłym klimatem Świąt Bożego Narodzenia. Choinki, światełka, gwiazdki, aniołki, oświetlone ramki do robienia wspólnych zdjęć - te i o wiele innych iluminacji znajdziemy w wielu polskich miastach. W tym artykule podpowiemy Wam, gdzie można znaleźć najpiękniejsze świąteczno-noworoczne iluminacje w Polsce. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Nie da się ukryć, że świąteczne iluminacje w polskich miastach wpisały się już niemal w tradycję, gdy tylko rozpoczyna się okres świąteczno-noworoczny. Mało tego, stanowią nie lada atrakcję, chętnie podziwianą przez turystów, również z odległych części naszego kraju. Świąteczne iluminacje, co warto podkreślić, nadają danemu miejscu charakteru i magii, co podkreśla niezwykłość Świąt Bożego Narodzenia. A jeśli do tego wszystkiego mamy jeszcze do czynienia z opadami śniegu, to możemy się poczuć niemal jak w bajce.


Można śmiało rzec, że wraz z początkiem grudnia, wiele polskich miast niemalże prześciga się w iluminacjach, które możemy podziwiać. Przede wszystkim mają być one efektowne, magiczne i idealne do robienia wspólnych, pamiątkowych zdjęć. Na starówkach wielu miast i nie tylko możemy znaleźć imponujące choinki, światełka i różnorodne ozdoby. Sprawdźmy, gdzie prezentują się one najlepiej.


Świąteczne iluminacje śmiało można podziwiać podczas zimowych spacerów. Sprawdź: Najciekawsze zimowe trasy spacerowe w Polsce


Które iluminacje świąteczne są najpiękniejsze w Polsce?


Wybór miast z najpiękniejszymi iluminacjami był niezwykle trudny. Nasze zestawienie zostało przygotowane w oparciu o własną opinię, a pod uwagę został wzięty pomysł i różnorodność ozdób oraz popularność wśród mieszkańców i turystów. Poniżej, mamy przyjemność zaprezentować 5, naszym zdaniem, najlepszych i najpiękniejszych iluminacji świąteczno-noworocznych w Polsce.






  • Stare Miasto w Lublinie


Przegląd najpiękniejszych iluminacji świątecznych w Polsce rozpoczynamy od Lublina. Niezwykłego charakteru temu miejscu nadają iluminacje, które możemy podziwiać na Placu Litewskim, Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście. Są aniołki, choinki, jest szopka, światełka oświetlające drzewka na deptaku i są gwiazdki, które bez wątpienia są najczęściej fotografowaną iluminacją w mieście. Ale to nie wszystko, bo możemy tu również zobaczyć np. altankę inspirowaną architekturą i freskami Kaplicy Trójcy Świętej, która znajduje się na placu Po Farze, ramkę do zdjęć z napisem „Wesołych świąt życzy Lublin” na placu Litewskim. Na deptaku znajdziemy podświetlane figury poety i pary mieszczan w renesansowych strojach, a przed Trybunałem Koronnym znajdują się anielskie skrzydła, które można wykorzystywać do robienia świątecznych fotografii. Magię okresu Bożego Narodzenia w Lublinie na pewno każdy poczuje!


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Lublinie

 

 

 

 


  • Świąteczne iluminacje we Wrocławiu


Kolejne miasto każdego roku w okresie od połowy listopada do końca roku zmienia się w miejsce wyjątkowe, mające ścisły związek z okresem Bożego Narodzenia. Wszystko to za sprawą Jarmarku Bożonarodzeniowego, który to jednak w obecnym roku się nie odbył, ze względu na trwającą pandemią koronawirusa. W mieście są jednak obecne niezwykłe iluminacje, uznawane za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Nadają one niezwykłego charakteru i tak już pięknemu miastu. Podobnie, jak ma to miejsce w wielu polskich miastach, możemy podziwiać tu choinki i liczne dekoracje, do których wykorzystano efektowne światełka. Świąteczne drzewka można podziwiać m.in. na Rynku, na Nowym Targu i osiedlu Nowe Żerniki. Kompozycje świetlne możemy też oglądać na płycie Rynku, na pl. Solnym, Ruskiej, Kiełbaśniczej, Odrzańskiej, Oławskiej i części ulicy Świdnickiej. Warto również wspomnieć o niezwykłym oświetleniu, które znajduje się na placu Katedralnym, Moście Tumskim i ogólnie całym Ostrowie Tumskim, który to stanowi jedno z ulubionych miejsc do spacerów mieszkańców i turystów.


Oto najlepsze oferty noclegów we Wrocławiu

 


  • Niezwykłe iluminacje bożonarodzeniowe w Warszawie


Każdego roku, wiele wspaniałych dekoracji i iluminacji ma do zaoferowania również Warszawa, w której magię okresu świąteczno-noworocznego na pewno każdy powinien poczuć. Warto podkreślić, że tegoroczna iluminacja jest inna niż poprzednie, ma zupełnie nowe elementy i na pewno zaskakuje. Tegoroczne dekoracje niejako zabierają mieszkańców i turystów w podróż w czasie - a dokładniej mówiąc, w czasy konnych tramwajów i słynnych pojedynków szachowych. Pośród dekoracji nie zabrakło imponującej choinki czy bramy, ale też charakterystycznych postaci rodem z dawnej pocztówki: baloniarza i kataryniarza. Jeśli chcemy podziwiać całość świątecznych iluminacji w Warszawie, to warto to rozpocząć od ronda de Gaulle’a  i kierować się w stronę Placu Zamkowego - po drodze znajdziemy m.in. świetlny tramwaj konny, świetlny labirynt, inspirowany królewską grą, 27-metrowa choinka, znajdująca się na Placu Zamkowym, czy też dekoracje w kształcie baloniarza i kataryniarza, stanowiące doskonałe miejsce do pamiątkowych zdjęć.


Sprawdź propozycje noclegów w Warszawie

 

 

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki Gdańsk 9.2
Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki Gdańsk 9.4
Park Oliwski

Park Oliwski

Gdańsk-Oliwa, ul. opata Jacka Rybińskiego

Parki miejskie Gdańsk-Oliwa 10

 

 


  • Magiczne iluminacje w Gdańsku


Zgodnie z opiniami wielu osób, tegoroczne świąteczno-noworoczne iluminacje w Gdańsku są jeszcze piękniejsze niż te w poprzednich latach. Możemy je podziwiać nie tylko w samym Gdańsku, ale w całym Trójmieście. Najbardziej okazałe dekoracje mieszkańcy i turyści mogą podziwiać m.in. na Targu Węglowym, Placu Kobzdeja, w Parku Oliwskim i Parku Reagana. Warto w związku z tym wybrać się na rodzinny spacer, by móc podziwiać to, co najpiękniejsze. Najbardziej okazała wydaje się świąteczna kurtyna, którą w tym roku można podziwiać w Parku Reagana - ma ona 75 metrów długości i 11 metrów wysokości. Bożonarodzeniowy charakter zyskały także: Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla, termometr Fahrenheita na Długim Targu oraz dźwig stoczniowy na ul. Stągiewnej. Każdy, kto lubi robić zdjęcia w bożonarodzeniowym klimacie, koniecznie powinien się udać na Zielony most, na którym to można sfotografować się w ramce z lwami. Inne miejsca warte uwagi to również Plac Kobzdeja, który to został ozdobiony lunetą, tronem, doboszem i dekoracyjnymi soplami, czapkę Mikołaja zyskał też napis GDAŃSK na Ołowiance. Z kolei na Targu Węglowym każdy może podziwiać ogromne bombki, ramkę i herb z lwami, drzewa świetlne i Anielski Młyn. W Domku św. Mikołaja znajdą się lalki z Teatru Miniatura.


Warto w tym miejscu również wspomnieć, o gdańskiej choince, która to rozbłysła na Długim Targu w pobliżu fontanny Neptuna. 17-metrowe drzewko zostało ozdobione 25-tysiącami ledowych lampek, 1400 bombkami i śnieżynkami.


Poznaj oferty noclegowe w Gdańsku

 

 

 

 


  • Niezwykłe świąteczne iluminacje w Krakowie


Przegląd świątecznych iluminacji kończymy na mieście niezwykłym, które zachwyca niezależnie od pory roku, a w okresie świąteczno-noworocznym jeszcze bardziej. Warto podkreślić, że krakowskie iluminacje nawiązują do okresu Młodej Polski – dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej i można je podziwiać w różnych częściach miasta, nie tylko na Rynku. Motyw przewodni świątecznych iluminacji stanowią pawie pióra, a także zgeometryzowane formy przywodzące na myśl grafiki i obrazy najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego – Stryjeńskiej. Choinki w Krakowie można podziwiać w wielu miejscach - obok bazyliki Mariackiej, na placu Wszystkich Świętych, Rynku Podgórskim, placu Centralnym, na skwerze przy os. Na Stoku oraz przy Muzeum Narodowym. Oprócz tego, warto podkreślić, że wielkogabarytowy, świetlny napis KRAKÓW został zainstalowany na placu Szczepańskim. Bombki z przejściem: na placu św. Marii Magdaleny, przed Nowohuckim Centrum Kultury, na rondzie Mogilskim oraz w parku Krakowskim, z kolei te na podeście na rondzie Młyńskim, rondzie Grunwaldzkim oraz przy Dworku Białoprądnickim. Uwagę turystów i mieszkańców, na pewno zwrócą figury aniołów, które można podziwiać na Rynku Głównym, pod Wawelem, na Rynku Podgórskim, na ul. Wielopole, al. Róż, w parku Krowoderskim, ul. Ćwiklińskiej, placu Wolnica, skrzyżowaniu ul. Kobierzyńskiej i Kapelanka oraz na Plantach. W tym roku nie mogło również zabraknąć tradycyjnej rzeźby Lajkonika, która znajduje się m.in. w pobliżu Filharmonii Krakowskiej, na rondzie Matecznego, na skrzyżowaniu al. Adama Mickiewicza z ul.  Piłsudskiego, na ul. Tuchowskiej, na Salwatorze oraz Krowodrzy Górce. Mówiąc krótko - Kraków powinien zachwycić każdego.


Tutaj znajdziesz najlepsze propozycje noclegów w Krakowie


Mamy nadzieję, że spacer w okresie świąteczno-noworoczny będzie pełen wspaniałych przeżyć, związanych z podziwianiem świątecznych iluminacji w tych polskich miastach. Pomimo tego, że w tym roku są one skromniejsze, to na pewno niezwykłe i efektowne. Warto zaznaczyć, że na ich zobaczenie mamy wystarczająco dużo czasu. W wielu przypadkach będą one tu obecne nawet do początku lutego.


Następny artykuł Sylwester 2020/2021. Z...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!