Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Jeśli wyjazd w góry, to najczęściej są to Tatry i Zakopane. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie również podczas tegorocznej jesieni. Z oblężeniem tatrzańskich szlaków, mamy do czynienia praktycznie w każdym weekend, niezależnie od pory roku.
Krąży opinia, że to tatrzańskie góry są najpiękniejszymi górami w Polsce. Nie warto jednak się ograniczać! Inne pasma górskie oferują równie zachwycające widoki i zapewniają odwiedzającym ogrom przeróżnych atrakcji. Na co więc się zdecydować? Jeśli dalej zastanawiasz się, gdzie warto się wybrać, poznaj nasze propozycje najpiękniejszych górskich szlaków w Polsce.
Na pewno zainteresuje Cię również treść tego artykułu: Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?
TATRY – Rusinowa Polana i Gęsia szyja
Rusinowa Polana to miejsce znane i cenione przez wielu turystów. Warto zaznaczyć, że to idealny wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Szlaki są dość proste, nie wymagają specjalistycznego sprzętu czy odzieży, a co najważniejsze - umiejętności i kondycji. Na Rusinową Polanę prowadzą dwa szlaki. Turyści preferujący widoki w trakcie pieszej wycieczki, powinni zdecydować się na szlak zielony biegnący z Wierch Porońca. Spacer tą szeroką, nieco kamienistą drogą, trwa około 1h 10 min, a łączna suma podejść wynosi około 130m.
Nieco trudniejszym, ale równie ciekawym szlakiem jest szlak z Zazadniej przez Wiktorówki. Wiedzie przez las, przez co nie oferuje wspaniałych widoków, ale ma inny, warty uwagi atut – kaplicę Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Została wybudowana w 1936 roku i urzeka zakopiańskim stylem. Przy kaplicy znajduje się również cmentarz upamiętniający ofiary gór. Od kaplicy do Rusinowej Polany pozostaje jedynie 15 minut wspinaczki po stromych schodach. A tam… czeka już zapierający dech w piersiach widok i ogrom miejsca do wypoczynku. Świetnie widać stamtąd Rysy, Gerlach i Wysoką. Tym, którzy mają jeszcze trochę siły, polecamy dalszą wędrówkę na Gęsią Szyję. Droga na szczyt trwa około 50 minut, ale wiąże się z ciągłą wspinaczką po dość niewygodnych stopniach. Widok, który tam zastaniesz, zrekompensuje nawet największe zmęczenie.
Bacówka Centrum Pokoje Gościnne i Apartamenty
Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego
Kwatery i pokoje Zakopane 9.8
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Zakopanem
TATRY – szlak na Rysy
Rysy to najwyższy szczyt Polski, więc zdobycie go jest dla wielu miłośników górskich wycieczek punktem honoru. Należy pamiętać, że nie jest to szlak dla osób początkujących. Trasa jest długa, wyczerpująca, zatłoczona i miejscami bywa bardzo niebezpieczna. Należy również odpowiednio się przygotować – ubrania i sprzęt to nie wszystko. Cierpliwość i kondycja są na wagę złota. Dlaczego? Górska wspinaczka z pewnością zajmie ponad 6 godzin. Najłagodniejszym etapem wycieczki jest dotarcie do Morskiego Oka.
Następnie po 30 minutowym spacerze do Czarnego Stawu pod Rysami. Tutaj zaczynają się prawdziwe utrudnienia. Droga będzie kamienista, z czasem mocniej skalista i krucha. O dziwo, nie jest trudno się zgubić, więc należy pilnować oznaczeń. Ponadto, gdy na trasie pojawią się łańcuchy, zacznie być niebezpiecznie ze względu na skalne urwiska. Nerwowość turystów wzmagają 500 m przepaści. Przy ostatecznym podejściu na szczyt znikną łańcuchy, a turyści zostają wystawieni na próbę własnych możliwości kondycyjnych i siły. Jedno jest pewne – panorama widziana ze szczytu Rys jest niesamowita. Zastaniesz tam widok na całe Tatry Wysokie - na Gerlach, Wysoką, Lodowy Szczyt, Mięguszowieckie Szczyty, grań Orlej Perci a także Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Dolinę Rybiego Potoku.
Przeczytaj również: Rysy - szlaki i ciekawostki
GÓRY STOŁOWE – Szczeliniec
Szczeliniec Wielki jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, a jednocześnie najwyższym szczytem Gór Stołowych. Zwiedzanie można rozpocząć w dwóch miejscach. Najbardziej znaną trasą jest ta, która rozpoczyna się w Karłowie. Żółty szlak prowadzi przez 665 schodów z poręczą. Początkowo prowadzi na przełęcz pomiędzy Małym a Wielkim Sczelińcem, a później na szczyt i tarasy widokowe. Spacer zajmie około 30-40 minut. Ci bardziej sprawni mogą wybrać szlak żółty od strony Pasterki. Droga jest krótsza, ale jest prawdziwym górskim szlakiem. Na przełęczy łączy się z drogą ze schodami.
fot. ŁukiM87 / zdjecia.nocowanie.pl
Ale w czym tkwi magia Szczelińca? Trasa prowadzi przez labirynty skalne, głębokie szczeliny, w których śnieg utrzymuje się nawet latem, oraz wspaniałe tarasy widokowe. Wymyślne formy skalne, które są wynikiem erozji skał, uznawane są za kanwę wielu legend. Do najbardziej znanych skał należą między innymi: Kwoka, Mamut (zwany także Małpoludem), Słoń, Kazalnica i Wielbłąd. Niezaprzeczalnie największą atrakcją Szczelińca Wielkiego jest tak zwane Piekiełko – działająca na wyobraźnię szczelina skalna o długości 100m i szerokości 20m, gdzie można zetknąć się z niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza. To raj dla fotografów, miłośników osobliwych miejsc i niezapomnianych emocji. Jesteśmy pewni, że to, co zastaniesz na miejscu, zrobi na Tobie piorunujące wrażenie i będziesz marzyć o ponownej wyprawie.
Sprawdź propozycje noclegów w Górach Stołowych
PIENINY – Trzy Korony i Sokolica
Pieniny to góry, które urzekają magią niezależnie od pory roku. Za ich wizytówkę uznaje się Trzy Korony, ale wielu turystów decyduje się również na zdobycie Sokolicy. Jak połączyć te wycieczki? Do wyboru są trasy wymagające i długie, ale naprawdę warto trochę się zmęczyć. Pokonanie pierwszej, wiodącej z Krościenka nad Dunajcem, zajmuje około 6 godzin. Druga, ze Sromowców Niżnych – również, o ile końcowy odcinek trasy zdecydujesz się pokonać rowerem.
Obie są niezwykle malownicze, częściowo wiodące przez las, ale zwieńczone wspaniałą panoramą. Z Trzech Koron podziwiać można niezwykły widok na przełom Dunajca oraz tereny Pienińskiego Parku Narodowego, Beskidu Sądeckiego i Tatr. Jest to miejsce wyjątkowe również z innej przyczyny. Stanowi siedlisko rzadkich zwierząt i jest miejscem występowania zagrożonych roślin. Z kolei na szczycie Sokolicy znajduje się wyjątkowe drzewo – słynna sosna, przez wielu uznawana za symbol Pienińskiego Parku Narodowego. Kilkukrotnie uległa już zniszczeniu. Być może to ostatnia szansa na to, by ją zobaczyć?
Willa Halina
Krościenko nad Dunajcem, ul. Księdza Blachnickiego
Kwatery i pokoje Krościenko nad Dunajcem 9.9
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Pieninach
KARKONOSZE – szlak na Śnieżkę
Śnieżka to graniczny szczyt, który jest jednocześnie symbolem Karpacza i Karkonoszy. Jest kilka możliwości dotarcia na szczyt Śnieżki. Za najbardziej atrakcyjny uważany jest szlak czerwony, który prowadzi spod parkingu przed hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Droga do schroniska jest łagodna, dopiero później zaczyna się bardziej wymagająca droga. Piesza wędrówka zajmuje około 3 godzin i towarzyszą jej naprawdę wspaniałe widoki.
Dwa łatwiejsze szlaki – żółty i zielony - prowadzą od strony czeskiego Pec pod Sněžkou i również wiążą się z wędrówką malowniczą trasą. Ci, którzy chcą łatwo dotrzeć na szczyt, mogą skorzystać z kolejki gondolowej (strona czeska) lub wyciągu (strona polska). Po dotarciu na Śnieżkę, możemy podziwiać budynki Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa, ale schronisko oferujące noclegi znajduje się poniżej – u podnóża szczytu. To jednak nie koniec atrakcji. Warto odwiedzić również XVII-wieczną kaplicę pod wezwaniem Św. Wawrzyńca – patrona przewodników górskich.
Komentarze (1)