Najpiękniejsze zamki i pałace Górnego Śląska
Górny Śląsk może kojarzyć się głównie z wydobyciem węgla oraz przemysłem ciężki. Dlatego też nie pojawia się w czołówkach list, gdy rozpoczynamy planowanie dłuższego weekendu czy wakacyjnego wyjazdu. Wbrew pozorom kraina na północy Polski jest naprawdę atrakcyjna turystycznie. W miejscu tym świetnie poczują się miłośnicy historii i zabytków, a także pary pragnące spokojnego i romantycznego odpoczynku. Nie wierzycie? Sprawdźcie jedne z wyjątkowych atrakcji regionów. Oto najpiękniejsze zamki i pałace na Górnym Śląsku!
Górny Śląsk jest naprawdę urokliwym miejscem. Oferuje nam piękne i malownicze zakątki oraz niemal bajkowe pałace i zamki, które z pewnością zrobią na nas wrażenie. Wystarczy odnaleźć odpowiednie miejsce i udać się na spacer. Możemy zabrać drugą połówkę, grupę przyjaciół, a nawet dzieci. Każdy powinien być zachwycony z takiej formy spędzania wolnego czasu!
Najpiękniejszy zamek na Górnym Śląski – Zamek w Mosznej
Wyruszając na poszukiwanie najpiękniejszych zamków Górnego Śląska, nie ulega wątpliwości, że trafimy do Moszny. W niewielkiej wsi położonej w rozwidleniu dopływów Odry znajdziemy najbardziej magiczny i klimatyczny zamek nie tylko w regionie czy kraju, ale także w Europie! Zamek w Mosznej jest ogromnym i imponującym pałacem, który zachwyca turystów przede wszystkim swoją architekturą. Piękny pałac rodu Tiele-Wincklerów nie reprezentuje żadnego konkretnego stylu, zachwyca jednak pomysłowością. Na rezydencje składa się 365 pomieszczeń oraz 99 wież. Dodatkowo wygląda jak bajkowy pałac przeniesiony wprost z Disneylandu lub jakby zaraz miał witać rozpoczynających edukację młodych czarodziejów.
Okolica zamku stanowi świetne miejsce na dłuższy spacer. Pałac otoczony jest bowiem parkiem krajobrazowym pełnym starych drzew. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się niezwykłym, niemal bajkowym klimatem. Wizyta w takim miejscu na pewno sprawi przyjemność absolutnie każdemu.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy
Bajkowe pałace Górnego Śląska – Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach
Pławniowice są jedną z wielu cichych i spokojnych miejscowości znajdujących się w województwie śląskim. Co takiego ją wyróżnia? Przede wszystkim zachwycający zespól pałacowo-parkowy będący prawdziwą architektoniczną perełką nie tylko miasteczka, ale całego regionu. Został on zaprojektowany w latach 80. XIX wieku na zlecenie hrabiego Franciszka II Bellastrema i wzniesiony na miejscu wcześniejszego pałacu pochodzącego z 1737 roku. Pałac zachwyca turystów swoją charakterystyczną architekturą i niecodziennym stylem – trójskrzydłowa budowla reprezentuje neomanieryzm niderlandzkim z elementami neogotyckimi. Zdobieniami oraz doborem kolorów pałac sprawia wrażenie niemal bajkowej rezydencji.
Magiczną atmosferę tego miejsca podkreśla piękny zabytkowy park otaczający pałac. Zielony las pełen unikalnych okazów drzew i krzewów jest idealnym miejscem na spacery. Tereny zielone wraz z budowlą tworzą piękny romantyczny ogród krajobrazowy o niezwykłym klimacie. Decydując się na wizytę w tym miejscu, warto zajrzeć także do samego pałacu, który od środka również prezentuje się niesamowicie. Pałac w Pławniowicach znajduje się w połowie drogi między Gliwicami a Strzelcami Opolskimi (około 20 kilometrów od obu miast). Teren parku jest ogrodzony, a wstęp do ogrodu i pałacu jest płatny.
Najcenniejsze zamki i pałace na Śląsku – Zamek w Pszczynie
Przybywając na Górny Śląsk, koniecznie powinniśmy odwiedzić turystyczną perłę regionu. Tak się składa, że jest nią niewielka, urokliwa i położona pośród lasów Pszczyna. Tutaj znajduje się kolejny piękny pałac Górnego Śląska, a jednocześnie jeden z najcenniejszych obiektów swojego typu na terenie Polski, a także Europy. Neobarokowy zamek w Pszczynie jest jedną z niewielu europejskich rezydencji, które w stanie nienaruszonym przetrwały wojnę. Początki pałacu sięgają połowy XV wieku. Wtedy to bratanica króla Władysława Jagiełły wzniosła w Pszczynie budowlę w stylu gotyckim. Pałac na przestrzeni lat zmieniał swych właścicieli, a co za tym idzie, zmianie ulegał jego styl. Swego czasu mury pałacu zamieszkiwali książęta piastowscy, Przemyślidzi z Opawy, a także książęta cieszyńscy.
Obecnie we wnętrzu pałacu funkcjonuje Muzeum Zamkowe. Na turystów czeka tam ekspozycja przedstawiająca unikalny typ rezydencji magnackiej z autentycznym wyposażeniem. Przemierzają sale i korytarze pałacu będziemy mogli zobaczyć między innymi zbrojownie z ekspozycją europejskiego i orientalnego uzbrojenia. Znajdziemy tu eksponaty z okresu od XVI do początku XX wieku. Ciekawym miejscem jest Gabinet Miniatur, gdzie zgromadzone zostało niemal dwieście miniatur, płaskorzeźb oraz sylwetek. W Gabinecie Portretów znajdziemy liczne dzieła przedstawiające arystokratów związanych z zamkiem. Po wizycie w muzeum koniecznie powinniśmy udać się na spacer po rozległym zabytkowym Parku Pałacowym. Znajdziemy tam ciekawe zabudowania oraz malowniczy staw, w którym zapewne spotkamy kaczki. Pełne zieleni miejsce jest świetnym zakątkiem, aby odetchnąć i cieszyć się cudownym klimatem.
Atrakcyjne noclegi w Pszczynie i okolicy:
Najciekawsze pałace Górnego Śląska – Pałac Kawalera w Świerklańcu
W Świerklańcu – niewielkiej wsi w okolicy Tarnowskich Gór – znajdował się niegdyś jeden z najpiękniejszych pałaców w naszym kraju. Niestety “Mały Wersal”, bo takie miano nosił Zamek w Świerklańcu, nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Wzniesiona w XIX wieku imponująca rezydencja Guido Hencketa von Donnersmarcka została dotkliwie zniszczona w podczas II wojny światowej, a następnie całkiem rozebrana w czasach PRL-u. Dziś pozostały po niej stare fotografie oraz kilka mniejszych elementów. Jednak to między innymi właśnie dla nich warto odwiedzić tę czarującą okolicę.
Możemy odwiedzić tutaj przede wszystkim Pałac Kawalerów. Rezydencja została wzniesiona w latach 1903-1906 i pełniła funkcję rezydencji gościnnej, w której zatrzymywały się osoby przybywające z wizytą do hrabiego von Donnersmarcka. Jednym z pierwszych lokatorów pałacu był cesarz niemiecki Wilhelm II, który do Świerklańca przybywał głównie na polowania. Obecnie w Domu Kawalera mieści się elegancka restauracja. Poza rezydencją w okolicy zobaczymy także kaplicę grobową oraz główną bramę wjazdową, stanowiącą ostatnie pozostałości po dawnym zespole pałacowym. Wizyta w Świerklańcu będzie także świetną okazją do długiego spaceru po klimatycznym zabytkowym parku.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Najciekawszy zamek na Górnym Śląsku – Zameczek Myśliwski Promnice
Na Górnym Śląsku najdziemy wiele pięknych i zachwycających zamków i pałaców. Zdecydowana większość z nich to budynki o niezwykłym bajkowym klimacie. Podziwiając je, można odnieść wrażenie, że uciekły one ze znanych bajek, a na Śląsku spędzają jedynie wakacyjny urlop. Nie wszystkie są jednak monumentalne. Niemiej, nadal potrafią oczarować. Przykładem takiego budynku jest z pewnością Zameczek Myśliwski w malowniczo położonej wsi Kobiór kolo Tychów. Klimatyczny budynek został wzniesiony w 1868 roku i do dziś zachował swoją pierwotną formę. Odwiedzając to miejsce, będziemy mogli odetchnąć z dala od miejskiego zgiełku. Okolica ukryta jest bowiem wśród lasów Puszczy Pszczyńskiej nad brzegiem wód Jeziora Paprocańskiego. Pierwszy pałac w tym miejscu został wybudowany w 1861 roku w stylu neogotyku angielskiego z widocznymi wpływami niemieckimi. Spłonął jednak 6 lat później. Ze względu na swój wyjątkowy klimat został natychmiast odbudowany i zachwyca do dziś.
Obecnie jego wnętrze zostało zaadaptowane na hotel i restaurację. Jednak nawet jeżeli nie mamy zamiaru zatrzymywać się tu na dłużej, warto odwiedzić okolicę i zobaczyć ten piękny i bajkowy zameczek. Budynek znajduje się niecałe 10 kilometrów od centrum Tychów, a jego widok stanowi świetne urozmaicenie długiego spaceru.
Sprawdź koniecznie noclegi w Tychach!
Piękne zamki i pałace Górnego Śląska – Zamek w Kamieniu Śląskim
W poszukiwaniu pięknych zamków Górnego Śląska możemy udać się także Kamienia Śląskiego. W niewielkiej pielgrzymkowej wsi niedaleko Opola (około 25 kilometrów od centrum miasta) będziemy mogli zobaczyć jeden z ciekawszych zabytków okolicy. Barkowy pałac został wzniesiony w XVII wieku w miejscu dawnego grodu i zamku. Obecnie w jego wnętrzu mieści się sanktuarium św. Jacka, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów i pielgrzymów. W skład zabudowań pałacu wchodzi także powozownia, stajnia, stodoła oraz dom mieszkalny. Podczas pobytu w okolicy możemy udać się na spacer po otaczającym budynek parku.
Komentarze (1)
Kaja
https://www.nocowanie.pl/najpiekniejsze-zamki-i-palace-gornego-slaska.html