Najpiękniejsze zamki i pałace Podkarpacia
Podkarpacie słynie przede wszystkim z bajecznych i klimatycznych Bieszczad. W regionie znajdziemy także wiele innych atrakcyjnych turystycznie zakątków. To świetny kierunek na letnie oraz jesienne wyjazdy! Czas wolny możemy spędzić tu aktywnie na świeżym powietrzu, poszukać kolejnych atrakcji, a także zwiedzić najpiękniejsze zabytki - a tych w okolicy jest kilka, a każdy warty odwiedzenia. W naszym planie zwiedzania koniecznie powinny znaleźć się między innymi najpiękniejsze zamki i pałaca Podkarpacia! Oto kilka z nich!
Słysząc o pięknych zamkach i pałacach, w pierwszej chwili zapewne pomyślimy o malowniczym Dolnym Śląsku lub zaskakującym Górnym Śląsku. Warto jednak czasem przełamać schemat i oczywiste skojarzenia, a następnie wyruszyć na poszukiwanie urokliwych i interesujących zamków w innych zakątkach Polski! Takich jak np. Podkarpacie! Sprawdźcie kilka najciekawszych zabytków wartych zobaczenia w okolicy i przekonajcie się, że Podkarpacie to nie tylko Bieszczady!
-
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie
Nasze poszukiwania możemy rozpocząć od wizyty w Łańcucie. W tym pięknym, spokojnym i klimatycznym mieście położonym 17,5 kilometrów od Rzeszowa znajdziemy jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w naszym kraju! Zabytek słynie przede wszystkim z przepięknych wystrojów wnętrz oraz cennej kolekcji pojazdów konnych. W skład klimatycznego kompleksu pałacowo-parkowego wchodzi się budynek pałacu wraz ze znajdującym się we wnętrzu muzeum, oranżeria, neobarokowy zameczek, synagoga, klasycystyczna ujeżdżalnia oraz przepiękny i klimatyczny park. Sam zamek został wzniesiony w XVII wieku na polecenie Stanisława Lubomirskiego i stanowił nowoczesną rezydencję typu “palazzo in fortezza” (forma pałacu połączonego z elementami obronnymi). W pałacu znajdziemy zachwycające wnętrza zaliczane do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Warto zobaczyć między innymi Wielką Sień czy Sale pod Zodiakiem pochodzące z lat 40. XVII wieku oraz Apartament Brennowski, Pokój Pompejski, Apartament Chiński i Turecki pochodzące z XVIII wieku. W zamkowym muzeum możemy zobaczyć także zbiór sztuki cerkiewnej zawierających ikony, rzemiosło artystyczne i starodruki, a także bogatą kolekcję pojazdów konnych i trofeów pochodzących z safari i polowań.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Łańcucie
Zobacz także: Najpiękniejsze ogrody w Polsce
-
Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie
Kolejny piękny podkarpacki zamek znajdziemy w Krasiczynie. W niewielkiej miejscowości położonej jedynie 10 kilometrów od Przemyśla znajdziemy zachwycający zespół pałacowy, będący zdecydowanie jednym z najpiękniejszych oraz najcenniejszych zabytków Podkarpacia! Zamek wybudowany został na przełomie XVI i XVII wieku na polecenie Stanisława Krasickiego. Podczas wizyty w wyjątkowym budynku naszą uwagę z pewnością przykują cztery charakterystyczne i imponujące narożne wieże. Każda z nich wygląda nieco inaczej i symbolizuje innąwartość wyznawaną przez ród Krasickich - zobaczymy więc wieżę Boską, Papieską, Królewską oraz Szlachecką. Wnętrze rezydencji także jest warte uwagi. Zwiedzając zamek, będziemy mogli zobaczyć sale wystawowe, lochy, piękną kaplicę oraz kryptę Sapiehów. Podziwiając najpiękniejszy zabytek w Krasiczynie, warto zwrócić uwagę na imponujący dziedziniec zamkowy zdobiony arkadowymi podcieniami. Ciekawym urozmaiceniem naszej wizyty w okolicy będzie spacer po zabytkowym parku otaczającym rezydencję.
Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Najpiękniejsze renesansowe zabytki w Polsce
-
Zamek w Sanoku
Zamek w Sanoku
Jednym z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast na Podkarpaciu jest Sanok. W mieście czekają na nas naprawdę interesujące miejsca i atrakcje. Wśród nich warto wymienić między innymi jeden z największych w Polsce skansenów, kościół i klasztor franciszkanów, ratusz, Sobór Wielkiej Trójcy, Cerkiew św. Dymitra czy Dom Harcerza. Koniecznie jednak powinniśmy zajrzeć do jednego z najciekawszych zamków Podkarpacia! Zamek Królewski w Sanoku jest zdecydowanie jednym z najważniejszych zabytków miasta. Budowla została wniesiona w stylu gotycki, a następnie po gruntownej przebudowanie zyskał styl renesansowy. Zamek w Sanoku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Przede wszystkim ze względu na znajdujące się w nim Muzeum Historyczne. Zwiedzając wnętrze będziemy mogli zobaczyć między innymi jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w kraju - zobaczymy tu ponad 1200 dzieł pochodzących z okresu od XV do XIX wieku! Znajdziemy tu także ekspozycję sztuki sakralnej, kolekcję malarstwa portretowego zbrojownię oraz schron obserwacyjny. Najważniejszym i najciekawszym elementem muzeum w Sanoku jest jednak przede wszystkim Galeria Zdzisława Beksińskiego będącego największą na świecie ekspozycją prezentującą bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Czeka tu na nas ponad 600 eksponatów, a pośród nich wczesne prace, obrazy na szkle, rzeźby oraz otworzona pracowania artysty.
Co jeszcze warto zobaczyć w Sanoku:
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Sanoku
Zobacz także: Najciekawsze muzea na Podkarpaciu
-
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zwiedzając Podkarpacie, warto zajrzeć także do Baranowa Sandomierskiego. To spokojna i interesująca miejscowość położona nad Wisłą pomiędzy Tarnobrzegiem a Mielcem. Malownicze położenie sprawia, że miejsce to stanowi idealny zakątek dla osób, które chcą nieco odpocząć. Zwiedzając Baranowo Sandomierskie, zobaczymy zachowany zabytkowy układ urbanistyczny oraz kilka interesujących zabytków. Najważniejszym z nich jest Zespół Parkowo-Pałacowy. Znajdujący się tu zamek został wybudowany pod koniec XVI wieku na miejscu wcześniejszego, średniowiecznego dworu rycerskiego. Na przestrzeni lat pałac przechodził pod opiekę kolejnych znamienitych rodów, a co za tym idzie, zmianie ulegał jego styl oraz wystrój. Obecny kształt zamku stanowi przykład stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich. Wygląd zamku w Baranowie Sandomierskim inspirowany był zamkiem królewskim na Wawelu, dlatego też rezydencja zwana jest często “Małym Wawelem”. We wnętrzu będziemy mogli zobaczyć piękne sztukaterie, polichromie oraz obrazy, natomiast w podziemiach na turystów czeka Zbrojownia Rycerska z w pełni wyposażoną salą tortur oraz arsenałem, po których gości oprowadza prawdziwy rycerz. Zwiedzając zamek, warto przyjrzeć się zachwycającemu dziedzińcowi oraz przejść się na spacer po pięknym ogrodzie.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Baranów Sandomierski, ul. ul. Wierzbowa
Mrowisko-Agroturystyka
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okoliy
Zobacz także: Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu
-
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie
Zwiedzając Podkarpacie, warto odwiedzić także stolicę regionu. W Rzeszowie powinniśmy udać się przede wszystkim na spacer po klimatycznym rynku z pięknym ratuszem, wybrać się na Podziemną Trasę Turystyczną czy zobaczyć piękne synagogi z XVII i XVIII wieku. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Rzeszowie powinna być także wizyta w jednym z najpiękniejszych zamków na Podkarpaciu. Zamek Lubomirskich jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Jego budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej pod koniec XVI wieku, a jej inicjatorem był Mikołaj Spytko Ligęza - ówczesny właściciel miasta. Pałac został początkowo jako rezydencja obronna, za czasów Lubomirskich rozbudowany zamkowe obwarowania i otoczono zamek kamiennymi fortyfikacjami, natomiast na początku XIX wieku przejęli go Austriacy, którzy przerobili go na więzienie. Później zamek zaczął niszczeć, a część budynków zamkowych została rozebrana. Dopiero w XX wieku zdecydowano się na odbudowę pałacu, a pod koniec XX wieku został odrestaurowany. Odnowiono jego wnętrza, przywrócono pierwotną salę reprezentacyjną oraz odtworzono dawną kaplicę więzienną. Obecnie w zamku mieści się Sąd Wojewódzki.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Zobacz także: Rzeszów na weekend - co warto zobaczyć?
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi
-
Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu
Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu
Kolejny piękny podkarpacki pałac znajdziemy w Dzikowie - dawnej miejscowości, będącej obecnie dzielnicą Tarnobrzegu. Prace nad wzniesieniem zamku rozpoczęto już w XV wieku, wtedy też stał się wieżowym dworem obronnym. Dopiero w XVII i XVIII wieku - za czasów Tanowskich - budynek został całkowicie przebudowany i został otoczony systemem fortyfikacji bastionowych, a w XIX wieku zamek Tarnowskich został przebudowany na rezydencję w stylu neogotyckim. Zamek został dotkliwe zniszczony podczas pożaru, a następnie obudowany w latach 30. XX wieku. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się muzeum, a turyści odwiedzający Tarnobrzeg mogą podziwiać wybitne dzieło architektury polskiej, a przy tym ostatnie monumentalne dzieło architektury w dziejach ziemiaństwa polskiego.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Baranów Sandomierski, ul. ul. Wierzbowa
Mrowisko-Agroturystyka
-
Ruiny Zamku Sobień
Ruiny Zamku Sobień
Odkrywając najpiękniejsze i najciekawsze zakątki Podkarpacia warto odwiedzić także małą miejscowość Załuż położoną jedynie 10 kilometrów od centrum Sanoka. W tym urokliwym miejscu będziemy mogli zobaczyć ruiny zamku Sobień. Na okolicznym wzgórzu wznoszą się pozostałości po średniowiecznej warowni, która powstała w XIII wieku w celu ochrony szlaku biegnącego wzdłuż doliny Sanu. W zamku tym na początku gościł sam król Władysław Jagiełło wraz ze swoją trzecią żoną Elżbietą Granowską. Warownia niestety przetrwała tylko do XVI wieku, kiedy to została zniszczona przez Węgrów. Od tamtego czasu zamek popadł w ruinę. Dopiero w 1996 roku pozostałości po zamku zostały przystosowane do zwiedzania. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na taras z malowniczym widokiem na Dolinę Sanu. W okolicy znajdziemy także przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
-
Pałac Myśliwski Potockich w Julinie
Pałac Myśliwski Potockich w Julinie
Listę najpiękniejszych zamków i pałaców Podkarpacia zajmie niezwykły zabytek. Odkrywając klimatyczne zakątki województwa, koniecznie powinniśmy zajrzeć do niewielkiej wsi Wydrze. Tam czeka na nas przepiękny i klimatyczny pałacyk otoczony parkiem leśnym, będący unikatowym obiektem na całym Podkarpaciu. Pałacyk został wzniesiony w XIX wieku przez Alfreda Potockiego. Budynek został wykonany z bali sosny, jodły i świerku, posiada nieregularny kształt oraz reprezentuje styl tyrolsko-szwajcarski. Niestety jego wnętrze wymaga remontu i jest zamknięte dla zwiedzających. Warto odwiedzić to miejsce, aby udać się na spacer po klimatycznym parku, a także zobaczyć charakterystyczny pałacyk z zewnątrz.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Komentarze