Najpiękniejsze zamki w Czechach

Najpiękniejsze zamki w Czechach

Czeskie zamki rozsławione są na cały świat. Jest ich w Czechach tak dużo, że kraj ten należy do europejskiej czołówki pod względem liczby pałaców i zamków. Co więcej, budowle te bardzo często zapierają dech w piersiach! Są wyjątkowe, często monumentalne, ale przede wszystkim interesują swoją historią. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych zamków w Czechach. Zapoznaj się z nim koniecznie przed wyjazdem na urlop do Czech!


Jednych zwiedzanie zamków nudzi, inni aż zacierają sobie ręce na zwiedzanie zamkowych murów. Jedno jest pewne – budowle te kryją wiele skarbów i tajemnic. Niektóre z nich są bogate w eksponaty, w innych przypadkach wystarczają gołe ściany, by zachwycić turystów. Sprawdź, które zamki w Czechach warto zwiedzić korzystając z urlopu w tym kraju.

Karlstejn


Zamek Karlstejn zyskał miano najsłynniejszego czeskiego zamku. Początkowo jego przeznaczeniem miało być przechowywanie czeskich klejnotów królewskich, cennych dokumentów i  ważnych relikwi. Czas nie był dla zamku łaskawy. Najpierw był oblegany przez ponad pół roku, a później popadł w ruinę.

Na szczęście, znalazł się ktoś, kto chciał przywrócić zamkowi dawną świetność. Zamek obecny stan  zawdzięcza kompleksowej przebudowie dokonanej pod koniec XIX w. przez wybitnego architekta Josefa Mockera.

Choć pojawiają się głosy, że zamek lepiej wygląda z zewnątrz niż w środku, każdy na własnej skórze powinien się o tym przekonać. Warto mieć na uwadze, że cena zwiedzania nie jest mała, jednak według nas warto zobaczyć takie atrakcje jak: pałac cesarski, Wieżę Mariańską, kościół NMP oraz najważniejszą część zamku - Wielką Wieżę, a w niej kaplicę Krzyża Świętego.

Wnętrze kaplicy Krzyża Świętego wypełnia 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych oraz pozłacane sklepienie przypominające niebo. Na własne oczy będziesz mógł zobaczyć również 130 naściennych tablicowych obrazów mistrza Teodoryka z ok. 1360 r. oraz włoski ołtarz Tommasa de Modeny z XIV w.

Musisz wiedzieć, że zwiedzanie kaplicy obejmują limity, więc koniecznie zaplanuj zwiedzanie z wyprzedzeniem!

Będąc w Karlstejnie koniecznie zejdź schodami w dół do miejsca, które nosi nazwę Wieży Studziennej. Wewnątrz niej można zajrzeć w otchłań głębokiej na niemal 80m studni. Co ciekawe, dzięki odpowiedniemu oświetleniu, jest ona widoczna w całości.

Vranov nad Dyji


Zamek ten jest wyjątkowy ze względu na położenie. Fakt, że wznosi się na urwisku górującym nad dolnicą rzeki Dyji, sprawia, że jest ulubionym zamkiem fotografów. Ten malowniczy widok jest zdecydowanie niecodzienny, przypominający kadr z filmu fantasy. Temu wspaniałemu barokowemu zamkowi dzisiejszy kształt nadał nadworny cesarski architekt, Johann Bernhard Fischer z Erlachu. 

Dawniej, w czasach świetności zamek był jedną z najwspanialszych szlacheckich siedzib. Na uwagę turystów, którzy odwiedzają Vranov, zasługuje przede wszystkim monumentalna, owalna, ozdobiona przyciągającymi uwagę barokowymi freskami Sala Przodków, która upamiętnia ród Althannów.

Konopiste


To kolejny zamek o malowniczym położeniu. Zamek Konopiste usytuowany  jest na wysokim wzgórzu, w nadzwyczajnym parku nad jeziorem i należy do najczęściej odwiedzanych w Czechach.

Wybudowano go 1300 r. Jeśli masz ochotę na chwilę zadumy – popatrz na średniowieczną cylindryczą wieżę, w której niegdyś więziony był król Wacław IV. Z kolei w głębokiej Gosie zamku do niedawna trzymano niedźwiedzie.

Można obejrzeć tu ogromną kolekcję wypchanych zwierząt, którą za życia gromadził Franciszek Ferdynand. Ponadto polecamy spacer po wystawie broni myśliwskiej, a także pomieszczenia mieszkalne z renesansowymi meblami i słynną miśnieńską porcelaną oraz salon księżnej Zofii.

Turystom spragnionym wspaniałych eksponatów polecamy również zwiedzenie muzeum św. Jerzego z największą w Europie kolekcją rekwizytów związanych ze świętym, zebraną przez Franciszka Ferdynanda. Warto również wybrać się na spacer przez salony mieszkalne Franciszka Ferdynanda.

Telc


Zamek w Telcu należy do zabytkowego kompleksu miejskiego, który został wpisany na listę UNESCO. Jednocześnie zamek ten uznawany jest za najpiękniejszą tego typu budowlę na Morawach.

Turyści, którzy odwiedzają Telc, chwalą reprezentacyjne sale z bogato zdobionymi stropami kasetonowymi, na których znajdują się antyczne bóstwa, baśniowi bohaterowie, ale też podobizny realnych postaci historycznych. Te najpiękniejsze znajdują się majestatycznej Złotej Sali i zasłużyły na miano najbardziej imponującego pomieszczeniu w całym pałacu.

Zamek na Kunetickiej Horze


Zamek ten usytuowany jest nad skalną przepaścią o iście wulkanicznym rodowodzie! Choć z zewnątrz budowla zachwyca, to niestety historia jego powstania nie jest znana. Do  XIV w. nie zachowały się żadne dokumenty ani wzmianki, które dotyczyłyby dziejów budowli.

Aktualnie na turystów czeka pałac, wysoka cylindryczna wieża oraz kaplica św. Katarzyny.

Miłośnicy przyrody i spacerów będą zachwyceni piękną okolicą – zielenią i śpiewem ptaków. Warto odwiedzić Zamek na Kunetickiej Horze  w maju lub czerwcu. Właśnie w tych miesiącach odbywa się jarmark i średniowieczny turniej. To wspaniała namiastka średniowiecznego klimatu, która zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Zamek w Nachodzie


W trakcie spaceru po rynku w Nachodzie w oczy rzuca się ogromna, masywna budowla, która zwieńczona jest na pobliskim wzgórzu unoszącym się nad miastem.

Historia zamku, a szczególnie stylów, które przechodził przez lata, jest naprawdę barwna. Pierwotnie, w 1254 roku budowla była gotycka. Z tych odległych czasów zachowały się zamkowe piwnice i wieża. Na przełomie XVI i XVII w. zamkowi nadano charakter renesansowy, później barokowy.

Turyści mogą zwiedzać zamek na dwa sposoby. Albo wybrać zwiedzanie na własną rękę, albo z przewodnikiem. Krótsza trasa obejmuje tylko gotyckie lochy, wieżę i taras widokowy,z kolei dłuższa wyznaczona jest przez komnaty pełne wyposażenia nagromadzonego przez kolejnych właścicieli.

Zdecydowanie warto zajrzeć do maneżu, ponieważ co dwa lata organizowana jest w nim  wystawa malarstwa rosyjskiego z XIX i początku XX wieku. To nie lada gratka dla miłośników sztuki.

Zamek w Litomyslu


Zamek, jedna z największych atrakcji Litomyšla.  Zewnętrzne ściany i piękne szczyty zdobi misterne sgraffito. Główny dziedziniec przystrojony jest na trzech ścianach renesansowym krużgankiem z trzema kondygnacjami arkad. Ostatnią ścianę pokrywają malowidła o treści batalistycznej (w tym m.in. kopia manierystycznego obrazu Giulia Romana z Watykanu).

Turyści mogą zwiedzać zamek przewodnikiem w dwóch wariantach. Pierwszy pozwala zapoznać się z perłą obiektu, czyli XVIII-wiecznym teatrem oraz z komnatami na pierwszym piętrze zachodniego skrzydła budowli. Z kolei wariant drugi pozwala obejrzeć renesansową kaplicę św. Michała i salę bankietową.

Możliwe jest również częściowe zwiedzanie bez przewodnika. Indywidualnie można zwiedzić urządzone w dawnym zamkowym maneżu Muzeum Starożytnej Rzeźby i Architektury, gdzie podziwiać można gipsowe kopie największych światowych arcydzieł.

Następny artykuł Kino Letnie w Sopocie -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!