Najpopularniejsze kolejki wąskotorowe w Polsce

Najpopularniejsze kolejki wąskotorowe w Polsce

Przed nami niezwykła atrakcja, która jest popularna głównie wśród rodzin z dziećmi podczas letnich wakacji. Praktycznie każdy region w Polsce posiada swoją wąskotorową kolejkę, którą możemy przemierzać popularne turystycznie regiony. I to właśnie im zostanie poświęcona cała uwaga w przygotowanym przez nas artykule. Mamy przyjemność przedstawić najpopularniejsze kolejki wąskotorowe w Polsce.

Na wstępie, warto podkreślić, że kolejki wąskotorowe są czymś wspaniałym, na co każdego lata decyduje się spora część turystów, wypoczywając w danym regionie. To nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale również piękne wspomnienie zamierzchłych czasów. Nie da się ukryć, że tego typu atrakcja ma w sobie coś z formy rozrywki, gdzie wszystko wydaje się być po prostu mniejsze. Każda z nich ma niezwykłą historię, czasem sięgającą nawet i 100 lat.


Należy wspomnieć, że kolejki wąskotorowe były wykorzystywane niegdyś w hutnictwie, leśnictwie, czy też w kopalniach. Nie bez znaczenia pozostaje również ich przeznaczenie z okresu wojny, kiedy to służyły na froncie I wojny światowej i woziły żołnierzy i zaopatrzenie na linię frontu. Obecnie służą tylko i wyłącznie celom turystycznym i na tym w głównej mierze zostanie skupiona cała nasza uwaga.


Kolejki wąskotorowe w Polsce - podstawowe informacje


Warto zaznaczyć, że sieć linii kolejki wąskotorowej charakteryzuje się rozstawem torów, które są mniejsze niż 143,5 cm. Mając na uwadze historię, należy podkreślić, że ich początki na ziemiach polskich datowane są na XIX wiek. Najstarszą z nich są Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Cała infrastruktura kolei wąskotorowych cechuje się bardzo dużym zróżnicowaniem, związanym m.in. z historycznym tłem powstania danej linii. W latach 2014-2016 było to łącznie 649 km, z czego część eksploatacyjna wynosiła nieco ponad połowę, bo 395 km. Jest to spowodowane przede wszystkim złym stanem technicznym infrastruktury. Pomimo tego, kolej wąskotorowa w Polsce ma się całkiem dobrze i każdego roku zachwyca sporą część turystów, którzy korzystają z tej atrakcji podczas letnich wakacji.


Które kolejki wąskotorowe są najpopularniejsze?


Nie da się ukryć, że popularne kolejki wąskotorowe w Polsce znajdują się w popularnych turystycznie regionach w Polsce. Znajdziemy je m.in. na Śląsku, Lubelszczyźnie, w Bieszczadach, na terenach Puszczy Białowieskiej, nad morzem, na Podlasiu, Mazowszu, czy w Wielkopolsce. Którymi z nich warto się przejechać? Sprawdźmy!

 

 


  • Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa


Naszą podróż rozpoczynamy od regionu Lubelszczyzny. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa stanowi prawdziwy ewenement na skalę całego województwa, a może nawet i kraju. To doskonała propozycja dla osób, które wypoczywają w Kazimierzu Dolnym lub Nałęczowie. Kolejka gwarantuje podróż w czasie - to właśnie tu można zobaczyć, jak podróżowało się kiedyś. Warto podkreślić, że NKW powstała w 1892 roku i kursowała niemal przez 100 lat, przewożąc zarówno pasażerów, jak i towary.


Trasa kolejki wiedzie przez najpiękniejsze miejsca Kotliny Chodelskiej oraz Lubelskiego Powiśla. Jej długość liczy ponad 50 km, a jest obsługiwana przez cztery lokomotywy spalinowe. W ofercie turystycznej znajduje się również 30-kilometrowy przejazd wąskotorowym pociągiem o nazwie Nadwiślanin. Skład posiada zarówno otwarte, jak i zamknięte wagony, więc przejażdżka będzie wyjątkowa, niezależnie od pogody. Wycieczka jest połączona z piknikiem przy ognisku. Przejażdżki odbywają się od początku maja do końca września.


Już dziś sprawdź propozycje noclegów w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie

 


  • Górnośląska Kolej Wąskotorowa


Kolejna propozycja przeznaczona jest dla osób, wypoczywających na Śląsku. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu to wspaniała atrakcja dla wszystkich grup wiekowych. Świadczy o tym między innymi to, jakie tłumy przyciąga każdego roku. Warto również podkreślić, że jest to najstarsza kolejka wąskotorowa nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Jest ona również doskonałą propozycją dla amatorów kąpieli wodnych, bo można nią dojechać do Jeziora Nakło-Chechło - miejsca chętnie odwiedzanego w sezonie letnim.


Historia tej kolejki sięga 1853 roku. W tym czasie cała trasa liczyła zaledwie 34 km. W późniejszych latach została wydłużona aż do 130 km, z tym że trasa udostępniona dla turystów liczy zaledwie 21 km. Pociągi kursują od 25 czerwca do 28 sierpnia. Trasa rozpoczyna się w Bytomiu, a kończy w Miasteczku Śląskim.


Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Bytomiu


  • Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej


Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, można z wielu powodów. Jednym z nich jest bez wątpienia Bieszczadzka Kolejka Leśna, znajdująca się w popularnej, bieszczadzkiej miejscowości - Cisna. Przejażdżka tą kolejką to prawdziwa atrakcja, dzięki której możemy podziwiać Bieszczady w pełnej okazałości. Radość znajdą przede wszystkim najmłodsi turyści i ich rodziny. Kolejka ta ma długą historię, gdyż powstała jeszcze przed I wojną światową, a od kilku lat jej infrastruktura jest odbudowywana w celach turystycznych. 


Pociągi kolejki wąskotorowej kursują codziennie w kierunku stacji Przysłup. Ma to miejsce również w sezonie zimowym.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Cisnej 

 

 

 


  • Nadmorska Kolej Wąskotorowa


Były góry, więc musi być i morze. Również i tu turyści mogą korzystać z Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. To jedna z atrakcji gminy Rewal i prawdziwy zabytek techniki. Historia tej kolejki sięga 1 lipca 1896 roku. Pierwsza trasa łączyła Gryfice i Niechorze. Służyła przede wszystkim transportowi towarów i przyczyniła się do rozwoju gospodarki regionu. Dzięki funduszom unijnym, gmina Rewal mogła zmodernizować tabor i linię kolejową na trasie Trzęsacz - Pogorzelica. Odnowione zostały nie tylko wagony, ale również zabytkowa lokomotywa i dworce na trasie. 


Przejażdżka Nadmorską Kolejką Wąskotorową z Trzęsacz do Pogorzelicy cieszy się dużą popularnością wśród turystów i obejmuje odcinek o długości 10 km, na którym znajduje się 6 dworców.


Sprawdź oferty noclegowe w Trzęsaczu


  • Zabytkowa Kolejka Wąskotorowa w Rudach


Nie da się ukryć, że jest to najpopularniejsza kolejka wąskotorowa w Polsce. Jej początki datuje się na 1899 rok. Pierwotnie trasa prowadziła od Gliwic po Nieborowice. W kolejnych latach została doprowadzona aż do Raciborza. 


Obecnie po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci oraz obiekt w Rudach. Zobaczyć tu możemy lokomotywy, wagonownię, warsztaty, kuźnię i magazyny. Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach stanowi ważny zabytek przemysłowy, znajdujący się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest często odwiedzana przez turystów. Wstęp na teren stacji jest bezpłatny. Płacimy jedynie za bilet na przejazd kolejką.


Zapoznaj się z ofertami noclegowymi w Rudach


  • Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej


Kolejna z kolejek wąskotorowych, stanowi idealną propozycję dla osób, wypoczywających w Puszczy Białowieskiej i w jej okolicach. To kolejna, obok Cisnej, leśna kolejka wąskotorowa. Wartym podkreślenia jest fakt, że Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej powstawała przez długi okres czasu, by móc ułatwić drwalom transport drewna z puszczy. Po zaprzestaniu wycinki pod koniec ubiegłego wieku, kursy przemysłowe zostały zastąpione pasażerskimi. Obecnie mamy możliwość przejażdżki na dwóch różnych trasach, a prawdziwą wisienką na torcie jest możliwość podziwiania pięknych lasów Puszczy Białowieskiej. Dwie trasy o łącznej długości 17 kilometrów przebiegają pomiędzy Hajnówką i Topiłem lub Postołowem i zapraszają turystów każdego roku od 23 kwietnia.


Zarezerwuj najlepszy nocleg w Hajnówce

 

 

 


  • Ełcka Kolej Wąskotorowa


Na sam koniec zostawiliśmy region należący obok morza i gór do żelaznej trójki miejsc na letni wypoczynek w Polsce. Mowa oczywiście o Mazurach, w których to turyści mogą skorzystać z Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Została ona wybudowana w latach 1910-1917. W 1992 roku została wpisana do rejestrów zabytków, stając się tym samym “żywym muzeum techniki”. Oferuje przejazdy grupowe i indywidualne stylowymi wagonikami, pikniki, zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, hali lokomotywowni i tabory, a także odwiedziny w Skansenie Pszczelarskim i pracowni rzeźby.


Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Ełku


Mamy nadzieję, że kolejny sezon pozwoli Wam skorzystać z przejażdżki kolejką wąskotorową. Niech będzie to wyjątkowa podróż, pełna wrażeń i “nie byle jakim pociągiem”.


Następny artykuł Cieszyn na weekend - co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!