Najpopularniejsze kopalnie do zwiedzania w Polsce. Co warto zobaczyć?

Najpopularniejsze kopalnie do zwiedzania w Polsce. Co warto zobaczyć?

W Polsce możemy podziwiać wiele wspaniałych miejsc. Nie ulega żadnej wątpliwości, że do kategorii tych nieodkrytych, ale na swój sposób wyjątkowych należą kopalnie. Oczywiście są to miejsce udostępnione do zwiedzania. Samo uczucie, że znajdujemy się głęboko pod powierzchnią ziemi, powinno zrobić wrażenie na każdym. Które kopalnie w Polsce warto w związku z tym zwiedzić? Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych i najlepszych miejsc wartych uwagi.

Na wstępie warto zaznaczyć, że wizyta w kopalni będzie idealną opcją nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale dla każdej grupy wiekowej. Tu absolutnie nie ma mowy o nudzie. Wycieczka podziemnymi kolejkami, spacerowanie tajemniczymi korytarzami, czy poznanie historii tych miejsc to tylko niektóre z atrakcji i możliwości, które czekają na nas podczas zwiedzania popularnych w Polsce kopalń. Taka wizyta na pewno stanie się wyjątkowym doświadczeniem. Już dziś zaplanuj wizytę w którejś z popularnych w Polsce kopalni i ciesz się niezapomnianymi przeżyciami.


Które kopalnie warto zobaczyć w Polsce?


Przygotowana przez nas lista miejsc wartych uwagi to przede wszystkim kopalnie soli, węgla kamiennego, kredy piszącej, złota, srebra, a nawet uranu. Miejsca te można odwiedzić przez cały okrągły rok, nie tylko w wakacje. Dlatego jeśli mamy choć chwilę wolnego, to wizyta w takim miejscu może stanowić idealną propozycję np. na krótki weekendowy wyjazd. Gdzie w związku z tym się wybrać? Sprawdźmy!



Kopalnia Soli

Kopalnia Soli

Wieliczka, ul. Jana Mikołaja Daniłowicza

Zabytki Wieliczka 6.2



Kopalnia Soli w Wieliczce


To bez wątpienia najstarsza i najpopularniejsza kopalnia w Polsce. Każdego roku jest odwiedzana przez wielu turystów i zawsze tak samo zachwyca. Warto podkreślić, że jest to jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury, uhonorowany wpisem na listę UNESCO. Turystom z całego świata kopalnia znana jest ze swej podziemnej trasy turystycznej. Każdego roku najcenniejszym historycznie fragmentem wielkich podziemi, usytuowanym na głębokości 64-135 m pod ziemią, wędruje ponad milion osób. Ponad połowa z nich to obcokrajowcy z najodleglejszych zakątków, co na pewno cieszy i świadczy o tym, jak bardzo znane i cenione jest to właśnie miejsce.


Podziemna trasa turystyczna powstała na przełomie XVIII i XIX wieku i składa się z 20 komór. Na trasie do pokonania jest łącznie około 800 schodów. Zwiedzanie kopalni zajmuje nam około 2-3 godzin. Jako ciekawostkę, można w tym miejscu przytoczyć fakt, że w samej kopalni mamy możliwość skorzystania z oferty noclegowej 125 metrów pod ziemią. To doskonała okazja do wyciszenia, spędzenia czasu z rodziną i możliwość wdychania świeżego i wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Jest to w związku z tym idealna propozycja, która łączy zwiedzanie i rekreację z pobytem zdrowotnym.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Wieliczce

 

 

 


Kopalnia Soli w Bochni


To druga najbardziej znana kopalnia soli w Polsce. Wizyta w tej, znajdującej się w Bochni, powinna dostarczyć wspaniałych przeżyć dla każdego. To najstarszy polski obiekt tego typu - według źródeł jej początki sięgają 1248 roku. Obecnie jest to miejsce o charakterze turystycznym, a jego atrakcyjność wynika z unikalnej formuły ukazania podziemia, co powinno być wspaniałym doświadczeniem. W ofercie kompleksu znajduje się kilka tras dla zwiedzajacych, które różnią się między sobą formą i stopniem trudności. Turyści mogą w przystępny sposób zapoznać się z dziejami kopalni w ramach Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, doświadczyć ekstremalnej przygody podczas Historycznej Wyprawy w Stare Góry lub zobaczyć fluorescencyjne hality w ramach trasy przyrodniczej. Bocheńska kopalnia od lat znajduje się na mapach rodzinnych atrakcji turystycznych. Tutaj każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną kolejką. Składa się ona z dróg przewozowych, które dzielą się na szlaki. 


Warto zaznaczyć, że zwiedzający bardzo często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni, turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.


Sprawdź propozycje noclegów w Bochni

 

 

 


Zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu


Z kopalni soli w ekspresowym tempie przenosimy się do kopalni węgla kamiennego. Nie da się ukryć, że jest to unikat na arenie międzynarodowej. Kopalnie tworzą korytarze na dwóch poziomach: 170 i 320 metrów. 


Poziom 170 - można tu zapoznać się z metodami wydobywania węgla oraz pracy górników z przełomu XIX i XX wieku. Poziom ten charakteryzuje interaktywna forma zwiedzania, która jest uzupełniona o efekty dźwięku i światła. Turysta może usłyszeć tu pisk szczurów, rozmowy górników, a także trzaskanie stropów. Znajduje się tu również kaplica.


Poziom 320 - ten korytarz jest również na swój sposób wyjątkowy. Wyrobiska na tym poziomie są w stanie pierwotnym, kiedy górnicy tu po raz ostatni pracowali i opuścili kopalnię. Część pomieszczeń jest wykorzystywana na działalność usługową oraz rozrywkową. Znajdują się tu restauracje, odbywają się koncerty, a także innego typu spotkania.


Tu znajdziesz oferty noclegów w Zabrzu

 

 

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota

Złoty Stok, ul. Złota

Zabytki Złoty Stok 9.6

 


Kopalnia Złota w Złotym Stoku


Kolejna z kopalń, która została udostępniona turystycznie, jest naprawdę wyjątkowa. Nie dość, że znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, to dodatkowo turyści mogą się tu poczuć, jakby wydobywali złoto. 


Wśród najważniejszych atrakcji tego miejsca, należy przede wszystkim wymienić: Sztolnię Getruda, tajemniczy Chodnik Śmierci, Sztolnię Czarna, Muzeum Minerałów oraz mennica. Zobaczyć tu możemy podziemny wodospad o wysokości 10 metrów, który jest jedynym takim okazem w Polsce.


Można tu również skorzystać z wielu dodatkowo odpłatnych atrakcji, takich jak: podziemny spływ łodzią, czy płukanie złota. Kopalnia posiada też rozbudowaną ofertę dla grup. Jeśli wybieramy się w to miejsce, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że panuje tu stała temperatura 7 stopni Celsjusza.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Złotym Stoku





Chełmskie Podziemia Kredowe w Chełmie


Kolejna kopalnia słynie z wydobywania kredy, służącej do pisania. To zabytek i miejsce bez wątpienia warte tego, by polecić je turystom. Wyrobiska zaczęły tu powstawać w XVI wieku w piwnicach domów. Pojedyncze wyrobiska z czasem łączyły się w wielopoziomowy kompleks komór i korytarzy na głębokość ponad 20 metrów. Ze względów bezpieczeństwa i pod groźbą zawalenia się ulic i budowli, w wieku XVIII zakazano dalszej rozbudowy labiryntu. Obecna, ponad kilometrowa trasa turystyczna leży pod centralną częścią starego miasta. Są to idealne warunki do spotkania z tutejszym Duchem Bieluchem.


Wśród atrakcji tej kopalni, należy wymienić przede wszystkim: stałe wystawy w podziemiach - archeologia i górnictwo kredy, wystawy okresowe w pawilonie wejściowym, liczne programy artystyczne, teatr dla dzieci, kameralne koncerty z poczęstunkiem dla dorosłych. Zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca można zakończyć wyjściem przez oryginalną XVIII-wieczną ceglaną obudowę górniczą do stylowej restauracji.


Oto najlepsze oferty noclegowe w Chełmie

 

 

Kopalnia Srebra

Kopalnia Srebra

Tarnowskie Góry, ul. Szczęść Boże

Zabytki Tarnowskie Góry

 


Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach


Skoro było złoto, to musi być i srebro. Kopalnię tego popularnego kruszcu możemy znaleźć podczas wizyty w Tarnowskich Górach. Podobnie, jak Kopalnia Soli w Wieliczce, również i to miejsce zostało wpisane na listę UNESCO. Warto zaznaczyć, że została ona zrekonstruowana w XVII i XIX wieku. Unikatowość tej atrakcji przyciąga turystów rodzimych, jak i zagranicznych. 


Miejsce to stanowi fragment obszernej sieci tarnowskich podziemi i jest reliktem dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu na tym terenie. Do zwiedzania jest ona dostępna od 1976 roku. Warto podkreślić, że długość trasy zwiedzania wynosi 1740 metrów i opiera się w dużej mierze na turystyce pieszej (270 metrów przepływa się łodziami). Zwiedzanie trwa około 1,5 h i ma miejsce w podziemnych korytarzach zlokalizowanych 40 m pod ziemią. Należy zadbać o prawidłowy ubiór, bo temperatura tu panująca sięga zaledwie około 10 stopni. Turyści są oprowadzani po obiekcie przez przewodnika, który opowiada o historii tego miejsca. Na powierzchni możemy zwiedzić muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych.


Planujesz wizytę w tym miejscu? Zarezerwuj nocleg w Tarnowskich Górach

 

 

 


Kopalnia Uranu w Kletnie


Wizytę w kopalniach dostępnych dla turystów w Polsce kończymy na kopalni uranu w Kletnie. Położna jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śneżnika. Funkcjonowała ona w latach 1948-1953, wykorzystując kilka średniowiecznych sztolni, w których prowadzono niegdyś wydobycie żelaza, srebra i miedzi.


Miejsce to obejmowało 20 sztolni, 3 szyby, a długość wszystkich wyrobisk wynosiła ponad 37 km. Zwiedzanie tej kopalni to bez wątpienia niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Nie tylko poszerzają naszą wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje.


Zarezerwuj najlepszy nocleg w Kletnie


Mamy nadzieję, że wizyta w kopalniach dostarczy wspaniałych wrażeń dla każdej grupy wiekowej.


Następny artykuł Najpopularniejsze muzea...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!