Najpopularniejsze pijalnie wód mineralnych w Polsce. Gdzie się wybrać?

Najpopularniejsze pijalnie wód mineralnych w Polsce. Gdzie się wybrać?

Uzdrowiska to w Polsce popularne miejsca kuracji, ale również i wypoczynku wśród osób z różnych grup wiekowych. Tak się składa, że to właśnie w uzdrowiskach znajdziemy pijalnie wód mineralnych, mających niezwykłe właściwości lecznicze. Są to zarówno miejscowości górskie, ale nie tylko. Smak wody mineralnej w tutejszych pijalniach jest zupełnie inny niż te, do których przyzwyczailiśmy się podczas zakupów w sklepie. W tym artykule zabierzemy Was w podróż po najpopularniejszych pijalniach wód mineralnych w Polsce.

Na wstępie warto podkreślić, że uzdrowiska to wyjątkowe miejsca, w których można wypocząć i podreperować swoje zdrowie. Znajdziemy je zarówno w górach, ale także nad morzem, czy w centralnej części Polski. Nie ma znaczenia, czy wybieramy się na weekend we dwoje, czy rodzinne wakacje - tu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z wizyty w pijalni wód mieneralnych śmiało można skorzystać podczas wakacyjnego urlopu, czy też pobytu w uzdrowisku. Cieszą się zainteresowaniem każdej grupy wiekowej, szczególnie w sezonie letnim. Łyk orzeźwiającej wody gasi nasze pragnienie, a każda z nich posiada niezwykle cenne właściwości. Mogą je odwiedzić Ci turyści, którzy wybrali domki w górach, ale nie tylko.


Poznaj: 6 miast uzdrowiskowych w Polsce


Polskie wody lecznicze - w czym tkwi ich wyjątkowość?


Warto zaznaczyć, że nie każda woda jest wodą mineralną. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od stopnia zmineralizowania. Wody można podzielić na te, posiadające zawartość minerałów powyżej 1000 mg/l (są to wody lecznicze) i wody źródlane o mineralizacji poniżej wartości 500 mg/l/. Należy również podkreślić, że wody lecznicze w Polsce posiadają specyficzne właściwości medyczne. Do wód zdrowotnych należy zaliczyć w związku z tym wody, których stopień mineralizacji przekracza wartość 4000 mg/l, przy czym ilość składników mineralnych może osiągać wartość nawet do 24000 mg/l. Każda z tych wód charakteryzuje się zupełnie innym smakiem. Potrafią być kwaśne, gorzkie, a nawet z typowo metalicznym posmakiem.


Wody lecznicze do picia to:


  • wody mineralne

  • wody kwasowęglowe i szczawy

  • wody radonowe

  • wody krzemowe

  • wody siarczkowe

  • wody jodkowe

  • wody fluorkowe

  • wody żelaziste


Wody lecznicze w uzdrowiskach w Polsce wykorzystuje się nie tylko do picia, ale również w kąpielach. Należy tu wspomnieć m.in. o kąpielach siarczkowych, solankowych (solanki w Polsce), kwasowęglowych oraz radonowych. Jak widać, woda uzdrowiskowa ma szerokie zastosowanie.


Najpopularniejsze pijalnie wód mineralnych w Polsce


W tym artykule przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych pijalni wód mineralnych w Polsce. Znajdują się głównie w miejscowościach górskich, ale nie tylko. Niezależnie, którą z nich odwiedzimy, możemy cieszyć się wspaniałym smakiem i gwarancją, że nasze zdrowie po paru łykach wody będzie zdecydowanie lepsze. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!


Popularne pijalnie wód znajdziemy głównie w miejscowościach uzdrowiskowych. Przeczytaj koniecznie: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić


Pijalnia wód w Nałęczowie


To obowiązkowe miejsce podczas wypoczynku w Nałęczowie w województwie lubelskim. Pijalnia wody mieści się w wielkim, przeszklonym pawilonie, który przypomina rotundę. 

 

 

fot. mariankandybowicz / zdjecia.nocowanie.pl

 

Atrakcją tego miejsca jest również to, że w budynku mieści się palmiarnia, w której wszystkie palmy zostały wyhodowane przez wieloletniego ogrodnika uzdrowiska Franciszka Kamińskiego. W miejscu tym znajduje się fontanna oraz kran, zasilane ze źródła miłości. Każdy w związku z tym powinien spróbować wody z tego właśnie źródła.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Nałęczowie:

 

 

Komfort Apartament

Komfort Apartament

Nałęczów, ul. Henryka Wiercieńskiego

Apartamenty Nałęczów 9.9
Willa Samoniówka

Willa Samoniówka

Nałęczów, ul. 1-go Maja

Kwatery i pokoje Nałęczów 9.7

 


Pijalnia wód w Ustroniu


Kolejna woda tryska w uzdrowiskach Beskidu Śląskiego, a konkretnie w Ustroniu. Pijalnia wód mieści się w przeszklonym budynku, który architekturą nawiązuje do słynnych piramid z tej miejscowości. Wody mineralne w Polsce, których możemy tu spróbować, czerpane są ze źródła Zygmunt - woda posiada odczyn słabo kwaśny, a jej twardość waha się za pograniczu wody bardzo miękkiej i miękkiej. Woda zaliczana jest do wód wodorowęglanowo-wapniowych. 

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Warto również podkreślić, że przed pijalnią stoi fontanna - ustrońska tężnia. Z kilkunastu dysz tryska solanka o niezwykłych właściwościach. Przechadzając się wkoło niej wdychamy powietrze nasycone cennymi minerałami. Możemy w związku z tym usiąść w pobliżu tężni i delektować się smakiem tutejszej wody.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Ustroniu:

 

 

 


Pijalnia wód w Szczawnicy


Z Beskidów przenosimy się w Pieniny. W Szczawnicy znajduje się kolejna popularna pijalnia wód mineralnych w Polsce. Znajduje się ona we wschodniej części Placu Dietla w stylowym “Domu nad zdrojami”, który został wybudowany przez Józefa Szalaya w 1863 roku. Do wyboru mamy wody ze źródła Helena, źródła Jan, źródła Stefan, źródła Józefina, czy źródła Józef. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.


Tu znajdziesz oferty noclegowe w Szczawnicy:

 

 

Hotel Smile

Hotel Smile

Szczawnica, ul. Główna

Hotele Szczawnica 10
U Basi

U Basi

Szczawnica, ul. Sopotnicka

Kwatery i pokoje Szczawnica 9.7

 


Pijalnia wód w Muszynie


Nie da się ukryć, że z tej miejscowości wody mineralne są chyba najbardziej znanymi wodami w Polsce. Wystarczy spojrzeć na półki sklepów. Warto podkreślić, że na terenie Muszyny do wyboru mamy aż 3 pijalnie wód. 



fot. rogozinski / AdobeStock, CC0


Są to: pijalnia Antoni z wodą wodorowęglanowo-magnezowo-borową, pijalnia Milusia z wodą Milusią o orzeźwiającym smaku, perląca się niczym szampan i pijalnia Cechini z wodą Stanisław i Józef, będącymi wodami leczniczymi o wyśmienitym, orzeźwiającym smaku. Źródła Muszyny i woda mineralna to obowiązkowy punkt wypoczynku w tej miejscowości.


Sprawdź propozycje noclegów w Muszynie:

 

 

Pensjonat Irena

Pensjonat Irena

Muszyna, ul. Łopata Polska

Pensjonaty Muszyna 10
Chata Muszyna

Chata Muszyna

Muszyna, ul. Grunwaldzka

Kwatery i pokoje Muszyna
Chata u Bożeny

Chata u Bożeny

Muszyna, ul. Szczawnik

Kwatery i pokoje Muszyna 9.7

 


Pijalnia wód w Krynicy-Zdroju


To druga obok Muszyny miejscowość, w której możemy skosztować polskie wody mineralne. Tu podobnie, jak w przypadku Muszyny, do wyboru mamy kilka pijalni wód, w których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wystarczy tu wspomnieć o pijalni głównej z wodami Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber. 

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Jest również pijalnia Mieczysław, oferująca wodę o tej samej nazwie. Warto jest również wybrać się do pijalnia Jana, w której możemy skosztować wody Jan orz Józef. Na terenie Parku Słotwińskiego znajdziemy również pijalnię Słotwinkę, w której możemy spróbować wody o tej samej nazwie. Najlepiej będzie, jeśli odwiedzimy każdą pijalnię. Na pewno nie będziemy żałować.


Już dziś zarezerwuj nocleg w Krynicy-Zdroju:

 

 

Stodoła Loft

Stodoła Loft

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Polna

Domki Krynica-Zdrój, Krynica Górska
Pensjonat Gaborek****

Pensjonat Gaborek****

Krynica Zdrój, ul. Szkolna

Pensjonaty Krynica Zdrój 9.6

 


Pijalnia wód w Iwoniczu-Zdroju


Na sam koniec zostawiliśmy uzdrowisko w Iwoniczu-Zdroju. Znajdziemy tu pijalnię wód, które znajduje się w samym centrum uzdrowiska z wnętrzem stylizowanym na oranżerię. Dekoracja z bogatą listwową geometrią nawiązuje do elementów klasycyzmu w wydaniu ogrodowym. Tutejsze wody lecznicze  należą do wód typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartością wolnego dwutlenku węgla. Wody mają bezpośredni wpływ przeciwzapalny i osłaniający na śluzówkę układu pokarmowego, drogi moczowe i drogi oddechowe.


Wybierz nocleg w Iwoniczu-Zdroju, dopasowany do własnych potrzeb:

 

 

Amelia Zdrój Medical & Spa

Amelia Zdrój Medical & Spa

Iwonicz - Zdrój, ul. Kulczyńskiego

Pensjonaty Iwonicz - Zdrój 9.3
Sanatorium Górnik SPA

Sanatorium Górnik SPA

Iwonicz Zdrój, ul. Ks. Jana Rąba

Hotele SPA Iwonicz Zdrój

 


Warto wybrać się do którejś z wyżej wspomnianych pijalni wód, jeśli nasze zdrowie stawiamy zawsze na pierwszym miejscu. A jak jest w Waszym przypadku? Która woda i która pijalnia jest według Was najlepsza? Dajcie znać w komentarzu.



Następny artykuł Zima na Mazurach? Tu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!