Najpopularniejsze polskie kolejki linowe w górach. Gdzie się wybrać?
Podczas każdego wypoczynku w górach, korzystamy z rozmaitych atrakcji dostępnych w popularnych miejscowościach danego regionu. Jedni turyści lubią spędzać czas aktywnie, a inni w możliwie łagodny i krajoznawczy sposób. Z myślą o tej drugiej grupie turystów i tych, którzy nie są w stanie zdobyć szczytu o własnych siłach, powstały kolejki linowe. Które z nich są najpopularniejsze?
Piękno gór towarzyszy nam podczas każdego wypoczynku w popularnych regionach. To oczywiste, że każdy dąży do tego, by dany szczyt zdobyć wędrując niezwykłymi szlakami górskimi, podziwiając przy tym wszystkim wspaniałe górskie panoramy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy na wypoczynek udajemy się z małymi dziećmi lub w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie wspiąć się na dany szczyt o własnych siłach. W tym wszystkim należy pamiętać również o tym, że każdy wjazd kolejką linową na popularny górski szczyt w Polsce, może okazać się niezwykły dla każdego turysty. Trasa zazwyczaj wytyczona jest w ten sposób, by turyści mogli podziwiać niezwykłe panoramy górskie. Które kolejki górskie cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem turystów? Sprawdźmy!
Sprawdź również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Najpopularniejsze kolejki linowe w polskich górach
Przy wjeździe każdą z niżej wymienionych kolejek możemy podziwiać niezwykłe panoramy górskie. A wszystko jest możliwe ze wspaniałej perspektywy. Tego typu forma zdobywania szczytów górskich cieszy się dużym zainteresowaniem od wielu lat. Warto podkreślić, że kolejki górskie znajdziemy w niemal każdym regionie górskim - są to oczywiście te najbardziej znane, jak i mniej popularne. Wrażenia z takiej podróży na pewno będą niezapomniane, a podróż zajmie nam zaledwie kilka minut. Z których kolejek linowych możemy korzystać w Polsce? Sprawdźmy!
-
Kolej linowa na Kasprowy Wierch
Przegląd kolejek linowych w Polsce rozpoczynamy od tej najstarszej i najpopularniejszej. Chyba każdy, kto choć raz wypoczywał w Zakopanem, miał okazję wjechać nią na popularny szczyt górski w Tatrach, czyli Kasprowy Wierch. Atrakcja te jest niezwykle popularna o każdej porze roku, o czym świadczy fakt, że w Kuźnicach musimy poczekać dobre kilka godzin na swoją kolej.
Budowę kolejki rozpoczęto w roku 1935, a zakończono rok później. W związku z tym, obchodzimy jej 85-lecie funkcjonowania. Inicjatorem i głównym pomysłodawcą powstania kolejki był Aleksander Bobkowski – działacz narciarski, a prywatnie zięć ówczesnego prezydenta RP, Ignacego Mościckiego.
Trasa kolejki linowej podzielona została na dwa odcinki. W Myślenicach Turniach znajduje się stacja przesiadkowa. Perony usytuowane są na wysokości 1352 m n.p.m. 26 lutego 1936 roku oddano do użytku dolny odcinek (2001 m), a kilka dni później otwarto odcinek drugi (2290 m). Cała zaś trasa liczy 4291 metrów. Konstrukcja linowa opiera się na sześciu stalowych podporach. Prędkość jazdy kolejki wynosi 7 m/sek. Z jej usług korzysta rocznie średnio 600 000 turystów jednak przeprowadzona w ostatniej dekadzie modernizacja średnią zawyżyła. Ilu turystów przez cały okres funkcjonowania przewiozła ta właśnie kolejka? Na pewno więcej niż liczy cała Polska. To obowiązkowa atrakcja podczas wypoczynku w Zakopanem.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Zakopanem
-
Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu
Przenosimy się w region Beskidu Śląskiego. W Ustroniu - popularnej miejscowości tego właśnie regionu, znajduje się kolejna z popularnych górskich kolejek linowych, która umożliwia wjazd na tutejszy szczyt - Czantorię.
Jej historia jest również bogata - Kolej Linowa Czantoria powstała w roku 1967 i od tamtej pory przewozi liczne grupy turystów, wypoczywających w tym właśnie regionie. W latach 1991-1994 została zmodernizowana, czego rezultatem była zwiększona zdolność przewozowa. Najważniejszą była zaś wymiana kolejki linowej na czteroosobową uruchomiona w grudniu 2006 roku.
Kolej Linowa Czantoria jest obecnie najnowocześniejszą kolejką w polskiej części Beskidów. To miejsce bardzo dobrze znane w regionie, w Polsce, ale również coraz częściej odwiedzane przez zagranicznych turystów.
Atuty kolejki to m.in. czteroosobowe siedziska kanapowe oraz system zwalniający prędkość przy wsiadaniu i wysiadaniu. Z usług Kolei Linowej Czantoria korzystają przede wszystkim turyści, ale również narciarze, którzy szusują po popularnym stoku narciarskim, znajdującym się w tej miejscowości.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Ustroniu
-
Kolej Linowa PKL Palenica w Szczawnicy
Pieniny mają również swoją kolej linową. Znajduje się ona w Szczawnicy, a turyści chętnie wjeżdżają nią na jeden z popularnych szczytów tej miejscowości, czyli Palenicę. Stacja dolna znajduje się samym centrum Szczawnicy. Na szczycie Palenicy znajduje się schronisko “Groń”, obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy), zimą na czynne są wyciągi narciarskie. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki. Wjazd na Palenicą może być świetną opcją na kontynuowanie pieszych wycieczek po najpiękniejszych szczytach w Pieninach.
Prowadzi stąd m.in. szlak turystyczny na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Trasa biegnie przez widokowy Wysoki Wierch, dalej Durbaszkę na Wysoką, skąd można zejść do Jaworek przez Wąwóz Homole lub Przełęcz Rozdziela.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Szczawnicy
-
Kolej linowa Szyndzielnia w Bielsku-Białej
Każdy, kto miał okazję wypoczywać w Bielsku-Białej, na pewno dobrze zna kolejną prezentowaną przez nas kolejkę linową. Każdego roku z jej usług chętnie korzysta liczna grupa turystów, którzy chcą podziwiać niezwykłą panoramę z tutejszego szczytu - Szyndzielni (1026 m n.p.m.).
Wycieczka kolejką pozwala podziwiać piękne krajobrazy Beskidów oraz panoramę miasta.
Szyndzielnia to kolej gondolowa, przystosowana do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych, rowerów, nart i innego bagażu. Długość trasy wynosi w tym przypadku 1810 m, a jej zdolność przewozowa to 850 osób na godzinę.
Oto popularne oferty noclegów w Bielsku-Białej
-
Kolej linowa na Kopę w Karpaczu
Przegląd najpopularniejszych kolejek linowych w Polsce, kończymy na Karkonoszach i popularnej miejscowości tego regionu - Karpaczu. Sam region oferuje wiele możliwości i atrakcji, związanych z wypoczynkiem w górach. Warto podkreślić, że tutejsze miejscowości posiadają jedne z najlepiej rozwiniętych baz narciarskich w Polsce.
Kolej linowa na Kopę w Karpaczu ma na celu przede wszystkim przyspieszyć i ułatwić zdobycie najpopularniejszego szczytu w Karkonoszach, czyli Śnieżki. Kolejka ta została wybudowana w 1959 roku. Można nią wjechać na Kopę - 1375 m n.p.m i stamtąd już przejść spacerkiem do Domu Śląskiego i na Śnieżkę. Długość tej kolejki krzesełkowej to 2229 metrów. Różnica poziomów wynosi 530 metrów, a wjazd na górę zajmuje około 15-20 minut. Wyciąg jest w stanie przewieźć około 600 osób na godzinę.
Dolna stacja wyciągu znajduje się na terenie Białego Jaru, na wysokości 820 m n.p.m. i czynna jest w godzinach 8:30-15:30.
Ośrodek Wypoczynkowy Mazowsze (dawny Morion)
Karpacz, ul. Nad Łomnicą
Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe Karpacz 8.6
Zaplanuj swój pobyt i zarezerwuj nocleg w Karpaczu
Mamy nadzieję, że podczas najbliższego wyjazdu w góry, będziecie mieć możliwość skorzystania z usług wyżej wspomnianych kolejek. To na pewno wyjątkowe przeżycie dla każdego miłośnika gór.
Komentarze