Najpopularniejsze polskie muzea dla smakoszy. Gdzie warto się wybrać?
Podróżowanie po Polsce ma ścisły związek nie tylko ze zwiedzaniem, wypoczywaniem, ale również odkrywaniem. Można odkrywać nowe miejsca i poznawać dania regionalne polskich miast. W wielu z nich znajdziemy również wiele ciekawych miejsc, które zostały poświęcone specjałowi danego regionu. Gdzie warto się wybrać, by w pełni zadowolić nasze podniebienia? Ten artykuł powinien zainteresować smakoszy i każdego turystę, który planuje urlop w danym regionie.
Warto podkreślić, że chyba każdy turysta lubi poznawać dane miejsce pod względem historii, kultury i smaku. Każdy z polskich regionów słynie ze swojej regionalnej kuchni i przysmaków, które w wielu przypadkach już chyba na stałe wpisały się w symbolikę danej miejscowości.
Wypoczywając w danym miejscu, warto spróbować tego, co niezwykłe i niepowtarzalne. Próbując tych dań, przede wszystkim mamy możliwość lepszego poznania historii, na której bieg i obecny kształt miały zagraniczne kultury.
Gdzie zjemy najlepiej? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna. Pamiętajmy, że każde miasto lub region ma swój przysmak, który jest jedyny i niepowtarzalny. Jednym smakuje, a innym nie, ale o gustach w tym przypadku się nie dyskutuje. By lepiej poznać dany przysmak, w wielu polskich miastach możemy wybrać się do miejsc - muzeów, stricte związanych z daną potrawą, czy przekąską. Gdzie warto się wybrać? Podpowiadamy!
Planujesz kulinarną podróż? Sprawdź również: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?
Najpopularniejsze kulinarne muzea
W tym artykule postanowiliśmy przedstawić najciekawsze muzea kulinarne w Polsce. Wizyta w każdym z nich gwarantuje lepsze poznanie lokalnego produktu i gwarantuje, że stamtąd na pewno nikt nie wyjdzie głodny. Tego typu miejsca umożliwiają poznanie danego regionu od kuchni, zgłębiają historię naszego kraju i pozwalają skosztować lokalnych przysmaków. Co to za miejsca? Sprawdźmy!
-
Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie
Nie od dziś wiadomo, że przysmakiem kojarzonym z Lublinem jest cebularz. Dla jego uhonorowania, powstało tu Regionalne Muzeum Cebularza, które w Lublinie funkcjonuje od 2017 roku. To jedyne żywe muzeum, w którym podczas interaktywnego pokazu przedstawiona zostanie cała geneza powstawania cebularza.
Na tym jednak zwiedzanie się nie kończy. W tym miejscu również turyści mają możliwość poznania fragmentów historii Lublina, wszelkich legend i przepisów na cebularze i odkrycia właściwości ich składników. Podczas pokazów organizowanych przez muzeum można stać się piekarzem i samodzielnie wziąć udział w przygotowywaniu tego wspaniałego regionalnego wypieku.
Forma przekazu i elementy angażujące gości pozwalają fantastycznie spędzić czas w pięknym tradycyjnym pomieszczeniu i poszerzyć wiedzę o Lubelszczyźnie. Każdy pokaz kończy się degustacją lokalnego przysmaku i miłą niespodzianką.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lublinie
-
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Pierwsze skojarzenie, które każdemu turyście nasuwa się na myśl o Toruniu to bezapelacyjnie PIERNIK. Ten przysmak rozsławia Toruń na wszelkie możliwe sposoby i to właśnie w Toruniu można spotkać wiele miejsc, które są bezpośrednio związane właśnie z piernikami. Jest wśród nich również Żywe Muzeum Piernika, znajdujące się przy ulicy Rabiańskiej, funkcjonujące od 2006 roku. Jest chętnie odwiedzane przez turystów, niezależnie od pory roku.
Wizyta w tym miejscu pozwala przenieść się w czasie - pierwsze piętro ma ścisły związek ze średniowieczem, natomiast drugie piętro to okres XIX i XX wieku.
Co wyróżnia to właśnie miejsce? Można tu poznać wszelkie rytuały związane z wypiekaniem piernika. Również w tym miejscu można własnoręcznie przygotować ciasto i następnie wypiec pierniki o dowolnym kształcie i wzorze. Wizyta w muzeum pozwala lepiej poznać historię związaną z wypiekaniem piernika. Każdy może również wziąć udział w warsztatach dekorowania, prowadzonych przez artystkę malarkę. Czy trzeba w związku z tym bardziej zachęcać?
Sprawdź oferty noclegowe w Toruniu
-
Rogalowe Muzeum Poznania
Kolejnym miastem, które słynie z przysmaku, który jest znany w całej Polsce jest Poznań. Rogale św. Marcina zna chyba każdy. Na półkach sklepów można je spotkać przede wszystkim w okolicach Narodowego Święta Niepodległości. Rogale te jednak smakują najlepiej w samym sercu Poznania. Rogalowe Muzeum Poznania zlokalizowane zostało w samym centrum miasta na Starym Rynku.
Turyści w tym miejscu mogą uczestniczyć w pokazach produkcji rogali, posiadających status Chronionego Oznaczenia Geograficznego, co oznacza, żę mogą one być produkowane tylko i wyłącznie w Wielkopolsce i tylko zgodnie z określoną recepturą. W muzeum usłyszymy legendy o powstaniu rogali, poznamy ich recepturę i posmakujemy świeżo upieczonych smakołyków. Warto odwiedzić to miejsce podczas wizyty w Poznaniu.
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegów w Poznaniu
-
Muzeum Oscypka w Zakopanem
Każdy, kto wybiera się w góry, marzy o spróbowaniu regionalnego specjału, jakim jest oscypek. Muzeum poświęcone temu serowi znajdziemy w Zakopanem. Siedziba mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 28. To właśnie tu możemy zobaczyć, jak powstaje najpopularniejszy z góralskich serów. Zwiedzający mogą podziwiać poszczególne etapy jego produkcji, zgodnie z obowiązującą recepturą. Mało tego, w muzeum możemy się również dowiedzieć, co to jest kosor, ferula, pucenie i skąd wzięli się pasterze pod Tatrami.
Każda z odwiedzających osób może poczuć się jak prawdziwy juhas. Każdy uczestnik pokazu pod czujnym okiem baców może samodzielnie wyrobić swój własny serek i to w dowolnym kształcie. A w tutejszym sklepie można kupić prawdziwe i oryginalne oscypki. Muzeum oferuje również regionalne pamiątki i rękodzieło.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zakopanem
-
Muzeum Chleba w Radzionkowie
Wizytę w popularnych muzeach kulinarnych w Polsce kończymy na Muzeum Chleba w Radzionkowie. Miejsce to znajduje się niedaleko Bytomia i Tarnowskich Gór. Muzeum powstało z inicjatywy pasjonata - pana Mankiewicza, który tutejsze eksponaty gromadził przez całe swoje życie.
W Muzeum Chleba znajdziemy wszystko, co służyło wykonaniu chleba, jak i liczne pamiątki, takie jak pocztówki, wyposażenie wnętrz, czy archiwalne dokumenty, których historia sięga nawet XVI wieku. Za główny cel tutejsze muzeum obrało sobie kultywowanie i nauczanie szacunku do chleba i związanych z nim tradycji. Zwiedzający w tym właśnie miejscu mogą własnoręcznie uformować chleb, a nawet go upiec.
Około 90-minutowe zwiedzanie kończy się uzyskanie świeżym i pachnącym pieczywem, które zostało przez nas uformowane. Polecamy to miejsce!
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Radzionkowie
Mamy nadzieję, że wizyta w tych miejscach będzie pełna niezwykłego smaku. Warto urozmaicić swój wypoczynek, odwiedzając te właśnie miejsca! Naprawdę warto!
Komentarze