Najstarsze kina w Polsce. Wyjątkowa propozycja dla turystów i kinomaniaków!
Sezon letnich seansów filmowych, które były organizowane w plenerach popularnych polskich miast, co prawda już za nami. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na ulubiony film do jednego z zabytkowych kin w Polsce. W odróżnieniu od multipleksów, będziemy mogli zobaczyć tu, jak niegdyś funkcjonowało kino. Bo większość rozwiązań, zachowała się tu do dziś!
Czego oczekujemy od kina? Przede wszystkim dobrej jakości dźwięku i obrazu, wygodnych foteli, odpowiedniej temperatury oraz ciszy i spokoju, które pozwolą nam się skupić na oglądanym filmie. Większość tych rzeczy znajdziemy w popularnych polskich multipleksach, które w Polsce powstają jak “grzyby po deszczu” i możemy je znaleźć niemal w każdej nowej galerii handlowej.
fot. ballardinix / pixabay.com, CC0
Nic jednak nie zastąpi dawnego klimatu kina. Skrzypiące fotele, dawne techniki wyświetlania i przede wszystkim ten klimat. Pobyt w takim miejscu, na pewno da duże powody do radości, nie tylko kinomaniakom, ale również turystom, którzy zdecydowali się na city break w jednym z popularnych miast w Polsce. Bo właśnie w kilku tych najpopularniejszych miastach, możemy znaleźć te “kina z klimatem”.
Lubisz polskie filmy i seriale? Z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: To tu kręcono serial Wielka Woda. Poznaj atrakcyjne turystycznie miejsca!
W tych miejscach obejrzysz ulubiony film w wyjątkowych okolicznościach - poznaj najstarsze kina w Polsce
Co prawda, większość kin, z biegiem lat przechodzi niezbędne modernizacje. Ale mimo wszystko, w dalszym ciągu zachowały się takie obiekty, w których można poczuć ten wspaniały, wyjątkowy klimat. Jeśli zdecydujesz się na nocleg w górach, nad morzem, czy w centralnej części Polski, to nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić takie kina w Polsce.
Poznaj: 10 największych festiwali filmowych w Polsce
-
Najstarsze działające kino w Polsce znajduje się w… Szczecinie!
Nie mogło być inaczej. Nasz przegląd obiektów, w których można obejrzeć swoje ulubione filmy, należy rozpocząć od tego najstarszego w Polsce. Okazuje się również, że jest to jedno z najstarszych kin na świecie, które nieprzerwanie funkcjonują w tym samym miejscu.
fot. yura40 / zdjecia.nocowanie.pl
Kino Pionier, bo o nim mowa, to obiekt, znajdujący się w Szczecinie, przy ulicy Wojska Polskiego 2. Powinni odwiedzić go wszyscy Ci turyści, którzy zdecydowali się na urlop na Pomorzu Zachodnim. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjechać tu również z innych części polskiego wybrzeża.
Sprawdź: Wakacyjny weekend w Szczecinie - co warto zobaczyć w mieście?
Historia tego kina sięga 1907 roku. W związku z tym, znajduje się w pierwszej trójce najdłużej działających kin na świecie. Co ważne, to kino przez te ponad 115 lat, znajduje się w stałym miejscu. Przetrwało wojny i w dalszym ciągu zachwyca kinomaniaków. Do dyspozycji są dwie sale - jedna z nich została urządzona w stylu retro. Filmy ogląda się przy stolikach, można też zamówić napoje. Taki klimat pozwala powrócić do dawnych czasów.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Szczecinie:
-
Kino Muza w Poznaniu
Czas przedstawić drugie, pod względem wieku, kino, w którym można obejrzeć swój ulubiony film w Polsce. Kino Muza, bo o nim mowa, znajduje się w stolicy Wielkopolski - Poznaniu, przy ulicy Świętego Marcina 30.
fot. Nocowanie.pl
Stanowi atrakcję turystyczną w Poznaniu i jest chętnie odwiedzane, nie tylko przez kinomaniaków, ale również turystów. W 1997 roku, kino przeszło kapitalny remont, ale dawny charakter dalej jest odczuwalny.
Zobacz koniecznie: 5 miejsc w Poznaniu i okolicy, które warto zobaczyć
Ciekawostką jest fakt, że przez te ponad 114 lat, kino Muza funkcjonowało pod kilkoma innymi nazwami. Kino otwarto w 1908 roku pod nazwą „Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę „Colosseum”, w 1934 – „Europa”, w 1935 – „Świt”, w 1940 – „Zentral Lichtspiele”, a w 1945 – Wolność". Obecna nazwa została nadana w latach 50. XX wieku
Obecnie, można tu korzystać z klimatyzowanej sali, ze 160 miejscami siedzącymi.
Tutaj znajdziesz najlepsze noclegi w Poznaniu:
-
Wyjątkowe kino na Ziemi Łódzkiej
Pod względem wieku, podobnym obiektem, co dwa poprzednie, jest Kino Tatry, znajdujące się w Łodzi. Na pewno stanowi ono uzupełnienie turystycznej oferty Ziemi Łódzkiej, bo chętnie przychodzą tu również turyści z całej Polski.
fot. geralt / pixabay.com, CC0
Przeczytaj również: Łódź na weekend - co warto zobaczyć?
Obiekt znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 40 w Łodzi i funkcjonuje w tym miejscu od 1907 roku, kiedy to Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli kinematograf Belle-Vue. W 1910 roku nazwa została zmieniona na Moulin Rouge. Później funkcjonowało ono również jako Iluzjon Spółdzielnia Pracowników Państwowych i Rakieta. Po wojnie kinu nadano nazwę Tatry, by zachować konwencję polskich nazw geograficznych. Kino funkcjonuje tu do dziś i odbywają się w nim projekcje z taśm 35 mm – głównie polskie filmy z lat 1945-1990. Czas, kiedy można tu przyjść jest jednak ograniczony, bo kino funkcjonuje od kwietnia do października.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Łodzi:
Łódź, ul. Okulickiego
KOMFORTOWE POKOJE GOŚCINNE HELENÓWEK parking auta osobowe GRATIS
Najlepszy film w wyjątkowym klimacie - brzmi dobrze, prawda? Nie czekaj i odwiedź najstarsze kina w Polsce.
Komentarze