Najstarszy zamek w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajduje?
Podróżowanie po Polsce, bardzo często związane jest z odkrywaniem niezwykłych miejsc. Jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcje turystyczne w Polsce, to otrzymamy naprawdę długą listę miejsc, które warto odwiedzić. Z pewnością, znajdą się również piękne zamki. A czy wiesz, gdzie dokładnie znajduje się najstarszy zamek w Polsce?
Masz ochotę na wyjątkowe przeżycia i ciekawą lekcję historii? Jeśli tak, to planując swoje podróże, warto wziąć pod uwagę zamki w Polsce. Co ważne, można je znaleźć w niemal każdy zakątku naszego kraju, niezależnie od tego, czy wybrałeś domki w górach, czy noclegi na Kaszubach. Dlaczego akurat zamki? Są to bez wątpienia te historyczne budowle, które z powodzeniem można odwiedzać o każdej porze roku. W każdym z nich, najczęściej znajduje się muzeum, który w ciekawy sposób pokazuje historię zamku w postaci fotografii, ciekawych historii, czy materiałów typowych dla okresu, w którym zamek w pełni funkcjonował.
W związku z tym, że w Polsce dużym zainteresowaniem cieszy się wszystko, co naj, to postanowiliśmy zaprezentować Wam najstarszy zamek w Polsce. To obowiązkowy punkt wizyty, jeśli bierzecie pod uwagę noclegi na Dolnym Śląsku. Co ważne, zamek jest udostępniony do zwiedzania turystów, a rozciąga się z niego niezwykła panorama na góry i najbliższą okolicę. Sprawdź, dlaczego warto go zobaczyć.
Poznaj: 7 zamków, w których straszy! Najciekawsze miejsca na urlop!
Zamek Wleń - najważniejsze informacje
Aby zachęcić Was do wizyty w tym wyjątkowym miejscu, dobrze jest rozpocząć od prezentacji wszystkich najważniejszych informacji, związanych z tym właśnie zamkiem. Wszyscy dobrze wiemy, że jest to najstarszy zamek w Polsce. Jego historia sięga II połowy XII wieku. Pomimo upływu aż 800 lat, w dalszym ciągu można podziwiać ruiny tego zamku, które ostały się w jakże klimatycznej lokalizacji na Dolnym Śląsku.
To właśnie tu przebywał Henryk II Pobożny i więziony był biskup Tomasz I. Historia tego miejsca jest jednak dużo ciekawsza. Ciekawostkę stanowi fakt, że można go zwiedzać dopiero od 5 lat - wcześniej można go było podziwiać jedynie z zewnątrz.
Dokładna lokalizacja tej warowni to Góra Zamkowa (383 m n.p.m.) w przysiółku Wleński Gródek, będącym częścią niewielkiej miejscowości Łupki w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń.
Zobacz również: Poznaj Dolny Śląsk! Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe
Miejscowa ludność zamek nazwała od imienia Jadwigi (Hedwigsburg), po II wojnie światowej funkcjonowały nazwy: Lenno, Lenno-Zamek, Zamek Lenno oraz Łupki-Zamek. Obecnie nazywa się zamek Wleński Gródek.
Jaka jest historia najstarszego zamku w Polsce?
Skoro zostały przedstawione najważniejsze informacje, związane z tym właśnie zamkiem, to warto jest zastanowić się nad tym, jaka była historia tej warowni i dlaczego powstała akurat w tym, a nie w innym miejscu. Z turystycznego punktu, widzenia, lokalizacja w miejscowości Wleń, na pewno jest ciekawa dla tych turystów, którzy wybrali domki Karkonosze. Można tu przyjechać podczas podróżowania po miejscowościach regionu.
To, co zasługuje na szczególną uwagę w przypadku tego zamku, to fakt, że nie jest znana dokładna data jego powstania. Przyjmuje się, że jest to właśnie II połowa XII wieku, co czyni go najstarszym zamkiem w Polsce.
Odnosząc się do historii, trzeba podkreślić, że już w X wieku istniał tu drewniany gród obronny, który był przebudowywany w kolejnych latach. Do naszych czasów zachowały się mury, pochodzące zarówno z XII, jak i XIII wieku.
Pierwsze murowane zabudowania zamku Wleń, powstały z inicjatywy księcia śląskiego - Bolesława I Wysokiego. Z kolei w XIII wieku mieszkał tu Henryk I Brodaty ze swoją żoną Jadwigą – tą samą, która została kanonizowana i znamy ją jako św. Jadwigę Śląską, patronkę Śląska.
W czasach Henryka i Jadwigi do zamku dobudowano kaplicę oraz wieżę mieszkalną, a starą – sześciokątną, zamieniono na walcowatą – to ona dotrwała do naszych czasów i podziwiają ją turyści, którzy zdecydują się odwiedzić zamek Wleń.
Przeczytaj również: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?
W połowie XIII wieku do zamku przybył Bolesław II Rogatka - syn Henryka II Pobożnego. Był on znany z awanturniczego trybu życia, dlatego nie powinno nikogo dziwić to, że to właśnie on więził w zamkowej wieży - wrocławskiego biskupa Tomasza I, a w 1277 swego bratanka, księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. W połowie XIV wieku za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego, postanowiono rozbudować ten niezwykły zamek. Powstał wówczas tzw. zamek średni. Po jego śmierci wdowa po nim, księżna Agnieszka przekazała w 1368 r. zamek w zastaw lenny rycerzom von Zedlitz. W 1377 r. właścicielem zamku został Tymo von Kolditz, który dokonał rozbudowy i umocnienia warowni. W 1428 r. podczas powstania husyckiego zamek był przez powstańców bezskutecznie oblegany.
Kolejne lata upływały pod znakiem wielokrotnej zmiany właścicieli, którzy jednocześnie zbytnio nie przejmowali się losem tej wyjątkowej budowli. Od 1465 r. jego właścicielem był rozbójnik Hans von Zedlitz, który nie oszczędzał nawet mieszkańców Wlenia. W latach 1567–1574 następny właściciel zamku Sebastian Zedlitz przeprowadził przebudowę zamku. Prace nadzorował architekt Jerzy der Wahlich. Wzmocniono wówczas obronność warowni poprzez podwyższenie murów i wieży. Nowym właścicielem zamku już w 1581 r. został Sebastian von Schaffgotsch, a w 1605 r. następny awanturnik z rodziny von Zedlitz, Konrad, gnębiący okoliczną ludność. Wymuszał on od ludności różnorodne daniny i usługi, a jeżeli nie chcieli oni spełnić jego życzeń, więził on w lochu burmistrza miasta.
Sądnym dniem dla zamku Wleń była wojna trzydziestoletnia, podczas której warownia była kilkakrotnie oblegana i zdobywana, zarówno przez wojska szwedzkie i cesarskie. Decydującym dniem był 7 września 1646 roku, kiedy to wojska Szwedzkie ostatecznie się poddały, wojskom cesarskim dowodzonym przez generała Montecucoli, który, nakazał wysadzenie zamku, by już nigdy nie był bastionem oporu. Od tego momentu, najstarszy zamek w Polsce pozostaje w ruinie.
Od tamtej pory, nowym właścicielem zamku został pułkownik króla Francji Ludwika XIII Adam von Kaulhaus. Co ciekawe, nie zdecydował się on jednak na odbudowę zamku, ale na wybudowanie tu pałacu, w którym zamieszkał. W wieku XVIII zamek kupił hrabia Grünfeld, a po jego śmierci w 1804 r. przeszedł na własność rodziny von Haugwitz, w której rękach pozostawał do II wojny światowej.
Jeśli weźmiemy pod uwagę czasy obecne, to dokłada się starań, by pozostałości zamku nie popadły w całkowitą ruinę. Dlatego też, pod koniec lat 90. naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęli tam badania. Ruiny zostały odpowiednio zabezpieczone i udostępnione turystom do zwiedzania. Ze znajdujące się tu baszty, przy dobrej widoczności turyści mogą podziwiać Karkonosze, Góry Kaczawskie i Pogórze Izerskie.
Jak dojechać do zamku Wleń?
Jeśli planujesz odwiedzić najstarszy zamek w Polsce, to najprościej będzie tu dojechać od strony Jeleniej Góry. To zaledwie 25 minut jazdy, a należy kierować się przez takie miejscowości, jak Siedlęcin, Strzyżowiec i Nielestno. W przypadku Wrocławia, dojazd jest dużo dłuższy, bo zajmuje 1 godzinę i 40 minut – najpierw A4 na Legnicę, a potem drogą 364 na Złotoryję i przez miejscowości: Proboszczów i Bystrzyca.
Zmotoryzowani nie mają możliwości zaparkowania pod samym zamkiem, dlatego turyści zmuszeni są pozostawić swój samochód “na dziko”. Najlepiej będzie jednak zatrzymać się na Rynku we Wleniu i stamtąd ruszyć na krótką pieszą wycieczkę.
Poznaj: 5 powodów, dla których warto odwiedzić Dolny Śląsk
W jakich godzinach czynny jest najstarszy zamek w Polsce i ile kosztują bilety?
Planując wizytę na zamku Wleń, dobrze jest odpowiednio wcześniej ją zaplanować. Pocieszające w tym wszystkim jest jednak to, że warownia jest udostępniona do zwiedzania przez cały rok. Zmieniają się jedynie godziny otwarcia, bo od maja do października można tu przyjść od 10 do 18, a od listopada do kwietnia w godzinach 10 - 16.
Za bilet normalny zapłacimy 7 złotych, a za ulgowy - 5 złotych. Zwiedzanie nie jest zbyt długie, bo trwa około 30 minut. Można zobaczyć ruiny każdego pomieszczenia, zapoznać się z dokładnym opisem i na samym końcu wejść na basztę, z której można podziwiać niezwykłe widoki.
Pomieszczenia, które są udostępnione tu do zwiedzania to:
-
Dom Romański,
-
Kaplica zamkowa,
-
Wieża mieszkalna,
-
Pierwotne wejście na zamek,
-
Budynek bramny,
-
Budynek mieszkalny,
-
Wieża ostatecznej obrony,
-
Dawna sześcioboczna wieża obronna,
-
Budynek dawnej kuchni,
-
Budynek Kinderstube.
Zaplanuj swój pobyt i wybierz noclegi we Wleniu:
Czy trzeba Was bardziej zachęcać do wizyty w najstarszym zamku w Polsce? Odwiedź go już dziś!
Komentarze (9)
Marek
Burza
Xxx
Rob
Tornado