Najważniejsze zabytki w Świętokrzyskiem
Województwo świętokrzyskie to niezwykle atrakcyjny zakątek naszego kraju. W miejscu tym czekają na nas różnorodne atrakcje, które nie pozwolą się nudzić nikomu! Miłośnicy przyrody z pewnością zdecydują się na wprawę po Górach Świętokrzyskich, rodziny z dziećmi spędzą mnóstwo czasu w parkach rozrywki, natomiast zakochani postawią na spacery po Sandomierzu. W województwie znajdziemy także wiele innych wyjątkowych lub nietypowych miejsc - jak, chociażby znany z bajki o Koziołku Matołku Pacanów czy pojawiający się w żartach Wąchock. W regionie tym znajdziemy także imponujące zabytki, które koniecznie musicie odwiedzić!
Świętokrzyskie jest nieco niepozornym regionem naszego kraju. Stanowi jednak świetną propozycją na weekendowy wypad lub wakacyjny wyjazd na dłużej. Każdy bez problemu znajdzie tu coś dla siebie. Szczególnie dobrze wyprawę po zakątkach Świętokrzyskiego będą wspominali miłośnicy historii! Województwo poza wyjątkowymi przyrodniczymi zakątkami może pochwalić się także ciekawą historią oraz wiekowymi obiektami. Jeżeli chciecie się dowiedzieć, które miejsca warto zobaczyć sprawdźcie tekst ponieżej! Oto nasza lista najważniejszych zabytków w Świętokrzyskiem!
- Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Wśród najważniejszych i najciekawszych miejsc i zabytków w województwie świętokrzyskim w pierwszej kolejności wymienia się Zamek Królewski w Chęcinach, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach czy klimatyczny oddział Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Są to prawdziwe turystyczne perełki regionu oraz atrakcje, które koniecznie powinniśmy zobaczyć w czasie naszego urlopu! Warto jednak pamiętać o jeszcze jedynym zabytku, który z pewnością zasługuje na miano szczególnego. Mowa tu oczywiście o imponujących ruinach Zamku Krzyżtopór znajdujących się w Ujeździe (położonym około 36 kilometrów od Sandomierza). Znajdujące się tu rozległe ruiny są pozostałością po ogromnym kompleksie pałacowym, który został wybudowany najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVII wieku. Miejsce to zachwyca turystów już od pierwszej chwili. Będąc w Ujeździe, koniecznie powinniśmy zapoznać się z historiami i legendami, jakie krążą na temat zamku. Według niektórych z przekazów nad jedną z sal miał znajdować się akwarium wypełnione egzotycznymi rybami!
Zamek w Ujeździe jest także interesującym przykładem budowli stanowiącej połączenie rezydencji pałacowej z cechami obronnymi (tzw. palazzo in fortezza). W czasach, zanim wzniesiono słynny francuski Wersal, to Zamek Krzyżtopór był największą budowlą pałacową w całej Europie! Robi wrażanie, prawda! To jednak nadal nie wszystko. Ruiny zamku warto odwiedzić także ze względu na panującą w nich atmosferę. Miejsce to przesiąknięte jest symboliką oraz aurą tajemnicy. Zwiedzając ruiny, zobaczymy symbole zaczerpnięte z kabały, natomiast liczba okien, pokoi, wielkich salo oraz wież pokrywa się kolejną z liczbą dni w roku, tygodni, miesięcy oraz pór roku.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
{$sc_obiekt id_lokalizacji=[208796, 125193, 66013]
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w oklicy
Zobacz także: Okolicy Sandomierza - co warto zobaczyć w weekend?
- Zamek Królewski w Chęcinach
W ścisłej czołówce najważniejszych zabytków województwa świętokrzyskiego znajduje się Zamek Królewski w Chęcinach. Popularne ruiny oraz jedna z wizytówek regionu położone są na Wzgórzu Zamkowym, gdzie malowniczo wznoszą się nad miasteczkiem oraz okolicą! Niestety nie wiadomo kiedy dokładnie powstał zamek w Chęcinach. Jednak według najstarszych odkrytych źródeł warownia musiała istnieć już w 1307 roku. Wtedy też Władysław Łokietek uczynił z zamku terytorialny ośrodek władzy gospodarczej, militarnej oraz politycznej. W murach chęcińskiej warowni odbywały się zjazdy małopolskiego rycerstwa oraz możnowładców. Chociaż zabytek kojarzony jest przede wszystkim z województwem świętokrzyskim, to warto pamiętać, że miał on swój drobny udział w jednej z najważniejszych średniowiecznych bitew w historii Polski. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, wielu jeńców (w tym późniejszy Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego) trafili do lochów w chęcińskim zamku.
W ruinach na turystów czeka wiele atrakcji! Będziemy mogli odwiedzić lochy, skarbiec oraz laboratorium. Punktem obowiązkowym każdej wizyty w chęcińskim zamku, jest wejście na tarasy widokowe znajdujące się na zachowanych basztach. Rozciąga się z nich przepiękny widok na okolicy, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy przegapić! Pasjonatów historii oraz młodszych gości ucieszy możliwość przymierzenie elementów zbroi rycerskiej lub postrzelania z łuku. Na terenie zamku zobaczymy z bliska także narzędzia wykorzystywane do wymierzania kar w czasach średniowiecznych – dyby, klatkę hańby, krzesło inkwizytora oraz fotel czarownicy.
Atrakcyjne noclegi w Chęcinach:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Co prawda stolica województwa świętokrzyskiego pod względem popularności ustępuje miejsca Sandomierzowi. Należy jednak pamiętać, że w Kielcach również znajdziemy kilka godnych uwagi miejsc. Miasto może pochwalić się między innymi Muzeum Zabaw i Zabawek czy pięknym rezerwatem przyrody Kadzielnia, znajdującym się blisko centrum miasta. Jednak zdecydowanie najważniejszą atrakcją, a także najważniejszym zabytkiem w regionie jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Piękna barokowa budowla powstała w latach 1637-1644 na Wzgórzu Katedralnym i pełniła początkowo funkcję rezydencji Biskupów Krakowskich. Następnie w XIX wieku w pałacu z inicjatywy Stanisława Staszica utworzona została Szkoła Górnicza. Później budynek pełni rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, a następnie mieścił w swoich murach drukarnię, pocztę biura werbunkowego, biura przepustek, lokalnego dziennika i urzędu wojewódzkiego. W pierwszej połowie lat 70. XX wieku Pałac Biskupów Krakowskich stał się Muzeum Narodowym w Kielcach.
Miejsce to robi wrażenie nie tylko ze względu na swoją ciekawą historię. Pałac jest przede wszystkim jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. Wrażenie na turystach robi także wnętrze. Zaglądając do budynku, będziemy mogli zobaczyć wiele elementów oryginalnego wystroju pochodzącego z XVII i XVIII wieku. Gdy będziemy już w środku warto przyjrzeć się muzealnej ekspozycji. W apartamentach gościnnych zobaczymy między innymi wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z całej Europy, w tym piękne przykłady XVII-wiecznego malarstwa francuskiego, włoskiego i polskiego. Warto zajrzeć tu także do Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz Gabinetu Numizmatycznego. Jeżeli odwiedzamy Kielce w sezonie letnim, zaraz po zwiedzaniu Pałacu możemy udać się na spacer po pięknym ogrodzie w stylu włoskim, który znajduje się na tyłach budynku.
Atrakcyjne noclegi w Kielcach:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Kielcach i okolicy
Zobacz także: Weekend w Kielcach – co warto zobaczyć?
- Ratusz w Sandomierzu
Sandomierz to turystyczna perełka województwa świętokrzyskiego. Klimatyczne miasto położone malowniczo nad Wisłą przyciąga turystów przede wszystkim swoją przyjemną atmosferą. Czekają tu na nas urokliwe zabytki oraz piękna okolica zachęcająca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Sandomierz stanowi szczególnie atrakcyjną opcję dla zakochanych, chociaż przyjemnie spędzą tu czas rodzice z dziećmi, grupy przyjaciół oraz miłośnicy historii. Główną wizytówką miasta – poza słynnym detektywem w sutannie – jest charakterystyczny Ratusz znajdujący się w centrum Starego Miasta. Budynek jest nie tylko jedynym z najcenniejszych zabytków Sandomierza. To także jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce oraz jeden z najpiękniejszych renesansowych obiektów w naszym kraju!
Początki sandomierskiego ratusza sięgają połowy XIV wieku. Wtedy to została wybudowana pierwsze murowana gotycka budowla. Pierwsze zmiany w wyglądzie budynku przyszły wraz z wiekiem XVI, kiedy to ratusz został rozbudowany i przyjął formę wydłużonego prostokąta, a następnie jego bryła została zwieńczona attyką. Budynek posiada także charakterystyczną otynkowaną wieżę z arkadowym wejściem. Jeżeli spędzając czas w Sandomierzu, zdecydujemy się zobaczyć Ratusz, to koniecznie powinniśmy go obejrzeć z każdej strony! Na jego południowej ścianie znajduje się zegar słoneczny, od strony wschodniej przed budynkiem możemy zobaczyć figurę Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 roku, natomiast w podziemiach ratusza funkcjonuje przytulny bar, a niedaleko znajdziemy wejście do trasy podziemnej.
Atrakcyjne noclegi w Sandomierzu
Sprawdź atrakcyjne noclegi w Sandomierzu
Zobacz także: Zakochaj się w Sandomierzu oraz Najpiękniejsze zabytki renesansowe w Poslce
- Park Etnograficzny w Tokarni – Oddział Muzeum Wsi Kieleckiej
Najważniejsze zabytki województwa świętokrzyskiego to nie tylko imponujące ruiny, wielkie pałace czy charakterystyczne budowle z cegły. Wśród najistotniejszych obiektów znajdujących się w Świętokrzyskiem warto wymienić zabytki mniej okazałe, jednak z całą pewnością zachwycające i czarujące! Te uda nam się znaleźć Parku Etnograficznym w Tokarni, będącym oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. Skansen położony niedaleko Chęcin, jest jednym z najbardziej klimatycznych i najciekawszych obiektów tego typu w Polsce! W miejscu tym, na powierzchni około 65 hektarów zgromadzono ponad 40 budowli przedstawiających różnorodność budownictwa oraz kultury subregionów Kielecczyzny. Znajdziemy tu przykłady architektury drewnianej charakterystyczne dla regionu Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowski-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej oraz Niecki Nidziańskiej. Dla lepszego dostrzeżenia i zrozumienia różnorodności lokalnego budownictwa park w Tokarni podzielony został na sześć stref: małomiasteczkową, świętokrzyską, lessową, nadwiślańską oraz dworsko-folwarczną.
Spacerując po parku etnograficznym, będziemy mogli zobaczyć wiele interesujących i urokliwych zabytków. Wśród najciekawszych i najważniejszych warto wymienić między innymi imponujących rozmiarów drewniany spichlerz będący przykładem XVIII-wiecznego budownictwa gospodarczego, wiatrak typu “holender” z 1931 roku czy kuźnię pochodzącą z 1900 roku.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce
- Muzeum Archeologiczne i rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie
Myśląc o najważniejszych zabytkach danego województwa czy też całego kraju, w pierwszej kolejności z całą pewnością przyjdą nam do głowy imponujące katedry, piękne zamki czy klimatyczne ruiny. Warto jednak pamiętać, także o dużym znaczeniu miejsc związanych z działalnością naszych praprzodków! Jednym z interesujących zabytków, a także najważniejszy rezerwatem przyrody znajdującym się w województwie świętokrzyskim, jest rezerwat archeologiczny “Krzemionki Opatowskie”. Jest on położony jedynie 8 kilometrów na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Rezerwat został powołany w 1995 roku i zajmuje powierzchnię niemal 350 hektarów. Jego głównym elementem oraz największą okoliczną atrakcją turystyczną są Krzemionki Opatowski – jedyna zachowana w Polsce neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego. W miejscu tym czekają na nas liczne wystawy archeologiczne, które przybliżą nam tajniki pradawnego górnictwa, a także przedstawią, jak wyglądało osadnictwo za czasów neolitycznych. Wśród najciekawszych elementów rezerwatu warto wymienić między innymi rekonstrukcję obozowiska neolitycznych górników oraz wioskę neolityczną. Turystów z całą pewnością najbardziej oczaruje spacer po podziemnej trasie wiodącej przez kopalniane korytarze! Zwiedzający będą mogli zobaczyć tam imponujące wyrobiska prehistorycznych kopalń!
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Najpopularniejsze kopalnie do zwiedzania w Polsce. Co warto zobaczyć?
- Opactwo Cystersów w Wąchocku
Wąchock to jedna z ciekawszych miejscowości znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Dla niewtajemniczonych miejsce to może kojarzyć się z serią niewybrednych żartów. Do Wąchocka warto jednak przyjechać nie tylko po to, by zobaczyć pomnik Sołtysa – głównego bohatera wspomnianych kawałów. Największą atrakcją i szczególnie interesującym zabytkiem w miejscowości jest Opactwo Cystersów. Należy ono do najstarszych tego typu obiektów w południowej Polsce! Kompleks w Wąchocku składa się z pięknego romańskiego kościoła św. Floriana zbudowanego z charakterystycznego żółtego i czarownego piaskowca, gotyckich zabudowań klasztornych i gospodarczych. Zaglądając do świątyni, będziemy mogli zobaczyć między innymi kolumny z pięknie rzeźbionymi głowicami z XIII wieku czy przykuwające spojrzenia barokowe freski.
Wąchock znajduje się jedynie 6 kilometrów od Starachowic oraz 14 kilometrów od Skrażyska-Kamiennej. Miejscowość położona jest również niedaleko Sieradowickiego Parku Krajobrazowego
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Wąchocka
Zobacz także: Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!
- Bazylika na Świętym Krzyżu
Decydując się na wypoczynek w Górach Świętokrzyskich, koniecznie powinniśmy udać się na Łysą Górę – zwaną także Łyścem, Świętym Łyścem oraz Świętym Krzyżem. Jest to drugi pod względem wysokości okoliczny szczyt (594 m n.p.m.) ustępujący miejsca jedynie Łysicy (614 m n.p.m.). Miejsce to warto odwiedzić nie tylko ze względu na malownicze widoki oraz piękną przyrodę. Na turystów czeka tu Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – będące jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce! Kompleks na Świętym Krzyżu składa się z zabudować klasztornych oraz kościoła. W świątyni czeka pięknie zdobione wnętrze. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim Kaplica Oleśnickich, w której przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. W krypcie znajduje się także przeszklona trumna z ciałem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego (badacze nie są jednak zgodni co do tożsamości znajdującego się w grobowcu ciała). Ciekawy elementem wizyty w Bazylice Świętego Krzyża będzie wejście na szczyt wieży, gdzie znajduje się taras z widokiem na pasma Gór Świętokrzyskich.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Nowej Słupi
- Zamek w Szydłowie
Szydłów to piękne miasteczko położone około 40 kilometrów od Kielc. Miejsce to chociaż należy do mniej popularnych zakątków województwa świętokrzyskiego, odznacza się niezwykłym klimatem oraz ciekawymi zabytkami. Za sprawą XIV-wiecznego układu urbanistycznego, pozostałością murów obronnych oraz kilku przykładów architektury średniowiecznej Szydłów nazywany jest “polskim Carcassonne”. Jeżeli zdecydujemy się na wizytę w tym klimatyczny miasteczku, koniecznie powinniśmy odwiedzić zamek będący jedną z największych warowni wybudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego. Położony malowniczo na wzniesieniu nad rzeką Ciekącą zamek jest jedną z największych atrakcji miasta oraz jednym z piękniejszych zabytków znajdujących się w województwie świętokrzyskim. Zwiedzając zabytek, będziemy mogli zobaczyć między innymi Salę Rycerską uważaną za najlepiej zachowany królewski budynek w stylu gotyckim o charakterze rezydencjonalnym w całej Polsce! Na szczególną uwagę zasługują także piękne portale i oprawy okien podobne do tych znajdujących się na Wawelu oraz XVII-wieczna brama z herbem Polski z okresu Zygmunta III Wazy.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy Szydłowa
Komentarze