Największe, najstarsze i najciekawsze polskie dzwony

Największe, najstarsze i najciekawsze polskie dzwony

Podczas każdej podróży po Polsce, odkrywamy wiele wspaniałych miejsc. Odwiedzamy zabytki, w tym zamki, czy kościoły. W tych drugich znajdziemy element szczególny, jakim są dzwony. Gdzie w Polsce znajdziemy te największe, najstarsze i najciekawsze dzwony?

Ich dźwięk jest niezwykle charakterystyczny. W wielu przypadkach słychać je z wielu kilometrów. Rozbrzmiewają o pełnej godzinie, czy podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych. W tym wszystkim należy podkreślić, że większość z nich ma niezwykle bogatą historię, dzięki czemu stanowią atrakcję turystyczną nie tylko w danym regionie, ale również w Polsce. Chyba każdy miał okazję być przy dzwonie Zygmunta podczas wycieczki szkolnej do Krakowa.


Zbliża się Wielkanoc, a co za tym idzie, jej rozpoczęcie zawsze rozpoczyna się od bicia dzwonów. Warto w związku z tym nieco lepiej przyjrzeć się historii, która jest związana z polskimi dzwonami. Są to na pewno niezwykle ważne instrumenty, które niegdyś służyły pobudzania pobożności wiernych, jak i odpędzaniu zła. Te najciekawsze propozycje znajdziemy w wielu popularnych polskich miejscowościach. Należy tu wymienić przede wszystkim: Kraków, Licheń Stary, Warszawę, czy Strzegom.


Dźwięk dzwonów najczęściej można usłyszeć w samo południe. Podobnie jest z hejnałami w wielu polskich miastach. Sprawdź: Hejnały w polskich miastach. Gdzie usłyszysz te najpiękniejsze?


Dzwony w Polsce - gdzie zobaczysz te najciekawsze propozycje?





Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, najpopularniejsze polskie dzwony można usłyszeć w popularnych turystycznie miejscowościach. Ich historia jest niezwykle bogata, a sam dźwięk powoduje zadumę, przerażenie, czy po prostu chęć zatrzymania się. Zabieramy Was w podróż szlakiem polskich dzwonów. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!

 

 


  • Dzwon Zygmunt w Krakowie - najpopularniejszy polski dzwon


Rozpoczynamy od najbardziej znanego polskiego dzwonu, który można zobaczyć na krakowskim Wawelu. Jego historia sięga XVI wieku. Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Stanowi cel wielu wycieczek po stolicy Małopolski.


Dzwon został wykonany w krakowskiej ludwisarni przez Hansa Behama z Norymbergi w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajdują się tam także herby Polski i Litwy. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos.


Zobacz i posłuchaj w poniższym filmie, jak bije Dzwon Zygmunt w Krakowie





Warto podkreślić, że jego dźwięk można usłyszeć tylko w wyjątkowych okolicznościach. Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski.

 

 

Apartament Polonijna

Apartament Polonijna

Kraków, ul. ul. Polonijna

Apartamenty Kraków 10
Przytulne mieszkanie

Przytulne mieszkanie

Kraków, ul. Poznańska

Apartamenty Kraków 9.8
Dom Casimi

Dom Casimi

Kraków, ul. Szeroka

Hotele Kraków 10

 

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Krakowie

 

 


  • Dzwon Przedbora w Strzegomiu - najstarszy polski dzwon


Był najpopularniejszy polski dzwon, więc czas najwyższy, by zaprezentować ten najstarszy, który można zobaczyć i usłyszeć w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Jego dokładna lokalizacja to Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła


Chcesz wiedzieć, jak bije najstarszy polski dzwon? Obejrzyj poniższy film





Dzwon Przedbora został ufundowany w 1318 roku przez rycerza Przedbora, przez co funkcjonuje tu już przeszło 700 lat. Warto podkreślić, że w dalszym ciągu działa. Towarzyszą mu dwa młodsze dzwony, jednak również zabytkowe i wyjątkowe, pochodzące  z 1405 i 1424 roku. Dzwon Przedbora towarzyszy słynnej strzegomskiej bazylice niemal od początku jej istnienia. W czasie prawie siedmiu stuleci zmieniła się tylko technologia wprawiania go w ruch. Warto odwiedzić to miejsce!

 

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Strzegomiu

 

 


  • Dzwon Maryja Bogurodzica w Licheniu Starym - największy polski dzwon


Warto w tym miejscu zaprezentować również największy polski dzwon, który można zobaczyć i usłyszeć w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Dzwon Maryja Bogurodzica jest największym polskim dzwonem i siódmym, co do wielkości w całej Europie. Jego parametry robią wrażenie - ma 3,12 m średnicy, 9 m obwodu, 4,4 m wysokości, a jego waga to aż 14,7 ton.


Zobacz i usłysz, jak brzmi największy polski dzwon





Dzwon Maryja Bogurodzica został wykonany ze spiżu w ludwisarni Enrico Capanniego pod Mediolanem we Włoszech. Jego serce waży 400 kg. Zewnętrzna powierzchnia dzwonu Maryja Bogurodzica posiada sześć części. Znajdziemy na nich obrazy, które przedstawiają kolejno: narodzenie Pana Jezusa, scenę z życia św. Wojciecha, portret Jana Pawła II, kościół w Licheniu, leśną kaplicę oraz scenę przedstawiającą objawienie Matki Bożej Licheńskiej. Na każdej z części widnieje także godło Polski - orzeł.

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Licheniu Starym


  • Dzwon Zwycięstwa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - najbardziej wyjątkowy polski dzwon


Na sam koniec postanowiliśmy zaprezentować najbardziej wyjątkowy polski dzwon. Co prawda, nie jest on atrakcją turystyczną, jednak sam fakt, że w Polsce znajduje się tego typu dzwon, to naprawdę wspaniała sprawa.


Dzwon Zwycięstwa znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W czym tkwi jego wyjątkowość? Można go usłyszeć w momencie, gdy dziecko wygrywa walkę z nowotworem. Dzwonią w niego ci, którzy kończą leczenie, czyli ostatni cykl chemioterapii anonsując wszystkim w okolicy to radosne wydarzenie. Podobnego typu dzwony można znaleźć w wielu szpitalach na świecie.

 

 

 

 


Oto popularne oferty noclegów w Warszawie


Mamy nadzieję, że podróż szlakiem polskich dzwonów, zainspiruje Was do podróży po tych miejscach. Bądźcie czujni, dźwięk dzwonów możecie usłyszeć podczas Waszego rodzinnego spaceru.


Zdjęcie główne: fot. AttilaBarsan / gettyimages.com, CC0




xd {$smarty.version}

Następny artykuł Plecaki na wycieczkę -...

Komentarze (8)

Padre Matthias

tak, to prawda. Nowak jest najstarszy (1271), ten z Sandomierza jest najstarszym DATOWANYM (inskrypcja na dzwonie) (1314)

Ania

Dzwon Nowak 1271

Jacek

Najstarszy dzwon jest w Sandomierzu w Kościele św. Jakuba z 1314 roku

Miłośnik Dzwonów

Nieprawda najstarszy dzwon jest w muzeum archeologicznym we Wrocławiu dzwon Świętosław

Xd

xd

Lol

xd

Lol

xd

Nocowaniefajneto

super!!!!!!!!!!!!!!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!