"Nałęczowskie Belcanto"
W dniach 14 – 17 sierpnia w Nałęczowie już po raz szósty zagości Festiwal Wokalny Belcanto. Ideą tego festiwalu jest rozwijanie tradycji sztuki pięknego śpiewu, belcanta, którego ojczyzną są Włochy.
Festiwal Wokalny w Nałęczowie "Nałęczowskie Belcanto" jest imprezą plenerową, o zasięgu lokalnym. Odbywa się ona raz w roku, a sztukę pięknego śpiewu prezentują młodzi artyści. Festiwal od lat promuje i popularyzuje dzieła sztuki muzycznej i artystów w żywym kontakcie z publicznością.
Twórcami Festiwalu Wokalnego w Nałęczowie są mgr sztuki Hanna Samson oraz dr Ryszard Majak. Chcą oni realizować oczekiwania polskiej publiczności, że sztuka belcanta jest wciąż żywa, a do miana mistrzów belcanta aspirują dzisiaj również młodzi polscy artyści.
Organizatorzy festiwalu za cel stawiają sobie rozwijanie sztuki pięknego śpiewu i promowanie młodych artystów, którzy tę sztukę uprawiają. Starają się również pomagać młody twórcom w osiąganiu wokalnego mistrzostwa.
Nie jest to jednak zadanie proste gdyż zarówno w Polsce, jak i na całym świecie nikt nie chce promować ani sponsorować takich występów. Dziś sponsorzy oraz media stawiają na znanych i lubianych artystów, niewielu decyduje się zaryzykować.
Jednak organizatorzy Festiwalu Belcanto chcą pokazać polskiej publiczności, że mamy wspaniałych młodych artystów, którzy dorównują uznanym sławom, a Lubelszczyzna jest szczególnym regionem, bogatym w tradycje kultury muzycznej.
Dziś Festiwal Belcanto jest doskonale znany, ma swoich sponsorów, którzy chcą promować swe firmy podczas imprezy. Dodatkowo od 2005 roku laureatom Festiwalu przyznawane są Statuetki Złotego Słowika Festiwalu i Statuetki Złotego Słowika Lubelszczyzny. Natomiast sponsorom festiwalu Lubelski Klub Biznesu przyznaje Medale oraz tytuł Mecenasa Kultury, co dla wielu sponsorów jest wielką zachętą do działania.
Organizacją i koordynacją prac artystycznych Festiwalu Belcanto zajmuje się powołana w 2002 roku Fundacja Pro Arte. Celem działalności fundacji jest promowanie oraz popularyzowanie twórczości i dokonań polskich artystów w kraju i zagranicą. Promocja tych młodych talentów dotyczy głównie adeptów sztuki wokalnej, by jak najszybciej rozpoczynali swoje kariery na scenach operowych, operetkowych i estradach.
Fundacja współpracuje też z samorządami terytorialnymi i regionalnymi instytucjami kultury, dzięki czemu organizacja festiwali, koncertów czy innych wydarzeń kulturalnych jest o wiele łatwiejsza.
Żadna impreza, choćby nawet najlepiej zorganizowana nie będzie udana bez licznej publiczności, dlatego też wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
Komentarze