Narodowe Święto Niepodległości. Co warto wiedzieć?
W dzień 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to upamiętnienie odzyskania wolności przez Polskę, która po 104 latach powróciła na mapy świata. Właśnie o to nasi przodkowie walczyli w powstaniach i na frontach pierwszej wojny światowej.
Odkąd pamiętamy, dzień 11 listopada był oznaczony w kalendarzach czerwoną kartką jako święto państwowe. Jednak nie zawsze Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było tak, jak obecnie. Najpierw miało charakter wojskowy, a później na długi czas zniknęło z oficjalnego harmonogramu uroczystości.
Zobacz także: Powrót do przeszłości. TOP 3 miejsca w Polsce
Najważniejsze informacje o 11 listopada
Nie trzeba długo zastanawiać się nad odpowiedzią na pytanie, z jakiej okazji obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Po trwających ponad wiek zaborach, Polska odzyskała wolność i zaczęła tworzyć nowe państwo. Zadanie było trudne, ponieważ wszystkie struktury trzeba było wypracować od początku - brak instytucji państwowych, służb czy nawet jednolitej waluty nie były jednak przeszkodą, by cieszyć się z odzyskania wolności.
Trzeba także pamiętać, że data 11 listopada 1918 roku jest umowna. Tego dnia podpisano bowiem rozejm, który oficjalnie zakończył pierwszą wojnę światową. Miało to miejsce we Francji, w lasku Compiègne. Natomiast ogłoszenie niepodległości Polski miało miejsce o wiele wcześniej, bo 7 października 1918 roku. Deklarację wystosowała Rada Regencyjna, a opublikowano ją w dodatku nadzwyczajnym do “Monitora Polskiego”.
Dzień 11 listopada został ogłoszony świętem państwowym dopiero w 1937 roku. Przed wybuchem wojny obchodzono go powszechnie jedynie dwa razy! Z kolei w czasach PRL Narodowe Święto Niepodległości zostało zniesione - uroczystości państwowe odbywały się 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (1944 r.).
Święto Niepodległości oficjalnie przywrócono ustawą z 15 lutego 1989 roku.
fot. JerzyGorecki, Pixabay.com CC0
Narodowe Święto Niepodległości - ciekawostki
Z obchodami Narodowego Święta Niepodległości związanych jest kilka ciekawostek, których nie poznajemy w szkole.
- Pierwszy raz powszechne uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości odbyły się 14 listopada 1920 roku. Później, aż do ustanowienia święta państwowego, odbywały się w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy.
- 11 listopada został formalnie uznany za datę odzyskania niepodległości dopiero w 1926 roku. Od tamtej pory był to też dzień wolny od pracy w administracji państwowej. W 1932 roku stał się też dniem wolnym od nauki szkolnej.
- Podczas drugiej wojny światowej obchody 11 listopada były zakazane, jednak żołnierze podziemia zawsze starali się akcentować ten dzień. Przystrajano więc pomniki i pisano patriotyczne hasła na murach.
- 11 listopada przypada dzień Świętego Marcina (który jest m.in. patronem hotelarzy i podróżników!). Uroczystości z Wielkopolski przeniosły się na cały kraj i teraz wszyscy zajadają się rogalami świętomarcińskimi. Inną tradycyjną potrawą jest gęsina, która ponownie wraca do łask nie tylko smakoszy.
- Święto Niepodległości zostało przywrócone jeszcze przez sejm PRL.
Jak Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości?
Obecnie 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wobec tego Polacy traktują święto jako pretekst do zorganizowania przedłużonego weekendu. Wyjazdy cieszą się dużym zainteresowaniem, a niezwykle popularnym kierunkiem są polskie góry. W roku 2022 najwięcej rezerwacji na długi weekend w listopadzie trafiło do Zakopanego, Karpacza oraz Wetliny.
Sprawdź noclegi na długi weekend:
Oprócz tego Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do manifestowania postaw patriotycznych. Największe obchody z udziałem władz państwowych odbywają się w Warszawie na Placu Piłsudskiego - przed grobem Nieznanego Żołnierza. W miastach organizowane są także parady wojskowe oraz marsze.
Święto Niepodległości - jak je obchodzimy?
- W Parku Skaryszewskim w Warszawie odbywa się Bieg 11 Listopada. Biegi niepodległościowe odbywają się też w innych polskich miastach, m.in. w Krakowie oraz Gnieźnie.
- W obchody włączają się też instytucje kultury. Na przykład w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbędzie się koncert “Nie gniewaj się na mnie Polsko”.
- Coraz częściej w ramach miejskich uroczystości organizowane są gry miejskie oraz spacery z przewodnikami.
Komentarze