Nidzica, tu pośpiech nie jest wskazany
Nidzica to miasteczko, które warto wybrać na mazurski city break. Tutaj złapiesz oddech i bez pośpiechu będziesz cieszyć się atrakcjami okolicy.
O tym, że w Nidzicy świetnie się odpoczywa świadczy chociażby fakt, iż należy ona do sieci Cittaslow. Aby do niej przystąpić, miasta muszą wpisać się w trend zrównoważonego rozwoju – tutaj ważna jest zarówno jakość życia mieszkańców, jak i rozwój kulturalny oraz dbałość o wygląd całego otoczenia. Dlatego Nidzica jest naprawdę uroczym miasteczkiem, w którym nigdzie nie trzeba się śpieszyć, a czas można poświęcić na odkrywanie jej tajemnic.
Nie czekaj i już teraz sprawdź ofertę noclegową miasta! Wejdź i zobacz: Noclegi w Nidzicy
Co warto zobaczyć w Nidzicy
Nidzica słynie w całym kraju z największego w regionie zamku gotyckiego. Powstał w połowie XIV wieku i pełnił rolę siedziby komtura. Stanowił też ważny punkt systemu obronnego Państwa Krzyżackiego, stąd jego monumentalne rozmiary. Już po kasacie zakonu mieściły się tu sądy, a później między innymi więzienie. Obecnie zamek w Nidzicy pełni ważną rolę w życiu kulturalnym miasteczka – znajdziemy tam Nidzki Ośrodek Kultury, muzeum i Galerię pod Belką, gdzie prezentowane są wystawy artystów z terenu Warmii i Mazur. Na szczęście udało się również zatrzymać klimat dawnej gotyckiej siedziby zakonników z krzyżami na płaszczach. Polecamy więc wizytę w Sali Rycerskiej z pięknymi polichromiami z epoki raz oryginalnym gotyckim sklepieniem. Kolejnym ciekawym miejscem jest tu sala widokowa (dawny spichlerz) ze starym drewnianym obelkowaniem, skąd rozciąga się piękny widok na miasto… Jeśli będziesz w Nidzicy latem, nie możesz odmówić sobie przyjemności udziału w koncercie. O tej porze roku muzyka często gości na zamkowym dziedzińcu.
Pamiątkę po dawnych murach obronnych stanowi tzw. „klasztorek”. Ta gotycka budowla pełniła rolę baszty, a później między innymi szkoły, koszar czy nawet kina. „Klasztorek” uległ całkowitemu zniszczeniu w 1945 r. – po odbudowaniu mieści się w nim filia Archiwum Państwowego. Do dawnego systemu obronnego należał też kościół św. Wojciecha. Obecną pseudorenesansową postać „zawdzięcza” działaniom wojennym roku 1914, kiedy niemal doszczętnie spłonął. Odbudowa miała miejsce w latach 20. XX wieku.
Nie możesz odmówić sobie również spaceru po uroczym rynku, gdzie główny punkt stanowi neoklasycystyczny ratusz. Plac otoczony jest kolorowymi kamieniczkami. Takie widok w słoneczny dzień na pewno poprawi ci humor.
Polecamy również małą wycieczkę do miejscowości Kamionka, gdzie znajduje się Garncarska Wioska. Jest to park tematyczny, w którym odtwarzane są dawne zawody, tradycje i obyczaje. Tutaj przypomnisz sobie smaki dzieciństwa albo odkryjesz zupełnie nowe kulinarne doznania. Odważ się na przygodę całkiem niedaleko Nidzicy.
Atrakcje przyrodnicze Nidzicy
Czym byłby wyjazd na Mazury bez możliwości obcowania z przyrodą regionu? Nidzica również w tej kwestii ma sporo do zaoferowania. W okolicy miasta znajdziesz kilka ciekawych rezerwatów przyrody, w tym „Koniuszanka I”, który chroni zjawiska sufozji na sandrze, i „Koniuszanka II”, zajmujący się ochroną lasów leżących przy ujściu rzeki Koniuszanki.
Jednak najpiękniejszym rezerwatem w okolicy Nidzicy są „Źródła Rzeki Łyny”. To przepiękna dolina przecinana wąwozami, gdzie występuje zjawisko wstecznej erozji źródliskowej. To zjawisko jest bardzo rzadko spotykane… Łyna zdobywa również popularność wśród kajakarzy, którzy coraz chętniej urządzają tu spływy. Lubisz aktywnie spędzać czas? Nie możesz odmówić sobie tej przyjemności.
Na koniec jeszcze jeden punkt, który jest obowiązkowy dla każdego turysty. Zdjęcie przy Kamieniu Tatarskim, największym głazie narzutowym na Mazurach. Jak mówi miejscowa legenda, w 1656 roku zatrzymali się przy nim Tatarzy, którzy chcieli zaatakować warowną Nidzicę. Jeden ze strażników zamkowych wystrzelił z armaty, czym przepłoszył niedoszłych napastników… Otrzymał za to ziemię i worek złota…
fot. Artur Malinowski (Flickr.com CC BY 2.0)
Komentarze