Nie kradnij! Postaw na legalne źródła
Chcesz uatrakcyjnić swoją ofertę w portalach noclegowych lub odświeżyć stronę internetową? To dobry pomysł, pod warunkiem, że korzystasz z własnych zasobów lub legalnych źródeł, z których możesz pobierać multimedia bez łamania praw autorskich. Pamiętaj, zdjęcia i treści w internecie nie są dobrem wspólnym, a ich autorom należy się wynagrodzenie.
Pobranie zdjęcia czy skopiowanie tekstu ze strony internetowej nie wydaje się niczym nagannym. W końcu sieć to nieograniczone źródło informacji – trzeba jednak mieć świadomość, że takie działania mogą stanowić naruszenie praw autorskich i w ogólnym rozumieniu są kradzieżą.
Kwestie prawa autorskiego wyjaśnia Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według niej wszystkie treści umieszczone w internecie, jak na przykład fotografie, artykuły, filmy czy muzyka objęte są ochroną i to ich twórca decyduje na jakiej zasadzie można z nich korzystać. Nawet jeżeli dopuszcza on swoje dzieło do użytku publicznego, trzeba poinformować odbiorców, kto jest autorem oraz źródle pochodzenia.
Oryginalny opis
Często zwracamy uwagę na fakt, jak ważny jest opis, który umieszczasz na stronie internetowej swojego obiektu noclegowego lub w ofercie w portalu noclegowym. Odpowiednio skonstruowany tekst potrafi zainteresować turystę szukającego miejsca na urlop i sprawi, że trafi on właśnie do ciebie. Stworzenie idealnego opisu obiektu noclegowego nie jest prostą sprawą, ale nie idź na łatwiznę. Sprawdzając internet, nie kopiuj pracy innych, nawet jeżeli uważasz, że świetnie oddaje realia twojego biznesu. Jak już wspominaliśmy wcześniej, przypisując sobie autorstwo, łamiesz prawo. Szkodzisz sobie również w inny sposób…
Powielanie treści z internetu może obniżyć twoją pozycję w wyszukiwarkach. Specjaliści od content marketingu zaznaczają, że najlepiej przyjmowane chociażby przez Google są oryginalne, unikalne treści, które wnoszą coś nowego do zasobów sieci. Poza tym, tworząc własny opis, masz szansę na wyprzedzenie konkurencji w wynikach wyszukiwania.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź i zobacz: Dlaczego nie powielać treści w internecie? Zadbaj o unikalną ofertę
Atrakcyjne zdjęcia o dobrej jakości
Jesteśmy wzrokowcami, więc naszą uwagę na pewno przyciągają dobrej jakości zdjęcia. Internet pęka w szwach od pięknych fotografii, wystarczy je pobrać i umieścić na swojej stronie. Przepiękne widoki czy wizerunki zadowolonych gości – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Problem w tym, że łamiesz w ten sposób prawa autorskie.
Jeżeli chcesz korzystać ze zdjęć wysokiej jakości, masz kilka możliwości. Jedną z nich jest rejestracja w jednym z serwisów, które za opłatą udostępniają zdjęcia do użytku komercyjnego. Będziesz mógł wykorzystać je na swojej stronie, a honorarium za to trafi do jego autora. Alternatywą są darmowe banki, w których fotografowie udostępniają swoje zdjęcia, nie pobierając za to opłaty. Trzeba jednak zapoznać się z licencją, na jakiej to robią.
Najbezpieczniej jest więc korzystać z fotografii, które w stu procentach należą do ciebie. Reklamując swój obiekt w portalach noclegowych masz możliwość korzystania z wielu profitów. Na przykład Nocowanie.pl w ramach abonamentu oferuje ci między innymi profesjonalną sesję twojego obiektu. Zdjęcia są wykonywane obiektywem szerokokątnym, który uchwyci każdy szczegół, a odpowiednie ustawienie aparatu wydobędzie atuty oferowanych przez ciebie pokoi lub otoczenia.
Dowiedz się więcej o zaletach posiadania profesjonalnych fotografii, zobacz: Zdjęcia obiektu, które zachwycą turystów?
Korzystanie z muzyki
Warto wspomnieć jeszcze o kwestii muzyki w twoim obiekcie noclegowym – o tym również wspomina ustawa dotycząca praw autorskich. Jeśli wykorzystujesz ją w swojej działalności, powinieneś za to płacić. Odnosi się to również do odtwarzania zakupionych z legalnego źródła płyt, ponieważ utwory nie są przez ciebie użytkowane prywatnie. Odtwarzając ją publicznie trzeba zapłacić wykonawcom, autorowi, kompozytorowi oraz producentowi.
Właściciele praw muzycznych są w Polsce reprezentowani przez cztery organizacje: ZPAV, ZAiKS, SAWP oraz STOART. Zalecane jest, by podpisywać umowy z każdą z wymienionych instytucji… Korzystając dodatkowo z odbiorników radiowych, telewizyjnych, płyt CD czy plików mp3 trzeba również podpisać umowy z organizacjami, które reprezentują twórców filmowych i telewizyjnych, czyli SFP i ZASP, a także opłacić abonament RTV.
Alternatywą może być korzystanie z Royalty Free Music (muzyki wolnej od opłat) – jej odtwarzanie nie wymaga wnoszenia dodatkowych opłat, poza zakupem płyty. Jej twórcami nie są jednak popularni artyści, więc wykorzystywana jest głównie jako tło dźwiękowe, by wypełnić ciszę w pomieszczeniach.
fot. główne: energepic.com (Pexels.com CC0)
Komentarze