Niebezpieczna jesień w Tatrach. Na co należy szczególnie uważać?

Niebezpieczna jesień w Tatrach. Na co należy szczególnie uważać?

W ostatnim tygodniu nie było dnia, kiedy nie usłyszelibyśmy o śmiertelnym wypadku w polskich Tatrach. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że mieliśmy do czynienia ze śmiertelnym żniwem na Podhalu. W samym tylko październiku zginęło aż 10 turystów. Warunki coraz trudniejsza, a zima coraz bliżej. Na co w związku z tym zwrócić szczególną uwagę?

Każdy, kto w najbliższym czasie zdecydował się wybrać nocleg w górach, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie i jak spędza swój wolny czas. Na popularnych szczytach górskich w Tatrach trwa niezwykle przykra czarna seria, związana ze śmiertelnymi wypadkami w Tatrach. Turyści giną przede wszystkim na tych wymagających szlakach w górach, a ratownicy TOPR mają ręce pełne roboty. 


Cała ta sytuacja ma związek z niezwykle trudnymi warunkami pogodowymi w Tatrach. Pomimo tego, że w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z niemal letnimi warunkami pogodowymi, to w szczytowych partiach Tatr zalega gruba warstwa śniegu i lodu. Przejście przez tak wymagające szlaki turystyczne wymaga odpowiednich umiejętności i doświadczenia, dlatego też większość tego typu prób kończy się wypadkiem i śmiercią.


Koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu: Lawiny w górach. Co warto o nich wiedzieć i jak się zachować?


Turyści zaskoczeni warunkami pogodowymi. TOPR interweniuje niemal codziennie


Okres pomiędzy 14 a 21 października był niezwykle tragiczny, jeśli chodzi o wypadki w Tatrach. Do wielu wypadków dochodziło na tych wymagających szlakach górskich w Tatrach, a ratownicy TOPR-u musieli interweniować niemal co dzień.



fot. PawelUchorczak / AdobeStock, CC0


Do tragicznych wypadków w górach, doszło m.in. na Rysach, na Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, w Dolinie Furkotnej w Tatrach Słowackich, czy na Orlej Perci. Turyści podejmowali ryzyko, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych. Po polskiej stronie gór zginęło sześć osób, a cztery po stronie słowackiej. Aż cztery wypadki miały miejsce podczas wejść na Rysy.


TOPR apeluje, by na tego wyprawy wyruszać odpowiednio przygotowanym. Na te nieco bardziej wymagające szlaki turystyczne w Tatrach, należy zabrać ze sobą przede wszystkim raki, czekan i kask. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to warto decydować się na łatwe szlaki w Tatrach.


To niezwykle tragiczny bilans w Tatrach, z jakim nie mieliśmy do czynienia od lat, a zima dopiero przed nami. Przed wyprawą w góry jesienią, a przede wszystkim zimą, warto skorzystać z pomocy instruktora lub zapisać się na tzw kurs lawinowy, podczas którego można zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po górach o tej porze roku.


Ratownicy TOPR apelują. Poznaj zasady bezpiecznego poruszania się po górach w sezonie jesienno-zimowym


Góry jesienią w opinii wielu turystów wyglądają najpiękniej. Jest to jednocześnie też najtrudniejszy czas, ze względu na zmienne warunki pogodowe i wcześniej zapadający zmierzch. Na tych wymagających szlakach turystycznych w Tatrach, niezwykle istotne są odpowiednie umiejętności i odpowiedni sprzęt.


Ratownicy TOPR apelują o rozważne planowanie wędrówek górskich i o zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu.


W tym miejscu, dobrze jest przypomnieć również najważniejsze jesienno-zimowe zasady, związane z poruszaniem się po górach.



fot. Hans / pixabay.com, CC0


Pamiętaj, że:


  1. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie i 3 warstwy odzieży - podstawą jest bielizna termoaktywna, odzież termiczna i warstwa zewnętrzna, a także skarpety, czapka, komin, rękawiczki, odpowiednie buty i raki.

  2. Warto również zaopatrzyć się w stuptuty, które zabezpieczają buty przed wsypywaniem się śniegu z góry.

  3. Miej przy sobie kije trekkingowe, apteczkę, latarkę, termos z ciepłym napojem i posiłkiem.

  4. Zabierz ze sobą mapę w wersji papierowej lub w aplikacji.

  5. Telefon i dodatkowy zapas energii to podstawa, która może uratować Ci życie.

  6. Śledź na bieżąco wszelkie komunikaty pogodowe i informacje publikowane przez TOPR i Tatrzański Park Narodowy.

  7. Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka.

  8. Zmień swoje plany w przypadku niesprzyjających warunków.

  9. Pamiętaj o szybko zapadającym zmroku i porywistych wiatrach, które pojawiają się w wyższych partiach gór.

  10. W przypadku zagrożenia, wezwij pomoc. Numer alarmowy w polskich górach to 985 oraz +48 601 100 300. Można również zadzwonić na ogólny numer ratunkowy 112 a także skorzystać z aplikacji Ratunek.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Zimowe zasady bezpieczeństwa w górach. O czym pamiętać?


Sprawdź oferty noclegów w Tatrach:



Apartament Gościnny

Apartament Gościnny

Zakopane, ul. Droga Na Bystre

Apartamenty Zakopane
Mały Wojtek - Tiny House

Mały Wojtek - Tiny House

Kościelisko, ul. Rysulówka

Domki Kościelisko
Leśny Dworek

Leśny Dworek

Biały Dunajec, ul. za torem

Pensjonaty Biały Dunajec 9.6



Jesień w Tatrach może być wyjątkowa. Nie podejmuj zbędnego ryzyka związanego z wędrówką po wymagających szlakach górskich w Tatrach. Zachowaj szczególną ostrożność i spędź swój urlop w górach w bezpieczny sposób!



Następny artykuł Jak skutecznie promować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!