Niedźwiedzie budzą się z zimowego snu. Zachowaj szczególną ostrożność!
Wiosna coraz bliżej. Widać to, zarówno w pogodzie, która w ostatnich dniach jest dynamiczna i zmienna oraz w przyrodzie. Na polanach pojawiają się pierwsze krokusy, pąki na drzewach stopniowo się rozwijają, a niedźwiedzie budzą się z zimowego snu. Z racji tego, że przedwiośnie sprzyja górskim wędrówkom, to pamiętaj, by zachować szczególną ostrożność.
Wiosna spędzona w górach? Brzmi bardzo zachęcająco! Przyroda budzi się do życia po zimowej przerwie, a liczne szlaki górskie zachęcają do spacerów i zdobywania górskich szczytów. Jeśli zdecydowałeś się na domki w górach i planujesz odkryć Tatry, czy Bieszczady, to wiedz, że rozpoczął się właśnie ten czas, kiedy to niedźwiedzie budzą się z zimowego snu. Ich aktywność może okazać się niebezpieczna dla turystów, z tego powodu, że poszukują pożywienia po zimowej przerwie.
Zobacz koniecznie: Wiosna w górach: Gdzie warto pojechać?
Uwaga na niedźwiedzie w górach!
Zima pod tym względem była niezwykle przyjemna, bo jak dobrze wiadomo, niedźwiedzie o tej porze zapadają w zimowy sen. Właśnie rozpoczął się ten czas, kiedy wybudzają się ze snu i w związku z tym mogą stanowić zagrożenie dla osób, które zamierzają zdobywać najwyższe szczyty w Tatrach.
Jak dobrze wiadomo, niedźwiedź to szybki i duży drapieżnik, który waży nawet kilkaset kilogramów. Nigdy nie mamy pewności, jak zwierzę zareaguje na nasz widok, dlatego należy pamiętać przede wszystkim o jednej ważnej zasadzie - by zachować spokój.
Zwłaszcza obecnie, gdy niedźwiedzie poszukują pożywienia, a na świat przychodzą małe niedźwiadki. Atrakcje przyrodnicze w Bieszczadach i Tatrach można zwiedzać bezpiecznie, zachowując należytą ostrożność.
Przeczytaj również: Bezpieczeństwo w górach. Na co trzeba uważać?
W rozmowie z Polską Agencją Prasową, doktor nauk leśnych z Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślił, że:
Niedźwiedzie się już obudziły. Ich tropy pozostawione na śniegu zostały stwierdzone przez pracowników parku w różnych rejonach Tatr - od Doliny Chochołowskiej po rejon Kop Sołtysich. Po kilkumiesięcznym poście poszukują teraz intensywnie pokarmu. Wprawdzie odsłoniły się spod śniegu rośliny zielne (...) - mam na myśli ich części podziemne, gdzie rośliny na zimę gromadziły substancje odżywcze, ale to jest przede wszystkim ten moment, kiedy drapieżniki intensywnie poszukują padliny.
Jak zachować się, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku górskim?
Na pewno takie spotkanie nie będzie należało do kategorii tych przyjemnych. Najważniejsze jest przede wszystkim to, by nie popadać w panikę i nie uciekać. Ucieczka może spowodować, że niedźwiedź zacznie nas gonić. Dlatego, zalecane jest, by stopniowo i powoli się od niego oddalić.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Wyjazd w góry. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?
Leśnicy przestrzegają, że nigdy nie należy podchodzić do niedźwiedzia, niezależnie od jego wieku czy rozmiaru. Jeśli niedźwiadek jest mały, to zawsze w pobliżu może być jego matka, która będzie chciała go bronić.
Sprawdź noclegi w Tatrach i Bieszczadach:
Wiosna w górach może być przyjemna i wyjątkowa. Staraj się wybrać takie miejsca, w których ryzyko spotkania niedźwiedzia będzie znikome.
Źródło: PAP / TurystykaWP
Komentarze