Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie się wybrać?

Wyjazd w góry, dla ich miłośników, to wspaniałe przeżycia i to niezależnie od pory roku. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie jesienią kryją w sobie wszystko, co najpiękniejsze. Jest to zauważalne na szlakach górskich, po zdobyciu szczytów, jak i w samych miejscowościach. Każdy chce tu przede wszystkim znaleźć ciszę i spokój. Wybierając się w Beskidy, mamy pewność, że to będzie na pewno udana podróż. Przygotowaliśmy listę mniej popularnych, ale równie wyjątkowych szlaków w Beskidach.

Na wstępie warto zaznaczyć, że tegoroczne lato pod względem naszych wyjazdów okazało się rekordowe, pod względem wyjazdów nad morze, jak i w góry. Przede wszystkim więcej podróżujemy po Polsce, wybieramy się też bardziej miejsca ustronne, niż te bardziej oblegane przez turystów. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się regiony górskie, w tym Beskidy. Region ten jest niezwykły z wielu powodów. Zachwyca krajobrazami, paletą barw w okresie jesiennym i wspaniałymi szlakami górskimi. W Beskidach znajdziemy również kilka mniej obleganych szczytów górskich, które mogą okazać się tak samo wyjątkowe i wspaniałe, jak bardziej znane miejsca. Gdzie warto się wybrać, by przemierzać szlaki w zupełnej ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji.


Dlaczego Beskidy są tak popularne w sezonie letnim?


Każdy region górski ma wiele wspaniałości do zaoferowania. Beskidy można lubić z wielu powodów. Szczególnie w sezonie jesiennym mają wiele do zaoferowania. A wszystko przez dominację niezwykłych kolorów, które nadają krajobrazom niezwykłego i magicznego charakteru. Wędrując w takich warunkach można naprawdę wiele zrobić. 


Przede wszystkim nacieszyć się klimatem i widokami, naładować “akumulatory”, zapomnieć o problemach i spędzić czas aktywnie - bo wędrówka po górach, nawet przy pustych szlakach wymaga odpowiedniej kondycji, sprawności i siły. Trudno jest w związku z tym o piękniejsze okoliczności przyrody w kontekście wycieczek rowerowych, spacerów, czy korzystania z największych atrakcji miejscowości górskich. Nie bez znaczenia pozostaje bliskość Czech - granicę przekroczymy podczas wielu wędrówek górskich właśnie w tym regionie.


Wyjazd w Beskidy to przede wszystkim:


  • malownicze widoki

  • wspaniała kuchnia

  • wszechobecna cisza i spokój

  • bogactwo atrakcji i zabytków

  • idealne miejsce dla miłośników sportu - wyciągi narciarskie i skocznia im. Adama Małysza w Wiśle

  • bliskość granicy z Czechami

  • magia Śląska i Małopolski zadziała tu na każdego

  • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności.



W Beskidach na pewno nigdy nie będziemy się nudzić, niezależnie od pory roku. Planując wyjazd w góry, warto odpowiednio zaplanować swój czas. Przeczytaj koniecznie: Jesienny wyjazd w góry. 5 pomysłów na urozmaicenie czasu.


Na które szlaki w Beskidach się wybrać, by uniknąć tłumów?


Beskidy z powodzeniem można podzielić na część bardziej popularną przez turystów i taką, o której nie wie prawie nikt. My postanowiliśmy się skupić właśnie na tej drugiej stronie. Jeśli chcesz pobyć w Beskidach sam ze sobą, to przygotowane przez nas podpowiedzi powinny Cię zadowolić i na pewno ułatwią podjęcie właściwej decyzji, dotyczącej wyboru szlaku górskiego. W Beskidach znajdziemy naprawdę kilka wyjątkowych miejsc. Warto podkreślić, że miejsca te są bogate w niezwykłe krajobrazy, a miejscami trasy bywają również wymagające. Które to szlaki? Sprawdźmy!


  • Szlak z Rytra na Cyrlę



fot. tadeusz dziedzina / zdjecia.nocowanie.pl

To wspaniała propozycja dla osób, wypoczywających w Beskidzie Sądeckim. To, czego możemy być pewni, to fakt, że odnajdziemy tu ciszę i spokój. Z Rytra wyruszamy szlakiem czerwony i następnie udajemy się w stronę Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Stąd do schronisko Cyrla pozostało już niewiele. Trasa ta na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń. Dystans, jaki mamy tu do pokonania wynosi 10 km - powinniśmy go przejść w około 3 godziny. Schronisko, które stanowi nasz cel wycieczki jest stosunkowo młode - swoją działalność rozpoczęło w 2001 roku. Z tego miejsca, warto jest wyruszyć dalej, na szczyt Makowica, na który dojdziemy prostą, leśną dróżką.


  • Rajcza Dolna - Wielka Zabawa


fot. sap / zdjecia.nocowanie.pl


Kolejna z propozycji idealnie sprawdzi się, jeśli chcemy uniknąć tłumów w Beskidzie Śląski. Dystans, jaki musimy tu pokonać to około 7 km, a sam czas przejścia powinien nam zająć około 2 godzin. Trasa z Rajczy jest idealna nie tylko dla miłośników spacerów, ale również dla rowerzystów. Po przejściu drogi asfaltowej i torów docieramy do lasu, w którym natura zadziwia na każdym kroku. Im wyżej, tym podłoże bardziej kamieniste. Po drodze możemy nacieszyć oczy widokami szczytów Beskidu Żywieckiego. Po przejściu około połowy drogi, docieramy do polany, na której można odpocząć lub zrobić piknik. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na Beskid Żywiecki (Grupę Lipowskiego Wierchu). Z tego miejsca do naszego szczytu już niedaleko. Wielka Zabawa mierzy 825 m n.p.m.


  • Z Ciśca na Małą Baranią


Jesień w Beskidach zachwyca na każdym kroku. By dostrzec to, co najlepsze, warto jest się wybrać na trasę, prowadzącą z Ciśca na Małą Baranią. Tego typu wycieczka będzie doskonałą propozycją dla rodzin z dziećmi. Szlak jest bardzo przyjemny - prowadzi drogą asfaltową, a następnie przez polany i lasy. Szczyt jest porośnięty lasem, jednak polana, którą podążamy na sam szczyt, na pewno wszystko nam wynagrodzi, szczególnie podczas wschodu słońca.


  • Z Przełęczy Salmopolskiej lub Brennej na Stary Groń



fot. mariankadybowicz / zdjecia.nocowanie.pl

Stary Groń jest mniej znanym szczytem. Jeśli mamy w planach samotną wędrówkę, to warto jest wybrać właśnie tę propozycję. Dlaczego? A choćby z tego powodu, że czarny szlak przecina kilka malowniczych polan, otwierających widoki na szczyty Beskidu Śląskiego oraz Śląsko-Morawskiego. To idealna propozycja na niezobowiązujący spacer z klimatem.



Ten szczyt jest przez wiele osób omijany i zastanawiające w tym wszystkim jest to, dlaczego tak się dzieje. Mając w planach wędrówkę w miejscu pełnych wspaniałych krajobrazów, warto wybrać tę propozycję. Ścieżka prowadzi kilkadziesiąt metrów poniżej wierzchołka, z którego roztacza się wspaniała panorama, która sięga aż do słowackiej Fatry.

Już dziś zaplanuj wędrówkę po beskidzkich szlakach i zarezerwuj dla siebie najlepszy nocleg w Beskidach.




Pensjonat LIRA ***

Pensjonat LIRA ***

Krynica-Zdrój, ul. Piękna

Pensjonaty Krynica-Zdrój 9.8
Willa Stok

Willa Stok

Wisła, ul. Willowa

Pensjonaty Wisła 9.6
Pieniński Mak

Pieniński Mak

Szczawnica, ul. Osiedle XX-lecia

Kwatery i pokoje Szczawnica 9.8



Nie możesz się zdecydować? Krynica-Zdrój to idealne rozwiązanie! To nie tylko świetna baza wypadowa do odkrywania Beskidów, ale również miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem górskich trekkingów, czy też preferujesz relaks w uzdrowiskowym otoczeniu, Krynica-Zdrój spełni twoje oczekiwania. Znakomite szlaki turystyczne, urokliwe widoki oraz liczne atrakcje czekają na ciebie. Nie zwlekaj dłużej, zarezerwuj noclegi w  Krynicy-Zdroju i ciesz się niezapomnianym pobytem w Beskidach!


Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom, pobyt w Beskidach będzie wyjątkowy, a cisza i spokój będą Wam towarzyszyć na każdym możliwym kroku.




Następny artykuł Podsumowanie wakacji 2021 -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!