Góry Kamienne - co warto zobaczyć w Sudeckich Tatrach?

Góry Kamienne - co warto zobaczyć w Sudeckich Tatrach?

Góry Kamienne znajdują się tuż przy granicy polsko-czeskiej. Są nazywane Sudeckimi Tatrami głównie z uwagi na strome zbocza o wąskich grzbietach, które stanowią nie lada wyzwanie dla turystów zdecydowanych na ich zdobywanie. Mimo tego, Góry Kamienne zdecydowanie warto odwiedzić - na ich terenie znajdują się bowiem ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na własne oczy. Trud włożony w ich zdobywanie jest natomiast rekompensowany przez piękne panoramy oraz niezapomniane wrażenia, które czekają na nas po trudach napotkanych na szlaku.

Wizyta w Górach Kamiennych jest obowiązkowa dla osób kolekcjonujących Koronę Gór Polski - najwyższy szczyt Gór Kamiennych, Waligóra (936 m n.p.m.), jest bowiem do niej zaliczany. Na jego wierzchołek biegnie żółty szlak - wymagająca trasa, przez wielu określana mianem "ściany płaczu", aczkolwiek istnieją także alternatywne szlaki turystyczne, które pozwalają na zdobycie jego wierzchołka przy nieco mniejszym wysiłku.

Oprócz górskich wędrówek, na turystów goszczących w Górach Kamiennych, czekają także liczne atrakcje przyrodnicze, w tym m. in. ciekawe formacje skalne, historyczne ruiny zamków, a także niewielkie, ale kryjące w sobie fascynującą historię górskie wsie i miejscowości, na których terenie warto zatrzymać się na dłuższy pobyt i odkryć ich sekrety. Oto wszystko, co warto wiedzieć, przed wyprawą w Góry Kamienne!

 

Góry Kamienne i ich lokalizacja na mapie Sudetów


Góry Kamienne wizualnie przypominają góry rysowane przez dzieci - jawią się bowiem jako strome, strzeliste trójkąty, które w wyraźny sposób wybijają się na tle ukształtowanych w raczej łagodniejszy sposób Sudetów, na terenie których leżą.

 

Góry Kamienne są zaliczane do pasma górskiego Sudety i nie bez powodu w literaturze są bardzo często nazywane Sudeckimi Tatrami. Nie ma w tym określeniu zbyt wiele przesady, jak mogłoby się wydawać - Góry Kamienne tworzą bowiem strome zbocza i głębokie doliny, a ich pokonywanie wymaga sporo wysiłku i trudu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne są raczej mało sprzyjające górskim wędrowcom.

 

Góry Kamienne leżą w Sudetach Środkowych i rozciągają się na południe od Wałbrzycha. Na południe od nich leżą Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Na wschodzie znajdują się Karkonosze i Rudawy Janowickie, a na północy leżą Zawory i czeskie Góry Stołowe. Na ich terenie funkcjonuje całkiem sporo szlaków turystycznych, które przebiegają głównie przez zalesione tereny, dzięki czemu można na nich podziwiać piękną przyrodę, charakterystyczną dla tej części gór.

 

W okresie wiosennym i letnim Góry Kamienne są zielone, a stosunkowo niskie zainteresowanie ich zwiedzaniem sprawia, że bez problemu można znaleźć tu ciszę, spokój i odpoczynek z dala od pełnych turystów innych, bardziej popularnych zakątków na mapie polskich Sudetów. W zimie natomiast pobyt w tym miejscu będzie stanowił nie lada gratkę dla miłośników białego szaleństwa. Wszystko to za sprawą tras narciarskich i wyciągów, jakimi dysponują głównie Góry Suche.

 

Geograficzny podział łańcucha Gór Kamiennych


Góry Kamienne dzielą się na cztery mniejsze pasma górskie - wyróżniamy Góry Krucze, mikroregion Czarny Las, Pasmo Lesistej oraz Góry Suche. Poszczególne pasma są od siebie oddzielone malowniczymi dolinami rzek, które przecinają wartkie potoki. Przez Góry Kamienne przepływają takie rzeki, jak m. in. Zadrna, Grzędzki Potok oraz Ścinawka. Na terenie tego pasma górskiego leży także Wyżyna Unisławska.

 


fot. Marcin, AdobeStock, CC0

 

Góry Krucze rozciągają się w kierunku północy i południa, pozostałe pasma biegną natomiast ku południowemu wschodowi i północnemu zachodowi. Na północnym wschodzie Góry Suche schodzą ku Obniżeniu Górnej Bystrzycy, gdzie za doliną rzeki Bystrzycy leżą Góry Sowie. Od Wzgórz Włodzickich Góry Suche są natomiast oddzielone Doliną Marcowskiego Potoku, a od południa graniczą z Kotliną Broumovską.

 

Znajdujące się na terenie Gór Kamiennych wzniesienia mają strome stoki i wąskie grzbiety o silnie rozwiniętej linii. Wiele z nich przybiera charakterystyczną postać stożków, co pod względem rzeźby terenu upodabnia je do panoramy Tatr. Stąd też popularne zwłaszcza w literaturze określenie Sudeckie Tatry, które często pojawia się w odniesieniu do tej części Sudetów.

 

Przeczytaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Budowa geologiczna Gór Kamiennych


Góry Kamienne są częścią niecki śródsudeckiej. Pod względem geologicznym są zbudowane głównie ze skał osadowych, w tym piaskowców, zlepieńców, łupków oraz skał wulkanicznych, które uformowały się w karbonie i permie. Na ich terenie spotkać można sporo skałek i różnego rodzaju osuwisk. Najbardziej znanymi spośród nich są Czerwone Skałki zlokalizowane na zboczach Suchawy oraz Krucze Skały w okolicach Lubawki.

 

Są to miejsca niezwykle cenne pod względem przyrodniczym i przez to znajdujące się pod ochroną rezerwatową. Oprócz tego, na terenie Gór Kamiennych napotkać można liczne, w większości nieczynne już kamieniołomy, na których terenie również można zobaczyć ciekawe formacje skalne. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza szczeliny wiatrowe na zboczach Lesistej Wielkiej, które były uznawane za atrakcję turystyczną już w XIX wieku, przez turystów goszczących na tych terenach.

Poznaj: 5 wyjątkowych miejsc w polskich górach, o których mogłeś nie słyszeć

 

Hydrografia Kamiennych Gór


Góry Kamienne są w większości odwadniane przez dopływy Odry, w tym głównie Bobru. To właśnie do jego wód wpadają rzeki Zadrna i Lesk. Do Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej wpadają natomiast wody Ścinawki. Na terenie całego pasma górskiego napotkać można na głębokie doliny, w tym także tzw. suche doliny, przez które nie przepływają żadne rzeki. To właśnie od nich swoją nazwę wzięła wschodnia część Gór Kamiennych - Góry Suche (czes. Javoří Hory).

 

Na terenie Gór Kamiennych mamy do czynienia z bardzo ciekawym zjawiskiem hydrologicznym - kaptażem. Polega ono na przechwytywaniu wód toczonych przez jedną rzekę przez drugą, w wyniku intensywnej erozji wstecznej. Na terenie Sudetów zjawisko to występuje w przypadku rzeki Rybnej, która przechwytuje potok Ścinawki w Rybnicy Leśnej. Dawne źródła Rybnej znajdowały się na wschodzie, a w wyniku erozji rzecznej przedarły się poprzez wzniesienia w kierunku Ścinawki i pod Przełęczą Trzech Dolin jej wody zostały przejęte przez Rybną.

 

Najwyższy szczyt Kamiennych Gór i pozostałe wzniesienia


Najwyższe wzniesienia Gór Kamiennych nie są raczej imponujące pod względem wysokości - mają bowiem niewiele ponad 900 m n.p.m. Najwyższym szczytem Gór Kamiennych i Gór Suchych po polskiej stronie granicy jest Waligóra, wznosząca się na wysokość 936 m n.p.m. Jest to wzniesienie zaliczane w poczet najwyższych szczytów w Sudetach Środkowych, przez co zalicza się je do Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje znajduje się gęsty las bukowo-świerkowy, którego obecność sprawia, że Waligóra nie należy do szczytów widokowych.

 

Inne wysokie wzniesienia znajdujące się na terenie Gór Kamiennych, to m. in. Suchawa (928 m n.p.m.), Kostrzyna (906 m n.p.m.), Włostowa (903 m n.p.m.) oraz Jeleniec (902 m n.p.m.). Wszystkie znajdują się na terenie Gór Suchych. Po czeskiej stronie Gór Kamiennych (czes. Meziměstská vrchovina) leży natomiast Ruprechtický Špičák (880 m n.p.m.) - szczyt, na który można wybrać się także z Polski. Na jego wierzchołku znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękne widoki po całych Sudetach. Najwyższym szczytem po czeskiej stronie jest natomiast położony w Górach Kruczych Královecký Špičák (881 m n.p.m.).

 

Jak dostać się w Góry Kamienne?


W zachodnie rejony Gór Kamiennych można dostać się przez Kamienną Górę i Lubawkę drogą krajową nr 5. W Lubawce odchodzi od niej lokalna droga w kierunku Chełmska Śląskiego, która przebiega przez Przełęcz Ulanowicką, oddzielającą Góry Krucze od Gór Suchych. Droga nr 35 pozwala natomiast na dojazd w Kamienne Góry od strony Wałbrzycha - największej miejscowości w regionie.


Eklektyczny Ratusz

Eklektyczny Ratusz

Wałbrzych, ul. plac Magistracki

Rynki, Starówki, Place Wałbrzych 10
Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki Wałbrzych 9.4

 

Droga nr 35 jest najpopularniejszą trasą, która pozwala dostać się w te rejony. Wiedzie z Unisławia Śląskiego i doliny Ścinawki w kierunku Mieroszowa. W Kowalowej odbiega od niej droga prowadząca do Sokołowska. Turyści chętnie wybierają także szosę na Przełęczy Trzech Dolin, przy której usytuowane jest Schronisko PTTK Andrzejówka.

 

Noclegi dostępne w okolicy


Góry Kamienne leżą w odległości ok. 15 km od Wałbrzycha - popularnej miejscowości turystycznej, na terenie której znajduje się m. in. Zamek Książ i inne zabytki chętnie odwiedzane przez turystów. Nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane odkrywanie tajników Gór Kamiennych, to właśnie w tym miejscu zatrzymują się na dłuższy pobyt. Znajdujące się w lokalizacji Wałbrzych noclegi to m. in. pokoje i kwatery prywatne do wynajęcia, całoroczne obiekty z kategorii apartamenty Wałbrzych, a także położone nieco na uboczu, w górskiej scenerii gospodarstwa agroturystyczne.


Cztery Kąty w Rynku

Cztery Kąty w Rynku

Wałbrzych, ul. Stanisława Moniuszki

Apartamenty Wałbrzych
Rynek

Rynek

, ul. Sienkiewicza

Rynki, Starówki, Place 8.4

 

Warto jednak wiedzieć, że na terenie Kamiennych Gór, znajdują się także inne miejscowości, w których warto poszukać miejsca zakwaterowania. Należy do nich chociażby Sokołowsko - niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w samym sercu Gór Suchych. Dostępne w miejscowości Sokołowsko noclegi idealnie sprawdzą się dla turystów, którzy preferują wypoczywać w raczej cichej i spokojnej okolicy, z dala od turystycznego zgiełku i wielkomiejskiego zamieszania.

 

Schronisko turystyczne Andrzejówka


Na nocleg można zatrzymać się także w schronisku turystycznym. Na terenie Gór Suchych mieści się jeden tego typu obiekt - wspomniane już powyżej Schronisko Andrzejówka. Znajduje się ono na Przełęczy Trzech Dolin, pod samym szczytem najwyższego wzniesienia w Górach Suchych i Kamiennych, jakie stanowi szczyt Waligóry. Do Andrzejówki można wygodnie dostać się autobusem nr 12 z Wałbrzycha.


Schronisko PTTK Andrzejówka powstało w 1933 r. Jak na tamte czasy, było bardzo nowoczesnym, świetnie wyposażonym obiektem turystycznym, który cieszył się powszechnym uznaniem. W chwili swojego otwarcia, schronisko Andrzejówka oferowało 220 miejsc w 3 przestronnych salach jadalnych oraz 25 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, lub 3-osobowych. W 1936 w jego progach gościła królowa holenderska Wilhelmina wraz z córką.

W czasie wojny, władzę nad obiektem przejęli naziści. Po II wojnie światowej obiekt stał się natomiast domem kolonijnym, a swoją pierwotną funkcję odzyskał w latach 50-tych XX w. W tym czasie jego budynek został rozbudowany i powiększony o 100 miejsc noclegowych.

 

Obecnie Schronisko Andrzejowka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. W 2009 r. zajęło 5 miejsce w rankingu schronisk górskich PTTK, a w 2011 r. uplasowało się na drugiej pozycji w tym samym zestawieniu. W 2013 r. okazało się już bezkonkurencyjne, zajmując pierwsze, zaszczytne miejsce i miano najlepszego polskiego schroniska górskiego PTTK.


Z oferty Andrzejówki bardzo chętnie korzystają turyści. Jest ono uznawane za doskonałą bazę wypadową w Kamienne Góry. Na miejscu goście znajdą nie tylko wygodne miejsca do spania, ale także wyśmienite jedzenie i sympatyczną obsługę. Na terenie schroniska Andrzejówka znajduje się także sporych rozmiarów pole namiotowe, na którym mogą zatrzymać się turyści podróżujący kamperem lub z namiotem. Do środka schroniska warto wstąpić tym bardziej, że to właśnie w jego wnętrzu znajduje się pieczątka Korony Gór Polski.


Kiedy warto odwiedzić Kamienne Góry?


Góry Kamienne można odwiedzić właściwie przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim na turystów czekają tu piesze szlaki turystyczne, których liczba jest wystarczająca, aby docenić wszystkie walory turystycznego tej części Sudetów. Najwięcej szlaków znajduje się w okolicach Przełęczy Trzech Dolin, która stanowi swoiste ich rozdroże.

 

Przełęcz ta jest miejscem, w którym zbiega się większość tras turystycznych dostępnych w tych okolicach. Z tego miejsca wiedzie m. in. żółty szlak, który zaprowadzi nas na Waligórę, a także Główny Szlak Sudecki, którym dotrzemy do Zamku Rogowiec w kierunku Jedliny Zdroju, a w przeciwną stronę, przez Bukowiec do Sokołowska. Korzystając ze szlaku niebieskiego przemierzymy natomiast malownicze szczyty Gór Suchych.

 

Góry Suche i Kamienne możemy z powodzeniem odwiedzić także w zimie. Jest to bowie doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarstwa. Na tym terenie mieści się ośrodek narciarski Góra Dzikowiec, który dysponuje stokiem o długości ok. 400 metrów oraz trasami przystosowanymi do potrzeb miłośników narciarstwa biegowego. Tuż przy schronisku Andrzejówka mieszczą się natomiast wyciągi narciarskie, trasy narciarskie, a także tor saneczkowy, który idealnie sprawdzi się dla najmłodszych.

 

Zwiedzanie Gór Kamiennych. Miejsca warte zobaczenia po polskiej stronie


Góry Kamienne to niewysokie, ale dość wymagające pod względem kondycyjnym góry, co warto mieć na uwadze planując ich odwiedzenie. Wyzwanie ich pokonywania warto jednak podjąć, gdyż ich zwiedzanie z pewnością dostarczy nam wielu przyjemnych wrażeń. Ze względu na położenie, Góry Kamienne możemy zwiedzać zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.

 

Pasmo znajduje się bowiem na samej granicy polsko-czeskiej, co pozwala na zaplanowanie wizyty także po stronie czeskiej. Zwiedzanie Gór Kamiennych warto rozpocząć jednak od polskiej strony i w pierwszej kolejności pokusić się o wejście na najwyższy szczyt Gór Suchych i Kamiennych zarazem, a mianowicie na Waligórę.

 

Wyprawa na szczyt Waligóry


Waligóra jest najwyższym szczytem Gór Suchych i Gór Kamiennych. Liczy sobie 936 m n.p.m. i jest zaliczana do Korony Gór Polski. Szczyt Waligóry zajmuje się w odległości zaledwie 11 km w linii prostej od Wałbrzycha, a ze schroniska Andrzejówka można zdobyć go w zaledwie 15 min., jednak niech nie zmyli nas krótki czas przejścia! Trasa jest bowiem bardzo wymagająca, stroma i męcząca. Na wejście na górę szlakiem żółtym warto więc zdecydować się tylko przy dobrej pogodzie i raczej w lecie, w okresie zimowym postawić natomiast na dłuższą, lecz bezpieczniejszą i mniej wymagającą trasą.

 

Alternatywna trasa wiedzie od Sokołowska, gdzie można podziwiać m. in. cerkiew św. Michała Archanioła. Czarny szlak prowadzi przez las, na Przełęcz Sokołowska znajdującą się na wysokości 717 m n.p.m. Dalej szlakiem zielonym biegnącym tuż przy granicy polsko-czeskiej, trasa prowadzi na najwyższy szczyt w Górach Kamiennych. Na szlaku turystom towarzyszą piękne widoki na Sudety. Końcowe etapy trasy są dość strome i wymagające, warto więc zachować ostrożność. Na końcu czeka na nas nagroda - Waligóra, czyli najwyższy szczyt Gór Kamiennych.


Ruiny Zamku Radosno


Waligóra nie jest jedyną atrakcją turystyczną, dostępną w tych okolicach. Na miłośników historii i odkrywania zabytkowych miejsc czekają malownicze ruiny zamków. Jednym z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić podczas wizyty w tym wyjątkowym miejscu na mapie Sudetów, są ruiny Zamku Radosno. Znajdują się one w północno zachodniej części Gór Suchych, pomiędzy Sokołowskiem a Rybnicą Leśną. O to miejsce warto zahaczyć tym bardziej, że ruiny znajdują się na szlaku wiodącym na Waligórę. W okolice te można się także dostać od strony schroniska Andrzejówka.

 

Zamek Radosno ma długą i dość burzliwą historię - został wybudowany w XIII w. prawdopodobnie przez księcia Bolka I. Wspólnie z twierdzami Rogowiec, Grodno i Nowy Dwór stanowił lokalną linię umocnień granicznych na południe od granicy z Czechami W XV w. władzę nad nim przejęli rycerze-rozbójnicy, a pod koniec stulecia zamek został zniszczony i pozostały po nim ruiny. I to właśnie one przyciągają do siebie kolejne pokolenia turystów.

Do naszych czasów zachowały się jedynie fragmenty dawnej budowli - 12-metrowy dolny fragment wieży obronnej oraz przyziemne fragmenty budynku pełniącego funkcję mieszkalną, zlokalizowane w północno zachodniej części budowli. Miejsce to prezentuje się niezwykle ciekawie, warto więc pokusić się o jego odwiedzenie oraz zapoznanie się z jego barwną historią.

 

Ruiny Zamku Rogowiec


Góry Suche kryją w sobie jeszcze jedne znane i chętnie odwiedzane przez turystów ruiny. Mowa tu o Zamku Rogowiec, który mieści się w północnej części Gór Suchych. Zamek Rogowiec powstał pod koniec XIII w. Został wybudowany na stożkowym i skalistym wzgórzu o tej samej nazwie, które wznosi się na wysokość 870 m. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się skałki Skalne Bramy, które również warto zobaczyć podczas wizyty w tym miejscu.

 

Zamek Rogowiec był wielokrotnie oblegany i zdobywany, m. in. w trakcie wojen husyckich. Za każdym razem kolejne władze podejmowały jednak próby jego odbudowy. Kres jego istnieniu położył natomiast atak wojsk Macieja Korwina, które zniszczyły warownię do tego stopnia, że nie została nigdy już odbudowana. Od tego czasu Zamek Rogowiec pozostaje w ruinie. Pozostałości po nim są otoczone gęstym lasem bukowo-świerkowym regla dolnego, charakterystycznym dla tych terenów, które nadają ruinom jeszcze bardziej bajkowego charakteru.

 

Ruiny Zameczku Friedenstein


Podążając z Sokołowska w stronę ruin Zamku Radosno i Andrzejówki, można natknąć się na jeszcze jedne, warte zobaczenia ruiny w tej okolicy. Mowa o ruinach Zameczku Friedenstein. Jest to o tyle ciekawy obiekt, że jego historia jest znacznie bliższa naszych czasów niż dwie poprzednie budowle. Zameczek Friedenstein, a raczej jego sztuczne ruiny, powstały bowiem w XIX wieku. Zostały wybudowane przez dr Theodora Römpler, znanego pneumologa, który pracował zawodowo w Sokołowsku. Miejscowość ta w XIX w. była jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Europie, które specjalizowało się głównie w leczeniu chorób płuc.

 

Pomysł na stworzenie w tym miejscu sztucznych ruin pojawił się w celu dostarczenia kuracjuszom ciekawych wrażeń. Wielu z nich, w celu poprawy zdrowia i pracy płuc otrzymywało bowiem zalecenia długich spacerów po okolicach Sokołowska. Aby urozmaicić piesze wędrówki i zachęcić kuracjuszy do przebywania na świeżym powietrzu, wybudowano ruiny Zameczku Friedenstein. Umieszczono je na wzniesieniu, przez które biegnie popularny w okolicy szlak turystyczny. Ruiny miały służyć także za schronienie na wypadek, gdyby turyści napotkali w czasie spacerów na deszcz.

Przeczytaj: Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!

 

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie


W Krzeszowie, niewielkiej miejscowości w Górach Suchych, mieści się Pocysterskie Opactwo i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków w tych okolicach, który nie bez powodu nazywany jest perłą architektury barokowej na Dolnym Śląsku. Jego historia sięga XIII w., kiedy w to miejsce sprowadzeni zostali benedyktyni z Czech.W skład całego kompleksu wchodzi Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół Bracki pw. św. Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich.



fot. artureling / zdjecia.nocowanie.pl


Bazylika to największa i jedna z najpiękniejszych świątyń na Śląsku, utrzymanych w stylu barokowym. Została wybudowana w XVIII wieku, a nad jej budową czuwali najwybitniejsi twórcy epoki baroku - w tym m. in. Jerzy Wilhelm Neunhertz, Piotr Brandl, Feliks Antoni Scheffler, Jerzy Wilhelm Neunhertz, Piotr Brandl i Feliks Antoni Scheffler.


Kościół bracki powstał natomiast w XVII w. z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Jego pierwotnym przeznaczeniem było pełnienie funkcji świątyni parafialnej dla miejscowej ludności. W jego wnętrzu można podziwiać przepiękne freski przedstawiające sceny biblijne i świętych. Fundatorzy opactwa spoczywają natomiast w Mauzoleum Piastów Śląskich. Stanowi ono jedno z największych mauzoleów w Europie, które zachwyca swoją architekturą, obrazami i freskami autorstwa najznamienitszych artystów.

 


fot. andrzejadam1 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku


Innym znanym zabytkiem w tych okolicach jest prawosławna cerkiew św. Michała Archanioła we wsi Sokołowsko. Jej historia sięga początków XX w., kiedy na tych terenach przebywało sporo kuracjuszy z terenów należących do Rosji. Aby zapewnić im miejsce do modlitwy i kontemplacji, wybudowano niewielką cerkiew z czerwonej cegły. Obiekt był użytkowany do lat 30-tych XX w., a kiedy uległ zniszczeniu, został przekształcony w... domek letniskowy.

 

W 1990 r. budynek ponownie dostał się pod zwierzchnictwo parafii prawosławnej oraz odzyskał swój pierwotny, sakralny charakter. W cerkwi regularnie odbywają się nabożeństwa, obiekt jest także udostępniany do zwiedzania dla turystów. Budynek cerkwi prezentuje się niezwykle ciekawie i malowniczo dla tle górskiej scenerii. Warto więc zatrzymać się przy nim na dłużej, zrobić kilka pamiątkowych zdjęć, a w miarę możliwości wstąpić także do środka, aby zobaczyć jego bogaty wystrój.


fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

Przeczytaj również: Najpopularniejsze podlaskie cerkwie. Które świątynie warto odwiedzić?

 

Dwunastu Apostołów w Chełmsku Śląskim


Z Sokołowska przenosimy się do innej wsi na mapie Gór Kamiennych - do miejscowości Chełmsko Śląskie. To właśnie na terenie tej niewielkiej miejscowości mieści się jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w regionie - Domy Tkaczy, nazwane Dwunastoma Apostołami. Jest to unikatowe i wyjątkowe pod wieloma względami miejsce, do którego zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę! Domy Tkaczy pochodzą z XVIII w. i zachwycają swoją architekturą oraz świetnie zachowanym wystrojem.

 

Historia Domów Tkaczy jest ściśle związana z bytnością na tych terenach cystersów. To właśnie oni sprowadzili do Chełmska Śląskiego tkaczy z Czech. Aby mieli gdzie mieszkać i pracować, wybudowano dla nich domy. Czescy tkacze specjalizowali się w obróbce lnu i wykonywaniu na jego bazie różnych wyrobów tekstylnych, a sama miejscowość, w której mieszkali i pracowali, stała się jednym z najważniejszych ośrodków sukiennictwa, płóciennictwa i handlu w regionie.



fot. istrojek / zdjecia.nocowanie.pl


Domów Tkaczy na początku było 12, stąd też ich nazwa Dwunastu Apostołów. Jeden z nich uległ jednak zniszczeniu w wyniku pożaru, przez co do naszych czasow zachowało się 11 połączonych ze sobą drewnianych domów, ustawionych w jednym szeregu, w miejscu przez które przepływa potok. Każdy dom jest parterowy, lecz posiada strych. Do zwiedzania udostępnione są dwa domy. Na miejscu można zobaczyć m. in. ich wystrój, zapoznać się z technikami tkactwa oraz zobaczyć wykorzystywane przez dawnych tkaczy narzędzia i akcesoria tkackie - krosno, kołowrotek i wiele innych.

Zobacz: Szlak Architektury Drewnianej w Polsce. 5 mniej znanych miejsc

Następny artykuł Góra Żar - najbardziej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!