Nieodkryte szlaki w Górach Kamiennych. Gdzie warto się wybrać?
Wędrówki po górach, niezależnie od panującej pory roku, mają wiele zalet. Pozwalają się wyciszyć, nabrać wiele pozytywnej energii, zapomnieć o problemach dnia codziennego i korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jesień to dobry czas, by wyjechać i odkrywać zupełnie nowe miejsca. Jeśli poszukujecie miejsc naprawdę wyjątkowych i nieodkrytych, to warto wyjechać w Góry Kamienne, które gwarantują wspaniałe przeżycia, związane z wypoczynkiem w górach. Które szlaki wybrać na wspaniałą górską wędrówkę? O tym poniższy artykuł.
Każda podróż w góry, niezależnie od regionu, gwarantuje wspaniałe przeżycia, związane ze zdobywaniem szczytów, odkrywaniem i korzystaniem ze znajdujących się tutaj atrakcji. O ich popularności mogliśmy dobitnie przekonać się podczas dopiero co zakończonych wakacji. W wielu przypadkach trzeba było odstać swoje na szlakach na Rysy, Trzy Korony, Śnieżkę, czy Tarnicę. Nikogo nie powinno to dziwić, bo góry korzystnie wpływają na każdy aspekt naszego życia. Obecny rok pod względem podróżowania jest zupełnie odmienny niż wcześniejsze lata, do których się przyzwyczailiśmy. Nie ulega żadnej wątpliwości, że spora część Polaków zdecydowała się spędzić urlop w Polsce, w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Góry i morze królowały wśród miejsc najchętniej wybieranych przez turystów. Udało się przetrwać ten trudny czas i mamy nadzieję, że krajowa turystyka wkrótce zacznie powracać na właściwe tory. Każdy, kto poszukiwał miejsca i noclegu, bardzo często przy swoim wyborze kierował się tym, by było to ustronne miejsce i z dala od tłumów turystów. Każdy, kto pragnie delektować się ciszą i spokojem, powinien wyruszyć w mniej znane miejsca. Takie są m.in. Góry Kamienne, w których znajdziemy absolutnie wszystko, co najpiękniejsze w górskich wyprawach i to, czego poszukuje każdy, czyli ciszę i spokój.
Góry Kamienne - podstawowe informacje
Góry Kamienne to kolejne z pasm górskich, które warto odkryć o każdej porze roku. To kolejne z pasm górskich w Sudetach Środkowych, rozciągające się wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Ich dokładna lokalizacja to położenie na wschód od Karkonoszy i Rudaw Janowickich i na południe od Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, a także na północ od Zaworów i czeskiej części Gór Stołowych. Nie są to góry zbyt wysokie, co powinno gwarantować przyjemność ze zdobywania tutejszych szczytów. Góry Kamienne dzielą się na cztery mniejsze pasma górskie: Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche, oddzielone przełomowymi dolinami rzek i potoków - Zadrnej, Grzędzkiego Potoku i Ścinawki.
Warto podkreślić, że najwyższym szczytem Gór Kamiennych jest Waligóra o wysokości 936 m n.p.m. W jej pobliżu można znaleźć również kilka innych szczytów, które przekraczają 900 metrów. Są wśród nich Kostrzyna (906 m) i Suchawa (928 m).
Z powodzeniem w Górach Kamiennych możemy uprawiać turystykę pieszą, rowerową, konną, jak i narciarstwo biegowe. Góry Kamienne umożliwiają również lepsze poznanie magicznego regionu Dolnego Śląska, jak i terenów, należących do naszych sąsiadów - Czechów. Góry Kamienne na pewno powinny zachwycić każdego jesienią - dominuje tu bogactwo kolorów oraz w miarę puste szlaki. Na pewno spotkamy tu mniej turystów niż w bardziej popularnych regionach górskich, takich jak chociażby Tatry, Karkonosze, czy Bieszczady. Gdzie się warto wybrać, by przemierzać szlaki w ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji.
Jeśli uwielbiasz wędrówki po pasmach górskich Sudetów, to na pewno zainteresują Cię propozycje innych szlaków w tym regionie. Sprawdź koniecznie:
Nieodkryte szlaki w Górach Bardzkich
Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich
Nieodkryte szlaki w Górach Wałbrzyskich
Nieodkryte szlaki w Górach Opawskich
Nieodkryte szlaki w Górach Sowich
Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych
Nieodkryte szlaki w Górach Złotych i Bialskich
Nieodkryte szlaki w Karkonoszach
Nieodkryte szlaki w Górach Orlickich
Dlaczego warto wyjechać w Góry Kamienne w sezonie letnim i jesiennym?
Każdy wyjazd w góry niesie ze sobą wiele wspaniałych przeżyć, mające związek z wypoczynkiem w konkretnej miejscowości. Na pewno zachwyci Was klimat, korzystnie wpływając na Wasz zdrowie i samopoczucie. Warto podkreślić również niezwykłość widoków, które w jesiennej szacie powinny zrobić wrażenie absolutnie na każdym. Góry Kamienne, co warto podkreślić, nie są górami zbyt wysokimi, dlatego ich zdobywanie nie powinno być zbytnio skomplikowane. Co prawda, zdarza się, że podejścia bywają strome i wymagające, ale bez obaw - każdy na pewno da sobie radę. A gdy już osiągniemy szczyt, możemy podziwiać wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w górach. Każdy krok na szlaku przybliża Was w stronę osiągnięcia upragnionego celu, którym w tym przypadku jest zdobycie tutejszych szczytów. By było jak najpiękniej, warto jest się tu wybrać jesienią, co już zostało wcześniej wspomniane. Podczas wędrówek w takim klimacie, na pewno będziemy delektować się klimatem, widokami i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Pobyt w Górach Kamiennych pozwoli również na pełną regenerację i “naładowanie akumulatorów”, jak i zapomnienie o problemach dnia codziennego. Niezwykłym atutem będzie na pewno bliskość granicy z Czechami, do których możemy z powodzeniem wybrać się na jednodniowe wycieczki - bliżej lub dalej, np. do Pragi.
Góry Kamienne stanowią również idealną bazę wypadową dla osób, które pragną spędzać czas aktywnie, korzystając np. z możliwości trekkingu. Poznaj: Najpiękniejsze jesienne trasy trekkingowe w Polsce
Wyjazd w Góry Kamienne to przede wszystkim:
-
wspaniałe przeżycia, związane z turystyką górską
-
malownicze widoki górskie w jesiennej szacie
-
doskonała baza wypadowa do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów, całego Dolnego Śląska i Czech
-
liczne atrakcje i zabytki
-
cisza i spokój
-
magia regionu, która powinna korzystnie wpłynąć na każdego turystę, który tu wypoczywa
-
możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności
Na które szlaki w Górach Kamiennych warto się wybrać, by uniknąć tłumów?
W Górach Kamiennych do wyboru mamy naprawdę kilka wyjątkowych szlaków górskich, dzięki którym zobaczymy to, co w górach najpiękniejsze. Powinniśmy tu przede wszystkim odnaleźć tak potrzebną ciszę i spokój. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trasy w zdecydowanej większości należą do tych łatwych. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi ułatwią Wam podjęcie decyzji, jeśli chodzi o wędrówki po Górach Kamiennych. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!
-
Szlak na Waligórę
Wędrówkę po Górach Kamiennych rozpoczynamy od zdobywania najwyższego szczytu tego pasma. Warto jest wybrać opcję wejścia z Sokołowska. Do przejścia, wliczając powrót, mamy łącznie 12,6 km. Ten dystans powinniśmy pokonać w nieco ponad 4 godziny. Celem naszej wędrówki jest Waligóra, zaliczana do Korony Gór Polski, mierząca 936 m n.p.m. Warto podkreślić, że szlak biegnie wzdłuż czeskiej granicy, co tylko podkreśla jego wyjątkowość. Sam szlak jest bardzo widokowy - prowadzi przez las, jak i polany. Po dość sporym kawałku szlaku, docieramy do Schroniska Andrzejówka, z którego już zaledwie kilka kroków do zdobycia naszego upragnionego szczytu. Sam szczyt jest zalesiony, jednak będziemy mieć okazję, by móc podziwiać wspaniałe widoki górskie. To obowiązkowy punkt wędrówki podczas pobytu w Górach Kamiennych.
-
Szlak na Kruczą Skałę
To kolejna z propozycji szlaków, którą warto wziąć pod uwagę, jeśli planujemy wędrówki po Górach Kamiennych. By zdobyć Kruczą Skałę i powrócić, mamy do pokonania łącznie 9 km, co powinno nam zająć około 3 godzin. Wędrówkę jest najlepiej rozpocząć z Lubawki. Początkowo trasa prowadzi asfaltem, później przez łąki i w końcu docieramy do lasu. Nie jest to trasa zbytnio uczęszczana, dlatego właśnie tu powinniśmy miło spędzić czas. Po zdobyciu szczytu, mamy możliwość podziwiania Bramy Lubawskiej, Karkonoszy i okolic wzniesienia Gór Kruczych. Warto zdobyć Kruczą Skałę.
-
Szlak na Dzikowiec
Kolejnym obowiązkowym szczytem, który warto zdobyć podczas wypoczynku w Górach Kamiennych, będzie Dzikowiec. Wędrówkę warto rozpocząć przy kamieniołomach, znajdujących się przy drodze z Wałbrzycha do Mieroszowa. Początkowo szlak prowadzi drogą główną, następnie skręcamy w polną drogę. Kawałek trasy przechodzimy przez łąkę i następnie wchodzimy do lasu. Po osiągnięciu Dzikowca, naszym oczom ukazuje się wieża widokowa. Możemy stąd podziwiać malownicze widoki pobliskich pasm górskich. Zdobywanie Dzikowca można połączyć z dalszą wędrówką w kierunku Lesistej Wielkiej.
-
Wędrówka do Zamku Rogowiec
Ostatnia propozycja szlaku w Górach Kamiennych będzie na pewno także wyjątkowa. Wędrówkę rozpoczynamy od Schroniska PTTK Andrzejówka i wędrujemy w kierunku Zamku Rogowiec. Do wyboru mamy 3 szlaki: żółty, czerwony i niebieski. Najłatwiejszym z nich jest szlak żółty - jest szeroki, posiada w miarę łagodne podejścia i jest stosunkowo bezpieczny. Niemal na całej długości pokrywa się ze szlakami rowerowymi. Gdy znajdziemy się u stóp Rogowca, do jego zdobycia poprowadzi nas szlak żółty. Na górę do samego zamku zostanie nam około 5 min drogi. Zamek Rogowiec jest wspaniałym miejscem na dłuższy odpoczynek i spokojny posiłek. Można stąd podziwiać niezwykłe i malownicze widoki. W drogę powrotną możemy udać się szlakiem powrotnym przez Jeleniec. Turystów na tych szlakach jest stosunkowo niewielu, dlatego to świetna propozycja, jeśli chcemy delektować się ciszą i spokojem.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Kamiennej Górze, Nowej Rudzie, Krzeszowie, Głuszycy
Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą miło spędzić czas w Górach Kamiennych. Cisza i spokój na pewno będą towarzyszyć na każdym kroku, podobnie jak i wspaniałe przeżycia. Warto odkryć wszystko, co najpiękniejsze w Górach Kamiennych.
Komentarze